Wiele osób, szczególnie mieszkańców miast, mieszka w blokach. Trzymanie bardzo dużego psa w mieszkaniu czasami bywa kłopotliwe. Małe psiaki łatwo w przewozić (także komunikacją miejską).

Wbrew pozorom nie są potulne i tak, jak więksi kuzyni potrzebują szkolenia z posłuszeństwa. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rasy małych psów do towarzystwa. Przeczytaj!

Małe psy, duży kłopot?

Rasy psów małych (krótkowłosych, a także długowłosych) budzą pozytywne emocje. Wydają się delikatne i całkowicie niekłopotliwe. Ciężko bowiem wyobrazić sobie malucha, który na poważnie kogoś atakuje.

W wyniku takiego myślenia małe psiaki zazwyczaj są pozostawiane same sobie bez szkolenia. Tymczasem nieduże ciało nie oznacza bynajmniej, że zwierzak nie jest w stanie wejść ci na głowę. Dosłownie i w przenośni.

Psy małe – rasy, które trzeba szkolić

Wręcz przeciwnie. Istnieje zjawisko, które nazywa się syndromem małego psa. Zaniechanie szkolenia z posłuszeństwa i brak stawianych jasno granic może mieć opłakane skutki. Zwierzak staje się prawdziwym miniaturowym terrorystą.

Wymusza zachcianki szczekaniem, skakaniem, a nawet gryzieniem. Pojawia się obsesyjne pilnowanie zasobów, agresja miskowa, czy nadmierna lękliwość. Szkolenie małego psa jest więc absolutną podstawą, aby opieka nad nim była bezproblemowa.

Psy – rasy małe potrzebują ruchu

małe psy – psy – rasy małe potrzebują ruchu

Każdy maluch musi poznać zasady panujące w domu i zrozumieć, że musi się do nich dostosować. Nawet nieduże zwierzęta mają dosyć dużą potrzebę ruchu. Jest ona oczywiście dostosowana do ich rozmiaru. Jednak większość zwierząt potrzebuje więcej ruchu niż pojedynczy spacer na trawniku pod blokiem, aby załatwić potrzeby fizjologiczne. 

Małe rasy psów – problemy zdrowotne małych piesków

Mniejsze psy zazwyczaj są bardziej długowieczne od przedstawicieli dużych ras. Mimo wszystko niewielkie rasy cierpią na różne schorzenia, które zazwyczaj są zupełnie inne niż te, które trapią większe zwierzęta. 

Problemy z tchawicą

Mniejsze zwierzaki bardzo często mają problemy z tchawicą. W momencie, kiedy jej pierścienie stają się mniej elastyczne i zapadają się, pies może mieć problem z oddychaniem. 

W tym kontekście warto także wspomnieć o tak zwanym syndromie brachycefalicznym. To zespół objawów, który dotyka zwierząt z krótką kufą:

Pieski te mają problemy z drogami oddechowymi, źle znoszą wysokie temperatury a podczas snu często chrapią. 

Jak długo żyją małe psy?

Zauważono, że małe psy żyją dłużej niż psy większych ras. Do tej pory nie udowodniono naukowo, dlaczego tak się dzieje. Psy ras małych i miniaturowych mogą cieszyć się długością życia powyżej 12 lat. Zdarza się, że dożywają nawet 16 lub 18 lat.

Należy jednak pamiętać, że na potencjalną długość życia pupila wpływa wiele czynników, a obowiązkiem opiekuna jest zadbanie, aby pies miał zapewnione odpowiednie warunki, aby móc jak najdłużej wieść zdrowe i szczęśliwe życie.

Najpopularniejsze rasy małych psów domowych – TOP 10

Zastanawiasz się, który mały pies będzie dla ciebie najlepszy? Poniżej znajdziesz zestawienie dziesięciu małych ras. Być może któraś z nich będzie odpowiadała właśnie tobie?

1. Chihuahua

chihuahua

Chihuahua bije na świecie rekordy popularności. Dzięki celebrytom, takim jak na przykład Paris Hilton, pieski te sprzedają się świetnie na całym świecie. 

