Choć nazwa rasy pochodzi od Bolonii, jej korzeni należy szukać na Malcie i Wyspach Kanaryjskich. To właśnie stamtąd bolończyk trafił za sprawą marynarzy do słonecznej Italii. Tam, a dokładnie w Bolonii, zyskał charakterystyczne cechy rasy i szybko stał się ulubieńcem tamtejszej arystokracji. W epoce renesansu psy te zdobyły ogromną popularność, trafiając nawet na dwory królów i książąt włoskich.
Bolończyk wielką sławą cieszył się przez następnych kilkaset lat. Jak głosi historia, florencki książę Cosimo di Medici w XV wieku podarował aż osiem piesków tej rasy szlachetnie urodzonym osobom w Belgii. Sam Filip II Hiszpański upodobał sobie bolończyki, nazywając je „królewskim podarunkiem”. Również caryca Katarzyna II, znana Polakom przede wszystkim z romansu z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i rozbioru Polski w XVIII wieku, zakochała się w tych zwierzakach.
Popularność bolończyków była bardzo duża aż do przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to na dworach arystokracji pojawiły się pudle. Doszło nawet do tego, że rasie groziło wymarcie. Na szczęście, za sprawą Bolonii i ogólnie Włoch, bolończyk przetrwał do dziś i znów cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób o różnym charakterze i poziomie aktywności. Bolończyk to bowiem pies dla każdego – idealnie dopasowuje się do charakteru swojego opiekuna.
Pies bolończyk – charakterystyka rasy

Bolończyk należy do grupy biszonów i ras pokrewnych w klasyfikacji FCI. Do jego cech charakterystycznych można zaliczyć przede wszystkim:
- dość krępą i zwartą budowę ciała;
- śnieżnobiałą i miłą w dotyku szatę, która jest krótsza na kufie oraz układa się w charakterystyczne kosmyki;
- długość tułowia równą wysokości w kłębie;
- czarny nos wraz z czarnym obramowaniem wokół powiek;
- oczy koloru ciemnej ochry;
- zwisające, a jednocześnie odstające uszy.
Bolończyk swoim wyglądem przypomina pluszową maskotkę. Psy tej rasy nie osiągają dużych rozmiarów, mieszczą się w granicach 27 do 30 cm wysokości w kłębie, przy czym suczki mogą być drobniejsze (25-27 cm wysokości w kłębie). Idealna waga bolończyka to od 2,5 do 4 kg. Nie istnieją miniaturki psów tej rasy, na co należy zwracać szczególną uwagę w kontaktach z hodowcami.
Pies rasy bolończyk – charakter psa

Jeśli zastanawiasz się nad bolończykiem dla siebie albo dla swojej rodziny, warto, byś wcześniej poznał najważniejsze cechy jego charakteru. Bolończyk to piesek:
- czuły i bardzo oddany człowiekowi, potrzebuje dużo kontaktu ze swoim opiekunem;
- zrównoważony, ale jeśli jest taka możliwość, to i chętny do zabawy w piłkę czy łapanie patyka;
- bystry i inteligentny, łatwo się uczy i zdobywa nowe umiejętności, jeśli jest odpowiednio prowadzony;
- zdystansowany do obcych osób – potrzebuje chwili, by zaufać nieznajomym.
Pies bolończyk – wychowanie
Bolończyk to idealny wybór dla osoby początkującej, która nigdy nie miała psa. Jest to bowiem pupil zrównoważony i spokojny, z pozytywnym nastawieniem do człowieka. Jeśli odpowiednio do niego podejdziesz, to z pewnością nauczy się posłuszeństwa i wielu komend. Potrzebna będzie twoja konsekwencja i pozytywne szkolenie, czyli najlepiej z użyciem smaczków i/lub klikera.
Bolończyk jest psem dosyć szczekliwym, co ma swoje zalety, ale również i wady. Dlatego powinieneś już od samego początku przyzwyczajać swojego psiaka do zostawania samemu w domu. Wówczas dobrze będzie on znosić samotność, nie będzie załatwiać się w domu ze strachu ani niszczyć mebli czy wykładzin. To bardzo ważne, by już od małego uczyć szczeniaka spędzania czasu z samym sobą. Z pewnością szybko zauważysz zalety tych nauk.
Bolończyk – pielęgnacja

Pielęgnacja bolończyka to przede wszystkim codzienne czesanie sierści. Najlepiej stosować do tego metalowy grzebień albo inną szczotkę. W tej kwestii można poradzić się weterynarza albo udać się do salonu piękności dla psów.
W przypadku psów tej rasy nie można zapominać o czystości oczu oraz uszu. Podobnie jak u maltańczyków czy innych biszonów, również u bolończyka występuje tendencja do pojawiania się brązowych plam w okolicach oczu. Najlepiej jeśli będziesz codziennie przemywać i osuszać te miejsca, by nie dopuścić do rozwoju drożdżaków oraz bakterii, które mogłyby być groźne dla zdrowia twojego pupila.
Bolończyk – jakie żywienie jest najlepsze?
Pieski rasy bolończyk są łakomczuszkami, dlatego żywiąc je, należy przede wszystkim przestrzegać zalecanej dawki jedzenia na dzień, żeby nie doprowadzić do otyłości u swojego pupila. Można karmić bolończyka jedzeniem gotowanym, ale wówczas warto podawać dodatkowo suplementy bądź też specjalną karmę suchą lub mokrą dla psów ras małych. W tym drugim przypadku dawkowanie jedzenia podane jest na opakowaniu.
Bolończyk – choroby charakterystyczne dla rasy

Bolończyki są psami raczej zdrowymi i w przeciwieństwie do innych ras nie mają one zbyt wielu przypadłości. Zdarzają się im jednak urazy, spowodowane głównie ich aktywnością. Najczęściej opiekunowie zgłaszają się do weterynarza z chorobami układu kostno-stawowego, takimi jak zwichnięcie rzepki kolanowej i choroba Legga-Calvego-Perthesa, która polega na martwicy kości, głównie kości udowej.
Niekiedy występują również powtarzające się napady drżenia, czyli tzw. zespół „white shaker”. Jest to jednak na szczęście niegroźne dla życia i zdrowia pieska. Czasami mogą pojawić się infekcje oczu oraz uszu, ale można je praktycznie wyeliminować, stosując się do zaleceń pielęgnacyjnych.
Bolończyki to psy idealne zarówno dla osoby początkującej, jak i bardziej zaawansowanej w opiece nad zwierzętami. Dzięki temu, że są aktywne i lubią się uczyć, są doskonałymi towarzyszami do wspólnych zabaw i spędzania czasu.