Niemal każdy opiekun psa zapytany o urodę swojego zwierzaka przyznaje, że jest on najpiękniejszy na świecie. Miłość sprawia, że uroda nie ma znaczenia. Tę zasadę zdecydowanie uznają opiekunowie psów z przedstawionej poniżej listy ras. W końcu nawet najbrzydszy pies na świecie ma przepiękną duszę!

Najbrzydsze psy świata? Nagie psy meksykańskie!

Nagi pies meksykański zdecydowanie przoduje w rankingach najbrzydszych psów świata. Wbrew pozorom to naprawdę stara rasa, która miała swoje ważne miejsce jeszcze w kulturze Azteków. W bardziej współczesnych czasach zostały rozsławione przez wielką miłośniczkę rasy – malarkę Fridę Khalo, która umieściła te zwierzęta na wielu swoich obrazach. 

A jaki jest charakter tej pozornie brzydkiej rasy? Jej przedstawiciele są bardzo sympatyczni i kochający. Uwielbiają dzieci i chętnie się z nimi bawią. Człowiek jest centrum ich świata – uwielbiają spędzać czas w jego towarzystwie i w ogóle nie mają skłonności do ucieczek. 

Warto zaznaczyć, że psy tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Ich szkolenie nie powinno przynosić żadnych problemów. Ze względu na bardzo duże przywiązanie do opiekuna już od małego powinny być uczone samodzielnego zostawania w domu. Najlepiej jednak trzymać je w parach. 

Najbrzydsze psy na świecie? Gryfoniki brukselskie

Opiekunowie gryfoników brukselskich bez wahania uznają się, za przeurocze i słodkie! Wiele osób jednak określa te pieski jako tak brzydkie, że aż ładne. Skąd te skrajne opinie? Wszystkiemu winny jest pyszczek gryfoników. Ich żuchwa wystaje przed szczękę. W połączeniu z bardzo krótką kufą i wielkimi oczami tworzy to zdecydowanie niepodrabialny obraz. 

Prawdopodobnie pochodzą od pinczera małpiego, king charles spaniela oraz mopsa. W dawnych czasach polowały na szczury oraz pilnowały koni w stajniach. 

A jakie są współczesne gryfonki? Ich wielkie serce jest całkowicie nieproporcjonalne do małego ciałka. Hodowcy określają je jako miłość biegającą na czterech łapach. Pieski tej rasy są łagodne, sympatyczne i bardzo otwarte. Uwielbiają swoją rodzinę i chętnie się bawią, chociaż nie są wulkanami energii. Sprawdzą się zarówno jako towarzysze osób starszych, jak i jako pieski w domach rodzin z dziećmi. Dogadają się zarówno z kotami, jak i innymi psami. 

Chociaż niektórzy określają je jako najbrzydsze psy świata, gryfoniki brukselskie zdecydowanie nadrabiają charakterem. 

Najbrzydszy pies świata? A może bulterier?

Większość opiekunów bulterierów zapewne obraziłaby się za nazwanie ich pupili najbrzydszymi psami świata. Nie da się jednak ukryć, że buliki nie należą do klasycznych piękności. Ich charakterystyczna głowa, szeroko rozstawione skośne oczy oraz umięśnione ciało nadają im niepowtarzalny wygląd. Przez swoich miłośników często nazywane świnkami bulteriery uwielbiają zabawiać całą rodzinę. 

To niezwykle energiczne i inteligentne psy, które uwielbiają zabawę. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ często przeceniają własne siły i nie czują zmęczenia. Trzeba więc kontrolować poziom ich wysiłków. 

Bulteriery są niezwykle czułe. Uwielbiają swoich opiekunów i chcą przebywać z nimi przez cały czas. Świetnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa. W naszym kraju ciągle funkcjonuje przekonanie, że są to psy groźne, tymczasem nic bardziej mylnego. Bulterier prędzej zaliże intruza na śmierć niż zrobi mu krzywdę. Często jednak pełnią funkcje ochronne, ponieważ psy tej rasy (szczególnie w białym kolorze) skutecznie odstraszają uprzedzonych (i nieproszonych) gości. 

Najbrzydszy pies na świecie – dog de Bordeaux? 

Dogue de Bordeaux to pies, który znany jest Polakom przede wszystkim z serialu „Rodzina Zastępcza”. Przedstawiciele tej rasy odgrywali tam rolę Śliniaka – pupila serialowej rodziny Kwiatkowskich. Popularność na świecie przyniósł natomiast tej rasie film „Turner & Hooch”, gdzie dog z Bordeaux partnerował samemu Tomowi Hanksowi. 

Psy tej rasy zdecydowanie nie należą do najpiękniejszych. Zwaliste ciało, pomarszczony pysk i wiecznie kapiąca z niego ślina na pierwszy rzut oka nie przekonują. Warto jednak zaznaczyć, że w istocie są to bardzo sympatyczne zwierzęta, które wprost kochają dzieci i świetnie nadają się na psy rodzinne. 

