Kołowrotek, poidełko, miseczka na jedzenie, kuweta oraz domek to rzeczy, które wiele osób kupuje dla chomika wraz z klatką. Czy jednak tyle wystarczy, aby pupil był zadowolony? Klatka dla chomika nie powinna być dobierana bez zastanowienia, ponieważ materiał i wymiary mają wpływ na komfort zwierzaka. Jest kilka chomiczych gatunków popularnych jako domowe pupile. Mimo że to małe gryzonie, potrzebują sporej przestrzeni do komfortowego życia. Przeczytaj nasz tekst, aby wybrać odpowiednią dla swojego chomika!
Klatka dla chomika syryjskiego a dla chomików dżungarskich – czy się różnią?
Chomiki to zwierzęta, które pod pewnymi względami mają te same potrzeby dotyczące wyposażenia, niezależnie od gatunku. Potrzebują tego samego, czyli:
- dużej klatki tylko dla siebie;
- misek na jedzenie suche i świeże;
- bezawaryjnego poidełka na wodę;
- domku, w którym będą mogły się schować;
- kołowrotka, dzięki któremu będą mogły spalić trochę energii.
Chomiki gatunków karłowatych są mniejsze niż chomik syryjski, w związku z tym niektóre akcesoria dla nich mogą być nieco mniejsze.
Ile kosztują klatki dla chomików i od czego to zależy?
Cena klatki zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału została wykonana oraz jakiej jest wielkości i jak złożoną ma konstrukcję. Najtańszą klatkę znajdziesz już w cenie od kilkudziesięciu złotych, ale czy na pewno będzie odpowiednia i zmieszczą się w niej wszystkie potrzebne akcesoria? Raczej nie. Nie warto oszczędzać na klatce dla chomika. To nieduże zwierzę uwielbia biegać i kopać w ściółce, a dużą klatkę można pięknie urządzić, by stała się ozdobą pokoju. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest także wyposażenie, które do niej wybierzesz.
Metalowa klatka dla chomika
Klatka dla chomika wykonana z metalu jest:
- wytrzymała;
- odpowiednio wentylowana;
- odporna na zęby i pazury chomika.
Zazwyczaj metalowe pręty są połączone z plastikową kuwetą. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na jej wysokość, ponieważ chomik, przekopując ściółkę, będzie wysypywał ją przez pręty.
Piętrowa klatka dla chomika – czy to dobry pomysł?
Chomiki uwielbiają eksplorować, a także wykazują zdolności wspinaczkowe. Nie są jednak dobrze przystosowane do takiej aktywności i niezbyt dobrze oceniają odległość, dlatego upadek czy zeskok z wysokości może skończyć się tragicznie. Klatki piętrowe nie są polecane dla tych gryzoni. O wiele lepsze jest długie i szerokie terrarium, w którym możliwe będzie umieszczenie dużej ilości ściółki do kopania tuneli. Chomik będzie o wiele bezpieczniejszy podczas aktywności i biegania w nocy, gdy nie będziesz go miał na oku.
Duża klatka dla chomika
Im większa klatka dla chomika, tym lepiej. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że duże klatki, z pełnym wyposażeniem, mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Każdy, nawet bardzo mały chomik potrzebuje dużej przestrzeni do życia. Pamiętaj mimo wszystko, że w ciasnej i za małej klatce dla chomika mogą się pojawić u niego przygnębienie, frustracja, agresja, a nawet choroby.
Mała klatka dla chomika
Czy mikroklatki oferowane w sklepach zoologicznych w ogóle mogą się przydać? Na pewno będą złym wyborem na stałe lokum dla chomika, jednak warto je mieć, bo bywają potrzebne w określonych sytuacjach:
- choroba – dużo łatwiej jest obserwować biegunkę, zebrać odchody do badania czy sprawdzić np. kolor moczu, kiedy chomik jest chory i potrzebujesz informacji, które pomogą lekarzowi weterynarii w diagnozie;
- sytuacja awaryjna – zwierzę odłowione z ulicy;
- lokum zastępcze na czas sprzątania klatki;
- transport.
Akwarium dla chomika
Chomik może zamieszkać też w starym akwarium… po rybkach. Jest to świetne, ekonomiczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli masz okazję odkupić duże, używane, rozszczelnione akwarium. Pamiętaj tylko o odpowiednich wymiarach, ponieważ nie może ono być zbyt wąskie i wysokie z uwagi na konieczność odpowiedniej wentylacji. Do akwarium można wsypać dużo więcej ściółki, niż do kuwety zwykłej klatki, a to sprawi chomikowi wiele radości. Jednocześnie przy odpowiedniej ilości trocin nie trzeba często czyścić chomiczego lokum, wystarczy regularnie opróżniać toaletę, na którą chomik zwykle wybiera jeden z rogów klatki.
Wymiary klatki dla chomika
Akwarium czy klatka dla chomika muszą być odpowiednio duże, żebyś mógł umieścić w nich kołowrotek o konkretnej średnicy. Jakie wymiary produktów możesz znaleźć na rynku? Parametry są dopasowane do poszczególnych gatunków gryzoni. Opisujemy je poniżej.
