Łajka kojarzy się przede wszystkim z psem, który jako pierwszy kręgowiec opuścił ziemię i poleciał w kosmos. Mało kto w gruncie rzeczy zdaje sobie sprawę z tego, że rosyjskim statku kosmicznym w istocie nie znajdował się pies tej rasy, ale pospolity kundelek, który w istocie nawet łajki nie przypominał. Jego historia jest na tyle tragiczna, że nie warto rozwodzić się nad nią w tym miejscu. Przyjrzymy się natomiast łajce rosyjsko-europejskiej. Jak wygląda ten pies? Jak o niego dbać? Ile kosztuje? Dla kogo będzie odpowiedni? Odpowiadamy!

Podstawowe informacje

Wyglądwzrost psa – 52-58 cm, wzrost suczki – 48-54 cm
waga – 20-30 kg
Umaszczenieczarne, białe, szare, pieprz z solą, czarne z białymi łatami, białe z ciemnymi łatami
Charaktersilne, odważne i niezależne, nieprzekupne, nieufne w stosunku do obcych i hałaśliwe
Długość życia12-15 lat

Łajka rosyjsko europejska – wygląd i wzorzec rasy

Łajka rosyjsko europejska to mocno zbudowany pies średniej wielkości o harmonijnej, ale mocnej budowie ciała. Jej wygląd jest typowy dla szpica. Głowa ma kształt klina i zakończona jest szpiczastą kufą, a trójkątne uszy są wysoko umiejscowione. 

Kliknij!
Phalene

Łajka rosyjsko-europejska to zwierzak, który sprawia wrażenie bardzo solidnego. Kończyny są mocno kątowane, proste i silne. Kościec obleczony jest bardzo dobrze rozwiniętymi mięśniami. Grzbiet łajki mają zaś prosty i szeroki a klatkę piersiową dosyć głęboką. Zad lekko opada. 

Łajki rosyjsko-europejskie często rodzą się bez ogona. Jeżeli jednak mają ogon, jest on bardzo charakterystyczny dla szpiców – zwinięty w pierścień i noszony nad grzbietem. Wyprostowany raczej nie powinien sięgać powyżej trzech centymetrów ponad staw skokowy.

Waga i wielkość łajki rosyjsko-europejskiej

Wysokość w kłębie u dorosłych osobników przedstawia się w następujący sposób:

  • suczki mają od 48 do 54 centymetrów;
  • samce mają od 52 do 58 centymetrów

Prawidłowa waga waha się między 20 a 30 kilogramami. Zależy przede wszystkim od płci i cech osobniczych. 

Łajka rosyjsko-europejska – sierść i umaszczenie

Włos okrywowy psa jest prosty i twardy, a podszerstek gęsty i dobrze reguluje temperaturę. Na głowie i uszach ściśle przylega do skóry, jednak na brzuchu, bokach i ogonie jest dosyć długi. Na szyi znajduje się okazała, odstająca kryza. 

Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia: 

  • czarne;
  • białe;
  • szare; 
  • pieprz z solą;
  • czarne z białymi łatami;
  • białe z ciemnymi łatami.

Niedopuszczalne jest umaszczenie rude. Nie jest dobrze widziane również mocne nakrapianie na kończynach. 

Łajka rosyjsko-europejska – charakter i usposobienie 

Łajka rosyjsko-europejska to pies przede wszystkim użytkowy, który podlega próbom pracy. Od wieków zwierzęta w tym typie wykorzystywane były do polowań i w dużej mierze tak jest do dzisiaj. Na terenach północnej Rosji oraz Finlandii psy te ciągle jeszcze używane są do polowań na lisy, łosie, a nawet niedźwiedzie. 

Łajka rosyjsko-europejska – pies myśliwski o trudnym charakterze

Jak przystało na wytrawnych myśliwych, łajki rosyjsko-europejskie są psami niezwykle odpornymi na warunki atmosferyczne, silnymi, odważnymi i niezależnymi. Obecnie w bardziej umiarkowanym klimacie służą jako psy stróżujące. W tej roli również doskonale się sprawdzają. Są nieprzekupne, nieufne w stosunku do obcych i niezwykle hałaśliwe. 

Kliknij!
Airedale terrier

Łajka rosyjsko-europejska to zwierzę o silnym i dominującym charakterze. Aby poprawnie koegzystowała z innymi psami, konieczna jest jej bardzo wczesna socjalizacja. Nie ma się jednak co oszukiwać – łajka nie będzie psem przyjaznym i chętnie współpracującym w sforze. 

