Clumber spaniel to rasa o bardzo osobliwym wyglądzie. Pies clumber ma geny basseta, a wyraz jego pyska może sugerować wieczne zmęczenie, a nawet znudzenie życiem. Psy te są w istocie łagodne i bardzo cierpliwe, chociaż wylewność zdecydowanie nie leży w ich naturze. Sprawdź, czy przedstawiciel tej rzadkiej rasy będzie dobrym towarzyszem właśnie dla ciebie. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 42 do 48 cm, psy od 46 do 51 cm;
masa ciała: suki od 25 do 29,5 kg, psy od 29,5 do 34 kg
Szatasierść: prosta, przylegająca, obfita, jedwabista, z dłuższym włosem na klatce piersiowej i kończynach;
maść: biała ze znaczeniami w kolorze cytrynowym (pożądana) lub pomarańczowym (dopuszczalna)
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakteropanowany, powściągliwy, inteligentny, przyjazny, łagodny, stoicki

Clumber spaniel – wygląd i wzorzec rasy

Clumber spaniel – wygląd i wzorzec rasy

Clumber spaniel to pies średniej wielkości, obok którego trudno przejść obojętnie. To zdecydowanie największy i najcięższy ze wszystkich spanieli. Jego sylwetka jest podłużna, ale pies sprawia wrażenie niskiego, ze względu na stosunkowo krótkie łapy. 

Wysokość w kłębie wynosi od 42 do 51 centymetrów, a waga waha się od 25 do 34 kilogramów (w zależności od płci i wieku). 

Clumber spaniel ma bardzo mocny kościec i rozbudowane mięśnie, dlatego jego waga jest dość duża w stosunku do wzrostu. Pies ma dużo luźnej skóry, co wzmaga wrażenie przysadzistości. 

Głowa clumber spaniela i jej ciekawy wygląd

Tym, co najbardziej przykuwa uwagę, jest jednak głowa tego psa. Sprawia wrażenie dużej i masywnej. Duże łuki brwiowe, szeroka czaszka i mocno zaznaczony guz potyliczny to jej cechy szczególne. Ciężka i kwadratowa kufa ma luźne, zwisające fafle. Oczy spaniela powinny być wolne od jakichkolwiek patologicznych zmian, osadzone głęboko z lekko widoczną trzecią powieką. Nie jest to jednak stan chorobowy.

Clumber spaniel – sierść i umaszczenie

Clumber spaniel na różowym tle

Sierść clumber spaniela jest bardzo gęsta i obfita. Dosyć dobrze przylega do ciała, a w dotyku powinna być jedwabista. Pod włosem okrywowym znajduje się bardzo obfity podszerstek, który zapewnia psu ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. 

Wzorzec dopuszcza wyłącznie białe umaszczenie, na którym występują plamy. Najbardziej cenione są te w kolorze cytrynowym. Nieco gorsze noty na wystawach uzyskują natomiast psy, których znaczenia są pomarańczowe. Największe plamy znajdują się na głowie, a liczne i drobne widać na kończynach. 

Clumber spaniel – charakter i temperament

Charakter clumber spaniela w pewnym sensie oddaje wrażenie, które możesz odnieść, patrząc na niego po praz pierwszy. To bardzo spokojny pies, który jest prawdziwym wcieleniem cierpliwości i… uporu. 

Wszystkie te cechy sprawiają, że wbrew pozorom jest to bardzo ceniony pies myśliwski:

  • porusza się dosyć flegmatycznie, jednak w swojej pracy jest skrupulatny i bardzo dokładny;
  • doskonale aportuje – zarówno z lądu, jak i z wody. 

Clumber spaniel i jego szkolenie

Clumber spaniel to nieco zamknięty w sobie indywidualista i myśliciel. Potrzebuje dobrej socjalizacji i wczesnego szkolenia. Dlaczego to tak istotne? Pies reaguje głównie na te komendy, które mogą przynieść mu wymierne korzyści. Szkolenie powinno być więc oparte na metodach pozytywnych, ale jednocześnie konsekwentne. 

Clumber spaniele to psy niezwykle towarzyskie, które uwielbiają przebywać z człowiekiem. Zdecydowanie lepiej niż w kojcu czują się na kanapie. 

Clumber spaniel – zdrowie i długość życia

Clumber spaniel to pies długowieczny. Średnia długość życia wynosi 12 lat, jednak wiele czworonogów w dobrym zdrowiu dożywa piętnastych urodzin. 

Clumber spaniel – choroby kości

Niestety, ze względu na budowę ciała clumbery są podatne na choroby układu ruchu. Wydłużona sylwetka i dosyć duża waga sprawiają, że psy te są zagrożone dysplazją stawów biodrowych. W okresie dorastania często zdarza im się także młodzieńcze zapalenie kości. 

Z tego względu trzeba zwracać szczególną uwagę na wszelkie problemy z poruszaniem się. Każda aktywność powinna być odpowiednio dopasowana do wieku psa. Nie jest wskazany intensywny wysiłek przed ukończeniem dwunastego miesiąca życia. Bardzo ważne jest także to, aby nie doprowadzić do nadwagi. Ma ona druzgocący wpływ na układ kostny psa. 

