Gotowa karma czy gotowanie w domu?

Specjaliści Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham przestrzegają, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla psów w domu może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Odpowiednie zbilansowanie diety zwierzęcia jest bardzo skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy, którą trudno zdobyć na własną rękę. Z tego powodu optymalnym wyborem są kompletne i zbilansowane karmy. Gwarantują prawidłową podaż niezbędnych składników odżywczych w idealnych proporcjach. Podawanie psu karmy pełnoporcjowej w dobowej dawce zalecanej przez producenta zapewnia zwierzęciu energię, wspomaga jego prawidłowy rozwój i chroni przed otyłością. 

Jak dobrać pożywienie dla psa?

Pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym. Oznacza to, że w jego diecie mogą znaleźć się produkty zarówno odzwierzęce, jak i pochodzenia roślinnego. Szukając karmy idealnej dla naszego podopiecznego, musimy wziąć pod uwagę jego wielkość, wiek, aktywność fizyczną i aktualny stan zdrowia. Nie bez znaczenia jest również rasa, ponieważ niektóre psy mają predyspozycje do rozwoju określonych chorób. Na przykład owczarki niemieckie miewają problemy ze stawami; pinczery miniaturki często cierpią z powodu chorób przyzębia, z kolei przedstawiciele grupy molosów mogą doświadczać chorób kardiologicznych.

Karmy pełnoporcjowe występują w wielu wariantach dostosowanych do potrzeb poszczególnych grup psów. Z pewnością znajdziesz wśród nich odpowiednią dla swojego podopiecznego. 

Jak karmić szczenię?

Szczenięta przez pierwsze 2 miesiące życia karmione są mlekiem matki, ale od około 4 tygodni, należy zacząć stopniowo wprowadzać do ich diety również pokarmy stałe. Na początek dobrym rozwiązaniem jest podawanie zbilansowanej karmy mokrej, ewentualnie suchej, ale namoczonej w wodzie. Dzięki temu kawałki będą łatwiejsze do przeżucia dla niewprawnego jeszcze w gryzieniu szczenięcia. Jeśli adoptowałeś młodego psa, dobrą praktyką jest podawanie mu tego samego pokarmu co do tej pory. W ten sposób pomożesz mu w aklimatyzacji w nowym domu. Dodatkowo jest to konieczne do zachowania zdrowia jego układu pokarmowego. 

Jak karmić dorosłego psa?

W diecie dorosłego psa nie może zabraknąć białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Wszystkie te składniki muszą być dostarczane w ściśle określonych proporcjach. Podając czworonogowi pełnoporcjową karmę, masz pewność, że dodatkowa suplementacja nie jest wymagana (chyba że z powodów zdrowotnych lekarz weterynarii zaleci inaczej). Karmić psa przed czy po spacerze? Dorosły pies powinien być karmiony 2 razy dziennie, nigdy nie bezpośrednio przed spacerem ani po nim. Nagłe zmiany karmy są niewskazane ze względu na możliwość wystąpienia biegunek i innych problemów żołądkowo-jelitowych. 

Jak karmić psa seniora?

Psy seniorzy często borykają się z takimi problemami, jak nadwaga i choroby układu pokarmowego czy krwionośnego. Bardzo ważne jest, aby podawać im posiłki lekkostrawne i o obniżonej kaloryczności (u bardzo starych psów zaleca się powrót do wyższej kaloryczności, ze względu na obniżenie beztłuszczowej masy ciała). Jeśli dodatkowo pies doświadcza problemów z uzębieniem, wskazane może być przejście wyłącznie na karmę mokrą. Taką decyzję należy jednak pozostawić lekarzowi weterynarii. 

Żywienie psa – zasady, których należy przestrzegać

  1. Nigdy nie podawaj psu jedzenia dla ludzi. Może ono powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poza tym nie jest zbilansowane właściwie do potrzeb zwierzęcia, a w niektórych sytuacjach może nawet szkodzić jego zdrowiu.  
  2. Zapoznaj się z listą produktów toksycznych dla psów. Należy do nich m.in. czekolada. Spożycie kakao przez czworonoga może doprowadzić do jego śmierci.
  3. Karm podopiecznego o stałych porach, w tym samym miejscu. Miski z pożywieniem powinny być wystawiane na 20–30 minut, a po tym czasie chowane (dostęp do wody pies musi mieć stale).
  4. Dorosłe psy należy karmić 2 razy dziennie. Szczenięta i małe rasy mogą wymagać częstszego podawania posiłków. 
  5. Nie karm psa przed spacerem i po nim. Odczekaj co najmniej 30 minut. 
  6. Przestrzegaj zaleceń producenta odnośnie do dobowej dawki pokarmu. Nie przekarmiaj swojego pupila!
  7. Jako przekąski (np. w formie nagrody czy w czasie treningu) możesz podawać specjalistyczne produkty przeznaczone dla psów. Pamiętaj, aby ich kaloryczność nie przekraczała 10% dobowego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia.
Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)