Kot japoński bobtail, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni i ma króciutki, zakręcony ogonek, który przypomina pompon. W naszym kraju rasa ta pojawia się bardzo rzadko. A szkoda, ponieważ koty japońskie są bardzo energiczne, niezwykle pozytywnie nastawione do świata i chętnie wchodzą w interakcję z człowiekiem. 

Kot japoński bobtail – wygląd 

Kot japoński bobtail - wygląd

Japoński bobtail to kot średniej wielkości, którego ciało jest dobrze umięśnione i smukłe. Długa głowa jest zbudowana w kształcie trójkąta równobocznego a na niej znajdują się duże uszy osadzone wysoko na linii policzków. Oczy owalne, osadzone skośnie najlepiej widziane są pomarańczowe lub złote, jednak mogą być także dwukolorowe lub niebieskie. 

Najbardziej charakterystycznym elementem ciała tego kota jest jego ogon. Wbrew pozorom nie jest on wynikiem stopniowego zanikania kręgów, a jedynie zmniejszenia długości kości. Jego długość to zazwyczaj od pięciu do siedmiu centymetrów. Ogon zwykle jest skręcony, jednak wzorzec dopuszcza także wersję dłuższą i prostą. Wyglądem powinien przypominać rozetkę albo pompon. 

Włos jest krótki, miękki i jedwabisty. Podszerstek jest śladowy i bardzo delikatny. Wzorzec dopuszcza wszystkie formy umaszczenia, dlatego biały kot japoński bobtail jest jak najbardziej możliwy do dostania

Kot japoński bobtail – charakter

Zdjęcia kota japońskiego bobtail nie oddają w pełni jego wyjątkowego piękna, jednak miłośnicy tej rasy uwielbiają także jego charakter. To koty wesołe i energiczne, które jednak nie są przesadnie żywiołowe. Poruszają się z gracją i są bardzo dostojne – raczej nie warto spodziewać się po nich gwałtownych skoków i szalonych gonitw po mieszkaniu. 

Koty tej rasy są ciekawskie, wygadane i z łatwością odnotowują wszystkie zmiany w otoczeniu. Z reguły są bardzo przyjazne i dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i z innymi kotami, a nawet psami. Nie lubią zostawać same, dlatego bardzo wskazane jest zapewnienie im czworonożnego towarzystwa na czas wychodzenia opiekunów do pracy lub szkoły. 

Japoński bobtail bardzo łatwo i szybko przywiązuje się do opiekuna i odczuwa z nim silną więź. Podobnie jak rasy orientalne, lubi dopominać się o uwagę, a ze względu na swoją wrodzoną gadatliwość zazwyczaj sprawia przy tym przeurocze wrażenie. 

Kot japoński bobtail – zdrowie

Japoński bobtail to naturalna i bardzo stara rasa, która uchodzi za zdrową. Nie ma żadnych chorób genetycznych, które dotykałyby ją w większym stopniu niż inne koty. Gen, który odpowiada za charakterystyczny wygląd ogona, nie ma żadnego związku z anatomicznymi wadami kręgosłupa. 

Warto jednak zwrócić uwagę na niemal całkowity brak podszerstka, który sprawia, że koty te są stosunkowo mało odporne na zmiany temperatur. Lepiej sprawdza się jako kot domowy, ponieważ zimą na dworze może marznąć. Tak jak inne rasy powinien być poddawany regularnym kontrolom u lekarza weterynarii. Szczególnie szybko warto reagować w przypadku chorób nerek albo przyzębia. 

Kot japoński bobtail – pielęgnacja

Kot japoński bobtail prawie nie posiada podszerstka i ma krótką sierść, dlatego jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy raz na jakiś czas przeczesać szatę i wygładzić ją za pomocą ręki albo miękkiej ściereczki. Także w wersji długowłosej rasa ta nie ma żadnych skłonności do plątania się sierści. Dodatkowo bobtaile prawie nie linieją, dlatego nie stwarzają ryzyka dużej ilości sierści na meblach. 

