Chart węgierski zadziwia swoją prędkością i wytrzymałością. Na niektórych dystansach jest szybszy niż greyhound. Ostatecznie został stworzony właśnie po to, by osiągać możliwie najlepsze wyniki. Współcześnie ta umiejętność nie jest już raczej wykorzystywana do polowań, jednak wciąż można natrafić na wyścigi psów, w których biorą udział charty. Nie znaczy to jednak, że nie są dobrymi psami rodzinnymi. Mimo swojej prędkości potrafią być bardzo zrównoważone, a przy tym niezmiernie przywiązane do swojego opiekuna. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej rasie? Zanim taki pies trafi pod twój dach, koniecznie zapoznaj się z jego wzorcem.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 62 do 67 cm, psy od 65 do 70 cm
masa ciała: do 32 kg
Szatasierść: twardy, krótki włos okrywowy, zimą czasami gęsty podszerstek
maść: każda dopuszczalna prócz niebieskiej, w tym ze znaczeniami, brązowej, trójbarwnej, czarnej podpalanej, wilczastek
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterwytrzymały, czujny, inteligentny, wierny, obronny, zdystansowany

Czym różni się chart węgierski od innych podobnych psów?

To bardzo elegancki pies, z dobrze rozwiniętym kośćcem. Jest muskularny, ale sprawia przy tym wrażenie lekkiego i szybkiego. Powinien być nieco dłuższy, dlatego jego sylwetkę można określić jako prostokątną. Widziana z profilu głowa powinna mieć kształt klina, a jego mózgoczaszka powinna być umiarkowanie mocna. Średniej długości szyja nie może posiadać dodatkowych fałd i powinna dopełniać obraz tego pięknie wyglądającego czworonoga. Chart węgierski ma długie nogi, ustawione do siebie w sposób równoległy. Jest mniejszy i nieco masywniejszy niż popularny greyhound. Ma także grubsze uszy. Swoim wyglądem przypomina charta polskiego.

Chart węgierski – jego wielkość i umaszczenie

Chart węgierski jest stosunkowo dużym psem. Samiec powinien mierzyć w kłębie pomiędzy 65 a 70 cm, a samice 62–67 cm. Co jest jednak wyjątkowe w przypadku tej rasy, w trakcie wystawy ważniejsza będzie proporcjonalna i harmonijna budowa niż idealny wzrost psa. Ich waga powinna być adekwatna do wzrostu, ale nie może przekraczać 32 kg. Nie przekarmiaj zwierzęcia, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jego sierść jest krótka i przylegająca do ciała, ale przy tym gęsta i posiadająca podszerstek. Psy te mogą występować w niemal wszystkich umaszczeniach, z wyjątkiem:

  •  niebieskiego;
  •  niebieskiego z białymi znaczeniami;
  • brązowego;
  • wilczastego;
  •  czarnego podpalanego;
  • tricolor.

Chart węgierski i jego charakter – to dobry pies rodzinny!

Chart węgierski wyróżnia się na tle pozostałych swoim charakterem. Ma wyjątkowo silny, jak na psy z X grupy FCI, instynkt stróżowania. To sprawia, że szczególnie mocno przywiązuje się do swojej rodziny i jest gotów chronić ją przed zagrożeniami. Jest przy tym dość czuły i delikatny. To sprawia, że często wybiera się go na psa rodzinnego. Powinien chronić swojego właściciela oraz jego dobra, dlatego jeśli charta węgierskiego na ulicy, nie zbliżaj się do jego opiekuna zbyt gwałtownie. Należy podkreślić, że dobrze prowadzony chart węgierski nie jest psem agresywnym i nie atakuje bez powodu i mocnego ostrzeżenia, np. poprzez warczenie.

Czy szybki oznacza ruchliwy?

Mówi się, że chart węgierski to pies nie do zdarcia. Niełatwo go zmęczyć – może naprawdę dużo biegać, dlatego koniecznie musi mieć zapewnioną taką możliwość. Jednocześnie jednak w warunkach domowych potrafi przywyknąć do ograniczonej przestrzeni. Odpowiednio wychowany będzie zrównoważonym i spokojnym towarzyszem, który jedynie w trakcie spaceru da upust tlącej się w nim energii. Nie da się jednak ukryć, że to w dalszym ciągu stosunkowo duży pies, który może nie najlepiej czuć się w niewielkiej przestrzeni.

