Miało to zdecydowanie negatywny wpływ na chihuahuy, które (tak jak wszystkie psy) potrzebują rozwoju i aktywności. Na szczęście rasa coraz częściej wybierana jest przez świadomych opiekunów. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarmasa ciała: idealna od 1,5 kg do 3 kg;
dopuszczalna od 0,5 kg do 1,5 kg
Szatasierść: krótka, błyszcząca, z lekkim podszerstkiem lub długa, jedwabista, delikatna, z niezbyt obfitym podszyciem;
maść: dopuszczalna każda prócz marmurkowej
❤️ Długość życia12–20 lat
🐶 Charakterodważny, aktywny, ruchliwy, czujny, żywy

Opis rasy psa chihuahua

Chihuahua z babeczką

Jakie są skojarzenia z rasą psów chihuahua? Zdjęcia ukazują te pieski jako delikatne i kruche. Przy bliższych oględzinach ten czworonóg okazuje się jednak psem o zwartej i zadziwiająco mocnej budowie ciała. 

Chihuahua – wielkość i waga

Przeciętna wielkość chihuahuy wynosi 20 cm, jednak według wzorca ZKWP pod uwagę podczas oceny osobnika bierze się wyłącznie jego wagę. Idealnie chihuahuy powinny ważyć od 1,5 kg do 3 kg, chociaż są akceptowane także nieco lżejsze osobniki, pomiędzy 500 g a 1,5 kg.

Jak wygląda pies rasy chihuahua?

Czaszka psów chihuahua (cziłała) ma zaokrąglony kształt jabłka, który jest cechą charakterystyczną dla rasy. Stop jest szeroki i głęboki, zaznaczony w sposób wyraźny, a czoło wypukłe. Chihuahuy wyróżniają urocze, nieco zadarte noski.

Pieski mają też duże i bardzo ciemne oczy o okrągłym kształcie. Ich uszy są stojące i dość duże, szerokie u podstawy i zwężające się u góry. Ponadto, chihuahuy mają cegłowy lub nożycowy zgryz. 

chihuahua na trawie

Chihuahua krótkowłosa

W przypadku rasy chihuahua wzorzec dopuszcza psy krótkowłose lub długowłose. Odmiana krótkowłosa charakteryzuje się krótką i przylegającą szatą, nieco rzadszą w okolicy gardła i podbrzusza, natomiast dłuższą na szyi oraz ogonie. 

Chihuahua długowłosa

Chihuahua długowłosa leży

Chihuahua długowłosa ma za to szatę delikatną, lekko falistą bądź zupełnie prostą, a także niezbyt gęste podszycie. Tworzy charakterystyczne „piórka” na uszach, szyi, łapkach i ogonie. Wzorzec chihuahua w odmianie długowłosej dopuszcza każdą maść, we wszystkich barwach i kombinacjach. Jest zatem miejsce dla maści:

  • białej;
  • czarnej;
  • brązowej;
  • kremowej;
  • rudej.

Wyjątkiem są psy marmurkowe. 

Chihuahua – charakter najmniejszego psa świata

Chihuahua siedzi

Psy tej rasy bardzo często traktuje się jak małe dzieci, które są delikatne i potrzebują stałej opieki. Rzeczywiście, są to czworonogi niezwykle przyjacielskie i czułe, które mocno przywiązują się do właściciela. Domagają się stałej uwagi i pieszczot. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że pobłażanie chihuahuom nie skończy się dobrze ani dla nich, ani dla opiekuna. 

Zobacz także:  Malinois

Chihuahua potrzebuje ruchu

Chihuahua w trawie

Dość często chihuahuy są traktowane wyłącznie jako psy ozdobne i do towarzystwa. Tymczasem te miniaturowe czworonogi niezwykle lubią zabawę i potrzebują ruchu, aby pozostać spokojne i szczęśliwe. Oczywiście, zabawa powinna przebiegać w bezpiecznych warunkach, szczególnie jeśli odbywa się w towarzystwie dzieci lub innych psów.

Chihuahua i ich usposobienie

Chihuahuy nie należą do szczególnie ufnych psów. W towarzystwie obcych stresują się i mogą dawać o tym znać poprzez donośny szczek. Potrzeba czasu i dużej dozy łagodności, aby przekonać je do siebie, ale po zaprzyjaźnieniu z człowiekiem stają się niezwykle radosnymi i sympatycznymi kompanami.

Chihuahuy nie nadają się na psy obronne ze względu na niewielki rozmiar, ale za pomocą szczeku mogą skutecznie ostrzegać domowników przed nieznajomymi. Chihuahuy to psy niezwykle oddane opiekunom, przyjazne i inteligentne. 

