Taka sytuacja wymaga zapewnienia zwierzęciu szczególnego bezpieczeństwa. Nie wolno przewozić czworonoga na kolanach, ponieważ mógłby on stworzyć zagrożenie dla wszystkich pasażerów. Jeśli więc jedziesz samochodem z pupilem na wakacje, do znajomych czy weterynarza, zapewnij mu odpowiedni transporterek dla kota.
Przeznaczenie transportera dla kota
Transporterek dla kota jest akcesorium, które w praktyce musi znaleźć się na podstawowym wyposażeniu domu, w którym mieszka to zwierzę. Prędzej czy później zawsze przychodzi czas na wizytę u weterynarza. O ile gabinet weterynaryjny nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie twojego miejsca zamieszkania, kota będziesz musiał zawieźć do specjalisty samochodem lub środkiem komunikacji miejskiej. Nie ma możliwości, by biegał on swobodnie po wnętrzu takich pojazdów.
Dlatego w ramach kompletowania wyprawki dla mruczka, dobrze jest od razu kupić odpowiedni transporter czy torbę dla kota.
Rodzaje transporterów dla kotów
Transporter dla zwierząt może mieć różną wielkość, materiał wykonania czy konstrukcję drzwiczek. Wszystkie tego typu produkty mają jednak za zadanie zapewnić zwierzęciu bezpieczne przewożenie go z miejsca na miejsce. Transporter dla kota może mieć formę:
- wykonanego z tworzywa sztucznego kontenera dla kota,
- kosza wiklinowego z zamykanymi drzwiczkami,
- plecaka lub torby dla kota,
- transportera rowerowego.
Plastikowe transportery dla kota
W sklepach można spotkać się z transporterami dla zwierząt wykonanymi z plastiku, które mają postać niewielkiej skrzynki, z otworami wentylacyjnymi oraz metalowymi lub plastikowymi, okratowanymi drzwiczkami. To najbardziej klasyczny transporter dla kotów, który służy do bezpiecznego ich przewozu. Jest lekki, wygodnie się go otwiera i można go łatwo rozłożyć na dwie części – wystarczy odpiąć trzymające kontener dla kota klipsy po bokach. Sprawia to, że wyjęcie z niego zwierzęcia jest bardzo proste, a sprzątanie transportera nie będzie powodowało dużych trudności. Nie ma rogów, w których mógłby gromadzić się trudny do usunięcia brud.
Taki transporterek dla kota przystosuj rozmiarowo do gabarytów swojego pupila. Możesz do środka włożyć kocyk czy ręcznik, aby kot mógł się w nim położyć i tak spędzić podróż.
Kosz wiklinowy w roli transportera dla kotów
Ażurowa budowa kosza wiklinowego, zamykanego z jednej lub dwóch stron przy użyciu metalowej kratki, jest wygodna w użyciu. Kosz jest stylowym miejscem pozwalającym na transport zwierzęcia. Wiklinowy transporter dla kotów zwykle ma otwieraną górę oraz położone po dwóch stronach kosza zamykane klapki. Łatwo wypuścić z niego kota, ale i sprawdzić, czy nic mu nie dolega. Cechuje się wysoką wytrzymałością, a spód transportera zwykle jest gładki, by łatwiej było utrzymać go w czystości.
Plecak i torba transportowa dla kota
Kontener dla kota może mieć ciekawą postać plecaka. Transporter w takiej formie pozwala na noszenie zwierzaka na plecach lub na klatce piersiowej. Materiałowy plecak z ażurowym okienkiem lub plastikową obudową z otworami wentylacyjnymi pozwala zwierzęciu na obserwację otoczenia, ale często warto zasłonić to miejsce, by zwierzę się nie stresowało podczas jazdy samochodem, spaceru czy jazdy rowerem. W przypadku jazdy autem plecak-transporter dla kota łatwo przypiąć do siedzenia pasami bezpieczeństwa.
