Wiele osób nie ma wątpliwości co do tego, czy pies może jeść surowe mięso. Tymczasem nie jest to takie oczywiste i zależy w dużej mierze od jego gatunku. Sprawdź, czy karmienie psów surowym mięsem jest dla nich zdrowe.

Czy pies może jeść surowe mięso?

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, czy pies może jeść surowe mięso. Jeśli pochodzi ono z pewnego źródła i zostało przebadane, to jest bezpieczne dla psa. Zwierzęta karmione surowizną mają inne pH żołądka, które świetnie radzi sobie z trawieniem mięsa w tej formie. Stanowi ono doskonałe źródło niezwykle wartościowego białka, najistotniejszego składnika w diecie psa. Co więcej, można też podawać surowe mięso dla psa na kościach, pod warunkiem, że nie zostały one poddane obróbce termicznej.

Jakie mięso dla psa będzie najlepszym wyborem? To zależy przede wszystkim od jego gatunku, każdy ma bowiem inne właściwości.

Jakie mięso dla psa?

Skoro wiesz już, czy pies może jeść surowe mięso, sprawdź, jakie gatunki są dla niego wskazane, a których lepiej unikać.

Czy pies może jeść wieprzowinę?

Jeśli chodzi o to, czy pies może jeść wieprzowinę, sprawa jest skomplikowana. Polska nie jest wolna od wścieklizny rzekomej, czyli choroby, która jest niegroźna dla ludzi, a śmiertelna dla psów. Choć zwykle patogeny znajdują się w podrobach, mogą występować też w mięsie. Z tego powodu mięso mielone dla psa czy takie w kawałkach nie jest wskazane, jeśli jest to wieprzowina. W razie podawania warto je obgotować i unikać tłustych kawałków, które wywołują biegunkę.

Surowa wołowina dla psa

Jakie mięso dla szczeniaka poleca się na początek? Jest to oczywiście wołowina, uznawana za najbardziej zgodną z psimi potrzebami gatunkowymi. Czerwone mięso powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła. Wskazana jest zarówno surowa wołowina dla psa, jak i jej suszona wersja, która sprawdzi się w formie smakołyków.

Wokół karmienia psów surowym mięsem narosło wiele mitów. Warto wiedzieć, że nie powoduje to wzrostu agresji u czworonoga. To, czy pies może jeść surowe mięso, zależy przede wszystkim od jego gatunku.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.