Berneński pies pasterski to rasa, która cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Berneńczyk jest duży, ale mimo to świetnie nadaje się na pierwszego psa. Konsekwentne i łagodne szkolenie psa to szybka droga do posłuszeństwa. On sam będzie towarzyszył ci zarówno na kanapie, jak i na spacerze. Czy to psiak idealny? Przekonaj się!

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 58 do 66 cm, samce od 60 do 63 cm
masa ciała: samice od 40 do 45 kg, samce od 50 do 60 kg
Szatasierść: błyszcząca, długa, lekko falowana albo prosta
maść: trójbarwna (czarno-biało-brązowa)
❤️ Długość życia8–10 lat
🐶 Charakteruważny, czujny, łagodny, oddany, pewny siebie, łatwy do ułożenia

Owczarek berneński – opis rasy

owczarek berneński – opis rasy

Jak wygląda owczarek berneński? Zdjęcia ukazują bardzo dużego psa. Mimo to już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie czworonoga przede wszystkim niezwykle eleganckiego i dystyngowanego. Ma harmonijną, a jednocześnie mocną budowę ciała.

Berneński pies pasterski – waga i wzrost

Wzrost psów wynosi od 64 do 70 cm, suk natomiast – od 58 do 66 cm. Waga u samców waha się między 50 a 60 kg, u samic zaś 40-45 kg. 

Jak wyglądają berneńczyki?

jak wyglądają psy berneńskie
berneński pies pasterski 17

Czaszka psa jest mocna, ale nie nazbyt potężna i proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Stop psów jest wyraźnie zaznaczony, a kufa – mocna, o średniej długości. Nosy berneńczyków są, bez wyjątków, czarne. Oczy powinny mieć:

 • jak najciemniejszy brązowy kolor;
 • migdałowy kształt;
 • przylegające powieki. 

Uszy psów są opadające, średniej wielkości, wysoko osadzone, o trójkątnym kształcie. 

Psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie do 60–70 centymetrów.

Umaszczenie berneńczyków

umaszczenie berneńczyków
berneński pies pasterski 18

Włos u psów rasy berneńczyk jest długi, prosty lub falowany. Jeśli będzie zadbany, okaże się przyjemny w dotyku i bardzo błyszczący. Berneńczyki mają charakterystyczną maść, po której łatwo rozpoznać rasę. Kruczoczarna maść podstawowa ma z brązowo-czerwone podpalanie nad oczami, na policzkach, nogach i klatce piersiowej, a także białe znaczenia na:

 • głowie;
 • kufie;
 • podgardlu;
 • klatce piersiowej;
 • łapach i końcówce ogona.

Czasem występują także białe plamki na karku i przy odbycie. 

Berneński pies pasterski – charakter

berneński pies pasterski – charakter 

Berneński pies pasterski to zwierzę wyjątkowo spokojne i cierpliwe. Berneńczyk to pies o łagodnym i zrównoważonym charakterze. Niewiele rzeczy potrafi wyprowadzić go z równowagi. Kiedy berneńczyki czują się w jakiejś sytuacji niekomfortowo, po prostu się z niej wycofują. Jednocześnie należą do czworonogów niezwykle oddanych opiekunom, ciepłych i przyjacielskich. Berneńczyki to psy rodzinne – uwielbiają spędzać czas w gronie najbliższych i bardzo źle znoszą chwile, kiedy zostają same. Istnieje wówczas ryzyko, że zabiorą się za niszczenie przedmiotów wokół siebie. Wobec obcych zachowują dystans, jednak szybko przekonują się do nowych osób.

Ta rasa to świetny wybór dla rodziny z dziećmi, ale tymi trochę starszymi.

Berneński pies pasterski, czyli czujny stróż

Berneńskie psy pasterskie przez lata wykorzystywano jako psy stróżujące, dlatego także i dzisiaj przedstawiciele tej rasy pozostają nieufni w stosunku do nieznanych sobie osób. Gdy zauważą intruza na swoim terytorium, dają znać opiekunom donośnym, mocnym szczekiem, mimo że na co dzień nie należą do hałaśliwych czworonożnych przyjaciół. Jednocześnie są to psy nieposiadające instynktu łowieckiego i nie interesuje je pogoń za innymi zwierzętami. 

Berneńczyk – długość życia i zdrowie 

Osoby, które myślą o przygarnięciu berneńczyka, zastanawiają się, ile żyją te piękne psy. Średnia długość ich życia wynosi od 8 do 10 lat.

