Amerykański bobtail to rasa kota, która w Europie jest obecna od niedawna. W związku z tym to kot nadal rzadko spotykany zarówno w domach, jak i hodowlach. To jednak powoli się zmienia – wszystko dzięki modzie na posiadanie nietypowego zwierzaka.

Bobtail amerykański wyróżnia się na tle innych kotów. W niniejszym tekście odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tą rasą. 

Wyjątkowy kot, czyli amerykański bobtail

Amerykański kot bobtail jest raczej trudny do kupienia w Europie. Wynika to z faktu, że to stosunkowo nowa rasa i miłośnicy kotów przede wszystkim nadal nie wiedzą o jej istnieniu!

Internet pomaga jednak w propagowaniu wiedzy na ten temat, dzięki czemu kolejni hodowcy i właściciele są zainteresowani posiadaniem przedstawiciela tej rasy. W wyniku tego – być może już wkrótce – hodowla tej rasy stanie się naprawdę popularna.

Bobtail kot – historia

Amerykański bobtail to rasa zapoczątkowana w latach 60. XX wieku. Oznacza to, że istnieje ona naprawdę niedługo, szczególnie jeśli porównać ją do starszych ras, często z kilkusetletnim rodowodem.

Zaczęło się od tego, że młoda para zaadoptowała pręgowanego brązowego kotka z krótkim ogonem. Następnie zwierzak ten pokrył samicę kota syjamskiego. Narodzone kocięta zostały uznane w 1989 roku przez TICA za nową rasę – czyli bobtaile amerykańskie o krótkich ogonach. 

Obecnie przyjmuje się, że koty te, powstałe wskutek krzyżówki, mogą mieć rozmaite umaszczenia, ale łączy je taka sama pula genów oraz krótki ogon, tak charakterystyczny dla bobtaili amerykańskich.

Jak wygląda kot amerykański bobtail – amerykański bobtail krótkowłosy i długowłosy

Rasa amerykańskich bobtaili dzieli się na dwie odmiany:

  • bobtail długowłosy, 
  • bobtail krótkowłosy. 

Jeżeli chcesz poznać obie z nich, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Jak wygląda kot amerykański bobtail długowłosy?

Amerykański bobtail długowłosy posiada gęsty podszerstek, tak samo jak bobtail krótkowłosy. Różnica jest widoczna w sierści – bobtail długowłosy ma ją bardziej „kudłatą”. Można powiedzieć, że jest średniej długości (z wyjątkiem niektórych miejsc). 

Przykładowo bobtail długowłosy dłuższą sierść ma na kryzie – szyi, ogonie, brzuchu oraz udach (portki). Rasa ta charakteryzuje się tym, że może mieć rozmaite typy umaszczeń oraz różne kolory, ale najbardziej pożądanym jest kot o wyglądzie podobnym do rysia rudego. Ponadto kot ten ma ogon nie dłuższy niż do kolana, zawsze pokryty gęstą sierścią.

Jak wygląda kot amerykański bobtail krótkowłosy?

Ta odmiana kota bobtaila także posiada gęsty podszerstek i podobnie jak odmiana długowłosa – może przybierać różne kolory i typy umaszczeń. 

Jedyna różnica między bobtailem długowłosym i krótkowłosym polega na tym, że ten drugi ma gładką, krótką oraz przylegającą do ciała sierść. Teraz – kiedy wiesz, czym różnią się te dwie odmiany amerykańskiego kota bobtaila – możesz zdecydować, którą odmianą jesteś zainteresowany.

Amerykański bobtail – pielęgnacja

Pielęgnacja amerykańskiego bobtaila nie należy do zbyt trudnych czy skomplikowanych. Musisz jednak zwrócić uwagę na odmianę twojego czworonożnego przyjaciela. 

I tak oto, amerykański bobtail długowłosy musi być szczotkowany każdego dnia, natomiast amerykański bobtail krótkowłosy – rzadziej, co kilka dni (codziennie w okresie linienia). 

Raz w tygodniu musisz podać swojemu kotu łyżeczkę (do herbaty) smalcu z gęsi albo kaczki. W ten sposób unikniesz niebezpiecznego zalegania kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Smalec zapobiega tego typu sytuacjom, które mogą być naprawdę ekstremalnie niebezpieczne dla samego zwierzęcia!

Jak długo żyje amerykański bobtail?

