Mastify tybetańskie zachwycają swoją urodą, ale jednocześnie budzą uzasadniony respekt. Nadają się wyłącznie dla bardzo doświadczonych opiekunów, którzy potrzebują wiernego przyjaciela i bardzo skutecznego stróża. Sprawdź, jakie warunki trzeba zapewnić psu tej rasy, aby rozwijał się prawidłowo, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Przeczytaj nasz artykuł!

Mastif tybetański – opis rasy 

Mastif tybetański (określany mylnie jako owczarek tybetański) należy do masywnych ras psów. Charakteryzują go mocne, dobrze zaznaczone mięśnie, wyraźny kłąb i dość duża głowa. 

Mastif – waga

Mimo to jest to pies bardzo proporcjonalny, a przez imponujące rozmiary budzący ogromny respekt i zachwyt wielu osób. Samce osiągają 66 cm wzrostu. Prawdziwie imponująca jest waga mastifa tybetańskiego, która wynosi od 45 do nawet 80 kg u samców, natomiast samice ważą od 35 do 50 kg. 

Te wymiary są bardzo znaczące i na pewno robią wrażenie. Jednak hodowcy mastifów tybetańskich, szczególnie z obszaru Chin, chcą zaspokoić oczekiwania właścicieli psów. Hodują zwierzaki nawet o masie nawet 115 kg. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda tak imponujący mastif tybetański, zdjęcia poszukaj w sieci.

Zobacz też:
Pies w samochodzie – jak go przewozić bezpiecznie? Czy istnieją przepisy o przewozie psów?

Umaszczenie mastifa tybetańskiego

Sierść mastifów tybetańskich stanowi ich charakterystyczną cechę i największą ozdobę. Jest gęsta, o bardzo grubym podszerstku. Szczególnie zachwyca u samców, tworzy bowiem swego rodzaju grzywę w obrębie karku. Umaszczenie mastifów tybetańskich, które można spotkać najczęściej, jest czarne lub czarne podpalane.

Nierzadko spotykany jest również czerwony mastif tybetański, błękitny mastif tybetański, błękitny podpalany, złoty i śniady. Najbardziej pożądane są mastify czerwone (czyli o bardzo intensywnym, rudym kolorze). Ten typ jest szczególnie popularny w Chinach, gdzie barwa czerwona utożsamiana jest z wysokim statusem i bogactwem. 

Mastif tybetański – opis charakteru 

Mastif tybetański jest przede wszystkim psem stróżującym. Pilnowanie terytorium i opiekunów to coś, czego psy tej rasy były uczone przez całe wieki, mają to zatem we krwi. Dzięki temu mastify mocno przywiązują się do swojego domu. Są w stanie zawzięcie bronić rodziny przed obcymi. 

Mastif tybetański szczeniak musi być socjalizowany

Jeśli mastif nie przejdzie odpowiedniego szkolenia i nie będzie miał regularnego kontaktu z osobami spoza najbliższego kręgu, może się stać agresywny. Z tego powodu mastify tybetańskie trzeba kupować wyłącznie w renomowanych, zarejestrowanych hodowlach, w których dba się o ich socjalizację już od szczeniaka

Charakter mastifa trzeba umiejętnie okiełznać

Mastify są bardzo dominujące. Chociaż są spokojne i stateczne, potrafią być także uparte i niełatwo poddają się szkoleniu. Potrzebują silnego i cierpliwego opiekuna. Taki przewodnik okaże im dużo wyrozumiałości, ale jednocześnie będzie umiał zapanować nad trudnym charakterem i nauczy podstawowych komend. 

Mastif tybetański to spokojny pies…

Chociaż psy rasy mastif tybetański bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów, nie należą do wylewnych uczuciowo. Okazują one oczywiście czułość, a młodsze osobniki chętnie biorą udział w zabawie. Mimo wszystko mastify cenią sobie spokój i nie przeszkadza im nawet dłuższa samotność. 

