Chart szkocki często określany jest jako pies z garbatym nosem. Rasa nie jest u nas szczególnie popularna, głównie ze względu na duże wymagania oraz prawny obowiązek rejestracji chartów. Mimo wszystko osoba, której zależy na wiernym towarzyszu wspólnych aktywności, może znaleźć w nim doskonałego kompana. O czym trzeba pamiętać, jeśli chcesz mieć takiego psa rodem ze Szkocji? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 71, psy ok. 76 cm
masa ciała: suki ok. 36,5 kg, psy ok. 45,5 kg
Szatasierść: gęsta, miejscami twarda i drutowata, na brzuchu i głowie miękka; z niewielkim piórem
maść: odcienie szarości, szaroniebieska, pręgowana, piaskowa, żółta, płowo-czerwona z czarną maską
❤️ Długość życiaok. 10 lat
? Charakterspokojny, delikatny, przyjazny, wytrwały, posłuszny, pojętny

Chart szkocki – wygląd i wzorzec rasy

Chart szkocki – wygląd i wzorzec rasy

Deerhound ma sylwetkę typowego charta. To bardzo wysoki, mocno zbudowany i smukły zwierzak o głowie, która sprawia wrażenie nieco zbyt małej w stosunku do reszty ciała. Kufa jest szpiczasta a uszy załamane do tyłu i osadzone wysoko na głowie. 

Wzorzec podaje minimalną pożądaną wysokość:

  • 71 centymetrów w przypadku suczek;
  • 76 centymetrów w przypadku samców.

Prawidłowa waga wynosi od 35 do 45 kilogramów i różni się w zależności od cech osobniczych i płci. 

Chart szkocki – umaszczenie i sierść

Sierść charta szkockiego można uznać za dosyć specyficzną. Jest bowiem kosmata i nieco szorstka. Jedynie w okolicach głowy i brzucha może wydawać się bardziej miękka. 

Najczęściej występują deerhoundy o szaroniebieskim umaszczeniu. Jednak wzorzec dopuszcza także:

  • jasnorude z czarną maską;
  • ciemnoszare;
  • jasnoszare;
  • piaskowe;
  • płowe;
  • płowe pręgowane;
  • płowe z ciemnym nalotem.

Chart szkocki – charakter i temperament

Chart szkocki – charakter i temperament

Charty szkockie są psami, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie dumnych i wyniosłych. W istocie jednak mają bardzo przyjazne i wesołe usposobienie. Łatwo nawiązują kontakty zarówno z ludźmi, jak i z innymi psami. Szybko przywiązują się do bliskiego im człowieka i źle znoszą jego dłuższą nieobecność. W stosunku do innych psów są niezwykle serdeczne i skore do zabawy.

Chart szkocki – szkolenie

Deerhound to bardzo pojętny uczeń, który z reguły chętnie współpracuje z człowiekiem. Trzeba jednak zaznaczyć, przedstawiciele tej rasy mają dosyć mocne charaktery i cechuje ich typowy dla chartów upór i skłonność do podejmowania własnych decyzji. Swojemu psu z garbatym nosem trzeba poświęcić podczas szkolenia trochę więcej czasu i robić wszystko, aby było ono dla niego jak najprzyjemniejsze. 

Deerhound – zdrowie i długość życia

Długość życia charta szkockiego wynosi mniej więcej dziesięć lat, co jest dosyć dobrym wynikiem, jak na tak dużego psa. 

Chart szkocki – choroby

Spośród chorób typowych dla rasy najczęściej wymienia się chorobę po łacinie określaną jako osteosarcoma, czyli kostniakomięsak. Ten złośliwy nowotwór kości może rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając żadnych objawów. W końcu u chorego zwierzaka można zaobserwować:

  • kulawiznę lub utykanie;
  • obrzmienia miejscowe;
  • wypukłości i guzy;
  • ból przy badaniu palpacyjnym;
  • objawy neurologiczne (kiedy guz umiejscowiony jest w kręgosłupie). 

