Spanie z pupilem – jakie ma zalety?

Na początku warto wiedzieć, że spanie z kotem lub psem nie oznacza wyłącznie negatywów. Już od dawna stosowane są terapie z udziałem zwierząt domowych, które pomagają osobom samotnym i zestresowanym poczuć się lepiej. Nie trzeba oczywiście mieć wielkich problemów, aby skorzystać z ich psychologicznej pomocy – każdemu zdarza się gorszy wieczór, w którym obecność małego przyjaciela jest niezwykle pomocna.

Wiele osób sądzi, że dotyczy to jedynie psów, jednak nie jest to prawda – okazuje się, że mruczenie kota wpływa uspokajająco na układ nerwowy. W ten sposób osoby o wysokim poziomie kortyzolu mogą zaznać chwili spokoju i odpłynąć w głęboki sen. Pupil w łóżku łączy się również z ciepłem, które wytwarza jego ciało. To prosty sposób na ogrzanie się podczas chłodnych, zimowych wieczorów.

Ciekawym atutem spania ze zwierzętami jest redukcja możliwości prokrastynacji. Jak to dokładnie działa? Dość prosto. Pies będzie pragnął wyjść na spacer, a kot zapragnie swojego śniadania – jak można im wtedy odmówić? W ten sposób redukujemy czas w łóżku i zbieramy się do działania.

spanie z pupilem jakie ma zalety
Young couple in love kissing bedroom

Jakie wady są tu istotne?

Pierwszym i najważniejszym aspektem, na który każdy przeciwnik spania ze zwierzętami zwraca uwagę, jest brak wystarczającej higieny. Mowa tutaj o brudnych łapach, które wprowadzają do łóżka wiele zanieczyszczeń. W ten sposób dużo częściej trzeba zmieniać pościel. Jednocześnie trzeba pamiętać, że znajdzie się tam wiele bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na zwierzęta, które mogą na co dzień wychodzić poza mieszkanie. Mogą stamtąd przynosić wiele niebezpiecznych substancji, które z łatwością mogą być niebezpieczne dla właściciela.

Warto też wiedzieć, że spanie z pupilem łączy się również z możliwością pogorszenia jakości snu. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj zwierzę nie potrafi przespać całego okresu, w którym śpi jego właściciel. Jednocześnie zwyczajnie nie rozumie, że nie powinien nikogo budzić – to prosta droga do niepełnego i niestabilnego snu. Pierwsze dni mogą nie dać się we znaki, jednak im dłużej trwa tak niespokojny sen, tym większe problemy można odczuć. Zaczyna się od zmęczenia, które szybko przechodzi też przez irytację, kończąc na obniżonej jakości życia.

Jak dbać o higienę snu z pupilem?

Warto wiedzieć, że odpowiednie wychowanie może zminimalizować budzenie, którego dopuszczają się zwierzaki. W ten sposób można ominąć jedną z wad. Co z drugą? Brudne zwierzaki trzeba często czyścić, fundując im dokładne kąpiele – to jedyny sposób na zachowanie ich w wystarczającej czystości, aby nie przeniosły nadmiaru drobnoustrojów i brudu do łóżka. Warto też pamiętać, że odpowiedni materac w Elblągu powinien charakteryzować się wysokiej jakości pokrowcem, który można czyścić tak często, jak tego pragniemy. Takie produkty oferuje firma Hilding, która od lat produkuje materace i akcesoria do snu, będąc liderem w swojej branży.

spanie z pupilem jakie ma zalety a jak dbac o higiene snu z pupilem
Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.