Psy rasy chihuahua zyskały popularność dzięki celebrytkom, które swego czasu chętnie nosiły je w drogich torebkach. Niestety, z czasem pieski tej rasy zyskały wątpliwą sławę żywych maskotek. Miało to zdecydowanie negatywny wpływ na chihuahuy, które (tak jak wszystkie psy) potrzebują rozwoju i aktywności. Na szczęście rasa coraz częściej wybierana jest przez świadomych opiekunów. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć. Czytaj nasz artykuł! 

Chihuahua – opis rasy 

Jakie są skojarzenia z rasą psów chihuahua? Zdjęcia ukazują te pieski jako delikatne i kruche. Przy bliższych oględzinach ten czworonóg okazuje się jednak psem o zwartej i zadziwiająco mocnej budowie ciała. 

Chihuahua – wielkość i waga

Przeciętna wielkość chihuahuy wynosi 20 cm, jednak według wzorca ZKWP pod uwagę podczas oceny osobnika bierze się wyłącznie jego wagę. Idealnie chihuahuy powinny ważyć od 1,5 kg do 3 kg, chociaż są akceptowane także nieco lżejsze osobniki, pomiędzy 500 g a 1,5 kg.

Jak wygląda chihuahua?

Czaszka psów chihuahua ma zaokrąglony kształt jabłka, który jest cechą charakterystyczną dla rasy. Stop jest szeroki i głęboki, zaznaczony w sposób wyraźny, a czoło wypukłe. Chihuahuy wyróżniają urocze, nieco zadarte noski. Pieski mają też duże i bardzo ciemne oczy o okrągłym kształcie. Ich uszy są stojące i dość duże, szerokie u podstawy i zwężające się u góry. Ponadto, chihuahuy mają cegłowy lub nożycowy zgryz. 

Zobacz też:
Golden retriever – sympatyczny i oddany pies rodzinny z myśliwską przeszłością

Chihuahua krótkowłosa

W przypadku rasy chihuahua wzorzec dopuszcza psy krótkowłose lub długowłose. Odmiana krótkowłosa charakteryzuje się krótką i przylegającą szatą, nieco rzadszą w okolicy gardła i podbrzusza, natomiast dłuższa na szyi oraz ogonie. 

Chihuahua długowłosa

Chihuahua długowłosa ma za to szatę delikatną, lekko falistą bądź zupełnie prostą, a także niezbyt gęste podszycie. Tworzy charakterystyczne „piórka” na uszach, szyi, łapkach i ogonie. Wzorzec chihuahua w odmianie długowłosej dopuszcza każdą maść, we wszystkich barwach i kombinacjach. Jest zatem miejsce dla maści:

  • białej;
  • czarnej;
  • brązowej;
  • kremowej;
  • rudej.

Wyjątkiem są psy marmurkowe. 

Chihuahua – charakter psów 

Psy rasy chihuahua bardzo często traktuje się jak małe dzieci, które są delikatne i potrzebują stałej opieki. Rzeczywiście, są to czworonogi niezwykle przyjacielskie i czułe, które mocno przywiązują się do właściciela. Domagają się stałej uwagi i pieszczot. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że pobłażanie chihuahuom nie skończy się dobrze ani dla nich, ani dla opiekuna. 

Chihuahua potrzebuje ruchu

Dość często chihuahuy są traktowane wyłącznie jako psy kanapowe. Tymczasem te niewielkich rozmiarów czworonogi niezwykle lubią zabawę i potrzebują ruchu, aby pozostać spokojne i szczęśliwe. Oczywiście, zabawa powinna przebiegać w bezpiecznych warunkach, szczególnie jeśli odbywa się w towarzystwie dzieci lub innych psów.

Chihuahua i ich usposobienie

Chihuahuy nie należą do szczególnie ufnych psów. W towarzystwie obcych stresują się i mogą dawać o tym znać poprzez donośny szczek. Potrzeba czasu i dużej dozy łagodności, aby przekonać je do siebie, ale po zaprzyjaźnieniu z człowiekiem stają się niezwykle radosnymi i sympatycznymi kompanami. Chihuahuy nie nadają się na psy obronne ze względu na niewielki rozmiar, ale za pomocą szczeku mogą skutecznie ostrzegać domowników przed nieznajomymi. Chihuahuy to psy niezwykle oddane opiekunom, przyjazne i inteligentne. 

