Berneński pies pasterski to rasa, która cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Berneńczyk jest duży, ale mimo to świetnie nadaje się na pierwszego psa. Konsekwentne i łagodne szkolenie psa to szybka droga do posłuszeństwa. On sam będzie towarzyszył ci zarówno na kanapie, jak i na spacerze. Czy to psiak idealny? Przekonaj się!

Owczarek berneński – opis rasy

Jak wygląda owczarek berneński? Zdjęcia ukazują bardzo dużego psa. Mimo to już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie czworonoga przede wszystkim niezwykle eleganckiego i dystyngowanego. Ma harmonijną, a jednocześnie mocną budowę ciała.

Berneński pies pasterski – waga i wzrost

Wzrost psów wynosi od 64 do 70 cm, suk natomiast – od 58 do 66 cm. Waga u samców waha się między 50 a 60 kg, u samic zaś 40-45 kg. 

Jak wyglądają psy berneńskie?

Głowa psa rasy berneńczyk jest mocna, ale nie nazbyt potężna i proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Stop psów jest wyraźnie zaznaczony, a kufa – mocna, o średniej długości. Nosy berneńczyków są, bez wyjątków, czarne. Oczy powinny mieć:

 • jak najciemniejszy brązowy kolor;
 • migdałowy kształt;
 • przylegające powieki. 
Zobacz też:
Padaczka u psa – przyczyny, objawy, leczenie. Czy można ją wyleczyć?

Uszy psów są opadające, średniej wielkości, wysoko osadzone, o trójkątnym kształcie. 

Umaszczenie berneńczyków

Włos u psów rasy berneńczyk jest długi, prosty lub falowany. Jeśli będzie zadbany, okaże się przyjemny w dotyku i bardzo błyszczący. Berneńczyki mają charakterystyczną maść, po której łatwo rozpoznać rasę. Kruczoczarna maść podstawowa ma z brązowo-czerwone podpalanie nad oczami, na policzkach, nogach i klatce piersiowej, a także białe znaczenia na:

 • głowie;
 • kufie;
 • podgardlu;
 • klatce piersiowej;
 • łapach i końcówce ogona.

Czasem występują także białe plamki na karku i przy odbycie. 

Berneński pies pasterski – charakter 

Berneńskie psy pasterskie należą do psów wyjątkowo spokojnych i opanowanych. Mają zrównoważony charakter. Niewiele rzeczy potrafi wyprowadzić je z równowagi. Kiedy czują się w jakiejś sytuacji niekomfortowo, po prostu się z niej wycofują. Jednocześnie należą one do czworonogów niezwykle oddanych opiekunom, ciepłych i przyjacielskich. Berneńczyki uwielbiają spędzać czas w gronie najbliższych i bardzo źle znoszą chwile, kiedy zostają same. Istnieje wówczas ryzyko, że zabiorą się za niszczenie przedmiotów wokół siebie. 

Berneński pies pasterski, czyli czujny stróż

Berneńskie psy pasterskie przez lata wykorzystywano do stróżowania, dlatego także i dzisiaj przedstawiciele tej rasy pozostają nieufni w stosunku do nieznanych sobie osób. Gdy zauważą intruza na swoim terytorium, dają znać opiekunom donośnym, mocnym szczekiem, mimo że na co dzień nie należą do hałaśliwych czworonogów. Jednocześnie są to psy nieposiadające instynktu łowieckiego i nie interesuje je pogoń za innymi zwierzętami. 

Berneński pies pasterski – długość życia i zdrowie 

Osoby, które myślą o przygarnięciu berneńczyka, zastanawiają się, ile żyją te piękne psy. Średnia długość ich życia wynosi od 8 do 10 lat.

Choroby psów berneńskich

Do schorzeń, na które cierpią berneńczyki zalicza się np. dysplazję stawu biodrowego. To choroba charakterystyczna dla większych ras psów. Ponadto, często cierpią one na rozszerzenie i skręt żołądka oraz różnego rodzaju alergie. U berneńczyków zdarzają się choroby oczu, szczególnie ektropium, czyli tzw. wywinięcie powieki. Należy szczególnie bacznie przyglądać się psim uszom, w których może dochodzić do zapalenia. 

Zobacz też:
Border collie – psi celebryta i najmądrzejsza rasa na świecie? Przeczytaj, zanim kupisz szczeniaka!

Najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia berneńskich psów pasterskich jest jednak skłonność tych czworonogów do chorób nowotworowych. To właśnie nowotwory zazwyczaj przyczyniają się do przedwczesnego odchodzenia psów. 

Berneński pies pasterski – opis pielęgnacji

Berneńczyki charakteryzuje długa i wyjątkowo gęsta sierść. Mimo to jej odpowiednia pielęgnacja nie należy do trudnych – aby pozostała gładka i lśniąca wystarczy cotygodniowe wyczesywanie (częstsze w okresie wiosennym i jesiennym ze względu na linienie). Szczególną uwagę należy zwrócić natomiast na uszy berneńczyków – ze względu na ich specyficzną budowę są bowiem podatne na różnego rodzaju infekcje. 