Mały piesek z wielką osobowością

Zanim kupisz chihuahuę musi wiedzieć, że ten piesek (przez niektórych uznawany za najmniejszego na świecie) ma naprawdę wielką osobowość. Jest nie tylko bardzo inteligentny, lecz także niezwykle odważny i pełen energii. Noszenie psa tej rasy w torebce czy przyuczanie go do kuwety może się udać, jednak zdecydowanie nie będzie odpowiedzią na jego potrzeby. 

Charakter psów rasy chihuahua

Psy rasy chihuahua to zwierzaki o dużym temperamencie i małej wysokości w kłębie, które mają bardzo dużą chęć do współpracy z człowiekiem. Jego szkolenie nie jest trudne. Wielokilometrowe wycieczki raczej nie wchodzą w grę, jednak piesek ten bardzo chętnie spaceruje i odkrywa nowe miejsca. 

Chihuahua słynie z długowieczności i rzadko choruje. Trzeba jednak chronić go przed chłodem i na zimowe spacery zakładać ubranko. 

2. Shih tzu

shih tzu

Shih tzu to małe psy rasowe, które dotarły do nas z Dalekiego Wschodu. Są towarzyskie i bardzo otwarte na kontakty z ludźmi i innymi zwierzętami. Ich aktywność jest umiarkowana, dlatego doskonale nadają się do domów osób starszych. 

Osobowość shih tzu

Warto jednak zaznaczyć, że ten malutki pies o pięknej długiej sierści ma dosyć niezależny charakter. Aby go wychować, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z podstawowego posłuszeństwa. Samo szkolenie metodami pozytywnymi nie jest trudne i daje wymierne efekty bardzo szybko. Jeżeli jednak zaniechasz przyuczenia, maluch bardzo szybko wejdzie ci na głowę. 

Shih tzu należy do bardzo starych ras pierwotnych

To zdrowy psiak, który niekiedy w dobrej kondycji dożywa piętnastego roku życia. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele tej jednej z najpopularniejszych małych ras psów bardzo źle znoszą upały. Podczas gorących dni trzeba wychodzić na spacery z shih tzu przed wschodem lub po zachodzie słońca.

Pamiętaj, żeby psa kupować tylko w zarejestrowanej hodowli. Shih tzu są wyjątkowo często ofiarami pseudohodowców. 

3. Gryfonik brukselski

gryfonik brukselski

Gryfonik brukselski jest małym psem o wyjątkowo charakterystycznym wyrazie pyszczka. Wszystkiemu winna jest żuchwa, która wyraźnie wystaje ponad górną szczękę. Dzięki temu piesek ma zadziwiająco „ludzki” wyraz twarzy. 

Charakter gryfoników

Gryfoniki są bardzo malutkie i z natury raczej uległe. Dobrze dogadują się z innymi psami, kotami i dziećmi. Taki pies będzie doskonałym wyborem dla osoby, która wcześniej nie miała jeszcze czworonoga. Oczywiście, zwierzak wymaga szkolenia i socjalizacji, jednak zazwyczaj nie są one szczególnie trudne. 

Zdrowie gryfoników

Gryfonik ma skłonność do chorób oczu, dlatego musisz bardzo dbać jego wzrok. Jego zęby są osadzone dosyć płytko, dlatego twarde gryzaki i zabawa w szarpanie to zły pomysł dla tej rasy. Poza tym, piesek jest długowieczny i zdrowy. Z powodzeniem może zamieszkać z rodziną z dziećmi, jednak maluchy warto uczulić na to, aby obchodziły się z gryfonikiem bardzo delikatnie. 

4. Buldogi francuskie

buldog francuski

Buldogi francuskie to małe psy krótkowłose, które wprost uwielbiają zabawę. Nawet w dorosłym życiu często zachowują się jak szczeniaki. Uwielbiają dzieci, które są dla nich doskonałymi towarzyszami (jeżeli oczywiście dziecko jest uprzedzone, postępować z psem delikatnie). 

Wybieraj psy z legalnych hodowli

Ze względu na krótką kufę i specyficzną budowę pyszczka zwierzęta te mają problemy typowe dla psów brachycefalicznych. Źle znoszą upał, a intensywny wysiłek może spowodować u nich problemy z oddychaniem. 