Kot amerykański bobtail żyje średnio 15 lat. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że otoczysz go odpowiednią opieką. Oznacza to regularne czesanie, dobrą i zbilansowaną dietę, regularne kontrole weterynaryjne i dbanie o podawanie smalcu z kaczki lub gęsi, który utrzyma przewód pokarmowy zwierzęcia w dobrej kondycji.

Ile waży amerykański bobtail

Amerykański bobtail to rasa dużych kotów. Osobniki osiągają zazwyczaj wagę wynoszącą około 5–8 kg.

Amerykański bobtail – charakter

Bobtail to kot, który uwielbia ludzi, w tym także tych najmłodszych. Jego zaletą jest natomiast to, że bardzo szybko się przywiązuje do wszystkich domowników. Nikogo nie faworyzuje i okazuje czułość dosłownie wszystkim. 

Bobtail amerykański będzie świetnym towarzyszem dla twoich dzieci. Uwielbia się bawić, więc raczej nie powinni mieć problemów z „dogadaniem się”. Co ciekawe, także tobie powinien się spodobać taki pupil – nie jest ani hałaśliwy, ani głośny. Nie miauczy, zamiast tego woli cicho gruchać lub ćwierkać. Jest też bardzo towarzyski, z pewnością szybko zaprzyjaźni się z twoimi gośćmi.

Cichy i spokojny zwierzak domowy – amerykański bobtail

Amerykański kot bobtail nie lubi hałasu. Zamiast tego woli ciszę, spokój oraz samotność. Niemniej jeśli pracujesz poza domem przez wiele godzin, nie zostawiaj go samego. Koty tej rasy źle znoszą samotność.

Zadbaj o to, by amerykański kot bobtail miał towarzysza, jeśli w domu nie ma osoby, która przebywa w nim stale. Nie będziesz miał problemu z wyborem – bobtail zaprzyjaźnia się zarówno z innymi kotami (także ze swojej rasy), jak i innymi zwierzętami, w tym psami. 

Bobtail ma łagodny charakter i towarzyską naturę. To sprawia, że to świetny wybór do domu, w którym już mieszkają inne zwierzęta.

Ile kosztuje bobtail, czyli cena bobtaila amerykańskiego

Bobtaile amerykańskie raczej nie są dostępne w Polsce. To oznacza, że prawdopodobnie będzie konieczne skontaktowanie się z zagranicznymi hodowlami

W takim przypadku cena wynosi zazwyczaj 900–1200 euro. Jeśli zamierzasz kupić bobtaila w taki sposób – np. przeglądając oferty online – w internecie, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • Zdjęcia – czy kot ma dobre warunki u hodowcy. Pamiętaj jednak, że zdjęcia nie zawsze oddają rzeczywisty stan mieszkania twojego potencjalnego przyszłego pupila!
  • Cena – jeśli jest zbyt niska lub zbyt wygórowana, być może masz do czynienia z pseudohodowlą. Nie rozważaj skorzystania z takiej oferty!
  • Informacje o kocie oraz samej hodowli – nie sprzedaje się kotów w wieku poniżej 12 miesięcy. Poza tym muszą one być 2–3 razy zaszczepione oraz odrobaczone, a także posiadać wszczepiony chip.

American bobtail – hodowla

Jeśli chcesz kupić amerykańskiego bobtaila w Polsce, pamiętaj, że jego hodowla musi być zrzeszona we właściwym stowarzyszeniu, czyli w FIFe, WCF lub TICA. Możesz to łatwo sprawdzić. Każdy rasowy american bobtail ma rodowód z podpisami, pieczątkami, wytłoczeniem i oczywiście znakiem wodnym. Zwróć na to uwagę. W ten sposób nie dasz się oszukać.

Amerykański bobtail to spokojny, grzeczny i bardzo towarzyski kot, który sprawdzi się zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka. Musisz go jednak kupić za granicą, gdyż w Polsce nie jest jeszcze zbyt powszechny. Warto to jednak zrobić, chociażby ze względu na jego oddanie, przywiązanie i otwarcie na zabawę. 

Pamiętaj jedynie o tym, aby sprawić mu towarzysza, jeśli kot jest skazany na częste samotne pobyty w domu. I wcale nie musi być to drugi american bobtail – twój pupil świetnie dogada się z psem czy poczciwym dachowcem.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)