Zobacz też:
Podenco z Ibizy – starożytny łowca. Poznaj tego psa myśliwskiego!

… jednak nie powinien być leniwy

Mastify tybetańskie nie mają potrzeby dużej aktywności fizycznej. Duża postura to powód, dla którego nie powinno się ich zanadto przeciążać częstymi i intensywnymi treningami. Może to bowiem negatywnie wpłynąć na ich stawy. Mimo to psy potrzebują codziennych spacerów około trzech rasy dziennie. Pozwoli to mastifowi rozprostować łapy i zetknąć się ze światem spoza jego pilnie strzeżonego terytorium.

Mastif azjatycki – zdrowie

Mastify tybetańskie należą do psów wyjątkowo odpornych i silnych. Większość chorób jest im niestraszna, również tych o podłożu genetycznym. Ze schorzeń, które najczęściej dotykają mastifów, należy wymienić dysplazję biodrową i łokciową. 

Czasami psy cierpią także na choroby oczu i skręt żołądka, który jest typowy dla dużych ras. Do dobrego zdrowia potrzebne im są:

  • odpowiednia opieka;
  • regularne kontrole weterynaryjne;
  • pielęgnacja oczu, 

Jeśli właściciel psa o to zadba, mastif ma szansę na długie i szczęśliwe życie. Psy tej rasy mogą dożywać nawet 10-12 lat. 

Mastif tybetański – pielęgnacja

Mastify tybetańskie charakteryzuje długa, gęsta i twarda sierść, o niezwykle grubym podszerstku. Mimo to jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Włosy należy wyczesywać raz w tygodniu, poza okresem linienia (dwa razy w roku), kiedy wypada robić to codziennie. 

Jak dbać o wygląd mastifa tybetańskiego?

Ponadto, po spacerach podczas których pies przedziera się przez krzewy i zarośla, warto dokładnie obejrzeć psie futro, gdyż ma ono tendencję do zbierania rzepów. Oprócz tego należy regularnie kontrolować stan pazurów, uszu oraz oczu mastifów. Te ostatnie mogą być podatne na schorzenia, np. odwinięcie i wywinięcie powieki. 

Mastify a skrajne temperatury

Dzięki warunkom, w jakich kształtowała się rasa mastifów tybetańskich, są to psy wyjątkowo odporne na nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. Dzięki grubemu podszerstkowi niestraszne im niskie temperatury. Nie szkodzi im także wiatr i deszcz. Gęste futro może im jednak przeszkadzać w trakcie mocnych upałów, dlatego należy uważać, aby mastif się nie przegrzewał. Właściciel musi dopilnować tego, aby pies miał dostęp do zacienionego miejsca i czystej wody. 

Zobacz też:
Pies nie chce jeść? Sprawdź, co może być przyczyną!

Mastif tybetański i jego odżywianie

Mastify tybetańskie nie należą do wybrednych psów, ale nie są także szczególnymi łakomczuchami. Mimo to warto uważać, aby ich nie przekarmić. Zbyt duża waga może negatywnie odbić się na zdrowiu psa. Jednym z polecanych sposobów żywienia jest dieta BARF. Możesz też podawać mastifom dobrej jakości mięsną karmę, którą kupisz w sklepie zoologicznym. 

Mastif tybetański – hodowla

W Polsce znajduje się niewiele zarejestrowanych hodowli mastifów tybetańskich. Jeśli chcesz przyjąć psa tej rasy pod swój dach, nie powinieneś mieć jednak problemów ze znalezieniem hodowców o dobrej opinii. Takie osoby dbają zarówno o zdrowie, jak i odpowiednią socjalizację mastifów. 

Mastif tybetański – cena

W Polsce za osobnika rasy mastif tybetański z zarejestrowanej hodowli zapłacisz średnio 3 tysiące złotych. Nie wydaje się to wygórowaną kwotą, szczególnie w porównaniu z jednym z psów tej rasy, który stał się światowym rekordzistą. Mastifa w pięknym czerwonym kolorze nabył pewien biznesmen. Zapłacił aż 10 mln chińskich juanów, czyli ok. 5 mln polskich złotych! 