Alternatywą jest torba dla kota na ramię, w kształcie większej torby sportowej. Używa się jej jak zwykłej torby – nosząc na ramieniu. To ważne, by torba transportowa dla kota była wykonana z nieprzemakalnego materiału, który uchroni go przed opadami atmosferycznymi, ale z drugiej strony ułatwia to czyszczenie wnętrza transportera dla zwierząt. Zaletą torby dla kota jest fakt, że jest ona lekka i łatwo ją schować do bagażnika samochodu, jeśli nie jest potrzebna w danym momencie. Można ją złapać za uchwyty lub nosić na ramieniu.
Transporter dla kotów na rower
Szczególnym typem kontenera dla kota jest torba czy transporter przeznaczony do zapięcia na rowerze. Ma on kształt torby wyposażonej w otwory wentylacyjne, przez które zwierzęciu łatwo jest wyglądać. Można go bezpiecznie przypiąć w koszyku czy na bagażniku rowera, ale przeznaczony jest do przewożenia raczej lżejszych zwierząt.
Czym kierować się przy wyborze transportera dla kota?
Stając przed koniecznością wybrania właściwego transportera dla kotów, musisz wiedzieć, dla jakiego zwierzaka ma on być przeznaczony. Większych rozmiarów transporter będzie o wiele za duży do przewożenia kociaka. Automatycznie więc ważne jest dopasowanie wielkości kontenera dla kota czy torby i plecaka–transportera do wielkości zwierzęcia.
Zasadniczo transporter dla zwierząt powinien być wystarczająco przestronny, by kot mógł w nim stanąć, obrócić się i wygodnie położyć czy siąść. Nie może być Jednak zbyt duży, ponieważ podczas dynamicznej jazdy samochodem w takim transporterku kot mógłby się ślizgać po podłożu, co będzie dla niego źródłem niepotrzebnego stresu.
Istotne jest, byś bez problemu mógł włożyć kota do transportera przeznaczonego dla niego. Nie zawsze twój pupil będzie chciał przy tym współpracować. Zdarza się, że musisz go umieścić w transporterku na siłę i w ten sam sposób wyciągnąć go z niego u weterynarza. Zwróć więc uwagę, czy wybrany kontenerek dla kota ma otwór w pokrywie od góry, co znacznie ułatwia zadanie w takich okolicznościach.
Bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia to dwie kwestie, które trzeba brać pod uwagę przy kupnie transporterka dla kota. Mruczek nie powinien w żadnym przypadku móc samodzielnie otworzyć drzwiczek czy pokrywy kontenera, a w jego konstrukcji producent powinien umieścić otwory wentylacyjne, które zapewnią właściwe napowietrzenie takiej konstrukcji..
Jak przygotować kota do transportu?
Koty są zwierzętami, które nie przepadają za zmianami w swoim otoczeniu. Łatwo przywiązują się do miejsca i pomimo często wielu wypraw poza swoją posesję, zawsze prędzej czy później wracają do domu. Jeśli więc chcesz jeździć z kotem np. do znajomych i rodziny, to od najmłodszych lat postaraj się przyzwyczajać go do takich podróży samochodem czy przenoszenia z miejsca na miejsce.
Bezpieczny transport wymaga wykorzystania transporterka dla kota. Będzie w nim miał swoją prywatną przestrzeń i nie będzie dla ciebie zagrożeniem, nawet jeśli dojdzie do wypadku. Zamknięta torba transportowa dla kota z odpowiednią wentylacją zmniejszy stres zwierzęcia, jeśli będzie miało ono ograniczony widok tego, co dzieje się w jego otoczeniu.
Dobrym pomysłem jest przyzwyczajenie swojego pupila do transportera dla zwierząt w taki sposób, że będzie on stał w widocznym miejscu w domu. Włóż do niego ulubiony koc kota lub zabawkę, aby miał szansę zapoznać się z nowym elementem wyposażenia wnętrza. Dla uatrakcyjnienia transportera możesz umieścić w nim również przysmaki czy wykorzystać specjalne preparaty o przyciągającym koty zapachu walerianki i kocimiętki.