W poradniku podpowiemy, czym warto kierować się podczas wyboru jaszczurki dla początkujących hodowców. Przedstawimy także charakterystykę najpopularniejszych gatunków tych gadów oraz ich wymagania bytowe. Znajdziesz tu również inne informacje niezbędne do rozpoczęcia swojej przygody z hodowlą tych zwierzaków.

Jaszczurki dla początkujących – gatunek ma znaczenie

Zanim zdecydujesz się na zakup jaszczurki, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona zwierzęciem egzotycznym, w związku z czym należy zagwarantować jej warunki bytowe jak najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego. Chociaż cena osobników może wydawać się niewielka, warto wziąć pod uwagę także inne koszty, na przykład związane z zakupem odpowiedniego terrarium, czy zapewnieniem właściwego żywienia i opieki weterynaryjnej. Niestety niektórzy nie biorą pod uwagę wszystkich tych czynników, co nierzadko prowadzi do śmierci zwierzaków lub ich porzucania.

Wymagania poszczególnych gatunków tych gadów mogą znacznie różnić się od siebie. Dlatego osoby nieposiadające wiedzy i doświadczenia w zakresie terrarystyki powinny zdecydować się na wybór jaszczurki dla początkujących. Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na rozmiar, dlatego często wybierają malutkie gekony płaczące, jednak nie zawsze wiąże się to łatwiejszą opieką.

Gekon lamparci – idealny na jaszczurkę domową do terrarium o małych rozmiarach

Naturalne obszary występowania gekona lamparciego obejmują tereny znajdujące się na terenie Iranu i Pakistanu. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gada jest jego lamparcie ubarwienie, które ze względu na mnogość odmian może być bardzo zróżnicowane kolorystycznie. Zwierzak posiada ogon, który pełni funkcję magazynu tłuszczu, dzięki któremu może nie przyjmować pokarmu nawet kilka miesięcy, co znacznie ułatwia hodowlę początkującym.

Gekon lamparci jest dość często wybierany na pierwszą jaszczurkę domową, ponieważ nie ma szczególnych wymagań lokalowych. Jego ciało zwykle osiąga do 30 centymetrów długości, w związku z czym można go hodować nawet w pojemniku o wymiarach 40x40x40 centymetrów. Poza tym ma stosunkowo łagodne usposobienie i łatwo się oswaja. Dla niektórych osób problem stanowić mogą jego nocne pory aktywności i długość życia. W niewoli zwierzak może dożyć nawet 25 lat, co sprawia, że jego zakup jest poważnym zobowiązaniem.

Gekon orzęsiony – najpopularniejsza jaszczurka hodowlana dla początkujących

W latach 90 ubiegłego wieku gekon orzęsiony został uznany za wymarły gatunek, jednak wkrótce udało odnaleźć się jego kilka osobników. Niestety obecnie występuje jedynie na wyspach Nowej Kaledonii oraz w niewoli.

Stosunkowo dobrze sprawdza się w roli jaszczurki dla początkujących, jednak jest dość energiczny i psotny. Jeśli pomieszczenie, w którym mieszka, jest dobrze oświetlone, nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowe lampy, ale należy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej temperatury w ciągu dnia. Gekon orzęsiony musi mieszkać w terrarium o minimalnym wymiarach 45x45x60 centymetrów, wyposażonym w żywe rośliny.

Agama brodata – jaszczurka do dużego terrarium

Przedstawiciele tego gatunku mogą osiągać nawet 55 centymetrów długości, w związku z czym potrzebują pokaźnych rozmiarów terrarium. Chociaż nie są tak mali, jak wcześniej wymienione gekony, z powodzeniem sprawdzą się w roli jaszczurek dla początkujących. Prowadzą dzienny tryb życia, dlatego należy zadbać o dobrej jakości lampy, które należy włączać na przynajmniej 12 godzin dziennie. Ich dieta powinna składać się głównie z warzyw oraz niewielkich owadów.

Dieta, wielkość terrarium i inne warunki hodowli

Jaszczurki dla początkujących zwykle nie mają dużych wymagań żywieniowych. Podstawę ich diety powinny stanowić rośliny zielone, takie jak mniszek lekarski, koniczyna biała czy babka lancetowata. W roli dodatku do jadłospisu dołącza się przede wszystkim małe owady, na przykład karaczany, mole, świerszcze lub szarańcze.

W przypadku dorosłych osobników zwykle pokarm podaje się zwykle 3 razy w tygodniu, jednak niedojrzałe gady i ciężarne samice muszą jeść nawet 3 razy w ciągu jednego dnia. Ogromne znaczenie w doborze składników diety oraz suplementacji ma gatunek, a także stan danego osobnika, dlatego przed wprowadzeniem poszczególnych pokarmów, warto skontaktować się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu zwierząt egzotycznych.

Jeszcze przed zakupem jaszczurki należy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane akcesoria. Terrarium musi być dostosowane do wielkości gada, a jego wyposażenie zależy od gatunku osobnika. Jaszczurki dzienne, co prawda nie psocą w nocy, ale pojemnik, w którym przebywają, musi być wyposażony w lampy UVB umożliwiające stymulację produkcji witaminy B.

Zanim zdecydujesz się na zakup gada, zweryfikuj, czy posiada on wszystkie niezbędne dokumenty. Zwierzęta odłowione, które urodziły się na wolności, zazwyczaj są agresywne i bojaźliwe, a ich nabywanie jest nie tylko nielegalne, ale również nieetyczne.

Agama górska i anolis kubański – tylko dla doświadczonych hodowców

Na start najlepiej zdecydować się na jedną z jaszczurek dla początkujących. Niestety niektóre osoby chcą być oryginalne i wybierają bardziej wymagające gatunki. Jednym z nich jest anolis kubański, który ze względu na swoje rozmiary potrzebuje terrarium o dużej pojemności. Poza tym przedstawiciele tego gatunku stosunkowo często bywają agresywni, co często kończy się ich porzuceniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zjawiskowo wyglądającej agamy górskiej, która również ma ogromne trudności z dostosowaniem się do życia w niewoli.

Chociaż istnieją gatunki jaszczurek dla początkujących, absolutnie nie należy kupować ich w przypływie emocji. Co prawda, ich hodowla jest mniej wymagająca, niż ma to miejsce w przypadku gadów dla doświadczonych terrarystów, jednak wciąż wymaga ogromnej wiedzy i zaangażowania. Szukając zwierzaka dla siebie, sprawdź jego wszystkie dokumenty, by mieć pewność, że nie wspierasz nielegalnych praktyk.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.