Choroby psów berneńskich

Do schorzeń, na które cierpią berneńczyki, zalicza się np. dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych. To choroba charakterystyczna dla większych ras psów. Ponadto często cierpią one na rozszerzenie i skręt żołądka oraz różnego rodzaju alergie. U berneńczyków zdarzają się choroby oczu, szczególnie ektropium, czyli tzw. wywinięcie powieki. Należy bacznie przyglądać się uszom berneńczyków, w których może dochodzić do zapalenia. 

Najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i życia psów tej rasy jest ich skłonność do chorób nowotworowych. To właśnie nowotwory zazwyczaj przyczyniają się do przedwczesnego odchodzenia psów. 

Berneńczyki – opis pielęgnacji

berneński pies pasterski – opis pielęgnacji

Berneńczyki charakteryzuje długa i wyjątkowo gęsta sierść. Mimo to jej odpowiednia pielęgnacja nie należy do trudnych – aby pozostała gładka i lśniąca wystarczy cotygodniowe wyczesywanie (częstsze w okresie wiosennym i jesiennym ze względu na linienie). Szczególną uwagę należy zwrócić natomiast na uszy berneńczyków – ze względu na ich specyficzną budowę są bowiem podatne na różnego rodzaju infekcje. 

Jak żywić berneńskiego psa pasterskiego?

Szczenięta berneńczyka rosną niezwykle szybko. Aby mogły rozwijać się prawidłowo, potrzebują bardzo dużej ilości odpowiednich składników odżywczych. Co jeszcze warto wiedzieć o odżywianiu psów tej rasy? Karma dla berneńczyka powinna być przeznaczona dla dużych ras lub olbrzymich. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pies z zasady jest mięsożercą i właśnie taką karmę powinien dostawać. Możesz zaopatrzyć się w miski wysokie lub takie stojące na podwyższeniu. Jak większość dużych psów, berneńczyki cierpią na choroby układu pokarmowego. Jeśli nie będą musiały schylać się do jedzenia, wówczas lepiej przetrawią pokarm.

Berneński pies pasterski a skrajne temperatury

Berneńczyki należą do psów wyjątkowo odpornych na trudne warunki atmosferyczne. W upalne dni wystarczy zapewnić im dostęp do czystej, chłodnej wody i zacienionego miejsca. Zima także nie jest straszna tej rasie. Gruba sierść chroni przed śniegiem, wilgocią i mrozem. 

Berneńskie psy pasterskie – szczeniaki i hodowla

berneńskie psy pasterskie – szczeniaki i hodowla

Wybór odpowiedniej hodowli berneńskich psów pasterskich jest niezwykle ważny z kilku powodów. Przede wszystkim w hodowli cieszącej się dobrą opinią psy krzyżuje się nie tylko po to, by miały konkretny wygląd. Liczy się przede wszystkim zdrowie berneńczyków. 

Berneński pies pasterski – cena

berneński pies pasterski cena
berneński pies pasterski 19

Kwota, jaką należy zapłacić za rodowodowego berneńczyka, wynosi od 3500 zł. Cena zależy jednak od wielu czynników. To chociażby: 

 • renoma hodowli, z której pochodzi wybrany przez ciebie pies;
 • jego wiek;
 • płeć;
 • ogólny stan zdrowia.

Berneński pies pasterski – historia rasy

Psy rasy berneńczyk pochodzą, jak sama nazwa wskazuje, z okolic szwajcarskiej stolicy, którą jest Berno. Berneńczyki, podobnie jak inne rasy molosowate, wywodzą się od starożytnych psów, najprawdopodobniej dogów tybetańskich. Jedna z hipotez głosi, że były to zwierzęta niezwykle popularne w rzymskich legionach. Miały towarzyszyć żołnierzom w podboju Europy, dzięki czemu rozpowszechniły się na dość szerokim obszarze geograficznym. Inna teoria mówi o tym, że psy podobne do berneńczyków żyły na obszarach dzisiejszej Szwajcarii jeszcze przed najazdem wojsk rzymskich.

W jaki sposób ludzie wykorzystywali psy berneńskie?

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, długowłose psy pasterskie zamieszkujące niegdyś szwajcarskie obszary górskie są najbliższymi przodkami dzisiejszych berneńczyków. Początkowo używano ich do pilnowania domu oraz stad owiec. Pełniły także funkcję psów pociągowych. Dzięki swojej inteligencji i wytrzymałości szybko zyskiwały sobie uznanie i sympatię wielu osób.

Historia nazwy psa berneńskiego

Na początku XX wieku powołano Szwajcarski Klub Durrbachlera i opracowano pierwszy wzorzec rasy. Parę lat później zmieniono nazwę psów z Durrbachler na Berner Sennenhund, czyli berneński pies pasterski. 

