Jamniki długowłose nie są już może tak popularne jak w latach dziewięćdziesiątych, jednak wciąż mają grupę swoich wielkich miłośników. To niepozorne, ale bardzo wszechstronne psy. Świetnie sprawdzają się w roli stróżów, mają doskonałą kondycję i cenią sobie miękkie fotele oraz wygodne posłania. Niestety, często mylnie traktowane jako psy kanapowe dla osób starszych, cierpią na wynikającą z braku ruchu nadwagę. Sprawdź, czego jamnik potrzebuje do szczęśliwego i długiego życia. 

Wrażenie ogólneNiski, krótkonożny, o wydłużonej, ale zwartej sylwetce. Umięśniony, z bystrym wyrazem pyska, zdolny do poruszania się na i pod ziemią.
Kraj pochodzeniaNiemcy
Klasyfikacja FCIGrupa IV – Jamniki
UżytkowaniePies myśliwski do polowań na i pod ziemią
Rozmiarod 15 do 25 cm;
Wagaod 3 do 10 kg
Szatadługa, prosta, błyszcząca, z piórem i chorągwią; z gęstym podszerstkiem
Umaszczenieruda jednolita; brązowa lub czarna z podpalaniem; marmurkowa ruda, czarna lub czekoladowa; pręgowana na rudym tle
Długość życiaok. 14 lat
CharakterPrzyjacielski, zrównoważony, wytrwały, zwinny, pełen pasji pies myśliwski

Jamnik długowłosy – charakter 

Jamnik długowłosy to bardzo sympatyczny pies. Uchodzi on za dużo łagodniejszego niż odmiany krótkowłosa i szorstkowłosa. Psy tej rasy bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w roli stróżów, jak i psów do towarzystwa. Do swojego opiekuna bardzo się przywiązują, w niektórych przypadkach mogą być nawet dosyć zaborcze. 

Aktywność fizyczna jamnika długowłosego

Tak jak wszystkie jamniki, również długowłosy jest uosobieniem odwagi i aktywności. W żadnym wypadku nie jest to piesek kanapowy. Pomimo krótkich łap jamnik długowłosy ma świetną kondycję, uwielbia bieganie i długie spacery. Świetnie czuje się w lasach i na łąkach, jednak z powodzeniem może spacerować także po ulicach miast. 

Jamnik długowłosy – szkolenie i instynkt myśliwski

Jamnik długowłosy nie ma tak silnego instynktu myśliwskiego jak inne odmiany, jednak nie oznacza to, że jest go pozbawiony. Trzeba o tym pamiętać w momencie, kiedy rozpoczynamy szkolenie. Bardzo ważne jest wypracowanie przywołania awaryjnego. Zazwyczaj nie jest to trudne, a przy odpowiednim zaangażowaniu daje bardzo dobre efekty. Pamiętaj, że jeżeli pies ma problemy z odwoływaniem się, spuszczanie go ze smyczy nie jest najlepszym pomysłem. 

Tak jak wszystkie jamniki, przedstawiciel tej rasy słynie z dużej inteligencji. Jest przy tym dosyć niezależny i bywa uparty. Domieszka krwi spaniela wpływa na charakter jamnika długowłosego i sprawia, że jest on łatwiejszy do wyszkolenia niż jego kuzyni. Mimo tego treningów nie należy lekceważyć. 

Socjalizacja jamnika długowłosego

Psa należy socjalizować i wychowywać już od małego. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zajęć w psim przedszkolu oraz oswojenie zwierzęcia z sytuacjami, z którymi może mieć kontakt w dorosłym życiu. To najprostsza droga do opanowania typowego jamniczego temperamentu, który może dać się opiekunowi we znaki. 

jamnik długowłosy biegnie

Jamnik długowłosy – zdrowie

Jamnik długowłosy, podobnie jak jego kuzyni, należy do ras długowiecznych i raczej zdrowych. Psy tej rasy zazwyczaj w dosyć dobrej kondycji dożywają nawet piętnastego roku życia. Tak jak większość psów myśliwskich, są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jedynie odmiana królicza wymaga ochrony przed dużymi chłodami. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie psa w ubranko ochronne, kiedy zaczną się mrozy. 

Choroby jamników długowłosych

Jamniki mogą mieć problemy z oczami. U niektórych osobników pojawiają się choroby takie jak zaćma, postępowy zanik siatkówki (PRA) lub katarakta. W niemieckich hodowlach mogą być sprzedawane wyłącznie szczeniaki po przebadanych genetycznie rodzicach. Niestety, w Polsce na hodowców nie nałożono takiego obowiązku. Zanim więc kupisz szczeniaka, zapytaj o przeprowadzone badania.

