Święto konia – kiedy jest?

Zastanawiasz się, kiedy jest święto konia? Ogólnopolski Dzień Konia obchodzimy 30 kwietnia. W tym czasie często organizowane są różne festyny, imprezy i festiwale. Wolisz spędzać czas w domowym zaciszu? Możesz obejrzeć jeden z wielu filmów z końmi w roli głównej. Warto też w ten dzień wesprzeć jedną z wielu organizacji działających na rzecz lepszego traktowania koni. Niestety, nadal często spotyka je niezwykle okrutny los w rzeźni.

Jak uczcić Dzień Konia 2024? Kiedy i jak warto działać?

30 kwietnia, kiedy jest Dzień Konia, możesz udać się do pobliskiej stadniny na swoją pierwszą przejażdżkę. Jakie są inne możliwości? Być może zechcesz spędzić to święto na wolontariacie, pomagając zwierzętom i ich opiekunom? Z pewnością niejednej organizacji zajmującej się ochroną koni przyda się też twoje wsparcie finansowe. W Dzień Konia warto też szerzyć wiedzę o koniach i alarmować o ich złym traktowaniu. Najwyższy czas, aby zakończyć okrucieństwo wobec zwierząt tak pomocnych człowiekowi!

Czy obchodzimy też Światowy Dzień Konia?

Taki niestety nie istnieje. A mówiąc ściślej, jest ich wiele, czyli w efekcie o tych zwierzętach pamięta się częściej niż raz do roku. W Polsce Dzień Konia przypada na 30 kwietnia, ale np. w Ameryce obchodzi się go 13 grudnia. Oprócz zwykłego Dnia Konia możesz też uczcić Dzień Ochrony Koni (1 marca) i Dzień Miłości do Koni (15 lipca).

Święto konia – ciekawostki o tych zwierzętach

Dzień Konia infografika

Pierwsze konie zostały oswojone około 3,5 tysięcy lat temu na terenie obecnego północnego Kazachstanu. Przez wieki ich siła i intelekt bywały wykorzystywane w wojsku, przemyśle, rolnictwie i przede wszystkim jako środek transportu.

W Dzień Konia (i nie tylko) możesz zabłysnąć jedną z tych informacji, chyba, że zapamiętasz wszystkie!

  • Konie potrafią spać na stojąco, ale nie zawsze to robią.
  • Te zwierzęta żyją przeciętnie 25-30 lat. Jednak rekordzista przekroczył ten próg ponad dwukrotnie! Najstarszy koń na świecie dożył aż 62 lat i nazywał się Old Billy.
  • Najmniejszy kucyk świata miał tylko 35,5 cm wysokości i ważył zaledwie 2,7 kg.
  • Konie mają bardzo szerokie pole widzenia – niemal 360 stopni.

„Dzień konia” – znaczenie

„Dzień konia” to nie tylko święto tego majestatycznego zwierzęcia. To wyrażenie może mieć też inne znaczenia. Jakie? „Dzień konia” może to być dzień szczęśliwy, w którym wszystko idzie po twojej myśli. Jednak, co ciekawe, może to też oznaczać pechowy dzień. Skąd to dwojakie znaczenie? W stadninach „dzień konia” oznacza dzień odpoczynku dla tych zwierząt. Dla koni jest to więc czas wolny i szczęśliwy. Z kolei ludzie mogą traktować go jako dzień stracony, nieudany.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)