Przed zakupem szczeniaka buldoga francuskiego koniecznie upewnij się, że jego hodowca jest zarejestrowany w ZKwP i wykonuje pieskom wszystkie potrzebne badania. Jest to bowiem rasa popularna wśród pseudohodowców. 

5. Pudel miniaturowy

pudel miniaturowy

Pudel miniaturowy jest wprawdzie malutki, jednak jego charakter w niczym nie ustępuje większym odmianom tej rasy. To zwierzak niezwykle energiczny i wesoły. Zdecydowanie nie odnajdzie się w roli pieska kanapowego. Uwielbia się uczyć, jest bardzo inteligentny i zawsze chętny do pracy. 

Warto zaznaczyć, że miniaturowy pudel to doskonały towarzysz do wędrówek i spacerów. Ten zwierzak dobrze sprawdzi się także w psich sportach. Jeżeli jego zapotrzebowanie na pracę nie zostanie spełnione, frustracja wzrośnie, a to z kolei zamieni się w skłonność do niszczenia lub w nieznośną szczekliwość. 

Najmniejszy pudel będzie więc świetnym psem dla aktywnej rodziny.

6. Jamnik

jamnik

Jamniki były najbardziej popularne w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie nie jest tak łatwo spotkać je na ulicy, jednak ciągle mają swoich wielkich zwolenników.

Jamniki to małe psy o krótkich nóżkach. Zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie są wytrwałe i bardzo energiczne. Chętnie biorą udział w długich wyprawach, lubią kopać dziury w ziemi i mają bardzo silny charakter. 

Wersje jamników

Dostępne są w trzech wariantach – krótkowłosym, długowłosym i szorstkowłosym. Jamnik długowłosy uważany jest za najłagodniejszą wersję rasy ze względu na domieszkę genów spaniela. Mimo wszystko nadal są uparte, inteligentne, a nawet nieco zaborcze.

Raczej nie przepadają za dziećmi, chociaż dobrze socjalizowane będą w stosunku do nich uprzejme. Jamnik będzie także dobrym stróżem. 

7. Pinczery małpie

pinczer małpi

Pinczer małpi to rasa niezwykle rzadko występująca w Polsce. Po szczeniaka najczęściej trzeba udać się za granicę (zazwyczaj do Niemiec). Taka podróż to na pewno drobnostka dla jego miłośników. 

Pinczer małpi a gryfonik brukselski

Pinczer małpi jest bardzo blisko spokrewniony z gryfonikiem brukselskim, jednak charaktery tych dwóch ras są zupełnie inne. O ile gryfon to pies uległy i bezkonfliktowy, o tyle pinczer małpi jest prawdziwym lwem w ciele psiaka. Zwierzak ma silny instynkt terytorialny, jest odważny i często zaczepny. Trzeba go dobrze socjalizować, bo w przeciwnym wypadku może wchodzić w konflikty.

Pinczer małpi jest psem, z którym trzeba pracować. Miłośnicy cenią jednak jego ogromną wierność i przywiązanie do rodziny. Świetnie sprawdzi się w domu osoby, która nie ma zbyt wiele miejsca, ale chce mieć temperamentnego psa. 

8. Corgi pembroke

cardigan welsh corgi

Corgi zyskały popularność ze względu na brytyjską królową. Elżbieta II już od wczesnego dzieciństwa była ogromną fanką rasy. Warto jednak zaznaczyć, że pieski o których mowa, to corgi pembroke. Ich bliscy kuzyni, czyli welsh corgi cardigan, mają nieco bardziej zdystansowany charakter – bliższy jamnikowi. Pembroke z kolei odziedziczył więcej cech po szpicach. 

Charakter psów pasterskich

Te przeurocze i przyjazne pieski na krótkich łapkach są wesołe i serdeczne. Chętnie zaprzyjaźniają się z nowymi ludźmi i zwierzętami. Szybko się uczą, są inteligentne i bystre. Bardzo dobrze odnajdą się w rodzinach z dziećmi, z którymi chętnie się bawią. To odporne i zdrowie zwierzaki. 

