Z artykułu dowiesz się, w jakim wieku zmarł najdłużej żyjący pies świata. Znajdziesz też wskazówki, dzięki którym znacznie zwiększysz szanse swojego pupila na osiągnięcie takiego wieku.
Ile żyją psy?
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na długość życia psa wpływa przede wszystkim jego rozmiar. Małe czworonogi często umierają w wieku nawet 20 lat, podczas gdy przedstawiciele ras olbrzymich rzadko dożywają 10. roku życia. Ze względu na większy zasób genów kundelki zwykle żyją dłużej niż ich rasowi koledzy, jednak nie zawsze musi tak być.
Rozmiar i rasa psa to czynniki, których jako opiekun nie jesteś w stanie zmienić. Jednak dzięki wprowadzeniu odpowiedniego stylu życia możesz znacznie wydłużyć czas życia swojego podopiecznego. Być może twój pupil zostanie kolejnym najdłużej żyjącym psem świata?
Bluey – najdłużej żyjący pies świata
Bluey był przedstawicielem rasy Australian Cattle Dog, która słynie z wysokiej wytrzymałości nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Czworonóg całe swoje życie spędził w Australii, gdzie był oddanym i lojalnym psem pasterskim. Urodził się 7 czerwca 1910 roku, a zmarł 14 listopada 1939 roku w wieku 29 lat i 160 dni.
Myślisz, że dożył prawie 30 lat, dlatego, że był rozpieszczanym psiakiem na kanapie? Bluey przez cały ten czas nie opuścił nawet jednego dnia w pracy, cały czas zajmując się się stadem owiec oraz bydła. Biorąc pod uwagę rozwój medycyny weterynaryjnej przez 100 lat, które minęło od życia tego zwierzaka, dziś prawdopodobnie rekord byłby bardziej imponujący.
Wskazówki od opiekunów najdłużej żyjących psów
Jeżeli jesteś opiekunem doga niemieckiego, szanse by został najdłużej żyjącym psem świata, są minimalne. Jednak wprowadzenie pewnych nawyków do waszego wspólnego życia może sprawić, że spędził z tobą kilka dodatkowych lat. Od czego zacząć?
Odpowiednie żywienie to podstawa
Wszystkie zwierzęta potrzebują odpowiedniego żywienia, by na co dzień cieszyć się energią i zniwelować ryzyko rozwinięcia się chorób. Jakie opcje masz jako opiekun?
- Karmy dla psów mokre lub suche, które są odpowiednio zbilansowane i wygodne dla opiekuna. Jednak ze względu na wysoki stopień przetworzenia coraz więcej osób z nich rezygnuje.
- Domowe jedzenie gotowane zwykle jest uwielbiane przez czworonogi, jednak czy równie zdrowe? Niestety osoby nieposiadające doświadczenia i wiedzy w zakresie zoodietetyki często nieprawidłowo je komponują, co prowadzi do przewlekłych niedoborów.
- Dieta typu BARF również polega na samodzielnym komponowaniu oraz przygotowywaniu posiłków, jednak w tym przypadku podaje się je na surowo, rezygnując z obróbki termicznej. Podobnie jak w przypadku gotowanego jedzenia tutaj również pojawia się wysokie ryzyko niedoborów.
- Catering dla psa to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Firmy zajmujące się usługami tego typu, co tydzień dostarczają do twojego domu zamrożone posiłki skomponowane przez specjalistów. Dzięki temu nie narażasz pupila na niedobory oraz oszczędzasz czas na gotowaniu i zakupach.
Co jedzą najdłużej żyjące psy świata? W rzeczywistości każda z wcześniej wspomnianych opcji może być zdrowa. Pamiętaj jednak, by nie oszczędzać na jakości pożywienia. Jeśli decydujesz się na gotową karmę, sprawdzaj jej skład, a kiedy sam gotujesz, dokładnie weryfikuj ilość składników odżywczych w diecie pupila.
Ruch to zdrowie
Według badaczy nie ma wątpliwości co do tego, że aktywności fizyczna to niezbędny element zdrowego trybu życia. Bluey pracował przez całe dnie, zaganiając swoje stada bydła i owiec, nawet po osiągnięciu sędziwego wieku. Brak ruchu nie tylko może prowadzić do nadwagi czy otyłości, ale także wielu innych chorób.
Uważasz, że twój podopieczny nie przepada za aktywnością fizyczną, ponieważ nie lubi biegać czy bawić się piłką? Przede wszystkim próbuj różnych form ruchu. Zwierzęta tak jak ludzie mają różne upodobania, a przecież nie każdy człowiek lubi grać w piłkę nożną. Obecnie istnieje wiele szkół oraz treningów różnych psich sportów i każdy może znaleźć coś dla siebie i swojego pupila.
Pamiętaj, by motywować zwierzaka do podejmowania aktywności fizycznej. Psy, które nie są z natury energiczne, nie będą chciały biegać ani się bawić, jeżeli nie będziesz robił tego z nimi. Na początku wystarczą zwykłe spacery, a z czasem możesz urozmaicić je o dodatkowe formy aktywności, na przykład skakanie przez przeszkody czy szukanie rozłożonych przez ciebie smaczków. Jeśli twój podopieczny lubi towarzystwo innych psów, warto to korzystać i wybierać się z nim na psie wybiegi lub spacery z czworonożnymi sąsiadami.
Najdłużej żyjący pies świata zmarł po przeżyciu prawie 100 lat, ale przy obecnych możliwościach medycyny weterynaryjnej mógłby żyć znacznie dłużej. Dbaj o odpowiednie żywienie, zapewnienie aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej, a być może to twój podopieczny zostanie kolejnym rekordzistą.