Jaszczurki, które przedstawimy, zachwycają swoim niesamowitym ubarwieniem. Kameleon lamparci (zwany czasami kameleonem tygrysim) jest chętnie wybierany przez terrarystów na całym świecie. Takie gady pochodzące z dobrych hodowli mogą w dobrych warunkach dożywać nawet siódmego roku życia. Choć wbrew powszechnej opinii nie wtapiają się w otoczenie, to ich barwa może się zmieniać w zależności od nastroju. Czy to jedyna ciekawostka o tych zwierzętach? Interesujących faktów i porad mamy dla ciebie o wiele więcej. Przeczytaj nasz tekst i poznaj bliżej te niezwykłe jaszczurki!

Kameleon lamparci – wygląd i odmiany barwne

Jak duży jest kameleon lamparci? Samica osiąga zazwyczaj 33 centymetry długości ciała. Samce są zdecydowanie większe i dorastają nawet do 55 centymetrów. Są to więc jaszczurki średniej wielkości, których dużą część ciała stanowi ogon. Skręca się on na końcu w bardzo charakterystyczny sposób. 

kameleon lamparci

Płeć kameleona wpływa także na jego barwy. Samice są zazwyczaj dużo mniej intensywnie wybarwione. Zazwyczaj występują w odcieniach rdzawego brązu lub beżu. Samce są o wiele bardziej efektowne. Intensywność barw jest większa, a na głowie pojawia się ozdobny hełm. 

Odmiany kolorystyczne kameleona lamparciego

Najciekawsze kolory kameleonów tygrysich to między innymi:

 • zielony;
 • niebieski;
 • turkusowy;
 • żółty;
 • czerwony;
 • pomarańczowy;
 • biały;
 • brązowy. 

Kameleon tygrysi, czyli Furcifer pardalis – długość życia

Jak długo żyją kameleony lamparcie? Niestety, nie są to najbardziej długowieczne jaszczurki. Z reguły samce żyją dłużej – w dobrych warunkach około pięciu lat. Samice odchodzą szybciej. Zazwyczaj dożywają od dwóch do trzech lat. 

Oczywiście, istnieją hodowle, w których kameleony tygrysie mogą dożyć nawet siódmego roku życia. Są to niestety rzadkie wyjątki. Jeżeli chcesz, żeby twoja jaszczurka żyła jak najdłużej, zapewnij jej dobre warunki w terrarium i odpowiednie żywienie. Ważne jest także pozyskiwanie osobników z dobrych hodowli, o najlepszych genach. 

Terrarium dla kameleona lamparciego

Jakiej wielkości zbiornik wybrać? 

Kameleon tygrysi spędza większość czasu, wspinając się po gałęziach. Jego terrarium powinno mieć zatem orientację wertykalną. Nie warto oszczędzać na przestrzeni, ale jeśli nie masz jej zbyt wiele, musisz znać minimalne wymiary. Są to:

 • dla samicy – 45 x 45 x 90 cm;
 • dla samca – 60 x 60 x 120 cm.

Możesz zdecydować się na szklany zbiornik, jednak wówczas musisz bardzo dobrze zadbać o wentylację. Jej nieodpowiedni poziom jest najczęstszą przyczyną problemów z układem oddechowym u kameleonów lamparcich.

Co powinno znaleźć się w terrarium kameleona? 

Terrarium dla kameleona tygrysiego powinno być również odpowiednio wyposażone. Oto optymalne parametry, warunki i niezbędne elementy:

 • oświetlenie – powinno być włączone przez 12-13 godzin w ciągu doby. Wybierz świetlówki lub lampę UVB;
 • temperatura – nie niższa niż 18 stopni Celsjusza w nocy i nie wyższa niż 32 stopnie w dzień;
 • wilgotność – optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić od 40% do 50%;
 • roślinność – rośliny w terrarium nie muszą być koniecznie naturalne. Kameleon lamparci nie ma specjalnych tendencji do ukrywania się w liściach. Ważne jednak, aby zapewnić mu korzenie, konary i gałęzie, po których będzie mógł się wspinać;
 • poidło – kameleony nie piją wody z misek, dlatego najlepszym rodzajem poidła będzie dla nich wodospad. Zapotrzebowanie na wodę jest w tym gatunku bardzo duże, dlatego nie możesz pominąć tego elementu;
 • podłoże– w roli podłoża dobrze sprawdzi się torf zmieszany z piaskiem. Dzięki niemu poprawi się także wilgotność powietrza. Musisz jednak pamiętać, że duże jaszczurki produkują mnóstwo odchodów i dno terrarium trzeba bardzo często sprzątać. 
kameleon lamparci

Kameleon tygrysi – żywienie

Kameleon tygrysi słynie z wilczego apetytu. Hodowcy twierdzą, że nie pogardzi niemal niczym, co trafi do jego klatki. Za podstawę diety można uznać wszelkiego rodzaju hodowlane gatunki owadów karmowych:

 • świerszcze;
 • mączniki;
 • karaczany;
 • drewnojady.