Mastif tybetański – historia rasy 

Mastify tybetańskie to psy uważane za jedne z najstarszych na świecie. Uznaje się je za protoplastów wszelkich ras molosowatych. Psy zamieszkiwały tereny Himalajów, głównie w Tybecie. Właściciele chronili dzięki nim swój teren i trzodę, zarówno przed grabieżcami, jak i dzikimi zwierzętami. 

Mastify stały się zwierzętami bardzo zwinnymi, wytrzymałymi, o niezwykle silnie rozwiniętym instynkcie stróżowania. Wszystko dzięki temu, że przez wieki zamieszkiwały trudne tereny górskie.

Mastify tybetańskie poza Azją

Mastify tybetańskie trafiły do Europy w wieku XIX, ale do USA dotarły dopiero w 1958 roku. Psy tej rasy zostały przywiezione w prezencie ówczesnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Dwightowi Eisenhowerowi. Ich hodowlę na większą skalę po drugiej stronie Atlantyku rozpoczęto dopiero w latach 70. XX wieku.

Zobacz też:
Beagle, czyli najmniejszy pies myśliwski o wielkiej energii

W Polsce mastify tybetańskie nie należą do ras popularnych. Trafiły do nas z Czech dopiero w 1995 r. i od tamtej pory powstało zaledwie kilka ich hodowli. 

Mastif tybetański – dla kogo? 

Mastify tybetańskie zdecydowanie nie nadają się na tzw. pierwsze psy. Potrzebują one opiekuna, który zna potrzeby rasy i będzie umiał odpowiednio wyszkolić czworonoga. Psy są w stanie nauczyć się podstawowych komend i przez większość czasu na pewno pozostaną posłuszne, ale ich uparta i niezależna natura najczęściej bierze nad nimi górę. To na pewno może zniechęcać potencjalnego właściciela. Pokojowe współistnienie jest jednak jak najbardziej możliwe. Aby tak było, opiekun musi się wykazać się zarówno siłą i stanowczością, jak i zrozumieniem dla charakteru psa. 

Mastif tybetański a dzieci i osoby starsze

Mastif tybetański należy do psów o pokaźnych rozmiarach i wadze. Przez to, oraz fakt, że są to zwierzęta bardzo dominujące i silne, nie nadają się one dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych. 

Dzieci nie powinny przebywać w towarzystwie mastifów tybetańskich same, a nawet pod opieką dorosłych muszą znać zasady, jakie obowiązują podczas zabawy z czworonogiem. Nieodpowiednie, natrętne zachowanie wobec mastifa może spotkać się z niezrozumieniem i niezadowoleniem z jego strony. Nawet w przypadku zsocjalizowanego psa trudno w pełni przewidzieć jego zachowanie. 

Mastif tybetański jako stróż

Mastify tybetańskie na pewno sprawdzą się jako psy stróżujące. Gdy zetkną się z niepożądanym gościem, zaalarmują opiekuna donośnym szczekaniem. Ogromne rozmiary psa i jego instynkt sprawiają, że najlepiej będzie czuł się w domu na wsi. Zyska wówczas możliwość swobodnego przechadzania się po dużym ogrodzie. 

Ciekawostka

Według niektórych podań mastify tybetańskie towarzyszyły takim postaciom historycznym, jak Czyngis-Chan oraz Aleksander Wielki. 

Mastif tybetański to zdecydowanie rasa, która będzie się czuła dobrze na terenach wiejskich. Nie jest to pies przystosowany do życia w małym mieszkaniu w mieście. Sąsiedzi nie byliby zachwyceni głośnym zachowaniem mastifa, który z pewnością regularnie reagowałby na hałasy dochodzące z ulicy. 

Zobacz też:
Leonberger – pies, który przypomina lwa. Poznaj jego charakter i potrzeby