Muchy, choć przez większość ludzi są traktowane z pewnym lekceważeniem, można uznać za ciekawą grupę owadów. Są wśród nich zarówno muchy pożyteczne dla człowieka, jak i takie, które mogą w znacznym stopniu utrudnić mu życie. Którym gatunkom warto się uważniej przyjrzeć? Ile żyje mucha domowa, a jaka jest długość życia muszki owocowej? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście!

Muchy – co musisz wiedzieć o tej grupie owadów?

Muchowate to ciekawa i bardzo zróżnicowana grupa owadów, którą warto bliżej poznać. Są to owady jajorodne, całkiem dobrze radzące sobie w świecie zdominowanym przez człowieka. Życie much jest bardzo krótkie, jednak szybki proces rozmnażania sprawia, że wyginięcie im nie grozi. 

Na świecie żyje kilkaset gatunków takich owadów, a w Polsce możesz poznać prawie 300 z nich. Z tekstu dowiesz się, że w twoim otoczeniu pojawia się mucha domowa, a także wiele jej koleżanek. Czym się różnią? Ile żyją muchy poszczególnych gatunków? Odpowiadamy!

ile żyje mucha

Ile żyje mucha? Najpopularniejsze gatunki much i długość ich życia 

Istnieje wiele gatunków much. W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje o tych, z którymi w Polsce spotykasz się najczęściej. Poznaj przedstawicielki poszczególnych gatunków. Zaczynamy od odpowiedzi na pytanie, ile żyje mucha domowa.

Ile żyje mucha domowa?

Ten gatunek muchy najlepiej przystosował się do życia w pobliżu człowieka i z nim spotykasz się najczęściej. Mucha domowa uwielbia te miejsca, gdzie pojawiają się zwierzęta (np. farmy i stajnie), chętnie zagląda też do domów i mieszkań.

Sprzyja jej wysoka temperatura, zatem może być bardziej dokuczliwa latem. Nie oznacza to jednak, że mucha domowa znika na czas zimy. Wciąż jest w pobliżu, choć ty aż tak nie odczuwasz jej obecności. 

Jak długo żyje mucha domowa?

Choć długość życia muchy domowej nie jest imponująca, gatunek ten wykazuje silną wolę przetrwania. Owad szybko się rozmnaża, a 30 dni życia wystarcza mu do znacznego zwiększenia populacji.

Samica jest w stanie złożyć jaja nawet 6 razy (w każdej partii znajduje się około 150 jaj). Oznacza to, że kontrolowanie populacji muchy domowej jest bardzo trudne, a z jej obecnością w pobliżu musisz się pogodzić – nawet jeśli jest dla ciebie uciążliwa.

Ile żyje mucha zgniłówka pokojowa?

Zgniłówka pokojowa to kolejny gatunek muchy, któremu nie przeszkadza bliskie sąsiedztwo człowieka. W jej przypadku proces rozmnażania także przebiega bardzo szybko, dlatego muchę zgniłówkę można spotkać często.

Gdzie żyją muchy zgniłówki?

W stajniach, chlewach i w domu. W tym ostatnim ulubionym pomieszczeniem zgniłkówki pokojowej jest – wbrew temu, co sugeruje nazwa – toaleta. Owad lubi też pokoje, a przede wszystkim okolice lamp. Tu najczęściej pojawiają się samce, których zadaniem jest przeprowadzanie zwiadowczych lotów. 

Ile żyje mucha zgniłówka?

Jak długo żyje mucha zgniłówka? Zaledwie kilka tygodni. W ciągu roku jednak może narodzić się aż siedem pokoleń ten niewielkiej muchy. Obecność owadów najmocniej wyczujesz wiosną i jesienią, choć w pobliżu twojego domu krążą one przez cały rok. 

Ile żyje mucha plujka pospolita?

Plujka pospolita to owad, który może cię zaskoczyć swoim zachowaniem. Wiadomo, że mucha ta odgrywa bardzo ważną rolę w medycynie sądowej. Dla samicy zwłoki (również te ludzkie) stanowią idealne miejsce do składania jaj, co pomaga patologom ustalić czas śmierci.

Rozmnażanie się muchy plujki

Ciekawy jest też sam sposób rozmnażania się tej muchy. Samica w locie wypluwa jaja na mięso, na którym później żerują larwy. Gdzie najczęściej spotkasz plujkę pospolitą? W pobliżu ludzkich domostw i miejsc, w których znajdują się zwierzęta. 

