W odróżnieniu od psów, które w roli zwierząt domowych są bardzo popularne, jaszczurki cieszą się mniejszą powszechnością. Są jednak coraz częściej spotykane w hodowlach profesjonalnych i u amatorów tych stworzeń. Co jedzą jaszczurki w warunkach hodowlanych? Jak powinna wyglądać ich dieta? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Co jedzą jaszczurki w naturze?

Jaszczurki w Polsce nie są tak często spotykane, jak np. w Australii, jednak można wyróżnić kilka ich podstawowych gatunków. Jaszczurki polne, zwane też poprawniej właściwymi, występujące w Polsce to:

  • padalec zwyczajny, czyli beznoga jaszczurka;
  • jaszczurka żyworodna, zwana żyworódką;
  • jaszczurka zwinka;
  • murówka zwyczajna.

Uważa się, że jaszczurka zielona, o spotkaniach z którą donosi się niekiedy w mediach, jest w Polsce gatunkiem zanikłym.

Czym żywią się dzikie jaszczurki?

Co jedzą jaszczurki żyjące dziko? W skład ich diety wchodzą przede wszystkim bezkręgowce. Mogą to być zarówno pająki, jak i wije czy pozostałe owady. Niektóre gatunki, jak np. murówka, są wyłącznie owadożerne. W przypadku braku pokarmu zdarzają się przypadki kanibalizmu.

Co jedzą jaszczurki hodowlane?

Za dietę jaszczurki hodowlanej w pełni jest odpowiedzialny opiekun. Co jedzą jaszczurki w hodowlach? Wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów produktów, które powinny być dla nich dostępne w ramach diety.

Owady karmowe

Na to, co jedzą jaszczurki hodowlane, wpływ mają lata ewolucji. Większość gatunków żywi się przede wszystkim mięsem. Nie należy jednak podawać jaszczurce mięsa drobiowego czy wołowego – to błąd, który może kosztować ją nawet życie! Nie jest to wartościowy pokarm dla twojego gada.

Co jedzą jaszczurki hodowlane i w jakie owady warto się zaopatrzyć w sklepie? Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim:

  • świerszcze;
  • mączniki młynarki – zwykle w ograniczonych dawkach z uwagi na dużą zawartość tłuszczu i możliwą trudność w trawieniu;
  • szarańczę;
  • mole woskowe;
  • karaczany.

Częstotliwość karmienia warto dostosować do wieku, rozmiarów i kondycji jaszczurki. Na to, czym karmić jaszczurki, wpływa także ich gatunek. Nie wszystkie będą chciały jeść ten sam rodzaj pokarmu.

Oseski – podawać czy nie?

Istnieje wiele teorii na temat tego, co jedzą jaszczurki i czy w ich diecie mogą pojawiać się mysie i szczurze oseski. Jeśli już, to wybierane są zwykle te pierwsze, przede wszystkim z uwagi na rozmiary. Jaszczurki mięsożerne dużych rozmiarów mogą być epizodycznie karmione mrożonymi oseskami mysimi. Zazwyczaj jednak poleca się ten sposób karmienia jako dodatek w przypadku ciężarnych samic. Wszystko po to, aby zapewnić im odpowiednią dawkę białka.

Pokarm roślinny

Pokarm pochodzenia roślinnego jedzą przede wszystkim jaszczurki wszystkożerne oraz roślinożerne. Do grona tych ostatnich często zalicza się legwany zielone. Co podawać w takim przypadku? Mogą to być takie pokarmy jak:

  • niektóre owoce, np. truskawki, figi, melony, jabłka, gruszki;
  • warzywa liściaste, np. jarmuż, kapusta sitowata;
  • zioła i pozostałe gatunki roślin, w tym bazylia, mniszek lekarski, lucerna, trzykrotka.

Zawsze sprawdź, co jedzą jaszczurki danego gatunku, bo pozwoli ci to lepiej zbilansować dietę. Zapytaj też hodowcę o podawany dotychczas pokarm i jego ilość. Nie każda jaszczurka będzie potrzebować tych samych składników w diecie.

Wybierając pokarm roślinny, stawiaj na produkty dobrej jakości. Starannie je oczyść i upewnij się, że pochodzą najlepiej z uprawy ekologicznej. Znajdź sprawdzonego dostawcę albo samodzielnie uprawiaj niektóre gatunki roślin, np. zioła. W ten sposób zapewnisz swojej jaszczurce zdrowe żywienie.

Suplementy diety i witaminy

To, co jedzą jaszczurki, to jedna sprawa. Ważne jest jednak, aby żywienie to odpowiednio zbilansować. Można korzystać z gotowych pokarmów, jednak wiele zwierząt nie chce iść jeść, a i hodowcy nie są przekonani do ich stosowania jako podstawy żywienia. O wiele lepiej będzie uzupełniać dietę odpowiednimi składnikami witaminowymi i minerałami.

Dlaczego to takie ważne? Zwierzęta, które żyją w niewoli, są szczególnie narażone na awitaminozę. Może ona wynikać z błędnego żywienia, jeśli opiekun nie wie, co jedzą jaszczurki, ale też ograniczonej różnorodności pokarmu czy niedoskonałych warunków hodowli. Awitaminoza jest szczególnie groźna, bo może wywoływać krzywicę i deformację, a w niektórych przypadków schorzenia metaboliczne.

Aby zapobiegać awitaminozie, warto to, co jedzą jaszczurki, uzupełniać preparatami witaminowymi. W sprzedaży znajdziesz gotowe środki dla jaszczurek konkretnych gatunków czy w danym wieku. Pamiętaj też o mieszankach wapnia i fosforu w proporcjach 2:1.

Czym karmić jaszczurki? O tym pamiętaj!

Choć wiesz już, czym karmić jaszczurki, musisz też pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich żywienia. Chodzi tutaj przede wszystkim o źródło pokarmu oraz higienę samej czynności. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:

  • rozmiar pokarmu zawsze dostosuj do rozmiaru jaszczurki; im mniejsza, tym drobniejsze powinny być owady podawane w całości;
  • w przypadku młodych osobników warto unikać podawania owadów z twardymi pancerzami chitynowymi – mogą sprawiać one problemy w trawieniu;
  • pokarm świeży, zwłaszcza roślinny, usuwaj regularnie z terrarium, aby nie był przyczyną rozwoju chorób i bakterii, na które te zwierzęta są bardzo wrażliwe;
  • jeśli to możliwe, podawaj pokarm mięsny żywy, np. wpuszczając małe owady do wnętrza terrarium albo karmiąc jaszczurkę z pęsety;
  • pokarm zwierzęcy kupuj wyłącznie u sprawdzonych dostawców lub hoduj samodzielnie.

Aby nie narażać jaszczurki na problemy trawienne i zapewnić jej długie, zdrowe życie, musisz znać jej wymagania żywieniowe. To, co jedzą jaszczurki, zależy od gatunku, do którego należą. Bez względu na niego warto jednak suplementować te składniki, których zwierzęciu może brakować. Wystarczy posypać pożywienie jaszczurki witaminowymi preparatami – gotowe mieszanki znajdziesz w sklepach.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.