Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest zwykle nie lada wyzwaniem. Z jednej strony pomagasz potrzebującemu psu, a z drugiej musisz nastawić się na wiele przeciwności losu. Jedną z nich jest właśnie zachowanie, które przejawia pies ze schroniska. Problemy z tym związane bywają zróżnicowane. Dowiedz się, jakie konkretnie pojawiają się najczęściej.

Pies ze schroniska – problemy zdrowotne

Na początku warto zaznaczyć istotną kwestię związaną z zachowaniem psa ze schroniska – problemy nie zawsze wynikają z kwestii behawioralnych. Niekiedy są spowodowane po prostu chorobą. Z tego powodu powinieneś swojego psa od razu zabrać do lekarza weterynarii, który przeprowadzi podstawowe badania. Na początek warto zrobić:

  • badanie krwi;
  • osłuchanie serca;
  • inspekcję jamy ustnej;
  • ocenę stanu skóry, sierści i uszu.

Dzięki temu weterynarz oceni, w jakiej kondycji jest pies. Możesz też zdecydować się na pobranie próbek moczu i kału, ale mimo tego warto psa odrobaczyć i odpchlić, a także zabezpieczyć przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze. W dalszej kolejności należy uzupełnić wszystkie szczepienia.

Wizyta u weterynarza jest dobrą praktyką nie tylko w przypadku, gdy niepokojące zachowanie przejawia pies ze schroniska. Problemy zawsze powinny być przebadane pod kątem fizycznym. Z tego względu najpierw odwiedź lekarza weterynarii, wyklucz fizyczne przyczyny zmiany w zachowaniu, a następnie poproś o radę behawiorystę. Dobry specjalista i tak odeśle cię najpierw z psem od lekarza.

Pies ze schroniska – problemy z zachowaniem czystości

Jeśli bierzesz psa ze schroniska, problemy z zachowaniem czystości w domu nie są niczym niespodziewanym. Większość psów nie miała okazji przejść treningu czystości. W związku z tym musisz przeprowadzić go samodzielnie. Jak to zrobić? Dokładnie tak samo, jak w przypadku szczeniaka. Wychodź z psem często, nagradzaj go za załatwienie się na zewnątrz podczas spaceru i nie karz go za załatwienie w domu. Traktuj go jak małe dziecko, które musi dopiero nauczyć się panowania nad potrzebami.

Pies ze schroniska – problemy z obroną zasobów

Obrona zasobów to próba bronienia przez psa rzeczy, które akurat ma on przy sobie. Mowa na przykład o obronie jedzenia, ale również zabawek czy przedmiotów należących do ludzi. To zachowanie często jest wynikiem traumy, a także niedoboru jedzenia czy braku zabawek, których mógł doświadczać pies ze schroniska. Problemy tego rodzaju warto zwalczać mądrze, na pewno nie za pomocą przemocy czy zmuszania psa do oddania przedmiotów. Warto natomiast od początku uczyć psa wymiany na komendę, aby wiedział, że jeśli coś odda, ma szansę uzyskać coś znacznie bardziej atrakcyjnego.

Pies ze schroniska – problemy separacyjne

Tutaj trudno mówić już tylko o winie placówki czy przeszłości czworonoga. Zazwyczaj w przypadku psa ze schroniska problemy separacyjne pojawiają się po kilku tygodniach w nowym domu. Pies aklimatyzuje się na tyle, że przyzwyczaja się do obecności opiekuna, który często dodatkowo bierze urlop na pierwszych kilka dni czy tygodni. Następnie zwierzę, przez cały ten okres przebywające z człowiekiem, nagle zostaje samo w domu. W efekcie przejawia lęk, który objawia się m.in.:

  • wyciem i szczekaniem;
  • załatwianiem potrzeb w domu;
  • niszczeniem przedmiotów.

Dodatkowo pies może stracić apetyt, być osowiały, a w towarzystwie opiekuna – nadmiernie reaktywny. To wszystko oznaki stresu, z którymi warto walczyć od samego początku.

Pies ze schroniska – problemy na spacerach

Wiele psów ze schronisk może przejawiać problemy na spacerach. Z jednej strony bywają one związane po prostu ze smyczą i lękiem przed nią. Warto go przezwyciężać spokojnie, absolutnie nie spuszczając jednak psa ze smyczy, co może skończyć się dla niego tragicznie. Jeśli jednak na spacerze towarzyszy ci agresywny pies ze schroniska, problemy mogą leżeć nieco głębiej. Wiele zwierząt nie przeszło właściwej socjalizacji, dlatego źle reaguje na ludzi, przedmioty czy inne zwierzęta na spacerach. Warto wówczas zasięgnąć opinii behawiorysty.

W przypadku prawie każdego psa ze schroniska problemy z zachowaniem pojawią się wcześniej czy później. Część jest efektem traumy schroniskowej, podczas gdy inne wynikają z nieprawidłowych wzorców już w nowym domu. Zadbaj o komfort swojego psa i bezpieczeństwo rodziny – jeśli nie radzisz sobie z jego ułożeniem, zwróć się o pomoc do behawiorysty.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.