Chihuahua (cziłała) – długość życia i zdrowie

Chihuahua z muszką

Wiele osób przed przygarnięciem czworonoga z pewnością zastanawia się, jaka jest długość życia chihuahuy i jak wygląda kwestia zdrowia tej rasy. 

Psy rasy chihuahua żyją średnio 14 lat, a zdarza się, że dożywają nawet 20. Z pewnością ucieszy to osoby, które szukają psa długowiecznego jako swojego towarzysza. Niestety, te niewielkie czworonogi często cierpią na różne choroby, które mogą wpływać na jakość ich życia. 

Najczęstsze choroby psów chihuahua

Do najczęściej pojawiających się chorób u psów rasy chihuahua zalicza się schorzenia oczu. Są to np.:

  • jaskra;
  • goniodysgeneza;
  • zwichnięcie soczewki;
  • dystrofia (zmętnienie) rogówki. 
chihuahua przy oknie

Przydarzają się im też choroby serca, jak zwężenia zastawki tętnicy płucnej albo zwyrodnieniowa zastawki mitralnej. Poważną chorobą jest również zwyrodnienie chrząstek tchawiczych. Pies ma wówczas trudności z oddychaniem.

Inne schorzenia i problemy najmniejszych psów

Oprócz tego psy chihuahua mają też wodogłowie (będące chorobą neurologiczną), dziedziczne zwichnięcia rzepki, choroby zębów. Nieraz także łysieją. Suczki rasy chihuahua ciężko znoszą porody, dlatego powinny one przebiegać pod okiem doświadczonych i odpowiedzialnych hodowców. 

Chihuahua – pielęgnacja pieska

Chihuahua w kąpieli

Regularna pielęgnacja sierści chihuahuy jest jednym z gwarantów utrzymania jej w nienagannym stanie. Zarówno przy krótkowłosych, jak i długowłosych chihuahuach należy spodziewać się linienia w okresie wiosennym i jesiennym – w tym czasie trzeba wyczesywać włosy nieco częściej.

Krótkie włosy wymagają oczywiście mniejszej pracy niż długie. Te bowiem musisz psu rozczesywać regularnie, aby uniknąć kołtunów. 

Mycie psów chihuahua, troska o zęby i oczy

Mycie psów powinno odbywać się tylko w razie największej konieczności (niezbyt często, gdyż chihuahuy należą do czystych zwierząt). Używaj wtedy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji psów. Oprócz tego należy poświęcać szczególną uwagę zębom oraz oczom chihuahuy, które często narażone są na choroby.

Chihuahua – żywienie

Chihuahua na łące

W przypadku rasy chihuahua żywienie wpływa zarówno na zdrowie, jak i wygląd. Psy potrzebują dobrej jakościowo karmy, która dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Porcję należy dostosować do wieku, stanu zdrowia oraz kondycji czworonoga.

Inaczej będzie wyglądało odżywianie szczeniaków chihuahua, a inaczej – psa w podeszłym wieku, który potrzebuje mniej ruchu. Dzięki właściwemu żywieniu psa nie będzie ryzyka nadmiernej otyłości u chihuahuy. Pamiętaj, że jeśli twój pupil nie jest zbyt aktywny fizycznie, porcje jego jedzenia powinny być odpowiednio mniejsze. 

Pies chihuahua a ekstremalne temperatury

Psy rasy chihuahua nie czują się komfortowo w skrajnych warunkach pogodowych. Zdecydowanie nie są to czworonogi, które można pozostawiać zbyt długo na dworze. Chihuahuy dość dobrze znoszą letnie dni, nawet te bardziej upalne.

Jednak nie możesz zapominać o zapewnieniu im wody i zapewnieniu miejsca, w którym mogą się ochłodzić. Szczególnie dotyczy to odmiany krótkowłosej oraz białych chihuahua. Z kolei ciemne psy mogą być podatne na udary cieplne. 

Zobacz także:  Dog kanaryjski
Pies chihuahua w ubranku na spacerze

Zima to ciężki okres dla psów rasy chihuahua. Nawet odmiana długowłosa pozostaje bardzo wrażliwa na zimno. Z tego powodu spacery musisz ograniczyć do niezbędnego minimum, a przed wyjściem odziać czworonogi w wygodne i ciepłe kubraczki

Chihuahua – hodowla 

Wybór odpowiedniej hodowli jest niezwykle ważny w przypadku psów rasy chihuahua. Ze względu na wyjątkowo trudne porody, te czworonogi powinny przebywać pod opieką szczególnie odpowiedzialnych i zdolnych hodowców.

Tylko wówczas możesz mieć pewność, że psy traktowane są z najwyższą troską i nie są rozmnażane zbyt często. Wyznacznikiem dobrej hodowli będzie także umiejętne krzyżowanie poszczególnych osobników, czyli niedopuszczanie do rozmnażania psów dotkniętych chorobami genetycznymi.