Niestety, rokowania przy kostniakomięsakach są bardzo złe. Można podjąć leczenie operacyjne oraz chemioterapię, która ma spowolnić rozwój przerzutów.

Tak jak wszystkie duże psy, chart szkocki również narażony jest na dysplazję stawów biodrowych. 

Chart szkocki – pielęgnacja

Pielęgnacja chartów szkockich nie jest szczególnie wymagająca. Ich sierść dosyć łatwo pielęgnować. Raz na jakiś czas wystarczy tylko dobrze przeczesać psa. Zwierzaki wystawowe trzeba jednak trymować, aby podkreślić sylwetkę czworonoga.

Chart szkocki – żywienie

Deerhound nie jest psem łakomym ani wybrednym. Utrzymanie go w dobrej kondycji nie będzie zatem trudne. Wystarczy zapewnić mu karmę komercyjną dobrej jakości. Jaka spełnia te kryteria? Składa się przede wszystkim z mięsa, a węglowodany pochodzą w niej z warzyw i owoców, a nie ze zbóż. Możesz także zdecydować się na dietę BARF.

Hodowla rasy chart szkocki

Chart szkocki – hodowla i szczeniaki

Charty szkockie nie są rasą szczególnie popularną w naszym kraju. Z tego względu funkcjonuje tu niewiele hodowli, a szczeniaki przychodzą na świat bardzo rzadko. Właśnie dlatego zakup deerhounda może być znacznie utrudniony. 

Jeżeli bardzo zależy ci na szczeniaku, najszybszym rozwiązaniem będzie sprowadzenie go. Miłośnicy rasy najczęściej kierują się do zarejestrowanych w FCI hodowli niemieckich. Istnieje oczywiście możliwość zakupu psa w Polsce, jednak przygotuj się na to, że będziesz musiał zapewne zaczekać przynajmniej kilka miesięcy. 

Chart szkocki – cena

Cena szczeniaka rasy chart szkocki to obecnie około 6 tysięcy złotych. Jeżeli jednak chcesz sprowadzić pieska zza granicy, musisz doliczyć do tego jeszcze koszt transportu. Charty szkockie są psami bardzo aktywnymi, dlatego ich utrzymanie nie należy do tanich. Trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę podczas planowania kosztów przed zakupem psa. 

Deerhound – historia rasy

Deerhound to jedna z najstarszych ras europejskich. Przodkowie tego psa przybyli na górzyste szkockie tereny już w VI wieku przed naszą erą, najpewniej z terenów dzisiejszej Irlandii. Co ciekawe, chart szkocki jest niezwykle podobny do wilczarza irlandzkiego. Rasy te bywają ze sobą mylone. W istocie geny deerhounda zostały wykorzystane do odtworzenia wilczarza pod koniec XIX wieku. 

Charty szkockie i ich zadania w dawnych wiekach

Psy, które wizualnie bardzo przypominają dzisiejsze deerhoundy, znane były już w średniowieczu. Cenili je przedstawiciele niemal wszystkich najważniejszych szkockich klanów. Tak jak wszystkie charty, psy te wykorzystywane były przede wszystkim do polowań na grubego zwierza oraz na jelenie, od których rasa uzyskała swoją nazwę. 

Spadek zainteresowania rasą deerhound

Pod koniec XVI wieku kilka psów tej rasy została podarowana królowi Danii przez szkockiego króla Jakuba VI. Jednak liczebność chartów w samej Szkocji z czasem spadała. Dlaczego?

Zmierzch popularności chartów szkockich w kraju pochodzenia przypadł na wiek XVIII. Wówczas to tereny Szkocji zostały zaanektowane przez Anglików, którzy dziesiątkowali stare klany, wycinali rasy i zmieniali style polowania oraz hodowli owiec. Hodowla chartów na dużą skalę przestała mieć sens, a populacja przedstawicieli rasy znacznie spadła. 

