Światowy Dzień Gołębia 2024 – kiedy jest?

Międzynarodowy Dzień Gołębia obchodzi się co roku 9 kwietnia. Te szare ptaki zasługują na uznanie i własne święto. To właśnie one miały ogromny wpływ na kształtowanie historii, bitew i państw! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaka była ich rola przez wieki.

Po co obchodzić Światowy Dzień Gołębia?

Światowy Dzień Gołębi - infografika

Te ptaki wydają się dość niepozorne – szare, powszechne. Mogą być traktowane jako konieczny, lecz niezbyt lubiany dodatek w każdym mieście. Skąd więc Światowy Dzień Gołębia? To właśnie te latające zwierzęta w dużej mierze przyczyniły się do skutecznej komunikacji na duże odległości podczas wojny. Co ciekawe, mają one niesamowite zdolności. Mogą powrócić do swojego gołębnika nawet z kilku tysięcy kilometrów! 

Gołębie na przestrzeni dziejów

Ludzie poznali i zaczęli wykorzystywać tę cechę już od starożytności. Malowidła przedstawiające gołębie pocztowe można znaleźć wśród reliktów ze starożytnego Egiptu. Posługiwali się nimi też marynarze i latarnicy. Gołąb jest oczywiście nie tylko związany z wojną, ponieważ stanowi symbol pokoju. Światowy Dzień Gołębia ma na celu upamiętnić wszystkie zasługi tych niepozornych ptaków. Jak możesz go uczcić? Poszukaj ptaków, które możesz nakarmić, by miały siłę na długi lot, do którego przecież są zdolne!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)