Długość życia muchy plujki

Ile żyje mucha plujka? Bardzo krótko. Cały cykl życia plujki pospolitej to niespełna 3 tygodnie. Tyle czasu zwykle mija od momentu złożenia jaja do śmierci dorosłej muchy. Choć życie tego owada jest tak krótkie, plujki nie są zagrożone. Dlaczego? Jednorazowo samica może bowiem złożyć nawet 300 jaj, które w ciągu kilku dni przekształcają się w dorosłe osobniki. 

ile żyje mucha

Jak długo żyje mucha bolimuszka kleparka?

A ile żyje mucha bolimuszka kleparka, zwana też muchą stajenną? Jej żywot również nie jest zbyt długi, ale to nie oznacza, że owad pozostaje niezauważony. Nieco mniejsza od muchy domowej bolimuszka może w swym krótkim życiu sporo namieszać. Żywi się m.in. krwią i przenosi wiele chorób wśród zwierząt.

Jak ją rozpoznać? Po szaro-czarnej barwie, przezroczystych skrzydłach i charakterystycznej kłujce, dzięki której może boleśnie kąsać swoich żywicieli. 

Ile żyje mucha padlinówka cesarska?

Padlinówka cesarska, nazywana jest też muchą mięsną. To kolejny gatunek muchy, który świetnie radzi sobie w środowisku antropogenicznym. Ten padlinożerny owad wyróżnia się zielono-metalicznym ubarwieniem. Ciało muchy pokrywają ciemne i dobrze widoczne włoski.

Co ciekawe, larwy tego owada mogą być z powodzeniem wykorzystywane w procesie leczenia ran odleżynowych oraz ropni. Ile żyje mucha padlinówka? Podobnie jak większość much, długość życia to zaledwie kilka tygodni. W tym czasie samica jest w stanie złożyć kilkaset jaj, więc gatunkowi również nie grozi wymarcie.

Ile żyje mucha cuchna nawozowa?

Cuchna nawozowa pomaga ograniczać liczebność innych muchówek, ponieważ stają się dla niej pożywieniem. Z tym pożytecznym owadem najczęściej spotkasz się na łąkach i pastwiskach, gdzie od wiosny do jesieni ma dobre warunki do życia. Co ciekawe, owad ten często wykorzystywany jest w badaniach naukowych nad genami i wpływem środowiska na enzymy. 

Krótka długość życia muchy tego gatunku nie przeszkadza jej w szybkim rozmnażaniu się, co akurat dla człowieka jest bardzo dobrą wiadomością. Owady te są bowiem wyjątkowo podatne na manipulacje genetyczne, z czego chętnie korzystają naukowcy. 

Ile żyją muszki owocowe?

Choć maleńkie muszki owocówki żyją bardzo krótko (około 2 tygodnie), mogą ci porządnie dać w kość. Bardzo szybko się rozmnażają, a do twojej kuchni mogą wpaść całą gromadą. Niestety, ich obecność wśród produktów spożywczych oznacza dla ciebie większe ryzyko kontaktu z bakteriami.

Muszki uwielbiają fermentującą żywność, a larwy czują się doskonale w jej sąsiedztwie. Jedna muszka owocówka potrafi jednorazowo złożyć nawet 500 jaj, więc skuteczne pozbycie się tych owadów kuchni może być sporym wyzwaniem. 

ile żyje mucha

Ile żyje bzyg pospolity?

Z tą pospolitą muchówką spotkasz się przede wszystkim na łąkach i w pobliżu lasów. Charakterystyczna żółta barwa i czarne pasy sprawiają, że bzyg pospolity często mylony jest z osą. Larwy tego owada żywią się mszycami, dlatego bzyg pospolity pomoże ci w walce ze szkodnikami atakującymi pola i ogrody. Ile żyje mucha zwana bzygiem pospolitym? Niespełna miesiąc. 

Już wiesz, ile żyje mucha. Żywot tego owada jest bardzo krótki, ale obecności much wokół i wewnątrz ludzkich domów nie można nie zauważyć. Uciążliwe bzyczenie i świadomość, że przenoszą one zarazki, skutecznie zniechęca do much. Niektóre gatunki są jednak całkiem pożyteczne i warto o tym pamiętać.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak