Rasy psów chińskich można podzielić na dwie grupy. Z jednej strony z tego kraju pochodzą duże i majestatyczne psy bojowe, z drugiej z kolei znajdziemy tam niewielkie dworskie pieski do towarzystwa. Chociaż niektóre z nich budzą kontrowersje, z zasady rasy chińskie uważa się za wyszukane i bardzo cenne. Czy któraś z nich będzie odpowiadała właśnie tobie?
Chiński grzywacz – mały pies wielki duchem
Chiński grzywacz to jedna z najbardziej popularnych chińskich ras psów. Zdecydowanie przełamuje stereotyp mówiący o tym, że psy z tego kraju są przeważnie duże i bardzo groźne.
Chińskiego grzywacza trudno pomylić z jakimkolwiek innym psem. Zwierzęta te wyróżniają się rodzajem sierści. Większość ich ciała jest bezwłosa, a szata pojawia się wyłącznie na łapkach i głowie – tworząc charakterystyczną grzywkę. Grzywacze chińskie występują w wielu odmianach – możesz wybrać pieska o delikatnej budowie ciała lub takiego, który jest zdecydowanie bardziej krępy.
Pieski tej rasy nie ważą zazwyczaj więcej niż sześć kilogramów. Są przy tym bardzo delikatne i doskonale nadają się jako towarzystwo dla dzieci. Bardzo kochają swoich opiekunów, jednak w stosunku do obcych zachowują pewną dozę nieufności. Z natury nie powinny być strachliwe, jednak w nietypowych sytuacjach bardzo potrzebują wsparcia kochanego człowieka.
Energia tych psów jest zdecydowanie nieproporcjonalna do ich niewielkiego ciała. Grzywacze uwielbiają zabawę i bardzo chętnie wykonują sztuczki. Słyną z dużej inteligencji, dlatego warto z nimi pracować i uczyć ich nowych rzeczy. Na szkolenie reagują bardzo dobrze i mimo małych rozmiarów potrzebują go tak samo jak większe psy.
Chiński pies rasy shar pei to jeden z najbardziej tajemniczych osobników na poniższej liście. Rasa wywodzi się z chińskiej prowincji Guangdong i pierwotnie była wykorzystywana do stróżowania i polowań na grubego zwierza. Nazwę rasy można tłumaczyć na „psa o piaszczystym umaszczeniu”.
Shar pei przez długi czas uznawany był za psa bojowego, ponieważ rasa w istocie używana była do walk psów. Bardzo duża ilość skóry utrudniała wrogom dostęp do ciała psa. Walki oraz pilnowanie dużych stad przez wieki poskutkowały tym, że sher peie do dzisiaj mają bardzo silny i niezależny charakter. Przez wielu uznawane są za psy trudne i nieodpowiednie dla niedoświadczonych opiekunów.
Czy to oznacza, że shar peie są agresywne? W żadnym wypadku. Dobrze ułożony pies tej rasy będzie chronił swoje terytorium przed obcymi, jednak na co dzień odznacza się zrównoważonym, wręcz stoickim charakterem. Co ciekawe shar pei będzie odpowiednim towarzyszem dla dzieci. Na co dzień może nie tryska energią, jednak jest w stosunku do nich bardzo cierpliwy i delikatny.
Mimo wszystko psy tej rasy znane są z nieustępliwości. Potrzebują doświadczonego opiekuna, który w razie potrzeby będzie umiał nad nimi zapanować. Chociaż pochodzą z Chin, shar peie swoje przetrwanie zawdzięczają Amerykanom. W czasach Mao podatek od posiadania psa tego typu był tak duży, że gdyby nie zwierzęta te nie były rozmnażane za oceanem, zapewne nie przetrwałyby do dnia dzisiejszego.
Mastif tybetański – groźny chiński pies
Na wielu zdjęciach w internecie prezentuje się majestatyczny pies podobny do lwa. Jaka to rasa? Z pewnością mastif tybetański. Zazwyczaj znajduje się na liście najdroższych psów świata. Ten wielki zwierzak faktycznie potrafi kosztować bardzo dużo, szczególnie w Chinach, gdzie uważany jest za świętego.
