Naukowa nazwa łacińska opisywanego przez nas gatunku to Chlamydosaurus kingii. To zwierzę, spotykane w północno-zachodniej Australii, a także Nowej Gwinei, przypomina nieco małego smoka. Ma bowiem duży pas skórny wokół szyi, który normalnie spada jej na ramiona. Jeśli poczuje się jednak zagrożona, to podnosi skórę, tworząc odstraszający kołnierz. Stąd właśnie jej nazwa, czyli agama kołnierzasta. Jak wygląda ten gad? Czym go karmić? Ile kosztuje? Czytaj i sprawdź!

Jak wygląda agama kołnierzasta?

agama kołnierzasta - jak wygląda

Agama kołnierzasta ma około 80-90 centymetrów długości, przy czym większość stanowi ogon. Może on bowiem dorosnąć aż do 65 centymetrów! Grzbiet gada pokrywają ciemne plamki, a całe ciało jest szarobrązowe. Kołnierz przedstawia zaś bogactwo barw od niebieskiego przez pomarańczowy do brązowego. Gdzie powinien żyć taki zwierzak?

Wyposażenie i wielkość terrarium dla jaszczurki z kołnierzem

Agama kołnierzasta jest dosyć dużą jaszczurką, dlatego wymaga przestronnego terrarium. Im więcej miejsca dasz zwierzęciu, tym lepiej będzie się czuło. Jakie warunki powinieneś jej zapewnić?

  1. Minimalne rozmiary to 130 × 100 × 200 centymetrów. 
  2. Ścianki zbiornika możesz wyłożyć korkiem lub zaprawą. To ułatwi jaszczurce wspinanie się po nich. 
  3. Podłożem odpowiednim dla gada będzie piasek, a jako dekorację śmiało możesz wykorzystać sztuczne bądź żywe rośliny.

Warunki agamy kołnierzastej

agama kołnierzasta - jakie warunki

W terrarium agamy kołnierzastej powinny znaleźć się przede wszystkim gałęzie do wspinaczki. Powinieneś je ustawić pionowo. To istotne w kontekście funkcjonowania układu pokarmowego zwierzęcia. Przyjęcie odpowiedniej pozycji ułatwi zwierzakowi trawienie. Istotne będzie również oświetlenie wraz z ogrzewaniem. Wyspa ciepła jest tutaj kluczowa, a do jej urządzania przyda się odpowiednia lampa. Urządzenie powinno się świecić w cyklu 12-godzinnym, a optymalna temperatura waha się pomiędzy 28 a 40 stopni Celsjusza. Wilgotność w terrarium powinna wynosić 50%, więc regularnie je nawadniaj.

Chlamydosaurus kingii – hodowla i pielęgnacja jaszczurki

Jaszczurkę da się oswoić, jednak wymaga to dużo cierpliwości. Jeśli będzie stopniowo przyzwyczajana do właściciela, stanie się bardziej ufna wobec ludzi. Warto karmić zwierzę z ręki, a także często do niej mówić. Pamiętaj, że jaszczurki przechodzą okresowe zimowanie i agama kołnierzasta nie jest wyjątkiem. Zwierzę staje się ospałe i nie ma apetytu? To sygnał, aby obniżyć temperaturę do 16 stopni Celsjusza. Okres zimowania agamy wynosi około 10 tygodni.

Żywienie agamy kołnierzastej – czym ją karmić?

agama kołnierzasta - karmiona

W naturze agama kołnierzasta żywi się przede wszystkim owadami, ale jej dietę uzupełniają też drobne ssaki i ptaki. Powinieneś podawać jaszczurkom przede wszystkim:

  • świerszcze;
  • szarańczę.

Od czasu do czasu należy też uzupełniać białko. Nadają się do tego oseski myszy albo pisklęta, które dopiero się wykluły. Musisz także podawać zwierzętom preparaty wapienne i witaminowe.

Agama kołnierzasta – cena za jednego osobnika

agama kołnierzasta - cena

Agama kołnierzasta nie należy do najtańszych zwierząt. Przeciętna cena za jednego osobnika wynosi około 1000 zł, choć koszt może wzrosnąć do 1500 zł. Pamiętaj, że jaszczurka z kołnierzem jest nadal rzadko spotykana w hodowli. Jeśli chcesz ją kupić, wówczas najlepiej wybrać się wprost do hodowcy. W sklepie zoologicznym raczej nie znajdziesz takich gadów.

Agama kołnierzasta to wyjątkowy gatunek jaszczurki. Wiesz już, jak zapewnić jej odpowiednie warunki i czym karmić. Jeśli chcesz ją mieć, musisz przygotować się na wydatek, ale czego się nie robi, by zająć się wyjątkowym pupilem?

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)