Nie każdy chce mieć szorstkowłosego psa, którego trzeba regularnie trymować. W przypadku jack russell terriera gładkowłosa odmiana jest wygodną alternatywą. Ma jednak swoje wady! Dowiedz się, skąd bierze się ten rodzaj okrywy u JRT i jak o niego zadbać.

Jack russell terrier gładkowłosy – genetyka

Szorstkowłosa odmiana jack russell terriera jest często spotykana w przypadku przedstawicieli tej rasy. Wszystko dlatego, że odpowiadają za nią geny dominujące. Oznacza to, że połączenie dwóch takich genów albo dominującego i recesywnego da psa szorstkowłosego, a w rzadkich przypadkach – o włosie złamanym. Aby powstały psy gładkowłose, konieczne jest połączenie psa i suki z recesywnymi genami dającymi gładką sierść.

Nie jest to jednak tylko kwestia wizualna. Aby jack russell terrier gładkowłosy był gwarantowany w miocie, konieczne jest prześledzenie drzewa genetycznego konkretnych osobników. Takie obietnice, właśnie z powodu nacisku na dobór genetyczny psów, składają tylko hodowle oferujące szczenięta wyłącznie gładkowłose.

Jack russell terrier gładkowłosy w hodowli JRT szorstkowłosych

Z uwagi na fakt, że genetyka nie kieruje się jedynie fenotypem, czyli cechami uzewnętrznionymi, ale i genotypem, jack russell terrier gładkowłosy może również znaleźć się w miocie psów szorstkowłosych. Bardzo często występuje do spółki z psami o włosie złamanym. Jest to naturalne.

Jack russell terrier gładkowłosy a złamany – różnice

Z uwagi na znaczne różnice między włosem gładkim i szorstkim rozróżnienie dwóch psów o tak skrajnie różnych okrywach nie przysparza większych problemów. Gorzej, gdy jack russell terrier gładkowłosy ma być odróżniony od tego o włosie złamanym. Ten drugi ma okrywę będącą mieszanką włosów gładkich i szorstkich. Może być to włos nieco dłuższy albo zupełnie krótki, dający wrażenie szorstkości jedynie w niektórych miejscach, np. na pysku. Wszystko dlatego, że psy o włosie złamanym wykorzystywane są również w hodowli, dla wzmocnienia jakości okrywy oraz „dolania” nowych linii genetycznych do puli.

Według doświadczonych hodowców odróżnienie psa o gęstej sierści gładkiej od tego o lekko złamanym włosie jest praktycznie niemożliwe do momentu, gdy zwierzę będzie miało kilka miesięcy. Wtedy włos szczenięcy wyciera się i wypada, a następnie zastępuje go właściwa sierść. Z tego powodu niektóre hodowle oferujące jack russell terriery gładkowłose z niepewnych skojarzeń, wydają psy wystawowe do nowych domów dopiero po 4., a nieraz nawet 6. miesiącu życia.

Jack russell terrier gładkowłosy – charakterystyka

Pod względem charakteru psy te nie odbiegają od wzorca. Są aktywne, czujne, mają prawdziwy temperament teriera – bywają porywcze, cięte, chętnie polują, samce mogą być skłonne do zatargów z innymi psami, zwłaszcza tej samej płci. Jednocześnie to czworonogi wesołe, chętne do zabawy, wierne człowiekowi i bardzo inteligentne. 

Przy odpowiednim podejściu można nauczyć jack russell terriery gładkowłose sztuczek i trenować z nimi psie sporty. Nadal używane są przez myśliwych, jak i w tak zwanych próbach pracy. Często wykorzystuje się je w rozmaitych służbach, np. policji czy służbie celnej, gdzie pełnią funkcję psów do detekcji kontrabandy czy materiałów pirotechnicznych.

Dla kogo jack russell terrier gładkowłosy?

Jack russell terrier gładkowłosy to pies aktywny, który jednak potrzebuje opiekuna energicznego, a zarazem konsekwentnego i opanowanego. Najlepiej czuje się w domu, gdzie ma zapewnioną zróżnicowaną aktywność tak fizyczną, jak i psychiczną. Może mieszkać z dziećmi, jeśli ich relacje będą mądrze budowane przez dorosłych. W przeciwnym wypadku może boleśnie podgryzać. Odpowiednio wychowany, będzie dogadywał się z psami, a nawet kotami – ale te obce raczej chętnie pogoni. Na spacerach miewa skłonność do ucieczek i nieposłuszeństwa, dlatego socjalizacja i wychowanie powinny zacząć się od pierwszych tygodni jego życia.

Jack russell terrier gładkowłosy – pielęgnacja

Obecność gładkiej sierści nie sprawia, że problem pielęgnacji znika. Wręcz przeciwnie – niejeden właściciel jack russell terriera gładkowłosego jest wręcz sfrustrowany ilością sierści, którą pies zostawia wszędzie. Faktycznie, gładki włos i gęsty podszerstek łatwo wypadają, a w efekcie pies linieje przez cały rok. Dominująco biała sierść ze znaczeniami i podpalaniami jest doskonale widoczna nie tylko na podłodze, ale i dywanach, obiciach mebli czy ubraniach.

Rozwiązaniem jest oczywiście regularne czesanie. Jack russell terrier gładkowłosy może być pielęgnowany za pomocą furminatora, który wyczesuje zarówno martwy włos okrywowy, jak i podszerstek. Zabieg można przeprowadzać codziennie, jeśli trwa krótko – nadmierne czesanie uszkodzi sierść. W okresie linienia można czesać psa dwa razy dziennie. 

Jack russell terrier gładkowłosy raczej nie wymaga kąpieli, chyba że się ubrudzi albo wytarza w czymś, co brzydko pachnie. Warto brać pod uwagę, że ta odmiana JRT często ma brzuch nieporośnięty sierścią. Skóra jest tam bardziej narażona na podrażnienia. Może też ciemnieć latem, co jest efektem… opalania!

Jack russell terrier gładkowłosy stał się popularny wraz z filmem „Maska”. Dziś te aktywne, wymagające teriery goszczą w wielu domach, przysparzając swoich opiekunów o ból głowy i dając im wiele radości. Właściwa pielęgnacja pomoże ci wyeliminować problem sierści do minimum, ale nie całkowicie. Ta odmiana gubi bowiem włos przez cały rok!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 345, https://www.zkwp.pl/wzorce/345.pdf, /5.12.2012/F/D/GB, wersja polska 10.12.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.