Klatka dla chomika 60×40 cm
Prawidłowej wielkości klatka dla chomików małych gatunków, takich jak:
- chomik dżungarski;
- chomik chiński;
- chomik Roborowskiego
powinna mieć wymiary podstawy nie mniejsze niż 60×40, a nawet 80×40 cm. Nic nie stoi na przeszkodzie, by klatka była dużo większa. Należy jednak zawsze pamiętać o rozstawie prętów w przypadku klatek metalowych – dla gatunków karłowatych odstępy między drucikami klatki nie powinny mieć więcej niż 0,9 cm.
Klatka dla chomika 80×40 cm
Klatki dla chomików o wymiarach podstawy 80×40 czy 100×50 cm są przeznaczone dla większych gatunków, czyli przede wszystkim dla chomików syryjskich. Są one większe niż gatunki karłowate, a co za tym idzie, wszystkie akcesoria dla nich również będą większe.
Wysokość klatki dla chomika
Klatka dla chomika powinna mieć wysokość, która:
- pozwoli na umieszczenie odpowiedniej wielkości kołowrotka;
- umożliwi wsypanie wysokiej warstwy ściółki;
- uniemożliwi zwierzęciu wyskoczenie (na akwarium można zastosować pokrywę z siatki w ramie);
- nie zaburzy wentylacji wewnątrz klatki.
Zazwyczaj optymalna wysokość klatki to ok. 40–50 cm, a nawet 60, jeśli duża część tego wymiaru jest zasypana ściółką.
Czy można trzymać dwa chomiki w jednej klatce?
Nie każdy o tym wie, ale warto podkreślić, że chomiki nie lubią towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku. Na co dzień są urocze i niegroźne, ale w konfrontacji z innym chomikiem stają się agresywne i bezwzględne. Skąd ta metamorfoza? Te zwierzaki mają przede wszystkim bardzo mocno rozwinięty instynkt terytorialny, a każda rywalizacja to walka na śmierć i życie. Klatka dla chomików nie jest więc dobrym pomysłem. Nawet dorastające ze sobą rodzeństwo może któregoś dnia zacząć walczyć. Warto trzymać się zatem zasady „jeden chomik – klatka też jedna”, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Klatki dla chomików – wyposażenie
Ceny i wymiary już znasz. Wiesz także, że nie można trzymać więcej niż jednego chomika w klatce. Klatka dla chomika musi być wyposażona w niezbędne akcesoria, takie jak:
- kołowrotek – dla chomików karłowatych wybierz ten o średnicy minimum 20 cm. Chomik syryjski potrzebuje zaś kołowrotka o średnicy 28 cm;
- tunele – pamiętaj, by nie decydować się na plastikowe, bo chomik może się w nich udusić. Najlepiej sprawdzą się tu papierowe rurki po papierze toaletowym, ręczniku papierowym czy też tunele drewniane dostępne w sklepach;
- odpylone trociny, wymieszane z sianem i wysypane grubą warstwą na dnie;
- poidełko i miski na jedzenie;
- domek;
- toaleta.
Oprócz tego pamiętaj także o odpowiednich odstępach między prętami. Powinny wynosić od 0,7 cm do 1,2 cm. Jeśli klatka dla chomika, którą kupiłeś, ma większy rozstaw, użyj siatki hodowlanej ze sklepu budowlanego. Chomiki to mistrzowie ucieczek!
Gdzie postawić klatkę z chomikiem?
Najlepszym miejscem dla chomika będzie niezbyt jasny kąt, z dala od przeciągu, hałasu, bezpośredniego nasłonecznienia. Nie powinno być blisko grzejnika, by nie przegrzać zwierzęcia. Chomik w dzień śpi, jest typem samotnika i łatwo się przeziębia. Właśnie dlatego powinieneś mu zapewnić taką przestrzeń, w której nic nie będzie mu przeszkadzało. To ruchliwe zwierzątko potrzebuje odpowiednich warunków do życia. Wielką rolę odgrywa tutaj oczywiście opisana przez nas klatka. Gryzoń musi mieszkać w miejscu, które w pełni zaspokoi jego potrzebę ruchu i zapewni jednocześnie spokój.
Ile kosztuje klatka dla chomika?
Cena klatki dla chomika zależy od miejsca zakupu, materiału wykonania produktu, a także tego, czy w zestawie są akcesoria. Prosta klatka dla chomika bez dodatków to koszt nawet 100 zł. Taka z akcesoriami zwykle kosztuje od 250 zł w górę. Rozbudowane zestawy mogą oznaczać koszt nawet kilkuset złotych. Jeśli interesuje cię używana klatka dla chomika, pamiętaj, żeby sprawdzić jej stan i zadbać o dokładną dezynfekcję przed wpuszczeniem zwierzęcia.
Pamiętaj, że klatka dla chomika musi być dostosowana do wielkości zwierzaka i uwzględniać wielkość odpowiednich akcesoriów dla niego, takich jak kołowrotek. To, czy wybierzesz klatkę z metalu, plastiku czy zdecydujesz się na akwarium, jest twoją decyzją. Zawsze możesz wrócić do naszego tekstu i przypomnieć sobie zalety i wady różnych rozwiązań.