Jamnik długowłosy a dyskopatia

Prawdziwą zmorą jamników są problemy z kręgosłupem. Wiele osobników cierpi na dyskopatię, która prowadzi do niedowładu kończyn. W skrajnych przypadkach łączy się to z całkowitą niezdolnością do poruszania się. Jak tego uniknąć? 

Jamniki długowłose nie powinny regularnie chodzić po schodach. Zarówno wchodzenie, jak i schodzenie wpływa na kręgosłup destrukcyjnie. Dyskopatii sprzyja także nadwaga. Jamniki mają ogromne apetyty. Niestety, często traktowane są jak psy kanapowe dla osób starszych. Brak aktywności w połączeniu z nieprzemyślaną dietą to pewny przepis na chorobliwą otyłość, która wpływa niszcząco na zdrowie zwierzęcia. 

Jamnik długowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja jamnika długowłosego nie jest trudna. Włosy nie mają tendencji do kołtunienia się. Należy jednak uważać na uszy, ponieważ to właśnie tam sierść się filcuje. Do jej rozczesywania najlepiej używać metalowego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. 

U niektórych psów, szczególnie tych wykastrowanych, może dojść do sytuacji, w której podszerstka jest więcej niż włosa okrywowego. Wówczas konieczne jest trymowanie. Można użyć do tego furminatora lub wybrać się na wizytę do groomera. 

Po bardziej intensywnych spacerach lub w momencie, kiedy zachodzi taka potrzeba, jamnika długowłosego trzeba wykąpać. Najlepiej robić to w szamponach dla psów z tym rodzajem sierści. Warto dodać kilka kropel olejku migdałowego, który zmiękczy sierść. 

Co ciekawe, linienie jamników uzależnione jest od płci. Niewykastrowane suczki linieją zgodnie ze swoim cyklem płciowym. Najwięcej długich włosów tracą przed cieczką. Samce natomiast linieją w okolicach jesieni i to wtedy wymagają bardziej intensywnego wyczesywania.

jamnik długowłosy stoi na plaży

Jamnik długowłosy – wygląd

Jamnik długowłosy to zwierzak niskiego wzrostu, o zwartej i wydłużonej sylwetce. Jego głowa jest długa i zwężająca się, jednak nie spiczasta. Łuki brwiowe powinny być dobrze zaznaczone, a kufa szeroka i mocna i oczywiście – wydłużona. 

Jamnika długowłosy – umaszczenie

Sierść jamnika długowłosego jest dwuwarstwowa. Ma długi, prosty i błyszczący włos okrywowy oraz miękki i dobrze izolujący podszerstek. Szata przylega do ciała na szyi i podbrzuszu, a mocno zwisa na uszach. Wyraźne pióro pojawia się na kończynach i ogonie. 

Dopuszcza się następujące maści: 

  • rudą – z opcjonalną niewielką, białą łatką na piersi i czarnymi pazurami oraz opuszkami palców;
  • czekoladową z podpalaniem;
  • czarną z podpalaniem;
  • red merle;
  • blue merle;
  • pręgowaną.

Jamnik długowłosy czarny bez dodatkowych znaczeń nie występuje. Inaczej jest w przypadku maści mahoniowych. Często spotyka się jamniki długowłose królicze – rude pieski cieszą się dużą popularnością.

Jamnik długowłosy – odmiany wagowe

Waga zależna jest od odmiany, z jaką mamy do czynienia. Najcięższy jest jamnik długowłosy standardowy, który waży od 6,5 do 9 kilogramów. Nieco mniejszy jest jamnik długowłosy miniaturowy, którego waga oscyluje wokół 4 kilogramów. Najlżejszy jest jamnik długowłosy króliczy, ważący nie więcej niż 3,5 kilograma. 

jamniki długowłose rude

Jamnik długowłosy – hodowla

Szczeniąt jamnika długowłosego szukaj wyłącznie w hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko w ten sposób otrzymasz rodowód FCI, który zaświadcza o tym, że piesek jest zgodny ze wzorcem rasy. 

Znalezienie dobrej hodowli nie powinno być problemem. Jamniki nie są już tak popularne jak w latach dziewięćdziesiątych, jednak ciągle cieszą się dużym uznaniem. Niektórzy opiekunowie decydują się na poszukiwanie szczeniąt w niemieckich hodowlach. Jest to związane z koniecznością wykonywania badań genetycznych wszystkim reproduktorom. 

