Dzień Jeża – kiedy jest?

Pewnie nie raz spotkałeś na swojej drodze tego małego wędrownika. Ale czy wiesz, kiedy jest Dzień Jeża? Jego święto przypada na 10 listopada. Jest to czas, gdy większość tych zwierząt smacznie śpi w przytulnym gniazdku z liści i gałęzi. Jeże nikomu nie szkodzą, a są wręcz bardzo pożyteczne. Pomagają w walce z uciążliwymi ślimakami i owadami.

Dzien Jeza

Jak obchodzić Światowy Dzień Jeża?

jeż

Przede wszystkim, obchody święta zdecydowanie warto przedłużyć na cały rok! Jeśli ludzie nie zaczną postępować z tymi zwierzakami bardziej ostrożnie, jeże mogą całkowicie wyginąć już za kilka lat. Najważniejsza jest edukacja o potrzebach i nawykach jeży. W Dzień Jeża naucz się nie tylko im nie szkodzić, lecz również sprawdź, jak możesz je chronić.

Pomóż tym zwierzakom nie tylko w Dzień Jeża!

jeż
  • Jeśli spotkasz na swojej drodze jeża w zimie, to znak, że ma kłopoty. Koniecznie zatrzymaj się i nakarm go – najlepiej świeżym, surowym mięsem. Jeże powinny przesypiać całą zimę. Jeśli budzą się w mroźne miesiące, oznacza to, że nie mają odpowiednich zapasów tłuszczu w organizmie i szukają pożywienia.
  • Planujesz dokarmiać jeże? Pamiętaj, że wcale nie żywią się one owocami, ale głównie owadami. Uwielbiają chociażby chrząszcze, dżdżownice, ślimaki, jaszczurki, jaja ptaków, a nawet węże. Natomiast krowie mleko szkodzi dorosłym osobnikom – nigdy im go nie podawaj. W lecie lepiej wystawić do ogrodu poidełko ze zwykłą wodą.
  • Podczas spacerów ze swoim psem nie pozwalaj mu na kopanie w liściach i wyszarpywanie z niego śpiących jeży. Nigdy nie wiadomo, w którym miejscu śpi jeż! Z tego samego powodu nie wypalaj zeszłorocznych liści z ogrodu. 
  • Gdy ogradzasz swój ogród, pozostaw przejście pod ogrodzeniem dla tych małych zwierzątek. Pozwól im na swobodne podróżowanie, a także szukanie jedzenia i legowiska.
jeż
  • Dbaj o czystość w lasach i wszystkich terenach zielonych nie tylko w Dzień Jeża. Te małe zwierzaki często kaleczą się o puszki i inne rozrzucone śmieci.
  • Chcesz zapewnić jeżom przytulne, bezpieczne schronienie? Zostaw w swoim ogrodzie gęstwinę krzewów lub niezagrabione liście. Są to ulubione legowiska jeży.
  • Warto wystawiać też domki dla jeży w ustronnych, podwyższonych miejscach. Będą bezpieczniejszą kryjówką niż liście, ponieważ zwierzaki nie zostaną w nich przypadkowo spalone lub porwane przez psa bądź innego drapieżnika.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie w dzień śpi jeż?

W dzień jeż sypia schowany w rozmaitych jamkach, szczelinach i rozpadlinach, a także zakopany pod liśćmi.

Czy jeż widzi?

Jeż widzi w odcieniach szarości.

Czy można dotykać jeża?

Jeża nie powinno się dotykać. Będzie to dla zwierzęcia bardzo stresujące, a śpiącego jeża może przebudzić.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)