Chihuahua – długość życia i zdrowie

Wiele osób przed przygarnięciem czworonoga z pewnością zastanawia się, jaka jest długość życia chihuahuy i jak wygląda kwestia zdrowia tej rasy. 

Zobacz też:
Kundel – czy naprawdę kocha najbardziej?

Psy rasy chihuahua żyją średnio 14 lat, a zdarza się, że dożywają nawet 20. Z pewnością ucieszy to osoby, które szukają psa długowiecznego jako swojego towarzysza. Niestety, te niewielkie czworonogi często cierpią na różne choroby, które mogą wpływać na jakość ich życia. 

Najczęstsze choroby psów chihuahua

Do najczęściej pojawiających się chorób u psów rasy chihuahua zalicza się schorzenia oczu. Są to np.:

  • jaskra;
  • goniodysgeneza;
  • zwichnięcie soczewki;
  • dystrofia (zmętnienie) rogówki. 

Przydarzają się im też choroby serca, jak zwężenia zastawki tętnicy płucnej albo zwyrodnieniowa zastawki mitralnej. Poważną chorobą jest również zwyrodnienie chrząstek tchawiczych. Pies ma wówczas trudności z oddychaniem.

Inne schorzenia i problemy najmniejszych psów

Oprócz tego psy chihuahua mają też wodogłowie (będące chorobą neurologiczną), dziedziczne zwichnięcia rzepki, choroby zębów. Nieraz także łysieją. Suczki rasy chihuahua ciężko znoszą porody, dlatego powinny one przebiegać pod okiem doświadczonych i odpowiedzialnych hodowców. 

Chihuahua – pielęgnacja

Regularna pielęgnacja sierści chihuahuy jest jednym z gwarantów utrzymania jej w nienagannym stanie. Zarówno przy krótkowłosych, jak i długowłosych chihuahuach należy spodziewać się linienia w okresie wiosennym i jesiennym – w tym czasie trzeba wyczesywać włosy nieco częściej. Krótkie włosy wymagają oczywiście mniejszej pracy niż długie. Te bowiem musisz psu rozczesywać regularnie, aby uniknąć kołtunów. 

Mycie psów chihuahua, troska o zęby i oczy

Mycie psów powinno odbywać się tylko w razie największej konieczności (niezbyt często, gdyż chihuahuy należą do czystych zwierząt). Używaj wtedy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji psów. Oprócz tego należy poświęcać szczególną uwagę zębom oraz oczom chihuahuy, które często narażone są na choroby.

Chihuahua – żywienie

W przypadku rasy chihuahua żywienie wpływa zarówno na zdrowie, jak i wygląd. Psy potrzebują dobrej jakościowo karmy, która dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Porcję należy dostosować do wieku, stanu zdrowia oraz kondycji czworonoga. Inaczej będzie wyglądało odżywianie szczeniaków chihuahua, a inaczej – psa w podeszłym wieku, który potrzebuje mniej ruchu. Dzięki właściwemu żywieniu psa nie będzie ryzyka nadmiernej otyłości u chihuahuy. Pamiętaj, że jeśli twój pupil nie jest zbyt aktywny fizycznie, porcje jego jedzenia powinny być odpowiednio mniejsze. 

Zobacz też:
Puli – owczarek prosto z Węgier, który urzeka niezwykłym wyglądem

Pies chihuahua a ekstremalne temperatury

Psy rasy chihuahua nie czują się komfortowo w skrajnych warunkach pogodowych. Zdecydowanie nie są to czworonogi, które można pozostawiać zbyt długo na dworze. Chihuahuy dość dobrze znoszą letnie dni, nawet te bardziej upalne. Jednak nie możesz zapominać o zapewnieniu im wody i zapewnieniu miejsca, w którym mogą się ochłodzić. Szczególnie dotyczy to odmiany krótkowłosej oraz psów o białym chihuahua umaszczeniu, które mogą być podatne na udary cieplne. 

Zima to ciężki okres dla psów rasy chihuahua. Nawet odmiana długowłosa pozostaje bardzo wrażliwa na zimno. Z tego powodu spacery musisz ograniczyć do niezbędnego minimum, a przed wyjściem odziać czworonogi w wygodne i ciepłe kubraczki. 