Przedstawiciele tej rasy mają za sobą trudną przeszłość. Na początku służyły do walk psów, dlatego wielu osobom ciągle jeszcze kojarzą się z dzikimi bestiami. Faktycznie, wymagają one doświadczonych przewodników. Ma to jednak związek bardziej z ich dużą siłą i uporem niż z faktyczną agresją. 

Nie da się więc ukryć, że dogue de Bordeaux jest brzydki tylko na zewnątrz. W sercu stanowi prawdziwą oazę czułości i łagodności, szczególnie w stosunku do najmłodszych członków swojej rodziny. 

Najbrzydsze psy świata? Grzywacze chińskie

Grzywacze chińskie to psy, które mają zarówno grupę miłośników, jak i zażartych przeciwników. Odnosi się to przede wszystkim do odmiany, która na niemal całym obszarze ciała poza nogami i głową jest bezwłosa. To małe i chude pieski, których trójkątna cienka głowa zakończona jest sterczącą grzywką. Chociaż piękno jest pojęciem względnym, wygląd tej rasy jest zdecydowanie kontrowersyjny. 

Nie można jednak dziwić się, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez przedstawicieli tej rasy. Grzywacze chińskie są bowiem bardzo czułe, przyjazne i kochające. Świetnie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami a w stosunku do swojego człowieka są gotowe na wszystko. 

Dodatkowo rasa uchodzi za bardzo zdrową i długowieczną. Ciekawostką może jednak okazać się to, że jej przedstawiciele często miewają alergię na… wełnę. Najlepiej więc unikać jej podczas poszukiwania ubranek i miękkich legowisk. 

Grzywacz chiński może i jest przez niektórych określany jako najbrzydszy pies świata, jednak jego osobowość, zdolność do adaptacji oraz duża inteligencja sprawiają, że wygląd zdecydowanie schodzi na dalszy plan. 

Najbrzydszy pies świata – shar pei

Shar pei to kolejna chińska rasa psów, która trafia na listę najbrzydszych czworonogów świata. Kontrowersje budzi skóra tych zwierząt, która sprawia wrażenie, jakby było jej po prostu za dużo. Ma to swoje uzasadnienie w przeszłości shar peia. W dawnych czasach w Chinach pełnił on funkcje ochronne i bojowe. Nadmiar skóry miał chronić wrażliwe partie ciała – takie jak oczy, czy szyja – przed ugryzieniami nieprzyjaciela. 

Chociaż oryginalnie pochodzą z Państwa Środka przetrwały (w pewnym sensie paradoksalnie) dzięki Amerykanom. W czasach komunistycznego terroru Mao posiadanie takiego psa było objęte wysokim podatkiem, dlatego praktycznie nikt nie mógł sobie na to pozwolić. Wywiezione za ocean zostały z sukcesem hodowane w Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata, tracąc przy tym swoje bojowe przeznaczone. 

Współczesne shar peie to psy spokojne i zdystansowane do świata. Bardzo kochają swoich opiekunów i są w stosunku do nich serdeczne, jednak nie należą do istot szczególnie wylewnych. W stosunku do dzieci mają bardzo dużo cierpliwości i są bardzo łagodne. 

Obecnie dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące. Warto zaznaczyć, że potrzebują odpowiedniej socjalizacji, ponieważ w stosunku do innych zwierząt mogą być nieco zaczepne, co w połączeniu z ich nieustępliwym charakterem może mieć różne konsekwencje. 

Najbrzydszy pies świata – cena 

Ile kosztują najbrzydsze rasy świata? Co ciekawe zazwyczaj nie należą one do najtańszych. W rankingach najwyższych cen przodują nagie psy meksykańskie oraz grzywacze chińskie. W hodowlach FCI mogą one kosztować od 6 do nawet 10 tysięcy złotych. Dogi z Bordo w dobrych hodowlach dostępne są w cenie od 5 do 6 tysięcy złotych. 

Nieco bardziej przystępne cenowo są shar peie. Szczenięta tych osobliwych psiaków możesz kupić za około 4,5 tysiąca złotych. Najtańsze są maleńkie gryfoniki, które można kupić za cenę od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych. Co ciekawe, nieco droższe są odmiany belgijskie oraz brabanckie. W teorii stanowią one oddzielne rasy, jednak często wszystkie trzy rodzą się w jednym miocie. 

Najbrzydszy pies świata – czy warto kupić „brzydką” rasę? 

Jak już wspomnieliśmy, piękno jest zdecydowanie kwestią subiektywną. Wiele osób, wybierając psa dla siebie, kieruje się przede wszystkim cechami charakteru. Nie da się jednak ukryć, że powierzchowność zwierzaka ma znaczenie. 

Wszystkie rasy, które znalazły się w powyższym rankingu, są w pewnym sensie wyjątkowe i urocze! Zdecydowanie wyróżniają się spośród innych i dlatego budzą kontrowersje. Ich opiekunowie na spacerach z pewnością czują na sobie spojrzenia innych przechodzących. Często muszą także odpowiadać na pytania: Jaka to rasa? Skąd pochodzi? Czy ten piesek przypadkiem nie jest chory? Z jednej strony może być to irytujące, a z drugiej – przecież jak nic innego stanowi o wyjątkowości pupila.

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.