Za szczenięta zazwyczaj uważa się psy do 12. miesiąca życia. W przypadku małych ras mogą to być zwierzęta, które nie skończyły jeszcze 9. miesięcy, jako że małe psy o wiele szybciej dorastają. To oznacza, że szczeniaki do adopcji trafiają się dość często, zwłaszcza w okresie wczesnego lata i jesieni, kiedy wiele suczek zdążyło zajść w niechcianą ciążę i urodzić. Czy adopcja szczeniaka ma same zalety? Sprawdź!
Szczeniaki do adopcji – zalety wyboru szczenięcia
Jak w każdym przypadku, również tutaj istnieją pewne zalety, które sprawiają, że tak wiele osób decyduje się na szczeniaki do adopcji. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje.
Można samodzielnie wychować
Zazwyczaj szczenięta mają za sobą mniej traum. Są na takim etapie rozwoju, że wielu rzeczy można ich jeszcze nauczyć. Właśnie dlatego więcej osób odpowiada na ogłoszenia o szczeniakach do adopcji. Istnieje przekonanie, że takiego psa po prostu łatwiej jest wychować tak, jakby się tego chciało.
Szczenięta nie są kastrowane
Przeciwników kastracji nie brakuje i często szukają oni szczeniaków do adopcji. Wychodzą bowiem z założenia, że sunia musi mieć raz w życiu szczeniaki, a pies nie może być kastrowany, bo zaburza to jego charakter. To oczywiście mity! Co więcej, zwierzęta do adopcji, zwłaszcza te ze schroniska dla zwierząt, bardzo często mają wpisany w umowie obowiązek sterylizacji lub kastracji po osiągnięciu dojrzałości.
Szczeniaki do adopcji – wady wyboru tego rozwiązania
Wbrew pozorom wad wyboru szczeniaków do adopcji jest więcej niż zalet. Oto niektóre z nich.
Trudno powiedzieć, jak duży pies wyrośnie ze szczeniaka
Na dobrą sprawę wielkość szczeniaka da się określić tylko w sytuacji, jeśli trafił do schroniska cały miot wraz z mamą. W przeciwnym razie nie wiesz, jak duży będzie zwierzak. Im młodszy jest pies, tym trudniej to określić. Zagłodzone szczenię w wieku 3. miesięcy może wyglądać na takie, które osiągnie maksymalnie 6 kg. Tymczasem może się okazać, że po odkarmieniu zacznie przybierać szybko na wadze i będzie ważyć 13 kg albo nawet więcej! Jeśli więc nastawiasz się na psa, który waży maksymalnie 3,5 lub 12 kg, wybierz dorosłe zwierzę albo takie, które ma już przynajmniej 7 czy 9 miesięcy. Im mniejszy pies cię interesuje, tym starszy powinien być wzięty ze schroniska, jeśli nie ma przybrać dużych rozmiarów wbrew twoim oczekiwaniom.
Adopcja szczenięcia niesie za sobą wiele kosztów
I mowa nie tylko o tym, że szczeniaka do adopcji trzeba odrobaczyć czy zapewnić mu serię szczepień. Psy i koty w młodym wieku wymagają odpowiedniego żywienia, które sprosta potrzebom ich rosnących organizmów. Długa droga szkolenia związana jest z wydatkami, a zniszczone rzeczy trzeba odkupić lub wymienić. To właśnie powoduje, że czeka na ciebie wiele wyzwań, a sama adopcja szczeniaka może się nie udać z uwagi na natłok obowiązków.
Szczeniaka trzeba wszystkiego nauczyć
Choć pozwala to go wychować nieco po swojemu, to również generuje problemy. Musisz znaleźć czas, aby zapewnić młodemu psu regularne spacery, w pierwszym tygodniu nawet kilkanaście dziennie, a potem 3 lub 4. Nawet najbardziej wyczekane szczenię wymaga socjalizacji, nauki czystości i przyzwyczajenia do wizyt u lekarza.
Szczeniaki o wiele częściej chorują
To, oczywiście, wynika z ich wieku i dotychczasowych warunków życia. Jeśli szczeniaki do adopcji trafiają do schroniska z matką, przez trzy pierwsze tygodnie swojego życia są lepiej chronione przed chorobami. Potem wraz z rozszerzeniem diety spada ich odporność, którą trzeba poprawić szczepieniami. Wiadomo, że bezdomny pies nie przechodzi profilaktyki. Z tego powodu młode zwierzęta nie tylko są o wiele częściej zarobaczone, ale również znacznie podatniejsze na choroby wirusowe.
Mity na temat adopcji szczeniaków
Istnieje też kilka przekonań, które w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z prawdą. Mogą sprawić, że zdecydujesz się poszukać nie szczeniaków do adopcji, tylko dorosłych psów.
Szczeniaki są lepsze do domu z dziećmi
Wiele osób wychodzi z założenia, że szczenię jest lepsze dla malucha, bo wychowa się razem z nim. Kłopot polega na tym, że nie każdy pies lubi dzieci. Dodatkowo szczenię wymaga też nauki i wychowania. W związku z tym może nie być najlepszym wyborem, jeśli masz na głowie roczne czy dwuletnie dziecko i nie masz niekiedy nawet czasu odpocząć.