Chihuahua – hodowla 

Wybór odpowiedniej hodowli jest niezwykle ważny w przypadku psów rasy chihuahua. Ze względu na wyjątkowo trudne porody, te czworonogi powinny przebywać pod opieką szczególnie odpowiedzialnych i zdolnych hodowców. Tylko wówczas możesz mieć pewność, że psy traktowane są z najwyższą troską i nie są rozmnażane zbyt często. Wyznacznikiem dobrej hodowli będzie także umiejętne krzyżowanie poszczególnych osobników, czyli niedopuszczanie do rozmnażania psów dotkniętych chorobami genetycznymi. 

Chihuahua – cena 

Cena za psa rasy chihuahua zależy przede wszystkim od hodowli, z której on pochodzi. Czynniki nie mniej istotne to także wiek, płeć oraz odmiana rasy. Zazwyczaj szczeniak chihuahua kosztuje 5000-6500 zł, jednak zdarza się, że hodowcy oczekują za niektóre psy nawet powyżej 12000 zł. 

Chihuahua – historia rasy

Psy chihuahua należą do najstarszych ras znanych w Ameryce Północnej. Za ich protoplastów uważa się czworonogi Techichi, żyjące niegdyś w azteckich pałacach. Nazwa rasy chihuahua pochodzi od regionu w Meksyku. W XIX wieku czworonogi odkryto „na nowo” w USA. W 1904 r. zostały zarejestrowane w AKC i zyskały w Stanach Zjednoczonych znaczną popularność, a po pewnym czasie – także na całym świecie.

Zobacz też:
Lwi piesek – niepozorny Francuz

Chihuahua – dla kogo?

Chihuahuy nadają się na pierwsze psy. Pomimo nieco krnąbrnej natury, są one przyjacielskie, radosne i doskonale przystosowują się do zmiennych okoliczności. Dobrze odnajdą się zarówno w małym mieszkaniu, jak i domu z ogrodem.

Musisz mieć świadomość, że chihuahuy potrzebują opiekuna łagodnego i stanowczego jednocześnie. Są psami niezwykle czułymi, które kochają towarzystwo najbliższych sobie ludzi. Jednocześnie jednak jest to rasa, która urok wykorzystuje dla swoich korzyści. Potrzeba zatem znacznej konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu psów, aby nie udało im się sterroryzować właściciela.

Chihuahua – opinie o sposobach socjalizacji

Bardzo ważne jest, aby hodowcy oraz potencjalni opiekunowie dbali o socjalizację chihuahuy z innymi zwierzętami. Psy bardzo dobrze odnajdą się w towarzystwie kotów i mniejszych stworzeń, szczególnie jeśli wychowywały się w ich towarzystwie od szczeniaka. Chihuahuy nie powinny okazywać wrogości względem innych psów, ale trzeba bardzo uważać podczas ich zapoznawania. Chihuahua nie ma świadomości swoich niewielkich rozmiarów, a przez śmiałość przy powitaniach mogą narazić się na niechęć, a nawet atak ze strony większych psów. Dobrym pomysłem będzie stopniowe zapoznawanie ich ze zwierzakami spokojnymi i zsocjalizowanymi. 

Chihuahua a dzieci i osoby starsze

Chihuahuy dość dobrze znoszą towarzystwo dzieci, szczególnie starszych, które potrafią delikatnie obchodzić się ze zwierzakami. Nie powinno się jednak pozostawiać chihuahuy w obecności bardzo małych i nieostrożnych dzieci, które mogą niechcący wyrządzić psu krzywdę. Bardzo dobrze sprawdzą się one natomiast jako towarzystwo osób starszych – pod warunkiem, że seniorzy będą w stanie zapewnić psom codzienną dawkę spacerów. 

Chihuahua – ciekawostki

Znane osoby, które mają lub miały psy rasy chihuahua, to m.in. Britney Spears, Paris Hilton, Madonna, Alyssa Milano, Jamie Lee Curtis, Demi Moore, Mickey Rourke i George Lopez.

Chihuahua to pies bardzo mały, ale o wielkiej chęci do okazywania uczuć. Taki piesek idealnie nadaje się na pierwszego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednia dawka ruchu i pielęgnacja to podstawa. Bez tego wygląd i zdrowie malutkiego pupila mogą się pogorszyć, a tego chyba nie chce żaden miłośnik psów, prawda?

Zobacz też:
Owczarek południoworosyjski jużak – charakter, wygląd, predyspozycje. Wszystko, co musisz wiedzieć o rasie!