Clumber spaniel – choroby oczu i uszu

Budowa anatomiczna oczu i uszu sprawia, że clumber spaniel jest narażony również na infekcje tych narządów. Regularne sprawdzanie uszu powinno być ważnym elementem codziennej pielęgnacji. Nadmiar wydzieliny, szczególnie w sytuacji, kiedy wydziela ona nieprzyjemny zapach, powinien być bezwzględnym przyczynkiem do wizyty u weterynarza. Na jakie problemy z oczami są narażone clumbery? Najczęściej cierpią na entropium i ektropium. 

Clumber spaniel – pielęgnacja

Clumber spaniel siedzi i się oblizuje

Najważniejszym elementem pielęgnacji sierści clumbera jest szczotkowanie. Delikatna szata w niektórych miejscach ma tendencję do filcowania się i kołtunienia, czemu trzeba koniecznie zapobiegać. Warto więc zaopatrzyć się w grzebień o szeroko rozstawionych metalowych zębach do rozczesywania kołtunów. Podszerstek natomiast wyczesuj drucianą szczotką, która musi być zakończona gładkimi kulkami. 

Clumber spaniel – hodowla, szczeniaki i cena

Clumber spaniel, w przeciwieństwie do dużo bardziej popularnego cocker spaniela, nie jest psem łatwym do kupienia w naszym kraju. Bardzo ważne jest to, aby nie kupować psów z niepewnego źródła i nie wspierać w ten sposób pseudohodowli. W Polsce funkcjonuje obecnie kilka hodowli zrzeszonych w ZKwP, w których rodzą się szczeniaki o doskonałym eksterierze i charakterze w pełni zgodnym ze wzorcem rasy. 

Ile kosztuje taki czworonóg? Cena za szczeniaka clumber spaniela z hodowli FCI wynosi obecnie około 5 tysięcy złotych. 

Clumber spaniel – historia rasy

Chociaż clumber spaniel przywodzi na myśl jednoznaczne skojarzenia z Anglią, w istocie pochodzi z Francji. To tam został wyhodowany z krzyżówki nieistniejącego już dzisiaj blenheim spaniela z bloodhoundem, bassetem i bernardynem.

Clumber spaniel i jego dzieje w Wielkiej Brytanii 

Na Wyspy Brytyjskie psy te trafiły w okresie rewolucji francuskiej, gdzie znalazły schronienie w majątku Clumber. Właśnie od niego rasa później wzięła swoją nazwę. Anglicy kontynuowali hodowlę, a psy bardzo szybko stały się ulubieńcami rodziny królewskiej. Wielkim orędownikiem rasy był książę Albert, mąż królowej Wiktorii. 

Z clumberami polowały jego dzieci, wnuki i prawnuki. Rasa straciła na znaczeniu dopiero śmierci Jerzego V. Po drugiej wojnie światowej jej pogłowie natomiast znacznie spadło. Obecnie clumber spaniele nie są zbyt popularne, ale mają zwolenników w Europie i USA.

Clumber spaniel – dla kogo jest ten pies?

Clumber spaniel to niepozorny, ale skuteczny pies pracujący. Ma doskonały węch (co może zawdzięczać domieszce krwi bloodhounda). To w połączeniu z metodyczną naturą i dużą cierpliwością czyni z niego bardzo dobrego tropiciela. Jest także doskonałym aporterem. 

Czy to oznacza, że pies tej rasy nadaje się wyłącznie dla myśliwego? W żadnym wypadku. Clumber spaniel z powodzeniem radzi sobie także w roli psa domowego i towarzysza codziennego życia. W tym charakterze sprzedawany jest nie tylko w swojej ojczyźnie, lecz także w innych krajach, również w Polsce. 

Clumber spaniel a towarzystwo zwierząt i dzieci

Clumber to sympatyczny i towarzyski pies. Chociaż wydaje się nieco flegmatyczny, w istocie bardzo lubi ruch na świeżym powietrzu. Nie nadaje się do sportów, które wymagają skakania, jednak bardzo chętnie biega i aportuje. Po lasach i łąkach może przemierzać długie kilometry.

Clumber spaniel dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Świetnie także odnajdzie się w domu, w którym są dzieci. Ma do nich dużo cierpliwości, a przy tym jest psem zrównoważonym i łagodnym. Będzie także dobrym towarzyszem aktywnej osoby starszej, która rozumie potrzebę szkolenia i odpowiedniego karmienia psa. 

Clumber spaniel – ciekawostki o rasie 

  • Niektórzy twierdzą, że clumber spaniele są psami myśliwskimi odpowiednimi wyłącznie dla starszych i mniej sprawnych myśliwych. Może to wynikać z faktu, że król Jerzy V polował z nimi aż do późnej starości. 
  • Do Wielkiej Brytanii psy te sprowadził francuski markiz de Noailles. Uratował je od śmierci, której jednak sam nie zdołał uniknąć. 

Clumber spaniel to pies nie tak popularny, jak cocker spaniel, jednak możesz go kupić w Polsce. Jeśli jesteś osobą aktywną i poświęcisz czas na szkolenie zwierzaka, na pewno polubisz towarzystwo tego dużego, ale całkowicie przyjaznego psa.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 109/12.01.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/109.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.