Z niniejszego artykułu dowiesz się jakie informacje może dostarczyć regularna obserwacja kupy psa. Poznasz cechy charakterystyczne budowy stolca zauważalne gołym okiem. Poruszymy również temat chorób układu trawiennego.
Idealna psia kupa – jak powinna wyglądać?
Zdrowa kupa u psa powinna być przede wszystkim uformowana. Prawidłowy stolec kształtem będzie przypominał kiełbaski. Może być jednoczęściowy, ale czasem podzielony jest na segmenty. Średnica zależy od wielkości psa i nie ma większego znaczenia. Istotne natomiast jest, aby kał był zbity, zwarty i jednolity na całej długości.
Stolec czworonoga w 75 procentach składa się z wody, dlatego powinien być wilgotny i połyskliwy z zewnątrz, jednak bez żadnej otoczki w postaci na przykład śluzu. Idealny kolor kupy psa to brąz w różnych wariacjach odcieni. Barwa zależy od wielu czynników między innymi od rodzaju karmy, stopnia nawodnienia, a nawet rasy zwierzęcia. Wzorcowy zapach stolca jest średnio intensywny i lekko wyczuwalny.
Co o zdrowiu mówi barwa psiej kupy i o czym świadczy zmiana jej koloru
Kolor kupy psa może ci bardzo dużo powiedzieć o stanie zdrowia pupila. W idealnej sytuacji stolec powinien być ciemnego, brązowego koloru, czasem jednak przybiera inne barwy. Co w przypadku kiedy nastąpi zmiana koloru psich odchodów?
Zielona kupa u psa może być całkiem normalnym zjawiskiem, jeśli dieta twojego podopiecznego zawiera wiele produktów pochodzenia roślinnego lub ma on skłonność do podgryzania trawy. Powodem do zmartwień będzie zmiana barwy na jasnozieloną lub wręcz żółtą. Może to wskazywać na nieprawidłową pracę wątroby lub zablokowanie ujścia woreczka żółciowego. Jeśli zaobserwowałeś u czworonoga zielone odchody, powinieneś uważnie obserwować, czy kolejne nie stają się jaśniejsze. Jeśli nastąpi taka sytuacja, należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który oceni funkcjonowanie organów wewnętrznych czworonoga.
Czerwone smugi na stolcu to oznaka krwawienia najczęściej spowodowanego stanem zapalnym jelita grubego. Krew w kale nie zawsze oznacza nagły wypadek, jest jednak silnym sygnałem alarmowym, który powinien cię zaniepokoić. Podobnie sytuacja wygląda, gdy wystąpi czarna kupa u psa. Może to być oznaką krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego i wymaga pilnej interwencji lekarza weterynarii.
Białe plamki w kupie psa mogą świadczyć o obecności pasożytów. W celu pozbycia się nieproszonych gości należy podać psu środki odrobaczające. Zabieg ten powinno się powtarzać raz na trzy miesiące, jednak są wyjątki, kiedy robi się to częściej. W przypadkach psów, które są spuszczane ze smyczy i istnieje realne zagrożenie podjadania na spacerach, podanie środków odrobaczających zaleca się nawet co miesiąc.
Biegunka i śluz – niepokojące sygnały o stanie zdrowia zwierzęcia
Psi kał biegunkowy nie ma żadnej uformowanej struktury. Im kupa psa jest rzadsza i bardziej odbiega od idealnego wzorca, tym więcej powodów do obaw. Rozwolnieniu często towarzyszą dodatkowe objawy jak brak apetytu, ospałość, niechęć do aktywności, wymioty, bóle brzucha i podwyższona temperatura. Jeśli taki stan utrzymuje się przez długi czas, może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.
Do najczęstszych objawów odwodnienia należą:
- suchy język;
- suche błony śluzowe;
- zapadnięte gałki oczne;
- suchy nos.
Psa w takim stanie należy natychmiast zabrać do gabinetu weterynaryjnego, gdzie otrzyma płyny drogą dożylną i rozpocznie odpowiednie leczenie.
Zatwardzenie – co powinno cię zaniepokoić?