Jednocześnie nazwa tej rasy w ojczystym języku oznacza trzymanego na uwięzi. Nic dziwnego – mastif tybetański jest bowiem przez wielu krajów umieszczany na listach najgroźniejszych psów. Dzieje się tak nie tylko ze względu na jego rozmiar, ale także skłonność do ochrony swojego terytorium.
Warto jednak zaznaczyć, że powyższy opis odnosi się do oryginalnych chińskich mastifów. W Państwie Środka zwierzęta w tym typie często żyją dziko i są bardzo nieprzyjazne w stosunku do ludzi. Mastify tybetańskie, które przychodzą na świat w certyfikowanych hodowlach, nieco odbiegają od tego opisu. Są to psy bardzo duże i silne, jednocześnie jednak posiadają zrównoważony charakter.
Mastif tybetański wyróżnia się bardzo dużą lojalnością w stosunku do opiekuna. Jest w stanie zbudować z nim silną relację. Warto jednak zaznaczyć, że psy te mają bardzo silny instynkt stróżujący i w stosunku do niepowołanych gości mogą wykazywać agresję. Dlatego w przypadku zakupu psa tej rasy konieczne jest nie tylko profesjonalne szkolenie, ale także odpowiednie zabezpieczenie psa przed ucieczką. W momencie ataku może być bowiem bardzo trudny do opanowania.
Pekińczyk królewski – piesek z pałacu
Pekińczyki były swego czasu bardzo modne w naszym kraju, jednak od kilku lat ich popularność musiała ustąpić innym małym pieskom. Ta stara chińska rasa psów wciąż ma jednak swoich wielkich miłośników.
Co wyróżnia pekińczyki? Z pewnością ich charakterystyczny, spłaszczony pyszczek i piękne długie włosy. Bardzo dużą popularność w Chinach psy te osiągnęły dzięki przekonaniu, że przedstawiciel właśnie tej rasy towarzyszył w wędrówkach samemu Buddzie. Co ciekawe, miał on być efektem niezwykłej krzyżówki lwa i małpy. Stąd jego majestatyczny wygląd i bardzo duża inteligencja.
Do pewnego momentu psy te można było spotkać wyłącznie w Chinach, jednak od XIX wieku zaczęto sprowadzać je do Wielkiej Brytanii, gdzie zrobiły prawdziwą furorę. Hodowcy zwracali wtedy uwagę przede wszystkim na pyszczek – chodziło o to, aby kufa była jak najkrótsza. Cierpiał na tym układ oddechowy psów, dlatego obecnie możemy spotkać pekińczyki z dłuższymi pyszczkami. Wynika to z większej troski i komfort psa.
A jaki jest charakter współczesnych pekińczyków? Wbrew pozorom są to psy o mocnym charakterze – uparte i nieco zdystansowane. Oczywiście przywiązują się do swojego człowieka, jednak uczucia okazują ostrożnie, dlatego na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość oschłe.
Pekińczyk to urocza chińska rasa. Warto jednak pamiętać, że pies ten wymaga bardzo skutecznego szkolenia z posłuszeństwa i raczej nie będzie zawsze otwartym na zabawę towarzyszem dla dzieci.
Chow chow – pies z kolorowym językiem
Chińska rasa psów, która budzi duży entuzjazm, to chow chow. Tego psa trudno przeoczyć na ulicy. Na pierwszy rzut oka przypomina małego lwa. Największe wrażenie robi jednak wtedy, gdy otwiera pysk. Okazuje się bowiem, że jego język jest… fioletowy. Jaka jest tajemnica chow chowa?
Psy tej rasy są dumne i niezależne. Wbrew efektownej szacie raczej bywają wykorzystywane w rolach psów ozdobnych czy do towarzystwa. To urodzeni stróże. Chow chow jest z natury nieufny wobec obcych, bardzo rzadko okazuje emocje i w kontaktach jest raczej chłodny. Można odnieść wrażenie, że to pies wyniosły i bardzo mało zaangażowany w budowanie relacji z człowiekiem. Chow chow faktycznie zachowuje dystans, jednak swoją rodzinę bardzo kocha. Okazuje to jednak w bardzo specyficzny sposób.
Wszelkie emocje chow chowa zarezerwowane są dla jego opiekuna. Nowo poznane osoby nie mają co liczyć nawet na spontaniczne machnięcie ogonem. Psy tej rasy nie są agresywne, jednak dobrze sprawdzą się w stróżowaniu.