Warto jednak wiedzieć, że wielu dobrych polskich hodowców wykonuje potrzebne badania, nawet pomimo braku takiego obowiązku. Koniecznie zapytaj o to hodowcę jeszcze przed zakupem szczeniaka. 

Jamnik długowłosy króliczy a miniaturowy

Warto zaznaczyć, że podział na typ króliczy i miniaturowy odbywa się na podstawie pomiaru obwodu klatki piersiowej, kiedy pies ukończy piętnaście miesięcy. Wcześniej ustalenie, czy w twoim domu mieszka jamnik długowłosy miniaturka, czy raczej króliczy, może być niemożliwe. Wprawieni hodowcy oceniają jednak szansę na wpisanie się zwierzaka w konkretny typ między innymi na podstawie budowy kości. To ważne, bo w przypadku jamnika długowłosego króliczego cena jest często znacząco wyższa.

Jamnik długowłosy – cena

Cena jamnika długowłosego zależna jest przede wszystkim od tego na jaką odmianę się decydujemy. Typ standardowy najczęściej kosztuje od 2,5 do 4 tysięcy złotych. W przypadku miniaturki oraz jamnika długowłosego króliczego cena może przekroczyć nawet 6 tysięcy złotych. 

Jamnik długowłosy – historia rasy

Polowania z psami podobnymi do jamników przeprowadzano już w XVI wieku. Świadczą o tym podobizny tych psów na pozostałych do dnia dzisiejszego drzeworytach. Historia rasy jest bardzo długa, jednak co do jej dokładnego pochodzenia kynolodzy ciągle się spierają. 

Udokumentowane źródła na temat jamników datuje się na XIX wiek. W 1879 roku stworzono pierwszy wzorzec rasy a dekadę później założono niemiecki klub jamnika. W 1985 po raz pierwszy rasa została podzielona pod kątem typu sierści. 

W Polsce jamniki długowłose hodowano już zaraz po II wojnie światowej. Największą popularnością psy te cieszyły się w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. 

Powstanie odmian jamników

Jamnik długowłosy powstał w wyniku krzyżowania krótkowłosej odmiany ze spanielem. Na większą skalę zaczęto hodować go tuż przed pierwszą wojną światową. Współczesny podział jamnika długowłosego na typ standardowy, króliczy i miniaturowy odbywa się na podstawie pomiaru obwodu klatki piersiowej. Dokonuje go upoważniony sędzia w momencie, kiedy zwierzak ukończy piętnasty miesiąc życia. 

Jamnik długowłosy – dla kogo?

Jamnik długowłosy uchodzi za najłagodniejszą i najmniej temperamentną odmianę tej rasy. Z uwagi na charakter jamnika długowłosego powinien trafić on do osoby, która ma świadomość tego, jak ważne jest szkolenie z podstawowego posłuszeństwa. 

Wbrew pozorom jest to pies z doskonałą kondycją oraz dużym zapotrzebowaniem na aktywność. Domatorzy i osoby, które nie przepadają za ruchem, powinni zdecydować się raczej na inną rasę. 

Jamniki słyną z tego, że nie przepadają za dziećmi. Odmiana długowłosa będzie jednak chętnie przebywała z dorastającymi latoroślami. W przypadku małych dzieci problemem może być niedelikatne traktowanie psa. Jamniki są szczególnie wrażliwe na tego typu działania. 

Długowłosy jamnik chętnie się bawi i uwielbia spacery w lesie. Może mieszkać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że jest to pies myśliwski, który pracował przede wszystkim w norach. Jeżeli denerwuje cię rozkopany ogródek, może warto rozejrzeć się za inną rasą. 

Jamnik długowłosy – zdjęcia. Jak wygląda?

Jamnik długowłosy – ciekawostki

Szkielety psów o wydłużonym tułowiu i krótkich łapach znajdowane są w niektórych egipskich grobowcach. Według kynologów nie mają one jednak wiele wspólnego z dzisiejszymi jamnikami.

Jamnik długowłosy to sympatyczny i wyjątkowo uroczy pies o zróżnicowanych rozmiarach. Jego zapotrzebowanie na ruch jest duże, dlatego przed zakupem szczeniaka zastanów się, czy masz energię na pokonywanie z nim długich dystansów. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 148, https://www.zkwp.pl/wzorce/148.pdf, 07.11.2019/EN, wersja polska 07.11.2019, rewizja i uzupełnienie aktualnej wersji Mirosław Redlicki.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.