Choć nazwa rasy pochodzi od Bolonii, jej korzeni należy szukać na Malcie i Wyspach Kanaryjskich. To właśnie stamtąd bolończyk trafił za sprawą marynarzy do słonecznej Italii. Tam, a dokładnie w Bolonii, zyskał charakterystyczne cechy rasy i szybko stał się ulubieńcem tamtejszej arystokracji. W epoce renesansu psy te zdobyły ogromną popularność, trafiając nawet na dwory królów i książąt włoskich.

Bolończyk wielką sławą cieszył się przez następnych kilkaset lat. Jak głosi historia, florencki książę Cosimo di Medici w XV wieku podarował aż osiem piesków tej rasy szlachetnie urodzonym osobom w Belgii. Sam Filip II Hiszpański upodobał sobie bolończyki, nazywając je „królewskim podarunkiem”. Również caryca Katarzyna II, znana Polakom przede wszystkim z romansu z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i rozbioru Polski w XVIII wieku, zakochała się w tych zwierzakach.

Popularność bolończyków była bardzo duża aż do przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to na dworach arystokracji pojawiły się pudle. Doszło nawet do tego, że rasie groziło wymarcie. Na szczęście, za sprawą Bolonii i ogólnie Włoch, bolończyk przetrwał do dziś i znów cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób o różnym charakterze i poziomie aktywności. Bolończyk to bowiem pies dla każdego – idealnie dopasowuje się do charakteru swojego opiekuna.

Pies bolończyk – charakterystyka rasy 

bolończyk charakterystyka rasy

Bolończyk należy do grupy biszonów i ras pokrewnych w klasyfikacji FCI. Do jego cech charakterystycznych można zaliczyć przede wszystkim:

  • dość krępą i zwartą budowę ciała;
  • śnieżnobiałą i miłą w dotyku szatę, która jest krótsza na kufie oraz układa się w charakterystyczne kosmyki;
  • długość tułowia równą wysokości w kłębie;
  • czarny nos wraz z czarnym obramowaniem wokół powiek;
  • oczy koloru ciemnej ochry;
  • zwisające, a jednocześnie odstające uszy.
Zobacz też:
Prostata u psa – co robić, kiedy zaczyna dawać się we znaki?

Bolończyk swoim wyglądem przypomina pluszową maskotkę. Psy tej rasy nie osiągają dużych rozmiarów, mieszczą się w granicach 27 do 30 cm wysokości w kłębie, przy czym suczki mogą być drobniejsze (25-27 cm wysokości w kłębie). Idealna waga bolończyka to od 2,5 do 4 kg. Nie istnieją miniaturki psów tej rasy, na co należy zwracać szczególną uwagę w kontaktach z hodowcami.

Pies rasy bolończyk – charakter psa

bolończyk charakter psa

Jeśli zastanawiasz się nad bolończykiem dla siebie albo dla swojej rodziny, warto, byś wcześniej poznał najważniejsze cechy jego charakteru. Bolończyk to piesek:

  • czuły i bardzo oddany człowiekowi, potrzebuje dużo kontaktu ze swoim opiekunem;
  • zrównoważony, ale jeśli jest taka możliwość, to i chętny do zabawy w piłkę czy łapanie patyka;
  • bystry i inteligentny, łatwo się uczy i zdobywa nowe umiejętności, jeśli jest odpowiednio prowadzony;
  • zdystansowany do obcych osób – potrzebuje chwili, by zaufać nieznajomym.

Pies bolończyk – wychowanie 

Bolończyk to idealny wybór dla osoby początkującej, która nigdy nie miała psa. Jest to bowiem pupil zrównoważony i spokojny, z pozytywnym nastawieniem do człowieka. Jeśli odpowiednio do niego podejdziesz, to z pewnością nauczy się posłuszeństwa i wielu komend. Potrzebna będzie twoja konsekwencja i pozytywne szkolenie, czyli najlepiej z użyciem smaczków i/lub klikera.

Bolończyk jest psem dosyć szczekliwym, co ma swoje zalety, ale również i wady. Dlatego powinieneś już od samego początku przyzwyczajać swojego psiaka do zostawania samemu w domu. Wówczas dobrze będzie on znosić samotność, nie będzie załatwiać się w domu ze strachu ani niszczyć mebli czy wykładzin. To bardzo ważne, by już od małego uczyć szczeniaka spędzania czasu z samym sobą. Z pewnością szybko zauważysz zalety tych nauk.

Bolończyk – pielęgnacja

bolończyk pielęgnacja

Pielęgnacja bolończyka to przede wszystkim codzienne czesanie sierści. Najlepiej stosować do tego metalowy grzebień albo inną szczotkę. W tej kwestii można poradzić się weterynarza albo udać się do salonu piękności dla psów.

Zobacz też:
Pies faraona – starożytna rasa o niecodziennym wyglądzie i doskonałych zdolnościach łowieckich

W przypadku psów tej rasy nie można zapominać o czystości oczu oraz uszu. Podobnie jak u maltańczyków czy innych biszonów, również u bolończyka występuje tendencja do pojawiania się brązowych plam w okolicach oczu. Najlepiej jeśli będziesz codziennie przemywać i osuszać te miejsca, by nie dopuścić do rozwoju drożdżaków oraz bakterii, które mogłyby być groźne dla zdrowia twojego pupila.

Bolończyk – jakie żywienie jest najlepsze?

Pieski rasy bolończyk są łakomczuszkami, dlatego żywiąc je, należy przede wszystkim przestrzegać zalecanej dawki jedzenia na dzień, żeby nie doprowadzić do otyłości u swojego pupila. Można karmić bolończyka jedzeniem gotowanym, ale wówczas warto podawać dodatkowo suplementy bądź też specjalną karmę suchą lub mokrą dla psów ras małych. W tym drugim przypadku dawkowanie jedzenia podane jest na opakowaniu.

Bolończyk – choroby charakterystyczne dla rasy

bolończyk choroby

Bolończyki są psami raczej zdrowymi i w przeciwieństwie do innych ras nie mają one zbyt wielu przypadłości. Zdarzają się im jednak urazy, spowodowane głównie ich aktywnością. Najczęściej opiekunowie zgłaszają się do weterynarza z chorobami układu kostno-stawowego, takimi jak zwichnięcie rzepki kolanowej i choroba Legga-Calvego-Perthesa, która polega na martwicy kości, głównie kości udowej.

Niekiedy występują również powtarzające się napady drżenia, czyli tzw. zespół „white shaker”. Jest to jednak na szczęście niegroźne dla życia i zdrowia pieska. Czasami mogą pojawić się infekcje oczu oraz uszu, ale można je praktycznie wyeliminować, stosując się do zaleceń pielęgnacyjnych.

Bolończyki to psy idealne zarówno dla osoby początkującej, jak i bardziej zaawansowanej w opiece nad zwierzętami. Dzięki temu, że są aktywne i lubią się uczyć, są doskonałymi towarzyszami do wspólnych zabaw i spędzania czasu.