Dzień Żaby to wyjątkowe święto. W każdym kraju występują unikalne gatunki tych płazów. Część z nich, o czym mało kto wie, może nawet zatruć organizm po dotknięciu ich skóry! Co jeszcze warto wiedzieć o żabach w ich święto i na co dzień? Sprawdź w artykule!
Dzień Żaby 2024 – kiedy jest?
Światowy Dzień Żaby obchodzimy 20 marca. To idealny czas na to, aby poznać je bliżej. Co ciekawe, niektórzy obchodzą także ich nietypowe święta w lipcu. Właściwie nie powinno to dziwić. Są to w końcu zwierzęta bardzo powszechne w Polsce. W naszym kraju żyje bowiem 6 różnych gatunków. W innych częściach świata można spotkać niezwykle ciekawe i barwne odmiany. Ile o nich wiesz? Czytaj dalej i sprawdź swoją wiedzę.
Ciekawostki o zielonych zwierzakach w sam raz na Dzień Żaby
Nie u każdego żaby wzbudzają szczególną sympatię – a niesłusznie. Kilka informacji sprawi, że Dzień Żaby będziesz traktować jako coś więcej niż jedynie ciekawostkę:
- Te zwierzęta są niezwykle skuteczne jako naturalny środek owadobójczy. Żabki w ogrodzie okazują się niezwykle przydatnymi lokatorami.
- Czy wiesz, że niektóre gatunki żab potrafią dorastać nawet do 30 cm długości? Z kolei najmniejsze mają zaledwie 1,5 cm.
- Te zwierzaki kojarzą się głównie ze skakaniem – ale w rzeczywistości nie wszystkie gatunki potrafią to robić. Niektóre z nich mają tak krótkie kończyny, że skok na żadną odległość nie jest dla nich możliwy. Inne osobniki potrafią zaś wyskoczyć nawet na 3 metry wzwyż!
Jak widzisz, żaby są niezwykle różnorodne. Kolejną rzeczą, jakiej możesz o nich nie wiedzieć jest fakt, że wcale nie muszą pić. Nie oznacza to jednak wcale, że nie potrzebują wody! Jest im niezbędna do życia, lecz pobierają ją w inny sposób niż ludzie. Mianowicie – wchłaniają ją przez skórę.
Jak obchodzić Dzień żaby w Polsce?
W Japonii i niektórych krajach azjatyckich żaby są symbolem szczęścia. A jak to wygląda w Polsce? Nie funkcjonują tu żadne podobne wierzenia ludowe. Jednak w szkołach i przedszkolach często organizowane są różne wydarzenia na Dzień Żaby. Organizacje ochrony środowiska także wychodzą w tym czasie do społeczeństwa z wieloma inicjatywami. Warto w tym czasie przypomnieć sobie, jak ważny wpływ na zrównoważony ekosystem mają te zwierzaki!