Zatwardzenie ma miejsce w sytuacji, gdy kupa psa wydalana jest z wysiłkiem, w małej ilości, jest sucha i krusząca się. Najczęstszą przyczyną jest nagła zmiana w diecie pupila lub zaburzenia trawienia. Sucha karma bogata w błonnik i spore ilości spożywanych kości mogą spowodować problemy z wydalaniem kału.
Wbrew pozorom taki stan może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia twojego psa. Zalegające w jelicie resztki jedzenia gniją i proces ten może przenieść się na ściany jelit i szerzyć się w jamie brzusznej. Zdarza się także, że dochodzi do martwicy tkanki lub perforacji przewodu pokarmowego.
Pasożyty w kupie psa
Omówiliśmy już część pasożytów widocznych gołym okiem. Nie wszystkie jednak da się zauważyć. Pierwotniaki i jaja nieproszonych gości bytujących w przewodzie pokarmowym potwierdzi jedynie badanie laboratoryjne zebranego kału. Najczęściej występujące pasożyty, których obecność można potwierdzić badaniami to:
- Giardia lamblia, pierwotniak wywołujący giardiozę;
- Dipylidium caninum – psi tasiemiec;
- Toxocara spp. – glisty.
Czasem wystarczy podać psu ogólne leki odrobaczające, jednak najwyższą skuteczność osiągają po przeprowadzeniu badania i doborze leku zwalczającego konkretny rodzaj pasożyta.
Psi kał – kiedy udać się do lekarza weterynarii?
Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom układu trawiennego jest regularne zbieranie kupy psa i poddawanie jej badaniom. Są jednak sytuacje, kiedy należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Jeśli twój podopieczny ma ostrą lub utrzymującą się dłużej niż 24 godziny biegunkę, wymiotuje i jest apatyczny, należy natychmiast udać się do weterynarza. Niekontrolowane oddawanie stolca, zatwardzenie, tarcie odbytem po ziemi czy niepokojący wygląd kupy to również powody, aby zaprowadzić zwierzę do lekarza.
Sprzątanie po psie – dobra okazja do obserwowania odchodów pupila
W dużych aglomeracjach miejskich ilość psich odchodów jest zatrważająca. Szczególnie widoczne jest to wiosną podczas roztopów śniegu. Zwierzęcy kał może zanieczyszczać wody gruntowe. Co więcej, zaśmieca parki, trawniki i skwery. Duża ilość kup na trawnikach skutecznie zniechęca do spacerów i odpoczynku na świeżym powietrzu. Za niesprzątnięcie kupy psa grozi także mandat karny.
Zbieranie pozostawionych odchodów to nie tylko twój obowiązek prawny i dbałość o środowisko. Jest to idealna okazja do obserwacji koloru stolca, zmian konsystencji czy zapachu psiej kupy. Istnieje wiele sposobów na sprzątanie po swoim podopiecznym. Możesz skorzystać ze specjalnych łopatek lub biodegradowalnych woreczków.
Jeśli planujesz zanieść próbkę do badania swojemu weterynarzowi, pamiętaj, żeby ostrożnie zebrać odchody przy użyciu czystej łopatki lub torebki i umieścić je w czystym, płytkim, plastikowym pojemniku. Próbkę należy przechowywać w lodówce do momentu wizyty w gabinecie.
Stolec twojego pupila to cenne źródło informacji po zmianie karmy
W momencie przestawienia czworonoga na nową karmę także warto prowadzić obserwacje koloru kupy psa i pozostałych parametrów. Pozwoli ci to ocenić, jaka jest strawność nowego pokarmu, czy pupil dobrze na niego reaguje i czy mu nie szkodzi.
Temat odchodów do niedawna był jeszcze tematem tabu, a niektórzy zarzekali się, że nigdy w życiu nie posprzątają po swoim psie. Na całe szczęście świadomość społeczna rośnie, właściciele podporządkowują się przepisom dotyczącym zachowania czystości, a przy okazji korzystają z dobrodziejstw ogólnej obserwacji stolca swojego podopiecznego.