Dzień Wróbla 2024 – kiedy jest?
Światowy Dzień Wróbla wypada na sam początek wiosny, czyli 20 marca. Celem święta jest zwrócenie uwagi na zmniejszającą się populację tych ptaszków. Badania dowodzą, że w ostatnich latach wróbli przybyło, co cieszy. Nie oznacza to jednak, że ludzie powinni przestać o nie dbać. W końcu kto wyobraża sobie miejskie życie bez ich radosnego ćwierkania?
Jak obchodzić Międzynarodowy Dzień Wróbla?
Wróble są bohaterami wielu wierszy, piosenek i bajek dla dzieci. Jedną z najbardziej znanych postaci jest wróbelek Elemelek. Być może Dzień Wróbla to właśnie idealny czas, by wrócić do takich klasyków z dzieciństwa? Mamy też propozycję dla osób, które wolą współczesne kino. Czy wiesz, że kapitan Jack Sparrow z Piratów z Karaibów to w wolnym tłumaczeniu Jacek Wróbel? Co prawda filmy nie mają z wróblami wiele wspólnego, ale warto znać taką ciekawostkę.
Wróble wśród nas
Najlepiej jednak uczcić Dzień Wróbla spacerem na świeżym powietrzu. Poszukaj ptaków w swojej okolicy. Jeśli chcesz, możesz je nawet karmić. W okresie zimy i wczesnej wiosny, z pewnością to docenią. Wróble najchętniej jedzą nieprzetworzone zboża – żyto, pszenicę lub jęczmień, a także kasze, słonecznik i płatki owsiane. Światowy Dzień Wróbla to także najlepszy czas na wsparcie organizacji zajmujących się ochroną tych ptaków.
Światowy Dzień Wróbla – ciekawostki o tym ptaszku
- Na świecie istnieje aż 26 gatunków wróbli. W Polsce żyją te szarobrązowe. Jednak w innych miejscach na świecie można spotkać różne ciekawsze odmiany.
- Wróbel przybył do Polski prawdopodobnie z rejonów południowo-zachodniej Azji. Stopniowo rozprzestrzenił się z tych terenów na większość kontynentów.
- Wróbelki wiążą się w pary na całe życie i są bardzo przywiązane do swojego gniazdka. Jednocześnie ich czas wysiadywania jaj jest rekordowo krótki, jak na świat ptaków.
- W starożytnej Grecji wróble były uznawane za ptaki bogini miłości, czyli oczywiście Afrodyty.
- Najstarszy wróbel na świecie przeżył aż 23 lata!