Niektóre kameleony nie pogardzą także większą karmówką. Możesz sprawdzić, czy twoja jaszczurka interesuje się na przykład oseskami myszy. Jeżeli tak, podawaj jedzenie raz na dwa dni. Owady natomiast trzeba serwować gadowi codziennie. 

Kameleon lamparci – suplementacja

Suplementacja witamin i niektórych pierwiastków to także obowiązkowa rzecz dla opiekuna kameleona lamparciego. Musisz podawać zwierzęciu szczególnie witaminę A i D3. W przypadku tej ostatniej prawidłowe wchłanianie będzie bardziej efektywne w połączeniu z naświetlaniem lampą UVB. 

Witaminę A możesz mu dostarczyć, karmiąc go świerszczami, które żywione są marchewką. Nie będziesz jednak mieć pewności co do diety świerszczy, jeśli sam nie prowadzisz hodowli karmówki. 

Kameleon lamparci – odmiany barwne 

W terrarium najczęściej spotyka się kameleona lamparciego blue bar, jednak odmian barwnych nie brakuje. Spośród nich warto wymienić:

 • Diego Suarez – jaszczurki czerwone z zielonym nalotem. Odmiana występuje na północy Madagaskaru;
 • Maroantsetra – pomarańczowe lub czerwone z czarnymi paskami (zwykle nie jest ich wiele);
 • Nosy Bohara – samice są zielone z żółtymi paskami, samce zaś szaroniebieskie;
 • Anarkama – różowe z żółtymi i białymi paskami i zróżnicowanymi łuskami;
 • Tamateve – ciemnozielone;
 • Andapaczerwono-zielone, stają się żółtawe pod wpływem stresu.

Warto zaznaczyć, że ze względu na dużą różnorodność kolorów czasami trudno dokładnie określić pochodzenie i przynależność konkretnego kameleona do danej odmiany. 

Ile kosztuje kameleon lamparci i gdzie go kupić?

Zdrowie i długość życia kameleona tygrysiego zależy w dużej mierze od jego pochodzenia. Jeżeli chcesz kupić taką jaszczurkę, wybierz się na targi terrarystyczne. Przyjeżdżają tam hodowcy z całej Polski, dlatego masz szansę z nimi porozmawiać i podjąć decyzję.

Wybieraj dobrych hodowców, którzy mają duże doświadczenie i odpowiednią wiedzę na temat rozmnażania i pochodzenia jaszczurek. 

Cena kameleona lamparciego może być bardzo zróżnicowana. Musisz przygotować się na wydatek od 300 do nawet kilku tysięcy złotych. 

kameleon lamparci

Kameleon lamparci – o czym warto pamiętać?

Kameleon jest bardzo delikatną jaszczurką, która niestety ma niską odporność na stres. Każda zmiana w otoczeniu czy zbyt rzadko sprzątane terrarium to potencjalny stresogen. Niestety, także próba oswajania jaszczurki również może być dla niej źródłem bardzo potężnego stresu, który skraca długość życia.

Kameleon lamparci – podsumowanie 

Kameleon lamparci to jedna z najpiękniejszych jaszczurek średniej wielkości. Występuje w bardzo różnych odmianach kolorystycznych. Czy to zwierzak dla ciebie? Musisz pamiętać, że jest to bardzo delikatne i wymagające stworzenie. 

Raczej nie poleca się rozpoczynania przygody z terrarystyką od kameleonów. Jeżeli jednak bardzo chcesz kupić właśnie tę jaszczurkę, najlepszym sposobem będzie nauka i rozmowa z bardziej doświadczonymi hodowcami i opiekunami takich zwierząt. 

Niestety, kameleon lamparci nie wybacza nawet drobnych błędów. Stres i nieodpowiednie warunki skracają jego życie, a wydatek na zwierzaka jest spory. To sprawia, że decyzja o przyjęciu pod swój dach pupila musi być bardzo dobrze przemyślana, a na jego przybycie musisz się świetnie przygotować.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.