Kot japoński bobtail – hodowla

Obecnie w naszym kraju bardzo trudno znaleźć hodowlę kota japoński bobtail. Jeżeli zależy ci na znalezieniu zwierzaka tej rasy, warto poszukać w hodowlach zagranicznych. Jest to możliwe z punktu widzenia logistyki, chociaż wiąże się z nieco większymi kosztami – do ceny kota musisz doliczyć jeszcze cenę transportu. 

Rasa jest uznana przez wszystkie ważne organizacje felinologiczne, które wystawiają międzynarodowe rodowody. Dlatego niezależnie od kraju, z jakiego bierzesz kota, zwróć uwagę na to, aby hodowla była zarejestrowana w FIFe, TICA lub WCF. 

Kot japoński bobtail – cena

Cena japońskiego bobtaila jest trudna do ujednolicenia, ponieważ wiele zależy od hodowli i waluty, w jakiej będziesz za niego płacić. Kwoty nie schodzą raczej poniżej 8 000 złotych. 

Kot japoński bobtail – historia rasy

Kot japoński bobtail to bardzo stara rasa, która występowała w tym kraju naturalnie już we wczesnym średniowieczu. Wiemy o tym ze względu na wiele odwzorowań kotów o krótkich ogonkach w sztuce z tamtego okresu. W ojczyźnie nazywane były powitalnymi kotami ze względu na to, że w sposób charakterystyczny podnoszą łapkę podczas siedzenia. 

Przez wiele lat uchodziły za zwierzęta zarezerwowane dla najwyższych klas społecznych. Były kotami szogunów i cesarzy. Do dzisiaj uznawane są w Japonii za symbol szczęścia, a ich portrety znajdziemy w wielu urzędach i innych państwowych instytucjach. 

Ich hodowla nie była jednak nigdy zinstytucjonalizowana. Koty te żyły naturalnie w świątyniach i prywatnych domach. Do dzisiaj bardzo łatwo spotkać je na ulicach japońskich miast, gdzie często mieszkają na śmietnikach. W tamtejszym społeczeństwie funkcjonują jako dachowce i raczej nie pojawiają się na wystawach. 

Za międzynarodowy sukces bobtailów odpowiadają Amerykanie, którzy po II wojnie światowej przerwali wielowiekową izolację Japonii. Zachwyceni tamtejszymi dachowcami zabrali je do swojego kraju i rozpoczęli hodowlę. Działo się to jednak dopiero w latach sześćdziesiątych. CFA uznała rasę japanese bobtail w 1976 roku. 

Kot japoński bobtail – dla kogo? 

Opis rasy kot japoński bobtail wskazuje, że jest to niemal idealny kot dla rodzin z dziećmi. Jego pogodne usposobienie i zamiłowanie do zabawy sprawiają, że chętnie wchodzi w interakcję z maluchami. Musi być jednak traktowany z dużą delikatnością, dlatego kontakty powinny odbywać się pod okiem rodzica. 

Pomimo pogodnego usposobienia koty te raczej nie niszczą mebli i nie są destrukcyjne. Dodatkowo prawie nie linieją, więc dobrze sprawdzą się w domach miłośników porządku. Bobtail nie uchodzi za kota kanapowego i wymaga od opiekuna aktywności i zabawy, dlatego nie nadaje się raczej na towarzystwo dla seniora. 

Brak podszerstka sprawia, że w warunkach polskiej zimy bobtail może być narażony na przeziębienia, a nawet odmrożenia, dlatego powinien być raczej kotem domowym niż wychodzącym. Warto dobrze zabezpieczyć okna i balkon. 

Kot japoński bobtail – ciekawostki 

  • Japońska nazwa rasy to maneki–neko.
  • Słynna japońska figurka kotka z uniesioną łapką przedstawia właśnie tę rasę.
  • W przeciwieństwie do kotów z długimi ogonami ten w japońskiej kulturze symbolizuje szczęście.

Kot japoński bobtail to naturalna i zdrowa rasa, która nie jest oficjalnie dostępna w naszym kraju. Ma bardzo przyjazny, energiczny charakter i niepowtarzalny wygląd, dlatego wielu miłośników poszukuje hodowli za granicą.

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.