Łajka rosyjsko-europejska – zdrowie i długość życia

Jak przystało na pracującego psa użytkowego, łajka rosyjsko-europejska to zwierzę zdrowe, które prawie nie choruje. Budowa ciała i gęsty podszerstek sprawiają, że doskonale radzi sobie nawet przy bardzo dużych mrozach. Łajka poluje, godzinami brodząc w bardzo wysokim śniegu, dlatego polskie zimy na pewno nie będą jej straszne. Gorzej radzi sobie niestety z wysokimi temperaturami, które mogą być dla niej problematyczne.

Nie ma informacji o chorobach, które byłyby typowe właśnie dla tej rasy. Łajka powinna jednak być poddawana regularnym kontrolom weterynaryjnym. 

Łajka rosyjsko-europejska – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści łajki nie jest trudna. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy bardzo obficie linieją, dlatego konieczne jest ich częste wyczesywanie. 

Łajka rosyjsko-europejska – żywienie

Łajka rosyjsko-europejska jest psem użytkowym, którego żywienie powinno być dostosowane do jego stylu życia. Zwierzęta stróżujące będą potrzebowały nieco mniejszych porcji niż te, które polują i codziennie przemierzają wiele kilometrów. 

Wybieraj zawsze karmy dobrej jakości z wysoką zawartością mięsa. Możesz także rozważyć odpowiednio zbilansowaną dietę BARF, która jest najbardziej uzasadniona biologicznie. Wymaga jednak dużego zaangażowania i obliczenia przepisów w specjalnym kalkulatorze. 

Łajka rosyjsko-europejska – hodowla i szczeniaki

Łajka rosyjsko-europejska jest w Polsce psem wykorzystywanym przede wszystkim do polowań. Hodowli jest niewiele, a te, które są, zazwyczaj rozprowadzają psy pomiędzy myśliwymi. 

Bardzo ważne jest to, aby nie kupować szczeniaków z niepewnego źródła. Łajki to psy o bardzo silnym charakterze, trudne do ułożenia. W złych rękach są potencjalnie niebezpieczne. Wybieraj więc wyłącznie te hodowle, które są zarejestrowane w Polskim Związku Kynologicznym, a tym samym mogą wystawiać psom rodowody FCI

Kliknij!
Bolończyk

Łajka rosyjsko-europejska – cena

Cenę za szczeniaka łajki rosyjsko-europejskiej trudno uśrednić, jednak zazwyczaj nie są to psy szczególnie drogie. Zwłaszcza w zestawieniu z rasami, które są obecnie bardzo modne. Ile kosztuje szczeniak z rodowodem FCI? Zapłacisz za niego od 2 do 4 tysięcy złotych. 

Łajka rosyjsko-europejska – historia rasy

Psy w typie łajki rosyjsko-europejskiej żyły na północnych terenach europejskiej części Rosji od tysięcy lat. Pierwotnie te psy myśliwskie towarzyszyły członkom plemienia Komi. Były odważne, odporne i wszechstronne, co sprawiało, że niezwykle często były wykorzystywane do polowania na zwierzęta futerkowe, jak wiewiórki i nawet grubą zwierzynę, jak niedźwiedzie. Służyły również jako psy zaprzęgowe.

Pomimo bardzo długiej regionalnej historii rasa łajka rosyjsko-europejska została uznana oficjalnie dopiero w połowie wieku XX. W 1947 r. Ogólnorosyjski Zjazd Kynologiczny oficjalnie podjął rozmowy o zestandaryzowaniu łajek, które występowały w północno-zachodnich regionach ZSRR.

Łajki rosyjsko-europejskie i ich najnowsze dzieje

W 1952 kynolodzy ze Związku Radzieckiego postanowili stworzyć nowoczesną rasę i prace ruszyły na dobre. Specjaliści wykorzystali geny lokalnych psów myśliwskich oraz nieistniejącego już owczarka uczaka. 

Za ojczyznę łajki rosyjsko-europejskiej uznaje się pogranicze rosyjsko-fińskie, czyli okolice Sankt Petersburga. To tam znajduje się centrum hodowli tych psów, jednak są one bardzo popularne także w centralnej i wschodniej Rosji. Psy można spotkać także w Skandynawii (przede wszystkim w Finlandii), a także w krajach byłego bloku sowieckiego i w Polsce. 

Łajka rosyjsko europejska – dla kogo jest ten pies?

Łajka rosyjsko europejska to przede wszystkim pies myśliwski, który wykazuje się bardzo dużą inteligencją i ma ogromne pokłady energii. To zwierzak, który jest w ciągłym ruchu. Na spacerach rzadko chodzi. Najczęściej biega, pozostając bezustannie w galopie lub kłusie. 

Łajka rosyjsko-europejska – czy to pies do domu?

