Adopcja psiaka ze schroniska czy fundacji zawsze wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Pamiętaj, że bierzesz pod opiekę żywe stworzenie, za które od tej pory odpowiadasz. Sam proces adopcji wiąże się często z dużym stresem dla opiekuna i zwierzaka. Sprawdź, jak przygotować się do adopcji psa, aby nie sprawiła zbyt wielu problemów.
Pies ze schroniska – czego się spodziewać?
Jeśli chcesz adoptować psa ze schroniska, wiele zależy od samej placówki. W niektórych działa aktywnie wolontariat i wiedza na temat psów jest nieco bardziej rozbudowana. W innych są znane tylko ogólne zachowania zwierząt. Pamiętaj jednak, że mogą być mało wiarygodne, jako że w schronisku pies pozostaje w stałym stresie. Poziom kortyzolu jest na tyle wysoki, że wpływa na zachowanie zwierzęcia. Może powodować m.in. agresję lękową, strach przed ludźmi i psami, próby pozorowanych ataków, ale również paniczny lęk przed dotykiem, wycofanie, szczekliwość. Czasem jest odwrotnie i pies wykazuje ogromną nieśmiałość.
Jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska?
Oto kilka zasad dotyczących tego, jak przygotować się do adopcji psa.
- Wybierz dobrze placówkę, a następnie zadbaj o to, aby wybór psa był podyktowany realistycznymi kryteriami.
- Nie idź tylko za porywem serca. Nie decyduj się na psa wówczas, gdy wydaje ci się, że najbardziej potrzebuje pomocy albo jest bardzo ładny.
- Pamiętaj, że zanim przywieziesz psa do domu, warto odwiedzić z nim lekarza weterynarii. Zwierzęta w schroniskach, choć często mają zapewnioną podstawową profilaktykę zdrowotną, nie są w żaden sposób diagnozowane i mogą mieć pasożyty wewnętrzne oraz zewnętrzne.
- Wykonaj mu badania krwi i zadbaj o to, aby go odrobaczyć.
Fundacje i stowarzyszenia a psy do adopcji
Jeśli zastanawiasz się, czy adoptować psa ze schroniska, czy fundacji, wiele zależy od twoich oczekiwań. Warto wziąć pod uwagę, że psy w fundacjach mogą mieszkać w domach tymczasowych albo w kojcach. W tym drugim przypadku bywają bardziej zadbane i lepiej poznane od psów schroniskowych, ale tylko psy z domu tymczasowego można poznać naprawdę dobrze na co dzień. Jeśli chcesz, aby twój pupil miał określony charakter, a także zależy ci na znajomości jego stosunku do innych psów, kotów czy dzieci, zdecyduj się na czworonoga z dobrego domu tymczasowego. W tym przypadku dostaniesz też informacje od wolontariuszy, jak przygotować się do adopcji psa.
Dorosły pies czy szczenię?
Jeśli rozważasz adopcję psa w konkretnym rozmiarze i o określonym charakterze, rozważ przygarnięcie psa dorosłego. Jego temperament jest znany, dlatego możesz łatwiej określić, czy przyszły towarzysz pasuje do twojego trybu życia. Trzeba czasu, aby pies przeszedł proces aklimatyzacji i odzyskał zaufanie do człowieka, jednak nie każdy pies dorosły to od razu ciężki przypadek. Często o wiele łatwiej jest określić, jak przygotować się do adopcji psa w tym wieku niż szczenięcia.
Wiele osób jednak decyduje się na nowego psa w wieku szczenięcym. Jeśli przerasta cię praca z psem po przejściach, często traumatycznych, może to być lepszy pomysł. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku często czekają cię kwarantanna, odrobaczanie, wizyty u lekarza weterynarii w celu wykonania pierwszych szczepień. Musisz też zadbać o socjalizację. To odpowiedzialne zadania, którym nie każdy sprosta. Jeśli chcesz prowadzić psa od szczeniaka, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę albo planować wizyty u specjalisty.
Jak przygotować się do adopcji psa?
Po tym wstępie możesz nieco stresować się tym, jak przygotować się do adopcji psa. Faktycznie, czas spędzony z nowym czworonożnym przyjacielem może być na początku trudny. Okres po adopcji wiąże się z wysokim poziomem stresu u zwierzęcia, które dostaje bardzo dużo nowych bodźców. W efekcie pies może zachorować, dlatego warto, abyś miał tego świadomość. Przygotuj swój dom, by wziąć psa w bezpieczne dla niego warunki – usuń m.in. chemię gospodarczą czy trujące rośliny. Możesz poprosić o wsparcie psiego behawiorysty, jeśli wydaje ci się, że adopcja zwierzaka może cię przerosnąć.
Wyprawka dla psa – część przygotowań
Jak przygotować się do adopcji psa pod względem materialnym? Na pewno warto zainwestować w dobrej jakości karmę. Powinna zawierać dużo składników mięsnych – nie kupuj produktów z marketów. Wybierz również inne rzeczy do wyprawki dla swojego nowego podopiecznego, takie jak:
- smycz – taśmowa, nie automatyczna;
- legowisko – nie kupuj drogiego posłania na początek, bo pies może je pogryźć;
- obroża regulowana;
- szelki;
- adresówka do akcesoriów z twoim numerem telefonu;
- gryzaki – zarówno jadalne, jak i w formie zabawek pozwolą nieco zachęcać psa do interakcji i zmniejszą jego poziom stresu.
Nie kupuj wielu rzeczy naraz. Warto po adopcji obserwować psa i dobrać dla niego takie rzeczy, których potrzebuje i które faktycznie lubi.
Choć dorosły pies to ustabilizowany charakter i bardziej przewidywalne zachowanie, wiele osób nadal decyduje się adoptować szczenię. Zależnie od wieku psa ze schroniska czy fundacji to, jak przygotować się do adopcji psa może wyglądać nieco inaczej. Pamiętaj, że zanim nowy członek rodziny poczuje się jak u siebie w domu, mogą minąć nawet trzy miesiące! Uzbrój się w cierpliwość, zapewnij psu poczucie bezpieczeństwa, spokojne miejsce, w którym przywyknie do domowych dźwięków i zadbaj o relację między nim a nową rodziną.