Berneński pies pasterski – żywienie

Szczeniaki berneńczyka rosną niezwykle szybko. Aby mogły rozwijać się prawidłowo, potrzebują bardzo dużej ilości odpowiednich składników odżywczych. Co jeszcze warto wiedzieć o odżywianiu berneńczyka? Możesz zaopatrzyć się w miski wysokie lub takie stojące na podwyższeniu. Jak większość dużych psów, berneńczyki cierpią na choroby układu pokarmowego. Jeśli nie będą musiały schylać się do jedzenia, wówczas lepiej przetrawią pokarm.

Berneński pies pasterski a skrajne temperatury

Berneńczyki należą do psów wyjątkowo odpornych na trudne warunki atmosferyczne. W upalne dni wystarczy zapewnić czworonogowi dostęp do czystej, chłodnej wody i zacienionego miejsca. Zima także berneńskim psom pasterskim niestraszna. Gruba sierść chroni je przed śniegiem, wilgocią i mrozem. 

Berneńskie psy pasterskie – szczeniaki i hodowla 

Wybór odpowiedniej hodowli berneńskich psów pasterskich jest niezwykle ważny z kilku powodów. Przede wszystkim, w hodowli cieszącej się dobrą opinią czworonogi krzyżuje się nie tylko po to, by miały konkretny wygląd. Liczy się przede wszystkim ich zdrowie. 

Berneński pies pasterski – cena

Kwota, jaką należy zapłacić za rodowodowego psa rasy berneńczyk, wynosi ok. 2000 zł. Cena zależy jednak od wielu czynników. To chociażby: 

 • renoma hodowli, z której pochodzi czworonóg;
 • jego wiek;
 • płeć;
 • ogólny stan zdrowia.
Zobacz też:
Dog niemiecki – największy przyjaciel człowieka. Poznaj go bliżej!

Berneński pies pasterski – historia rasy 

Psy rasy berneńczyk pochodzą, jak sama nazwa wskazuje, z okolic szwajcarskiej stolicy, którą jest Berno. Berneńskie psy pasterskie, podobnie jak inne rasy molosowate, wywodzą się od starożytnych psów, najprawdopodobniej dogów tybetańskich. Jedna z hipotez głosi, że były to czworonogi niezwykle popularne w rzymskich legionach. Miały towarzyszyć żołnierzom w podboju Europy, dzięki czemu rozpowszechniły się na dość szerokim obszarze geograficznym. Inna teoria mówi o tym, że psy podobne do berneńczyków żyły na obszarach dzisiejszej Szwajcarii jeszcze przed najazdem wojsk rzymskich.

W jaki sposób ludzie wykorzystywali psy berneńskie?

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, długowłose psy pasterskie zamieszkujące niegdyś szwajcarskie obszary górskie są najbliższymi przodkami dzisiejszych berneńczyków. Początkowo używano ich do pilnowania domu oraz stad owiec. Pełniły także funkcję psów pociągowych. Dzięki swojej inteligencji i wytrzymałości szybko zyskiwały sobie uznanie i sympatię wielu osób.

Historia nazwy psa berneńskiego

Na początku XX wieku powołano Szwajcarski Klub Durrbachlera i opracowano pierwszy wzorzec rasy. Parę lat później zmieniono nazwę psów z Durrbachler na Berner Sennenhund, czyli berneński pies pasterski. 

Berneńczyki – dla kogo są odpowiednie? 

Ze względu na przyjazne i serdeczne usposobienie berneńczyki należą do czworonogów idealnych na tzw. pierwsze psy. Ich szczenięca, energiczna natura potrafi zjednać sobie sympatię niemal każdego człowieka. To zwierzęta idealne dla osób, które pragną mieć psa oddanego, lubiącego pieszczoty i towarzystwo ludzi. 

Gdzie berneńczyk czuje się najlepiej?

Berneńskie psy pasterskie będą czuły się najlepiej w domu osoby aktywnej fizycznie, której będą mogły towarzyszyć np. podczas joggingu. Codzienny ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla dobrostanu rasy. Berneńczyki są co prawda w stanie przyzwyczaić się do mieszkania w małym lokum w mieście, jednak najlepiej będą czuły się w przestronnym domu z dużym ogrodem. 

Zobacz też:
Border terrier – niewielki, ale bardzo silny pies pracujący

Berneński pies pasterski a inne zwierzaki i dzieci

Odpowiednio socjalizowane berneńczyki dobrze dogadują się z innymi psami oraz mniejszymi zwierzętami np. kotami. Ponadto, berneńskie psy pasterskie uwielbiają towarzystwo dzieci. Chętnie się z nimi bawią i pozostają w stosunku do nich bardzo delikatne i ostrożne. 

Berneńczyk – ciekawostki o rasie 

Do znanych osób, które miały lub mają psy berneńskie, należą Hilary Duff, Sarah Michelle Gellar, Courtney Cox, Felicity Huffman oraz Mark Harmon.

Berneński pies pasterski to rasa bardzo urocza. Psy te są aktywne, lubią dzieci i żyją w zgodzie z innymi zwierzętami. Są jednak gorsze strony posiadania takiego czworonoga. Przed przygarnięciem berneńskiego psa pasterskiego weź pod uwagę, że jest to rasa wyjątkowo podatna na różnego rodzaju schorzenia, w tym bardzo poważne i potencjalnie śmiertelne choroby nowotworowe.