Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku. W Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla dachowców – święto kota ma też na celu pomoc tym dziko żyjącym osobnikom.

dzień kota kiedy jest

Kiedy jest Dzień Kota 2024? Inne kocie święta

Mimo że Światowy Dzień Kota oficjalnie przypada na 17 lutego, niektóre kraje obchodzą to święto w innym czasie. Dlaczego? Mruczące zwierzęta są niezwykle ważne w wielu kulturach. W różnych częściach świata lokalne dni kota istniały już dawno.

Kiedy Dzień Kota obchodzą mieszkańcy innych krajów:

 • Japonia – 22 lutego;
 • Rosja – 1 marca;
 • Stany Zjednoczone – 29 października;
 • Wielka Brytania – 8 sierpnia;
 • Włochy (Dzień Czarnego Kota) – 17 listopada.

Dlaczego warto świętować Międzynarodowy Dzień Kota?

Kot to zwierzę uwielbiane i hodowane na całym świecie. To zaraz obok psów ulubiony towarzysz człowieka – zarówno w miastach, jak i na wsiach. Obchody akcji Dzień Kota podkreśla, jak ważni są pupile dla ich właścicieli. To także okres pomocy kotom bezdomnym i pokrzywdzonym przez los.

dzień kota infografika

Co podarować mruczkowi na Dzień Kota?

dzień kota jak obchodzić

Dzień Kota to doskonała okazja na podarowanie mruczkowi upominku. Możesz zdecydować się na zabawkę. W takim przypadku unikaj laserów, które są niezdrowe dla tych kotów. Zamiast nich wybierz myszkę z kocimiętką albo wędkę z piórkami. To nie tylko zapewni kotu rozrywkę, ale też poprawi wasze relacje i pozytywnie wpłynie na więź z podopiecznym.

Przekąski na wspólny trening

Jeśli twój kot jest łasuchem, dobrym wyborem będą zdrowe i smaczne przekąski. Firma Brit ma w swojej ofercie bezzbożowe smakołyki ze składem przygotowanym specjalnie z myślą o potrzebach żywieniowych kotów. Chrupiące przekąski Brit Care Cat Snack Superfruits Lamb oparte na jagnięcinie skutecznie zachęcą mruczka do jedzenia. Świetnie nadadzą się na nagrodę podczas szkolenia. Dodatek oleju z łososia i siemienia sprawia, że smakołyki dodatkowo pomagają dbać o sierść i skórę zwierzaka.

Zdrowa karma dla alergika

Jeśli twój mruczek dodatkowo cierpi na alergie, dobrym wyborem będzie produkt o wyjątkowym składzie. Brit Care Cat Insect & Herring to karma o specjalnej recepturze. Nie zawiera zbóż, za to jest oparta na białkach pochodzących od śledzi i owadów. W efekcie o wiele lepiej sprawdza się w przypadku zwierząt o specjalnych potrzebach żywieniowych. Brak tłuszczu z kurczaka chroni kota przed objawami nietolerancji. Dzięki temu będzie dobrze czuł się na co dzień, a to ważniejsze niż cokolwiek innego!

A może mokra karma dla kociaka?

Kocięta wymagają szczególnie dobrze dopasowanego żywienia. Małe kotki rosną, dlatego ich karma powinna być właściwie zbilansowana. Pełnoporcjowa formuła Brit Care Cat Pouches Kitten Fillets in Gravy with Tender Turkey Enriched with Sea Buckthorn and Nasturtium zawiera aż 85% mięsa w smacznym sosie, co zachęci do posiłku nawet niejadka. Wilgotna karma nie ma w sobie zbędnych dodatków w postaci GMO, soi, barwników lub konserwantów. Zestaw specjalnie wyselekcjonowanych ziół i jagód wspiera harmonijny wzrost zwierzęcia, zapewniając mu także odpowiednią dawkę siły na codzienne harce.

Brit Care Cat Sensitive Insect & Fresh Herring
Brit Care Cat Sensitive Insect & Fresh Herring
 • pełnoporcjowa karma z owadami i rybą
 • minimalizacja ryzyka niepożądanych reakcji
 • bez dodatku tłuszczu z kurczaka
Brit Care Cat Snack Superfruits Lamb
Brit Care Cat Snack Superfruits Lamb
 • bezzbożowe, chrupiące smakołyki
 • smak delikatnej jagnięciny
 • z olejem z łososia i siemieniem lnianym
Brit Care Cat Pouches Kitten Fillets in Gravy with Tender Turkey Enriched with Sea Buckthorn and Nasturtium
Brit Care Cat Pouches Kitten Fillets in Gravy with Tender Turkey Enriched with Sea Buckthorn and Nasturtium
 • pełnoporcjowa karma w galaretce
 • 85% mięsa i 4% ziół oraz jagód
 • bez dodatku soi, GMO, barwników i konserwantów

Kiedy jest Światowy Dzień Kota, nie zapominaj o tych zapomnianych!

Nie masz własnego pupila? Odwiedź schronisko i zaoferuj tam swoją pomoc. Możesz też wesprzeć finansowo swoją lokalną organizację pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom. Wiele takich miejsc potrzebuje karmy, koców lub pieniędzy na opiekę weterynaryjną.

Światowy Dzień Kota – ciekawostki

dzień kota ciekawostki

Ty też jesteś miłośnikiem tych niezwykłych zwierząt? Uczcij Dzień Kota tak, jak należy i poznaj bliżej swojego pupila.

 • Czy wiesz, że koty śpią aż 15-20 godzin dziennie? Oznacza to, że kot przesypia aż około ⅔ swojego życia!
 • Koty nie pocą się na ciele tak, jak ludzie. Regulują ciepło poduszkami łapek.
 • Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Nie jest to do końca prawdą – duże wysokości są dla nich niebezpieczne. Jednak przeciętny kot potrafi skoczyć z wysokości równej 6 długościom ciała.
 • Koci język nie ogranicza się do miauczenia. Te czworonogi wydają z siebie aż około 100 różnych dźwięków, a rozróżniają ich znacznie więcej.
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)