Chomiki dziko żyjące niestrudzenie wędrują, a podczas nocnych podróży mogą przemierzyć wiele kilometrów. W niewoli nawet największa klatka wyposażona w mnóstwo trocin nie da im takich możliwości. Z pomocą przychodzi kółko dla chomika, czyli popularny kołowrotek. Dla chomika to niezbędne wyposażenie klatki, dzięki któremu jest w stanie zaspokoić potrzebę ruchu. Jednak ten element musisz dostosować do zwierzaka. Niezwykle ważne są wymiary koła. Co jeszcze ma znaczenie? Zanim wybierzesz się na zakupy, koniecznie przeczytaj, jaki kołowrotek będzie jednocześnie bezpieczny i wygodny! 

Kołowrotki dla chomików – jaka jest ich rola? 

kołowrotek dla chomika

Chomiki to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia. W naturze żyją w norach, jednak nocą przemieszczają się, pokonując nawet kilkanaście kilometrów. Jest to naprawdę ogromny dystans, zwłaszcza dla tak małych zwierząt. W niewoli u tych zwierzaków nie zanikają energia i potrzeba ruchu, więc trzeba je jakoś spożytkować. Wypuszczanie pupila na niezabezpieczony wybieg nie wchodzi w grę, dlatego niezbędny jest kołowrotek dla chomika, do którego zwierzak ma stały dostęp.

Co musisz wiedzieć przed zakupem kołowrotka dla chomika?

Bieganie w kółku z ludzkiej perspektywy może wydawać się monotonne i bezowocne. Dla małego gryzonia jest to jednak sposób na zagospodarowanie energii, zabawę i relaks. Ta swoista karuzela dla chomika powinna jednak spełniać normy bezpieczeństwa. Niestety, powszechnie dostępne są kołowrotki nie tylko niepraktyczne, lecz także niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierzęcia. A jakie okażą się odpowiednie? Podpowiadamy!

Co musisz wiedzieć przed zakupem kołowrotka dla chomika?

Średnica koła dla chomika – wymiary dla chomika syryjskiego, dżungarskiego i chomika Roborowskiego

Wymiary kołowrotka dla chomika są kluczowe. Dlaczego? Zbyt małe kółko wymusza na zwierzęciu nienaturalną pozycję i chomik biega z wygiętym kręgosłupem. Kościec tych zwierzątek jest niezwykle delikatny i bardzo łatwo go uszkodzić. Regularne użytkowanie zbyt małych kołowrotków prowadzi do pojawienia się wad postawy i zwyrodnień. 

Czasami sprzedawane kołowrotki są tak małe, że sfrustrowane chomiki nawet nie wchodzą do środka, a jedyne opierają się łapkami o jego zewnętrzną stronę. To bardzo smutny widok i sytuacja, na którą żadne zwierzę nie powinno być skazane. 

Wymiary kółek dla chomików

Odpowiedni kołowrotek dla chomika to taki, w którym zwierzak może biegać w naturalnej pozycji z wyprostowanymi plecami. Jednocześnie nie może być zbyt duży, ponieważ wówczas zwierzak nie będzie w stanie odpowiednio się na nim rozpędzić. 

Zalecane minimalne wymiary to:

  • kołowrotek dla chomika syryjskiego – 28 centymetrów;
  • kołowrotek dla chomika dżungarskiego i chomika Roborowskiego – 20 centymetrów.

Zabawki dla chomika – bezpieczeństwo przede wszystkim

Zabawki dla chomika – bezpieczeństwo przede wszystkim

Kołowrotek dla chomika powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wiesz już, że odpowiednie wymiary chronią kręgosłup tego malutkiego zwierzaka przed uszkodzeniem. To jednak nie wszystko. 

Bardzo ważne jest to, aby kołowrotek miał jednolitą bieżnię. To niezwykle istotne, ponieważ szczebelki mogą doprowadzić do przycięcia łapki. Dla chomika, który w ten sposób utknie, naturalną reakcją może okazać się próba odgryzienia sobie kończyny. Zdecydowanie zbyt wiele gryzoni straciło życie w ten sposób. 