A dlaczego chow chow ma fioletowy język? Chińskie legendy tłumaczą to pokrewieństwem rasy ze smokami. Miały one zlizywać barwę nieba i tym samym stwarzać na świecie noc. Naukowcy są nieco sceptyczni co do tej teorii i uważają, że za kolorowy język psów tej rasy odpowiadają mutacje genetyczne. Pod uwagę brany jest także niedobór tyrozyny.
Shih tzu – chińska duma
Z pewnością najpopularniejszą chińską rasą psów w Polsce jest obecnie shih tzu. Zainteresowanie tymi pieskami jest tak duże, że w naszym kraju powstaje coraz więcej pseudohodowli. Zanim zdecydujesz się na kupno, koniecznie zapoznaj się ze wzorcem rasy oraz tym jak powinna wyglądać legalna hodowla.
A co tak przyciąga do shih tzu coraz to nowych miłośników? Pieski tej rasy są nie tylko piękne, ale także bardzo przyjaźnie nastawione do całego świata. W przeciwieństwie do pekińczyków bardzo dobrze czują się w towarzystwie dzieci – uwielbiają wspólną zabawę i chętnie spędzają z nimi czas.
Określenie shi tzu w wolnym tłumaczeniu oznacza małego lwa. Bujna grzywa i piękna sierść faktycznie sprawiają, że pieski tej rasy przypominają niewielkie drapieżniki, szczególnie jeżeli zachowujemy oryginalną wystawową fryzuję. Z charakteru jedna bardzo daleko im do groźnych wielkich kotów.
Pomimo całej swojej energii i chęci do zabawy shih tzu uchodzą za psy zrównoważone. Jak na małe psy są także stosunkowo ciche, co dla wielu osób może stanowić potężną zaletę. Jeżeli zdecydujesz się na pieska tej rasy pamiętaj, że mimo entuzjastycznego charakteru są to bardzo delikatne zwierzęta. Dzieci powinny od początku być uczone, aby obchodzić się z nimi łagodnie.
Chińskie rasy psów – jaką wybrać?
Psy ras chińskich budzą w naszym kraju dużo emocji. Z jednej strony mówi się o ich bardzo dużej niezależności, a nawet agresji. Z drugiej z kolei, kuszą bardzo efektownym wyglądem. Czy warto decydować się na któregoś z tych psów? Jeżeli tak, to jakiego wybrać?
Oczywiście, tak jak zawsze, wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Rasy takie jak shar pei czy mastif tybetański doskonale sprawdzą się w roli psów stróżujących. Musisz jednak pamiętać, że wymagają one systematycznego i konsekwentnego szkolenia. Z natury nie są agresywne ani niebezpieczne, jednak ich niezależny i silny charakter wymaga odpowiedzialnego prowadzenia.
Dobrym towarzyszem dla introwertyka i osoby, która ceni sobie dawkowanie uczuć, z pewnością stanie się chow chow. Ten legendarny chiński pies ma bardzo długą historię w stróżowaniu, jednak obecnie jest zrównoważonym i bardzo spokojnym, chociaż mało wylewnym towarzyszem rodziny.
Jeżeli zależy ci na małym piesku, który będzie miał mocną osobowość, możesz z powodzeniem zdecydować się na pekińczyka. Zdecydowanie nie jest to rozszczekany i wylewny maluch. Psy tej rasy wymagają konsekwentnego szkolenia, są bardzo inteligentne i raczej zdystansowane. To idealni towarzysze dla osób starszych.
Miłośnicy małych i przyjaznych psów także znajdą chińską rasę idealną dla siebie. Zarówno shih tzu, jak i chiński grzywacz to zwierzęta przyjazne i bardzo oddane opiekunowi. Są delikatne i czułe w stosunku do dzieci i bardzo chętnie się z nimi bawią.
Jak widać, psy ras chińskich są bardziej zróżnicowane, niż mogłoby się wydawać. Rasy te zyskały bardzo dużą popularność na Zachodzie i dzięki temu do dzisiaj funkcjonują hodowle, a zainteresowanie nimi nie spada. Jeżeli zastanawiasz się nad psem z Państwa Środka, z pewnością znajdziesz takiego, który będzie najbardziej odpowiadał twojemu stylowi życia.