Chihuahua szczeniak

Chihuahua – cena 

Cena za szczenię rasy chihuahua zależy przede wszystkim od hodowli, z której on pochodzi. Czynniki nie mniej istotne to także wiek, płeć oraz odmiana rasy. Zazwyczaj szczeniak chihuahua kosztuje 5000-6500 zł, jednak zdarza się, że hodowcy oczekują za niektóre psy nawet powyżej 12000 zł. 

Chihuahua – historia rasy

Chihuahua w parku

Psy chihuahua należą do najstarszych ras znanych w Ameryce Północnej. Za ich protoplastów uważa się czworonogi Techichi, żyjące niegdyś w pałacach azteków. Nazwa rasy chihuahua pochodzi od regionu w Meksyku. W XIX wieku czworonogi odkryto „na nowo” w USA. W 1904 r. zostały zarejestrowane w AKC i zyskały w Stanach Zjednoczonych znaczną popularność, a po pewnym czasie – także na całym świecie.

Chihuahua – dla kogo?

Chihuahuy nadają się na pierwsze psy. Pomimo nieco krnąbrnej natury, są one przyjacielskie, radosne i doskonale przystosowują się do zmiennych okoliczności. Dobrze odnajdą się zarówno w małym mieszkaniu, jak i domu z ogrodem.

Chihuahua z opiekunem

Musisz mieć świadomość, że chihuahuy potrzebują opiekuna łagodnego i stanowczego jednocześnie. Są psami niezwykle czułymi, które kochają towarzystwo najbliższych sobie ludzi. Jednocześnie jednak jest to rasa, która urok wykorzystuje dla swoich korzyści. Potrzeba zatem znacznej konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu psów, aby nie udało im się sterroryzować właściciela.

Chihuahua – opinie o sposobach socjalizacji

Bardzo ważne jest, aby hodowcy oraz potencjalni opiekunowie dbali o socjalizację chihuahuy z innymi zwierzętami. Psy bardzo dobrze odnajdą się w towarzystwie kotów i mniejszych stworzeń, szczególnie jeśli wychowywały się w ich towarzystwie od szczeniaka.

Chihuahuy nie powinny okazywać wrogości względem innych psów, ale trzeba bardzo uważać podczas ich zapoznawania. Chihuahua nie ma świadomości swoich niewielkich rozmiarów, a przez śmiałość przy powitaniach mogą narazić się na niechęć, a nawet atak ze strony większych psów. Dobrym pomysłem będzie stopniowe zapoznawanie ich ze zwierzakami spokojnymi i zsocjalizowanymi. 

Chihuahua leży na trawniku

Chihuahua a dzieci i osoby starsze

Chihuahuy dość dobrze znoszą towarzystwo dzieci, szczególnie starszych, które potrafią delikatnie obchodzić się ze zwierzakami. Nie powinno się jednak pozostawiać chihuahuy w obecności bardzo małych i nieostrożnych dzieci, które mogą niechcący wyrządzić psu krzywdę. Bardzo dobrze sprawdzą się one natomiast jako towarzystwo osób starszych – pod warunkiem, że seniorzy będą w stanie zapewnić psom codzienną dawkę spacerów. 

Chihuahua – galeria zdjęć

Chihuahua – ciekawostki

Znane osoby, które mają lub miały psy rasy chihuahua, to m.in. Britney Spears, Paris Hilton, Madonna, Alyssa Milano, Jamie Lee Curtis, Demi Moore, Mickey Rourke i George Lopez.

Nie ma chyba nazwy rasy, która dla Polaków była by bardziej problematyczna do wymówienia. Spotyka się określenia takie jak: „chiuaua”, „ciułała”, czy nawet „ciulala”!

Chihuahua to pies bardzo mały, ale o wielkiej chęci do okazywania uczuć. Taki piesek idealnie nadaje się na pierwszego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednia dawka ruchu i pielęgnacja to podstawa. Bez tego wygląd i zdrowie malutkiego pupila mogą się pogorszyć, a tego chyba nie chce żaden miłośnik psów, prawda?

Popularne imiona dla psa rasy chihuahua

Popularne imiona dla psa rasy chihuahua to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.
Zobacz także:  Terier czeski

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest długość życia psa rasy chihuahua?

Długość życia psy rasy chihuahua to od 12 do nawet 20 lat. 

Na co najczęściej chorują psy rasy chihuahua?

Psy rasy chihuahua często mają problemy stomatologiczne i związane z oczami. Ponadto często występuje u nich niezrośnięte ciemiączko, problemy z sercem i zwichnięcie rzepki oraz dysplazje stawów. 

Ile najdłużej żyła chihuahua?

