Gekon toke jest bardzo ciekawą jaszczurką – nie tylko jest największym przedstawicielem swojego gatunku, ale przede wszystkim charakteryzuje go ciekawe umaszczenie, które przypomina pomarańczową wysypkę. Jego nazwa pochodzi od dźwięku, jaki wydaje – toke-toke. Jakie ma wymagania i jak powinno wyglądać jego terrarium, aby poczuł się swobodnie?

Gekon toke – kilka słów o kropkowanej jaszczurce

Gekko gecko pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Spotkać go można w Tajlandii, Indiach, Chinach, Nepalu, Kambodży, Malezji, na Filipinach oraz w Wietnamie. Swoje gniazda buduje w pobliżu siedzib ludzkich, najczęściej na strychach, komórkach, ale zdarza się, że żyje pośród ludzi, schowany za kuchnią czy szafkami. To właśnie w tych zakamarkach ma najlepsze warunki do znalezienia odpowiedniego pożywienia.

Gekon toke buduje gniazdo na całe życie! Jeśli razem z partnerką znajdą idealne miejsce do rozrodu, będą go bardzo zaciekle bronić, dlatego w naturalnych warunkach gekko gecko nie jest przyjaznym stworzeniem. Na szczęście domowe pupile mogą odwdzięczyć się ogromną miłością i wzbudzić sympatię niejednego zagorzałego przeciwnika zwierząt tego gatunku, jeśli tylko zapewni mu się optymalne warunki bytowe.

Jak wygląda gekon toke?

Gekon toke to jeden z największych gekonów na świecie. Jego głowa jest duża, a całe ciało krępe, ale bardzo muskularne, ogon zaś długi i walcowaty. Jego silnie rozwinięte przylgi są zakończone pazurami. Gekko gecko ma skórę pokrytą łuskami, a niektóre z nich tworzą wyrostki.

Charakterystyczne jest ubarwienie gekona toke – od bladoszarego do ciemnoniebieskiego, pokrytego czerwonymi lub pomarańczowymi plamkami. Dorasta do 40 cm i żyje nawet 20 lat! Łatwo też odróżnisz samicę gekona toke od samca – są one znacznie mniejsze i mniej krępe. Długość ich życia bywa jednak zaskoczeniem – początkujący miłośnicy gekonów nie zdają sobie sprawy, że jest to zwierzę, które towarzyszyć będzie im przez dekady. Jeśli myślisz o tym konkretnym gekonie, zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu opiekę przez tak długi czas.

Czym żywi się gekon toke?

Gekon toke jest drapieżnikiem. W jego menu próżno szukać roślin, dlatego jeśli chcesz przygarnąć go pod swój dach, musisz być nastawiony na przygotowanie mu odpowiedniej diety. W naturze gekko gecko najczęściej zjada owady, pajęczaki, płazy, gady, ale także małe ssaki.

Czym karmić w domu jednego z największych gekonów? Hodowla rządzi się własnymi prawami, ciężko zastąpić jaszczurce wszystkie składniki, jakie może znaleźć w naturze. Z tego powodu warto uzupełnić dietę o różnorodne owady, do których zaliczają się też ćmy czy koniki polne. Gekko gecko przebywający w domu powinien też mieć dostęp do witamin, które zakupisz w sklepie zoologicznym.

Gekon toke – wymiary terrarium

Decydując się na zakup zwierząt egzotycznych, musisz zapewnić im warunki, które są najbardziej zbliżone do naturalnych. Terrarium dla gekona toke musi być typu wertykalnego, gdyż są to zwierzaki, które uwielbiają wspinaczkę. Powinno być odpowiednio wentylowane o minimalnych wymiarach – 80 cm długości, 50 cm głębokości i 100 cm wysokości. Oczywiście im większe terrarium tym lepsze, ponieważ zwierzak ma wówczas większe pole do popisu.

Terrarium dla gekona toke przynajmniej jedną ścianę powinno mieć z korka. Nie możesz też zapomnieć o pozostałych dodatkach, które przybliżą mu warunki azjatyckie.

Terrarium dla gekona toke – co powinno się w nim znaleźć?

Choć może się to wydawać dziwne, gekon toke potrzebuje również odpowiedniej aranżacji tej przestrzeni. Terrarium w tropikalnym klimacie to dokładnie to, czego potrzebuje ta wyjątkowa jaszczurka!

We wnętrzu terrarium powinny znaleźć się pnące rośliny niewymagające dużej ilości światła. Ponadto musisz zadbać o odpowiednią ilość kryjówek – to w nich gekony spędzają niemal cały dzień. To mogą być gotowe domki, ale również kawałki bambusów czy łupiny kokosowe. Dno najlepiej wyłożyć torfem kokosowym, który pochłonie nadmiar wody.