Pamiętaj, że corgi jest pieskiem pasterskim, a jego instynkt zaganiania ciągle jest silny. Trzeba bardzo uważać, ponieważ może mieć skłonność do zaganiania dzieci i podszczypywania ich po nogach. Taki zwyczaj warto jak najszybciej wyplenić. 

9. Maltańczyk

maltańczyk

Maltańczyka nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten nieduży pies w kolorze czystej bieli jest w ostatnim czasie niezwykle popularnym zwierzęciem. Nie ma co się dziwić – to bardzo serdeczny i niezwykle towarzyski piesek. 

Maltańczyki słyną z bardzo dużej inteligencji. Bardzo szybko się uczą i chętnie współpracują z przewodnikiem. Wbrew pozorom będą doskonałymi zawodnikami w psich sportach, na przykład w agility.

Maltańczyk a samotność 

Pieski tej rasy bardzo źle znoszą samotność. Właśnie dlatego nie będą najlepszym wyborem dla osób, które opuszczają dom na całe dnie. Maltańczyk świetnie odnajdzie się na przykład w rodzinie z dziećmi lub nawet w domu energicznej starszej osoby. Trzeba uważać, aby go nie przekarmić, ponieważ maltany mają tendencję do tycia. 

Zasadniczo są to jednak zdrowe i długowieczne zwierzaki. Świetnie nadają się na pierwszych pupili dla niedoświadczonych opiekunów. 

10. Mops

mops

Jakie jeszcze rasy psów małych są warte uwagi? Wokół mopsów narosło w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Przez lata były hodowane w taki sposób, aby ich kufa była jak najkrótsza. Wiązało się to z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Na szczęście, obecny wzorzec odchodzi od tego niebezpiecznego trendu.

Mopsy mają problemy typowe dla ras brachycefalicznych, jest to jednak głównie kwestia chrapania podczas drzemki i gorszego znoszenia upałów. Pamiętaj, aby mopsy kupować jedynie ze sprawdzonych hodowli. 

Jaki charakter ma mops?

Są bardzo sympatyczne, inteligentne i łatwe do wychowania. Cechuje je serdeczność i wieczna chęć do zabawy. Wbrew pozorom nie są ospałe ani leniwe. Wręcz przeciwnie, chętnie biorą udział w zabawach z dziećmi i nie są agresywne. 

Małe psy – podsumowanie

Małe rasy psów są bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Kupione w dobrych hodowlach, socjalizowane i poddawane szkoleniu będą wiernymi i kochanymi towarzyszami na wiele lat. Najważniejsze jest to, aby małe psy traktować dokładnie tak samo, jak te duże. Chociaż często przypominają pluszowe misie, zdecydowanie nie są maskotkami.

Najczęściej zadawane pytania

Ile ruchu potrzebuję mały pies?

Może się wydawać, że małe psy nie potrzebują dużo ruchu. Nic bardziej mylnego! Małe czworonogi, tak samo jak większe psy, codziennie powinny mieć zagwarantowany co najmniej jeden długi spacer (minimum półgodzinny) i odpowiednią ilość krótszych przechadzek. Pamiętaj, że spacery nie służą wyłącznie do zaspakajania potrzeb fizjologicznych psa – na świeżym powietrzu twój pupil może także zaspokoić potrzebę węszenia, zabawy i interakcji z innymi psami.

Jakiego małego psa wybrać?

Zanim wybierzesz rasę psa, przeanalizuj swój tryb życia, codzienne obowiązki i pasje. Jeśli kochasz sport i prowadzisz aktywny styl życia, wybierz psa, który jest energiczny i lubi ruch na świeżym powietrzu (np. jack russell terrier, sznaucer, pudel miniaturowy). Jeśli natomiast wolisz psa o spokojniejszym usposobieniu, wybierz np. psa rasy bichon frise, szpica miniaturowego, yorka, mopsa lub buldoga francuskiego.

Skąd można wziąć małego pieska?

Jeśli zależy ci na rasowym szczeniaku, poszukaj sprawdzonej hodowli rasy, która cię interesuje. Pamiętaj, że cena takiego czworonoga zależy od wielu czynników, między innymi renomy hodowcy i przeznaczenia danej rasy. Drugą opcją jest adopcja psa ze schroniska – na kochający dom czeka wiele kundelków niewielkich rozmiarów.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.