Zdrowie charta węgierskiego – uważaj na otyłość

Charty to psy o stosunkowo lekkiej budowie. Mają długie nogi, jednak ich korpus powinien być raczej smukły. Chart węgierski nie jest wyjątkiem. Z tego powodu musisz zwrócić szczególną uwagę na to, aby go nie przekarmiać, ponieważ otyłość w przypadku tej rasy może doprowadzić np. do powstania dysplazji stawów biodrowych oraz wielu innych problemów. Poza tym, podobnie jak inne z X grupy FCI, to raczej zdrowy pies. Dobry hodowca powinien jednak wykonać podstawowe badania genetyczne, m.in. na nerki oraz serce, aby wykluczyć geny groźne dla zdrowia i życia potomków swoich psów. Pamiętaj, że te charty nieco częściej cierpią na padaczkę niż ich kuzyni.

Pies łatwy w pielęgnacji

Przylegająca do ciała, krótka okrywa włosowa charta węgierskiego sprawia, że jest on naprawdę prostym w pielęgnacji zwierzęciem. Nie musisz przejmować się zatem jego codziennym czesaniem. Zazwyczaj wystarczy, że zrobisz to raz lub dwa razy w tygodniu w chwili, w której pies zaczyna linieć. Aby odpowiednio o niego zadbać, możesz także codziennie myć jego zęby, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu kamienia. Regularnie sprawdzaj też jego uszy (powinny być czyste, niezaczerwienione), a także przycinaj pazury, jeśli pies nie ściera ich samodzielnie w odpowiedni sposób. Gdy chart węgierski zaczyna brzydko pachnieć, warto go wykąpać z dodatkiem specjalistycznego szamponu.

Hodowla charta węgierskiego w Polsce – to nie jest popularna rasa

Chart węgierski jest dość podobny do charta polskiego, zarówno w swoim zachowaniu, urodzie, jak i wielkości. Między innymi z tego powodu nie jest aż tak popularny lokalnie. To jednak nie oznacza, że nie znajdziesz w Polsce jego hodowli. Szukając takiego zwierzęcia, możesz wybrać się do swojego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce, gdzie zostaniesz poinstruowany co do tego, jak znaleźć odpowiedniego psa dla ciebie. Masz już charta węgierskiego i chcesz rozpocząć hodowlę? Pamiętaj, że powinien on mieć metrykę FCI. W następnej kolejności będziesz musiał zapisać go do ZKwP, gdzie otrzyma specjalny rodowód. Potem będziesz musiał wybrać się na co najmniej trzy wystawy psów.

Ile kosztuje chart węgierski? Ustalenie tego nie jest trudne

Jeśli chcesz wiedzieć, ile pieniędzy musisz wydać na charta węgierskiego, koniecznie skontaktuj się z hodowcą, który poda ci cenę za jego szczenięta. To najłatwiejszy sposób na poznanie tego typu szczegółów. Podanie średniej ceny jest niemożliwe, ponieważ jest to dość rzadka rasa w Polsce, a w związku z tym hodowcy ustalają swoje ceny indywidualnie. Przyczyniła się do tego również trudna sytuacja w 2020 roku, w wyniku której psy rasowe znacznie podrożały. Pamiętaj, że za samego psa będziesz musiał zapłacić ok. kilku tysięcy złotych. Poza tym konieczna będzie także odpowiednia wyprawka.

Poznaj historię rasy – skąd wziął się chart węgierski?

Pierwsze charty przybyły najprawdopodobniej wraz z Madziarami do Kotliny Panieńskiej prosto z Uralu. Miało to miejsce w IX wieku. Jednak już wtedy te rejony były zamieszkiwane przez Celtów, którzy hodowali własną odmianę psów. W wyniku tego spotkania doszło do krzyżówek rodzimych madziarskich chartów z innymi czworonogami. Były hodowane głównie przez szlachtę, która wykorzystywała je do polowań. Gdy w XIX wieku kynologia zaczęła szybciej się rozwijać, zwierzęta te były krzyżowane z innymi chartami w celu zwiększenia ich szybkości.

Dla kogo chart węgierski będzie odpowiednim psem?

Chart węgierski to dość duży i stosunkowo odporny pies. Z tego powodu nie boi się niskich temperatur, pod warunkiem, że mroźne zimowe noce będzie spędzał wewnątrz domu. Najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem. To doskonały pies rodzinny, który sprawdzi się w przypadku osób lubiących długie, piesze wędrówki. Jego właściciel był już jednak dość doświadczonym psim przewodnikiem.

Ten pies nie lubi samotności

Ten typ charta zdecydowanie nie lubi samotności. Niestety słynie on z niszczenia mieszkania pod nieobecność właścicieli, dlatego warto od początku uczyć je zostawania samemu. Jednocześnie nie sprawdzą się one w przypadku osób, które w ciągu dnia spędzają średnio po 8–10 lub więcej godzin w domu.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 240 /13.09.2000/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/240.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.04.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)