Jaki kołowrotek dla chomika długowłosego nie jest dla niego zagrożeniem?

Jeżeli jesteś opiekunem długowłosego chomika, wybierz kołowrotek bez osi wewnętrznej. W ten sposób unikniesz niebezpiecznej sytuacji, kiedy sierść zwierzaka wkręca się w nią. Oszczędzisz zwierzakowi bólu i stresu. 

Bezpieczny kołowrotek dla chomika

Bezpieczny kołowrotek dla chomika

Jeżeli chcesz kupić bezpieczne kółko, powinieneś zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami. Obecnie bardzo popularny jest drewniany kołowrotek dla chomika – nie tylko bezpieczny, lecz także zdecydowanie cichszy od swoich plastikowych odpowiedników. 

Wielu popularnych producentów gadżetów dla zwierząt oferuje jednak dobrej jakości duże plastikowe kołowrotki. Cieszą się one ogromną popularnością. Są zdecydowanie tańsze od wersji drewnianych, a również nie mają niebezpiecznych szczebelków 

Kołowrotek dla chomika – jakich nie kupować?

Warto zebrać najważniejsze informacje wyraźnie zaznaczyć, jakich kółek nie warto kupować. Odpowiednie koło dla chomika nie powinno być:

  • zbyt małe, ponieważ może uszkodzić kręgosłup;
  • wykończone szczebelkami, w których może utknąć łapka;
  • zbyt lekkie;
  • wykonane z miękkiego plastiku;
  • z wewnętrzną osią (jeżeli twój chomik ma dłuższą sierść). 
kołowrotek dla chomika

Cichy kołowrotek dla chomika – czy to możliwe?

Chomiki przemierzają w swoim kołowrotku wiele kilometrów. Co istotne, ze względu na swój naturalny tryb życia zawsze robią to w nocy. Jak nietrudno się domyślić, zbyt hałaśliwy kołowrotek to prawdziwe utrapienie dla opiekuna, który rano musi wstać do pracy. 

Jakie kółko dla chomika jest najcichsze?

Czy da się kupić kołowrotek, który nie hałasuje? Całkowite wyeliminowanie dźwięków kółka dla chomika będzie trudne. Są jednak na rynku dość ciche kółka. Jakie warto wybrać? Najlepiej sprawdzi się tutaj kołowrotek dla chomika na łożysku. 

Jeżeli zależy ci na tym, aby kółko pracowało jak najciszej, wybierz kołowrotek wykonany z drewna. Takie drewniane akcesoria dostępne są we wszystkich dobrych sklepach zoologicznych z asortymentem dla małych zwierząt. 

Kołowrotek dla chomika – podsumowanie

kołowrotek dla chomika podsumowanie

Kołowrotek dla chomika jest czymś, czego nie może zabraknąć w klatce gryzonia. Takie akcesorium pozwala choć w pewnym stopniu zaspokoić potrzebę aktywności zwierzaka, który w naturze przemierza nocami nawet kilkanaście kilometrów. Jaki powinien być kołowrotek? Przede wszystkim, musi być bezpieczny, aby twój pupil nie zrobił sobie krzywdy. Na jego komfort także musisz zwracać dużą uwagę, a ten zapewni chomikowi sprzęt o odpowiednich wymiarach.

Oczywiście, wybór idealnego kołowrotka dla chomika nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem szukać kółka, które będzie dopasowane do gryzonia, a jednocześnie bezpieczne i ciche. Postaraj się jednak poświęcić czas na poszukiwania. Wiesz już, jakich sprzętów unikać, a które materiały i wymiary będą odpowiednie. Dzięki temu masz już konkretne oczekiwania co do tego, jakie powinno być kółko dla chomika. Stąd już niedaleka droga do sukcesu.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.