Wzorzec rasy i odrodzenie zainteresowania chartem szkockim

Dopiero w XIX wieku zainteresowanie deerhoundami wzrosło. To efekt nie tylko budzącej się świadomości narodowej Szkotów, lecz również zainteresowania, jakim te psy obdarzyła brytyjska królowa Wiktoria. Pierwszy wzorzec został opublikowany dopiero w 1892 roku. 

Od tego czasu psy regularnie pokazywane są na wystawach. Mowa tu jednak o lżejszej odmianie rasy, tak zwanej „nowej”. Mało kto wie, że równolegle funkcjonuje także „stara”, cięższa odmiana, nazywana pracującą. 

Charty szkockie przetrwały, jednak zdecydowanie nie są rasą popularną nawet w swojej ojczyźnie. 

Chart szkocki w Polsce

W naszym kraju pierwsze charty szkockie pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w roku 1987. Od tamtej pory w polskich hodowlach przychodziły na świat szczeniaki przede wszystkim po psach importowanych z Niemiec. Obecnie pogłowie rasy jest u nas bardzo nieliczne i zakup psa może okazać się dosyć trudnym zadaniem. 

Chart szkocki – dla kogo ten pies?

Chart szkocki stoi na białym tle

Chart szkocki – dom czy mieszkanie? 

Chart szkocki to rasa, która ruchu potrzebuje jak powietrza. Zdecydowanie nie jest to pies dla osoby, która lubi spędzać czas przede wszystkim w domu. Często można spotkać się z opinią, że charty są psami, które nadają się wyłącznie do domu z ogrodem. To nieprawda, bo nawet największy ogród nie zastąpi psu spacerów i wybiegów. Przy bardzo aktywnym życiu odpoczywanie w małym mieszkaniu nie powinno być dla psa problemem. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że deerhound, tak jak wszystkie duże psy, narażony jest na dysplazję stawów biodrowych, dlatego nie powinien regularnie wspinać się po schodach. 

Chart szkocki i jego charakter

Jeżeli uda ci się zapewnić temu psu odpowiednio dużą dawkę ruchu, stanie się on fantastycznym towarzyszem dla rodziny. Łatwo dostosowuje się do trybu życia, jest łagodny i cierpliwy. W porównaniu do innych chartów jest także dosyć łatwy do ułożenia. 

Chart szkocki a inne zwierzęta

Charty szkockie świetnie czują się w sforze, dlatego nie muszą być jedynymi psami w domu. Nieco trudniej jest w przypadku kotów i mniejszych zwierząt. Bardzo silny instynkt łowiecki sprawia, że deerhound może w pewnym momencie potraktować swojego współlokatora jako potencjalną zwierzynę. Oczywiście, nie jest to pewny scenariusz, ale zawsze trzeba mieć go z tyłu głowy. 

Deerhound a dzieci i osoby starsze

W stosunku do dzieci deerhound będzie bardzo opiekuńczy i łagodny. Zazwyczaj doskonale się z nimi dogaduje i chętnie bierze udział we wspólnych zabawach. Ze względu na swoje rozmiary może jednak niechcący poturbować maluchy. Najlepiej dopilnować, aby zabawy odbywały się pod okiem dorosłych.

Osoby starsze nie powinny raczej być jedynymi opiekunami charta szkockiego. Konieczność dużej aktywności fizycznej, a także o rozmiary zwierzęcia mogą stanowić problem. Dodatkowo, opanowanie tego psa może czasami wymagać dosyć dużej siły fizycznej. 

Chart szkocki jest rasą bardzo rzadką nawet w swojej ojczyźnie. Nadal jednak ma swoich zwolenników na całym świecie. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na przyjazny charakter i dużą (jak na charta) zdolność do adaptacji.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 164, 05.12.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/164.pdf, tłumaczenie: Związek Kynologiczny w Polsce, aktualizacja: Renata Berlińska, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.10.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.