Na temat surowego mięsa dla psa słyszy się wiele odmiennych opinii. Opiekunowie czworonogów dzielą się na dwa obozy – zwolenników i przeciwników surowej diety. Wśród lekarzy weterynarii zdania również są podzielone, jednak większość z nich rekomenduje karmienie zwierząt gotowym, pełnoporcjowym pokarmem, który jest kompletny, zbilansowany i bezpieczny. Warto podkreślić, że Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA) wydała negatywną opinię na temat diet opartych na surowym mięsie (w tym diety BARF). Zatem czy pies może jeść surowe mięso jak jego dzicy przodkowie?

Surowe mięso dla psa – aspekty zdrowotne

Surowe mięso dla psów to nie najlepszy pomysł. Dlaczego? Najważniejszym argumentem przemawiającym przeciwko podawaniu czworonogom surowych produktów jest zagrożenie mikrobiologiczne. Niedogotowane lub surowe mięso i inne surowce pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać chorobotwórcze bakterie, wirusy oraz pasożyty.

Podawanie surowego mięsa psu jest również niebezpieczne dla jego opiekuna, zwłaszcza dla osób o obniżonych zdolnościach immunologicznych (dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych). Czworonogi żywione niedogotowanymi produktami pochodzenia zwierzęcego, zawierającymi groźne bakterie, wydalają drobnoustroje z kałem i zanieczyszczają środowisko życia człowieka. W ten sposób przebywając z psem na co dzień w jednym mieszkaniu, nietrudno się zakazić bakteriami lub zarazić pasożytami.

Nie tylko surowe mięso dla psa, lecz także gotowane niesie ryzyko niedoborów pokarmowych. Dieta oparta głównie na mięsie nie jest kompletna i zbilansowana. Samo mięso posiada nieodpowiednie proporcje wapnia do fosforu, dlatego karmy gotowe zawierają także podroby (tzw. produkty pochodzenia zwierzęcego) i surowce roślinne. Nieprawidłowo zbilansowana dieta domowa, opierająca się głównie na mięsie, może spowodować poważne zaburzenia w organizmie psa i przyczynić się m.in. do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju szczeniąt.

Jakie mięso dla psa jest odpowiednie?

Wiemy już, że surowa dieta nie jest bezpieczna dla zwierząt, zatem jakie mięso dla psa będzie odpowiednie? Czy można podawać mu mięso gotowane? Odpowiedź jest negatywna, pies nie powinien również dostawać mięsa po obróbce termicznej, chyba że w formie małej przekąski raz na jakiś czas. Taki smakołyk musi być dogotowany, nie może zawierać soli ani innych przypraw. Lepszym wyborem będą specjalne przekąski dla psów, które zostały opracowane z myślą o czworonogach – zwierzęta je uwielbiają, a do tego mogą przynieść im dodatkowe korzyści, takie jak:

  • usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów,
  • zaspokajanie potrzeby żucia i gryzienia,
  • wspomaganie nauki i treningu,
  • dostarczanie dodatkowej porcji witamin i minerałów.

Warto zaznaczyć, że smakołyki nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energii dla psa.

Optymalna dieta czworonoga powinna być kompletna i zbilansowana, a więc ma zapewniać wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Musi być też strawna, bezpieczna i smaczna. Te wszystkie warunki spełnia gotowa karma pełnoporcjowa – zarówno sucha, jak i mokra. Sposób żywienia oparty na surowym mięsie dla psa nie jest ani bezpieczny, ani kompletny i zbilansowany.

Więcej informacji na temat żywienia psów, znajdziesz na stronie Perfect-fit.pl

Archiwum: kwiecień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)