Mastif pirenejski budzi zainteresowanie z uwagi na charakterystyczny wygląd. Wiele osób się go boi właśnie z tego powodu. Pozory jednak mylą, bo dla znanych mu osób jest to bardzo przyjazny pies. Jednocześnie sprawdzi się jako obrońca, który bez wahania rusza do ataku, gdy stwierdza, że jego rodzina jest zagrożona. Jaka jest historia tej rasy? Jaki charakter mają jej przedstawiciele? Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pielęgnację i zdrowie pupila? Na te i wiele innych, nurtujących cię pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Te ważne informacje pomogą ci w podjęciu decyzji o wyborze pupila, który stanie się twoim najwierniejszym przyjacielem. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki min. 72 cm, najlepiej min. 75 cm; psy min. 77 cm, najlepiej min. 81 cm;
masa ciała: od 60 do 80 kg
Szatasierść: gęsta, gruba, o długości od 6 do 9 cm; długa na szyi, łopatkach, pod brzuchem; sztywna;
maść: biała z maską, ewentualnie łatami w kolorze maski; najlepiej śnieżnobiała z łatami: szarymi, złocistymi, brunatnymi, czarnymi, srebrzystymi, beżowymi, piaskowymi; niepożądane żółtawy kolor podstawowy i łaty rude
Długość życia10–12 lat
Charakterłagodny, inteligentny, nieufny wobec obcych, przyjazny dla rodziny, czujny

Jak wygląda mastif pirenejski?

Jak można w kilku słowach opisać wygląd mastifa pirenejskiego? To bardzo duży pies, którego prezencja budzi respekt. Jego wysokość w kłębie to ponad 75 cm, z kolei waga powinna mieścić się w przedziale od 60 do 80 kg. Zazwyczaj samice są nieco mniejsze niż samce. Są to bardzo duże i silne psy, które ważą tyle, co dorosły człowiek.

Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalny jest kolor biały z maską o barwie:

  • czarnej;
  • beżowej;
  • złotożółtej;
  • szarej. 

Maska powinna być symetryczna. Nieprawidłowe jest umaszczenie całkowicie białe. Sierść jest niezwykle gęsta, o średniej długości, nieco wydłużona na kryzie. Mastif pirenejski jest silny i umięśniony, z muskularną klatką piersiową, dużą głową, grubymi nogami i szerokimi łapami.

Mastif pirenejski – charakter psa

Jaki charakter ma mastif pirenejski? Wbrew pozorom, to bardzo spokojny i ułożony pies. Jest świetnym stróżem i z pewnością będzie umiał ochronić swoją rodzinę w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Jednak jeśli odpowiednio go wychowasz i poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu, nie będziesz miał z nim żadnych problemów. Mastif pirenejski z natury jest bardzo przyjaznym i spokojnym psem. Ogromną rolę odgrywa właściciel, który musi być stanowczy i konsekwentny, szczególnie w trakcie szkolenia. 

Mastif pirenejski – stosunek do innych zwierząt

Mastif pirenejski świetnie czuje się w domu z innymi psami i zwierzętami, nie jest w stosunku do nich agresywny. Pamiętaj jednak, że gdy poczuje zagrożenie, nie będzie się wahał i może zaatakować, aby się bronić. Ważne jest, aby już od pierwszych tygodni socjalizować szczeniaka i zapoznać go z otaczającym go światem. Jedynie w ten sposób możesz uniknąć późniejszych problemów z wychowaniem psa.

Mastif pirenejski a stosunek do ludzi

Mastif pirenejski nie jest agresywny, ale bez żadnego problemu przegoni intruzów z posesji. W stosunku do domowników, a także gości, jest przyjazny i miły, choć na początku bywa nieco nieufny w relacji z obcymi. Może przebywać w domu z dziećmi, będzie w stosunku do nich przyjazny i troskliwy. Mastif pirenejski ma w sobie wiele miłości, którą chętnie obdarzy domowników i życzliwych w stosunku do niego ludzi. To bardzo inteligentne zwierzę, które szybko się uczy. 

Mastif pirenejski a stróżowanie

Te psy mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny i chce bronić swojego stada. Mastif pirenejski sprawia wrażenie silnego i niebezpiecznego, jednak to tylko pozory. Może zaatakować wyłącznie, gdy czuje się zagrożony lub, gdy musi pilnować swojego terenu i stada. Wybierając właśnie tę rasę, koniecznie musisz się przygotować na przyjęcie takiego pupila, ponieważ czeka cię sporo pracy.

Zdrowie mastifa pirenejskiego – czy jest się czego obawiać?

Mastif pirenejski to pies, który żyje około 10-12 lat. Psy tej rasy uważa się za zdrowe, silne i odporne. Podstawową chorobą genetyczną, która może dotknąć tej rasy, jest dysplazja stawów. Warto pamiętać też o tym, żeby nie przemęczać psa po jedzeniu, ani tym bardziej nie rozpoczynać szkolenia tuż po posiłku. Grozi to skrętem żołądka, a to stan, który może 

zagrażać życiu czworonoga.