Kryjówki dla gekona spełniają naprawdę ważną rolę. Dobierając akcesoria, nie zapomnij o nich – dzięki nim twój pupil nie stanie się apatyczny. Im więcej ich będzie w terrarium tym lepiej. Oczywiście wszystko zależy od wielkości nowego lokum, ponieważ jaszczurka musi mieć też miejsce do swobodnego biegania, jednak w najmniejszym wymaganym terrarium powinno ich być minimum trzy.

Temperatura w terrarium dla gekona toke

Odpowiednie ogrzewanie terrarium dla gekona toke to podstawa. Temperatura powinna oscylować w granicach 25–30 stopni w dzień, zaś w nocy spaść do 20–23 stopni. Lampy wyłączaj każdego dnia na 12 godzin, ale w tym czasie gekko gecko powinien mieć wyspę ciepła, na której może się wygrzać.

Terrarium każdego dnia musisz też mocno spryskiwać wodą, ponieważ wilgotność powinna wynosić około 80% i nie może spaść poniżej 70%.

Gekon toke – hodowla

Decydując się na zakup gekona toke, weź pod uwagę, że to jaszczurka długowieczna – żyje około 20 lat, a w odpowiednich warunkach nawet 25 lat! To zatem pupil, który towarzyszyć ci będzie bardzo długo.

Z racji tego, że gekon toke jest bardzo terytorialny, w jednym terrarium nie mogą przebywać dwa samce. Nie oznacza to, że nie może być więcej samic – ale w zależności od ilości osobników pamiętaj o wielkości samego terrarium. Zastanów się też, czy jesteś gotowy na pełną hodowlę i czy na pewno znajdziesz miejsce dla nowych lokatorów.

Aktywność gekona toke

Gekon toke osiąga dojrzałość płciową po ukończeniu 1,5 roku i wtedy jest gotowy do rozmnażania. W ciągu dnia możesz mieć problem ze znalezieniem swoich przyjaciół, gdyż spędzają one czas głównie w kryjówkach i są aktywne nocą. O zmierzchu wychodzą na powierzchnię i prowadzą aktywny tryb życia.

Gekon toke – cena

Gekony toke kosztują około 200 zł. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt hodowlanych, przy zakupie powinieneś otrzymać odpowiedni certyfikat, w którym wyraźnie napisane będzie, skąd on pochodzi. Dlaczego to takie ważne? Gekko gecko to gatunek zagrożony wyginięciem, a handel zwierzętami na czarnym rynku ciągle kwitnie – jeśli nie chcesz brać udziału w tym procederze i przyczyniać się do śmierci i cierpienia dzikich zwierząt, zawsze kupuj je odpowiedzialnie.

Gekony toke nie są łatwe w oswojeniu – nie ma znaczenia z jakiej hodowli go pozyskaliśmy. Podczas wyciągania go z terrarium możesz zostać dotkliwie pogryziony, to też powód dla którego powinieneś robić to jak najrzadziej.

Gekko gecko – podsumowanie

Gekon toke to jedna z największych i najdłużej żyjących jaszczurek. Charakteryzuje ją też niezwykle urocze umaszczenie. Jeśli jesteś zdecydowany, by zakupić jedną z takich jaszczurek, musisz pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniego terrarium na najbliższe 25 lat! To duża odpowiedzialność, dlatego dobrze przemyśl swoją decyzję.

Tylko w dobrych warunkach gad ten będzie w stanie cieszyć się dobrym zdrowiem, ale przede wszystkim wieść dobre życie. W naturalnych warunkach – w Azji – jest to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na certyfikat jego pochodzenia. Gekona najlepiej kupuj w dobrym sklepie zoologicznym lub od hodowcy, który dodatkowo podpowie ci, jak jeszcze możesz poprawić warunki bytowego swojego nowego przyjaciela.

Pomimo tego, że zwierzęta domowe kojarzą się z łagodnością, na miłość gekona toke trzeba sobie zasłużyć. Nie męcz go i nie zmuszaj do wychodzenia z terrarium – z czasem sam się oswoi i będzie inicjował kontakt. Do tego czasu pozwól mu zaakceptować nowy dom. Unikniesz w ten sposób agresji, która w jego przypadku jest naturalnym instynktem obronnym.

Czy gekon toke jest dla ciebie? Jeśli jesteś gotowy na opiekę nad zwierzęciem przez najbliższe 20 lat, masz miejsce na odpowiednie terrarium oraz lubisz gady – warto się na niego zdecydować!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)