Przygotowywane w domu jedzenie dla psa wymaga odpowiednich składników. CHoć podstawę powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego, niezbędne są też źródła węglowodanów, np. kasza. Czy pies może jeść kaszę bez względu na jej gatunek? Sprawdź!

Czy pies może jeść kaszę?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść kaszę, najpewniej rozważasz ją w formie wypełnienia do gotowanego jedzenia. Kasza to przede wszystkim źródło węglowodanów, dlatego nie powinno być jej w karmie zbyt wiele, zwłaszcza w przypadku psów otyłych. To jednak, czy pies może jeść kaszę, zależy od jej gatunku.

Czy pies może jeść kaszę jaglaną?

Czy pies może jeść kaszę jaglaną? Tak, to jedna z lepszych kasz dla psa. Jest lekkostrawna, bo nie zawiera dużej dawki skrobi. Co więcej, stanowi źródło witamin z grupy B oraz żelaza czy miedzi. Jest to też jedna z niewielu kasz bezglutenowych. Idealnie sprawdzi się dla psów, które nie tolerują glutenu.

Czy pies może jeść kaszę jęczmienną?

Skoro kasza jaglana jest wskazana, to czy pies może jeść kaszę jęczmienną? Tutaj sprawa wygląda inaczej. Z uwagi na fakt, że ten rodzaj kaszy jest silnie higroskopijny, nie jest on polecany dla psów. Zdolność wiązania wody upośledza wchłanianie substancji odżywczych, a także powoduje produkcję gazów, a nawet skręt żołądka.

Czy pies może jeść kaszę amarantus?

Wśród kasz znajdują się też takie, które są mniej popularne. Czy pies może jeść kaszę amarantus, o wiele rzadziej pojawiającą się na ludzkich stołach? Ten rodzaj kaszy jest bezglutenowy, a także wysoko strawny. Co więcej, zawiera bardzo dużą dawkę żelaza i białka roślinnego w łatwo przyswajalnej formie. Może więc znajdować się w psich posiłkach.

Jak widzisz, to, czy pies może jeść kaszę, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Nie zakładaj z góry, że każda kasza jest zdrowa dla psa. Najpierw sprawdź konkretny gatunek, aby zapobiec problemom ze zdrowiem psa.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.