Jedzenie dla psa, szczególnie to przygotowywane w domu, musi być odpowiednio zbilansowane. Jeśli więc samodzielnie przygotowujesz karmę dla swojego pupila, musisz wiedzieć, ile gotowanego jedzenia dla psa może się znaleźć w każdym posiłku. Dowiedz się, jak dobrze ułożyć jadłospis dla psa, by dostawał naprawdę wartościowy pokarm.

Psia dieta – czego tak naprawdę potrzebuje twój pies?

Do prawidłowego funkcjonowania psy potrzebują przede wszystkim białka, witamin i minerałów, a także kwasów tłuszczowych. Domowa dieta dla psa powinna więc składać się głównie z mięsa, mniejszej ilości podrobów, a także dodatku warzyw, owoców oraz tłuszczu np. oleju z łososia. Domowe jedzenie to w dużej mierze produkty poddane obróbce termicznej, dlatego nie do końca są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby psa. Ile gotowanego jedzenia dla psa może znaleźć się w codziennych posiłkach?

Rodzaje żywienia psa

Psy to zwierzęta mięsożerne, dlatego białko pochodzenia zwierzęcego powinno stanowić podstawę diety. Niezależnie czy karmisz psa gotową karmą suchą lub mokrą, czy też może przygotowujesz posiłki sam, należy pamiętać, że jego bazą powinno być mięso. Kolejnym składnikiem, którego potrzebują czworonogi, są podroby. Stanowią bogate źródło wielu witamin. Dodatkami powinny być natomiast owoce lub warzywa oraz zdrowe oleje. Tak skomponowany posiłek zapewni psu wszystkie niezbędne składniki.

Wysokiej jakości gotowe suche karmy i karmy mokre zawierają już odpowiednio dobrane proporcje składników. Wielu opiekunów decyduje się jednak na samodzielne przygotowanie posiłków w domu. Najzdrowsza jest dieta BARF, oparta głównie na surowym mięsie i kościach. Wymaga jednak przede wszystkim sprawdzonego źródła mięsa. Z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt, wielu opiekunów decyduje się na podawanie psu gotowanego pokarmu.

Ten składa się zazwyczaj z gotowanego mięsa, węglowodanów w postaci ryżu, makaronu czy ziemniaków oraz warzyw. Niestety, tak skomponowany posiłek nie zapewni twojemu pupilowi ważnych składników pokarmowych, a długotrwała dieta gotowana może doprowadzić do wielu niebezpiecznych niedoborów. Ile gotowanego jedzenia dla psa zatem może pojawić się w domowej diecie?

Ile gotowanego jedzenia dla psa – mięso i podroby

Gotowane w domu posiłki powinny zawierać mięso, z którego przed gotowaniem należy usunąć wszystkie kości. Wywar mięsny jest przesycony wysokim stężeniem fosforu, który szkodzi psim nerkom, nie należy go więc podawać psu. Gotując mięso dla psa, nie dodawaj też żadnych przypraw, one również nie służą psiakom. Mięso musi być świeże i pochodzić ze sprawdzonego źródła. Unikaj w sklepach produktów zmielonych.

Podroby powinny zajmować około 20% posiłku. Nie należy przekraczać zalecanej normy, szczególnie w przypadku wątroby. Jest ona nasycona wieloma witaminami potrzebnymi psu, jednak w nadmiarze może być szkodliwa i prowadzić do hiperwitaminozy. Psy chętnie jedzą podroby, można podawać każdy ich rodzaj. Im większe zróżnicowanie, tym bardziej urozmaicona będzie dieta psa.

Ile gotowanego jedzenia dla psa – warzywa i owoce

Warzywa i owoce stanowią niezbędny dodatek w diecie psów. Są źródłem witamin, oraz istotnego dla pracy układu pokarmowego błonnika. Warzywa można ugotować razem z mięsem lub podawać osobno. Roślinne dodatki sprawdzą się zarówno w formie ugotowanej, jak i surowej. Gotowane tracą jednak znaczną ilość cennych witamin, dlatego warto podawać je również w świeżej formie. Niewskazane są m.in. awokado, czosnek, cebula, zielona papryka oraz winogrona.

Ile gotowanego jedzenia dla psa – węglowodany w diecie

Domowe posiłki bardzo często obfitują w tzw. wypełniacze. Zazwyczaj są to węglowodany, które są czworonogom zbędne. Dodatki takie jak ziemniaki, ryż, kasze nie są psu potrzebne, by zaspokoić potrzeby żywieniowe. Są dodawane jedynie, by nadać posiłkowi znaczną objętość. Większa obecnie wiedza z zakresu dietetyki i karmienia psa jednoznacznie wskazuje, że nadmiar węglowodanów może prowadzić do otyłości u czworonogów. Warto więc zadbać, by karma dla psa była pełnowartościowa i zawierała jedynie niezbędne składniki odżywcze.

Suplementacja w domowej diecie

Bardzo często samodzielnie gotowane posiłki dla psa są zbyt ubogie. W czasie obróbki termicznej dochodzi do utraty cennych składników, które później powinny zostać uzupełnione pod postacią suplementów. Można w tym celu wykorzystać naturalne składniki. Najlepiej sprawdzą się następujące suplementy:

  • skorupki jaj – uzupełniają wapń w diecie;
  • drożdże browarnicze – zapewniają witaminy z grupy B;
  • olej z łososia – cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6.

Domowe żywienie dorosłego psa wymaga nieco starań i wiedzy z zakresu dietetyki. Można samodzielnie gotować psu posiłki, pamiętając jednak o niezbędnej suplementacji. Decydując się na domową dietę, warto kontrolować masę ciała pupila, a także regularnie odwiedzać lekarza weterynarii. Lekarz na podstawie regularnych badań i kontroli wagi sprawdzi, czy dieta służy psu. Doradzi też, ile gotowanego jedzenia dla psa dorosłego lub szczenięcia przygotowywać.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.