Czy to oznacza, że łajka będzie psem odpowiednim wyłącznie dla myśliwych? I tak, i nie. Co oznacza ta zagadkowa odpowiedź? Trzeba mieć przede wszystkim świadomość tego, że to pies użytkowy, którego przeznaczeniem jest praca. Bardzo silny instynkt łowiecki sprawia, że nie będzie wyłącznie psem do towarzystwa. 

Kliknij!
Owczarek staroniemiecki

Wiele osób wykorzystuje łajki jako psy stróżujące. W tej roli istotnie sprawdzają się doskonale. Są bardzo oddane, czujne, nieufne i… głośne. Każdy podejrzany ruch na terytorium jest bardzo szybko i głośno oznajmiany. 

Łajka rosyjsko-europejska potrzebuje wyzwań

Łajka rosyjsko-europejska nie jest odpowiednia do roli zwierzaka towarzyszącego. Oczywiście, nie ma przeszkód, aby mieszkała w domu. Tym bardziej, że do swojego przewodnika mocno się przywiązuje. To zdecydowanie pies jednego opiekuna, jednak akceptuje także pozostałych członków gospodarstwa domowego. Musisz jednak pamiętać, że to zwierzak nastawiony na zadania, który potrzebuje pracy i nowych wyzwań. Bez nich jego psychika będzie narażona na poważny uszczerbek. 

Łajka rosyjsko-europejska a dzieci

Łajka rosyjsko europejska nie jest psem odpowiednim dla dzieci. Wiele osób uważa (i jest to poniekąd założenie słuszne), że psy wychowane z dziećmi traktują je dobrze tylko z racji bycia częścią tej samej rodziny.

Mimo wszystko łajka jest pełna pasji, nastawiona przede wszystkim na polowanie, tropienie i walkę. Nie ma predyspozycji, które czyniłyby z niej opiekunkę czy nawet towarzyszkę zabaw. Dobrze ułożony przedstawiciel tej rasy nie zrobi krzywdy dziecku, które zna. Jednak zdecydowanie nie będzie chętny do wielu wspólnych interakcji. Wszystkie kontakty dziecka z tym psem powinny odbywać się pod czujnym okiem dorosłego. 

Łajka rosyjsko-europejska a inne zwierzęta

A co z innymi psami? Tutaj również nie mamy dobrych wiadomości. Łajki to psy z silną skłonnością do dominacji. Bywają zaczepne. Na domiar złego są odważne i nieustępliwe, dlatego trzeba położyć bardzo silny nacisk na naukę poprawnego funkcjonowania z innymi psami. Jest to raczej solidny kandydat na psiego jedynaka. 

Łajka rosyjsko-europejska to pies z bardzo silnym instynktem myśliwskim. Właśnie dlatego trzymanie go pod jednym dachem z kotami, czy małymi zwierzętami nie ma najmniejszego sensu, ponieważ życie małego towarzysza będzie nieustannie zagrożone. 

Kliknij!
Rosyjski toy

Łajka rosyjsko-europejska a osoby starsze

Łajka rosyjsko europejska w żadnym wypadku nie nadaje się na psa dla osoby starszej. Jedyny wyjątek to starszy i doświadczony myśliwy, który wciąż jest w dobrej formie fizycznej i psychicznej i ma doświadczenie w pracy z psami w tym typie. 

Łajka rosyjsko-europejska – wychowanie

Łajka rosyjsko europejska to pies o bardzo silnym i dominującym charakterze. W naturze czworonoga leży działanie na własną rękę (a raczej… łapę) i podejmowanie na polowaniach samodzielnych decyzji. Można z tego wysnuć bardzo prosty wniosek – szkolenie nie jest łatwe. 

Psy tej rasy świetnie czują się w domach myśliwych, którzy na co dzień zajmują się polowaniem. Szkolenie powinno rozpocząć się jeszcze w hodowli i być prowadzone z niezwykłą konsekwencją, ale bez metod awersyjnych. Łajka rosyjsko-europejska bardzo przywiązuje się do swojego przewodnika i chętnie z nim współpracuje. Szkoląca osoba musi jednak być dla psa autorytetem. Na taką relację pracuje się przede wszystkim podczas świadomego szkolenia. 

Łajka rosyjsko-europejska – ciekawostki

  • Łajka rosyjsko-europejska ma bardzo wiele wspólnego z karelskim psem na niedźwiedzie. Psy są bardzo podobne do siebie pod względem eksterieru oraz cech charakteru. Na pierwszy rzut oka czasami trudno je rozróżnić. 
  • Słowo „łajka” odnosi się do rosyjskiego określenia, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „szczekliwy”. 

Łajka rosyjsko europejska to doskonały pies myśliwski, który cechuje się odpornością na trudne warunki atmosferyczne oraz wielką odwagą. Nie ma żadnych oporów przed walką z dużo większym od siebie zwierzęciem. Pies tej rasy najlepiej sprawdza się w domu myśliwego.