Jak pielęgnować mastifa pirenejskiego?

Zastanawiasz się pewnie, jak pielęgnować tego ogromnego, ale i niezwykle uroczego psa. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym i dokładnym wyczesywaniu sierści. Jeśli nie będziesz robić tego systematycznie, możesz być pewny, że powstaną kołtuny, które później bardzo trudno będzie rozczesać. Jeśli chcesz, aby twój mastif pirenejski był czysty i miał delikatną i miłą w dotyku sierść, wyczesywanie jest nieodłączną czynnością w waszym tygodniowym planie. W okresie linienia warto powtarzać je codziennie. Jest to wskazane również jesienią – trzeba pamiętać, że w tej gęstej sierści po spacerze może ukrywać się wiele liści i innych niepożądanych niespodzianek.

Oczywiście, mówiąc o pielęgnacji, nie można zapominać o innych podstawowych czynnościach takich jak czyszczenie uszu, oczu. Co jakiś czas zadbaj o usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym.

Mastif pirenejski – żywienie

Nie da się ukryć, że tak duży pies ma spore potrzeby żywieniowe. W związku z tym musisz przygotować się na to, że żywienie mastifa pirenejskiego nie kosztuje mało. Zainwestuj w dobrej jakości karmę, która dostarczy czworonogowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Mastif pirenejski – hodowla

W Polsce hodowli mastifa pirenejskiego jest bardzo mało i może być niezwykle trudno zdobyć szczeniaki tej rasy. To psy, które wymagają zaangażowania właścicieli i sporych nakładów finansowych, chociażby na żywienie.

Choć mastif pirenejski może stwarzać zupełnie inne pozory, jest łatwy w wychowaniu dla osób, które mają o tym pojęcie. Nie powinieneś mieć problemu z tym, aby nauczyć go podstawowych komend i ogólnego posłuszeństwa. To pies bardzo inteligentny, szybko się uczy. 

Z racji tego, że mastif pirenejski jest świetnym psem stróżującym, bardzo dobrze będzie czuł się w domu z ogrodem. Potrzebuje on odpowiedniej przestrzeni. W bloku sprawdzi się pod warunkiem, że zapewnisz mu regularne, długie spacery i wysiłek umysłowy.

Mastif pirenejski – jaka jest cena szczeniaka?

Interesuje cię mastif pirenejski? Cena za szczeniaka zaczyna się już od 3000 zł, ale często jest sporo wyższa. Konkretna stawka zależy od skojarzenia, płci zwierzęcia i wielu innych czynników. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie legalne i sprawdzone hodowle. Jeśli przymierzasz się do zakupu psa, nie oszczędzaj na tym. Niższa cena z pewnością wiąże się z jakimiś ukrytymi chorobami lub innymi niepokojącymi aspektami, na przykład pochodzeniem psa z pseudohodowli.

Mastif pirenejski – opis rasy 

Zastanawiasz się, skąd pochodzi mastif pirenejski? Prawdopodobnie jego przodkami były azjatyckie psy pasterskie, które w dawnych czasach wykorzystywano do obrony stada. To bardzo stara rasa, która na początku XX wieku zagrożona była wyginięciem. Na szczęście udało się ją odtworzyć. Współcześnie ma wielu zwolenników i miłośników. Jednak tak duży pies potrzebuje odpowiedzialnego i oddanego właściciela – nie jest dla każdego.

Mastif pirenejski – dla kogo jest ta rasa?

Mastif pirenejski to cudowna rasa kochających psów. Jej przedstawiciele będą bezwzględnie bronić swojego właściciela i rodziny. Ten pies będzie dobrze się czuł w domu pełnym miłości, także takim, w którym są dzieci. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że z uwagi na rozmiar i charakter mastif pirenejski potrzebuje odpowiedniego szkolenia. Musisz znaleźć na nie czas. Nie jest to rasa dla zabieganych osób, które całe dnie spędzają w pracy. 

Ciekawostki o mastifie pirenejskim

Psy te wyglądają na agresywne i budzą duży respekt, ale tak naprawdę są miłe i przyjazne dla człowieka. Przywiązują się do opiekuna i chętnie obdarzają go dużą dozą miłości. 
Mastif pirenejski to duży pies, który budzi respekt już samym wyglądem. Świetnie sprawdza się do obrony terenu i ludzi. Nie jest agresywny, ale do intruzów i osób obcych podchodzi nieufnie. To zdrowy zwierzak, który żyje ponad 10 lat. Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć w swoim domu inteligentnego, spokojnego, rozważnego psa stróżującego, wybór mastifa pirenejskiego będzie strzałem w dziesiątkę.

Bibliografia

FCI-Standard N° 92 / 30. 08. 2002, https://www.zkwp.pl/wzorce/92.pdf, DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 26.05.1982.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)