Najdłużej żyjąca chihuahua w historii, o jakiej wiemy to piesek o imieniu Maverick, którego właścicielem był aktor Dermot Mulroney. Chihuahua dożyła 22 lat. Bliski tego rekordu był Megabyte, który przeżył prawie 21 lat.

Jak wygląda dorosła chihuahua?

Chihuahua może być krótko- lub długowłosy. Ma zaokrągloną głowę i duże wyraziste oczy oraz duże stojące uszy. Może występować we wszystkich kolorach i kombinacjach, poza umaszczeniem marmurkowym. Dopuszczalna waga to według wzorca od 0,5 do 1,5 kilograma, jednak pożądane są rozmiary od 1,5 kg do 3 kg. FCI wyjątkowo nie określa dla tej rasy wzrostu, jednak dorosłe psy zazwyczaj mają od 18 do 23 centymetrów.

Kiedy chihuahua zmienia sierść?

Chihuahua długowłosa, jak i krótkowłosa linieje przez cały rok. 

Czy istnieje chihuahua miniaturka?

Nie istnieje chihuahua miniaturka. Już ta rasa sama w sobie jest najmniejszą na świecie. 

Czy chihuahua może zostać sam w domu?

Chihuahua nie powinna zostawać sama w domu na dłuższy czas. Ten pies bardzo przywiązuje się do właściciela i nie lubi być pozostawiany w samotności.

Czy chihuahua niszczy w domu?

Chihuahua nie powinien powodować zniszczeń w naszym domu. Jeśli mimo wszystko tak się dzieje, zastanów się, co może być tego przyczyną. Być może pies nie ma wystarczająco gryzaków lub jest zostawiany sam w domu. 

Jak dbać o psa chihuahua?

Pielęgnacja krótkowłosego chihuahua jest dosyć prosta – wystarczy okresowe szczotkowanie i przecieranie go mokrą szmatką. Długowłosego chihuahua należy wyczesywać codziennie.

Czy chihuahua bardzo linieje?

Chihuahua ma niezbyt obfity podszerstek, więc nie linieje zbyt intensywnie, szczególnie w przypadku odmiany krótkowłosej.

Jak socjalizować chihuahua?

Psa rasy chihuahua należy zacząć socjalizować jak najwcześniej. W przeciwnym przypadku może stać się nieufny wobec otoczenia i niespokojny przy każdym wyjściu z domu. 

Ile zębów ma chihuahua?

Dorosły chihuahua, tak jak inne psy, ma 42 zęby. U tej rasy często pojawiają się jednak problemy stomatologiczne, które mogą objawiać się między innymi nadprogramową liczbą zębów.

Jak przemywać oczy chihuahua?

Oczy chihuahua, który ma problemy z kanalikami łzowymi, należy przemywać raz lub dwa razy dziennie, za pomocą miękkiej szmatki lub wacika nasączonego solą fizjologiczną, letnią wodą, lub specjalnie przeznaczonym do tego płynem.

Czy chihuahua się strzyże?

Długowłosą chihuahuę można przystrzyc, jeśli jej sierść jest za długa. Nie trzeba jednak tego robić. 

Dlaczego chihuahua jest agresywny?

Prawidłowo wychowany chihuahua nie powinien być agresywny. Jeśli jednak tak się dzieje, może to wynikać z różnych problemów, jak nieprawidłowe wychowanie, złe wspomnienia z przeszłości, albo strach w chwili obecnej. 

Dlaczego chihuahua szczeka?

Jest wiele powodów, z których chihuahua może szczekać – może być samotny, przestraszony lub podekscytowany. Jeśli jednak robi to bezustannie, prawdopodobnie coś jest nie tak – postaraj się odkryć tego przyczynę.

Czy chihuahua są groźne?

Chihuahua, jako najmniejszy pies na świecie, zdecydowanie nie jest groźny. On sam jednak może nie zdawać sobie z tego sprawy. 

Czy chihuahua płacze?

Chihuahua jak najbardziej może płakać. Co więcej, te psy bardzo często mają problemy z kanalikami łzowymi, co sprawia, że ich oczy wymagają regularnego przemywania.

Jakie mięso może jeść chihuahua?

Chihuahua może jeść mięso przeżuwających zwierząt rzeźnych, dziczyznę, drób i ryby. Wieprzowinę można podawać po obróbce termicznej.

Jakie zabawki dla chihuahua?

Zabawka dla chihuahua powinna być niezbyt duża i niezbyt ciężka, aby piesek mógł rzeczywiście się nią bawić. Potrzebne mu będą również gryzaki.

Jak duże są chihuahua?

Chihuahua osiągają wzrost do 25 centymetrów i mogą ważyć do 3 kilogramów.

Bibliografia

Wzorzec FCI 218/15.09.2010/GB, wersja polska listopad 2010, https://www.zkwp.pl/wzorce/218.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.