Berneńczyki – dla kogo są odpowiednie?

berneńczyki dla kogo są odpowiednie
berneński pies pasterski 20

Ze względu na przyjazne i serdeczne usposobienie berneńczyki należą do czworonogów idealnych na tzw. pierwsze psy. Ich szczenięca, energiczna natura potrafi zjednać sobie sympatię niemal każdego człowieka. To zwierzęta idealne dla osób, które pragną mieć psa oddanego, lubiącego pieszczoty i towarzystwo ludzi. 

Gdzie berneńczyk czuje się najlepiej?

Przedstawiciele tej rasy najlepiej będą się czuli w domu osoby aktywnej fizycznie, której będą mogły towarzyszyć np. podczas joggingu. Codzienny ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla dobrostanu rasy. Berneńczyki są co prawda w stanie przyzwyczaić się do mieszkania w małym lokum w mieście, jednak najlepiej będą czuły się w przestronnym domu z dużym ogrodem. 

Berneński pies pasterski a inne zwierzaki i dzieci

Odpowiednio socjalizowane berneńczyki dobrze dogadują się z innymi psami oraz mniejszymi zwierzętami np. kotami. Ponadto berneńskie psy pasterskie uwielbiają towarzystwo dzieci. Chętnie się z nimi bawią i pozostają w stosunku do nich bardzo delikatne i ostrożne. 

Berneński pies pasterski – galeria zdjęć

Berneńczyk – ciekawostki o rasie

berneńczyk ciekawostki o rasie
berneński pies pasterski 27

Do znanych osób, które miały lub mają psy berneńskie, należą Hilary Duff, Sarah Michelle Gellar, Courtney Cox, Felicity Huffman oraz Mark Harmon.

Berneński pies pasterski to bardzo urocza rasa. Berneńczyki są aktywne, lubią dzieci i żyją w zgodzie z innymi zwierzętami. Są jednak gorsze strony posiadania takiego czworonoga. Przed przygarnięciem takiego zwierzaka weź pod uwagę, że jest to rasa wyjątkowo podatna na różnego rodzaju schorzenia, w tym bardzo poważne i potencjalnie śmiertelne choroby nowotworowe.

Popularne imiona dla psa rasy berneński pies pasterski

Popularne imiona dla psa rasy berneński pies pasterski to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies berneński pasterski?

Pies berneński z rodowodem kosztuje od 3,5 do 6 tysięcy złotych. 

Czy berneński pies pasterski jest agresywny?

Pies berneński nie jest z natury agresywny. Jeśli jednak zachowuje się w taki sposób, warto zastanowić się, czy jego potrzeby nie zostały zaniedbane. 

Jak długo rośnie berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterki rośnie dłużej niż większość ras, bo dojrzałość fizyczną osiąga dopiero około 2-3 roku życia. 

Skąd pochodzi berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterki pochodzi z okolic Berna – stolicy Szwajcarii. 

Czy berneński pies pasterski szczeka?

Pies berneński owszem szczeka, ale tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest ku temu powód. 

Czy berneński pies pasterski może mieszkać na dworze?

Berneński pies partnerski może mieszkać na dworze na stałe. Należy jednak wciąż pamiętać zapewnieniu mu właściwych warunków. 

Ile powinien ważyć 3-miesięczny pies berneński?

3-miesięczny pies berneński powinien ważyć około 12 kilogramów.

Na co chorują berneńczyki?

Choroby, na które najczęściej zapadają berneńczyki to skręt żołądka, spondyloza, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, osteochondroza, mielopatia degeneracyjna, choroba von Willebranda typu I, choroby nerek i nowotwory. 

Czy berneński pies pasterski to bernardyn?

Nie. Berneński pies pasterski i bernardyn to dwie różne rasy psów, chociaż obie wywodzą się od dogów tybetańskich. 

Jak wygląda berneńczyk?

Berneńczyk zaliczany jest do psów olbrzymich – ma 60-70 centymetrów wysokości w kłębie i waży 40-60 kilogramów. Ma długą, miękką i lekko pofalowaną, czarną sierść z jasnobrązowymi znaczeniami na policzkach, wszystkich łapach, klatce piersiowej i nad oczami oraz białymi na głowie, łapach, czubku ogona i podgardlu.

Czy berneński pies pasterski nadaje się do dzieci?

Pies berneński jest bardzo opiekuńczy w stosunku dzieci, jednak mniejszym nie powinno pozwalać się z nimi bawić bez opieki dorosłych. 

Jak wychować psa berneńskiego?

Wychowanie psa berneńskiego nie powinno sprawiać nam problemów, te psy są bardzo podatne na tresurę. Są jednak bardzo wrażliwe, nie należy więc ich karać, czy reagować krzykiem.

Ile waży dorosły berneński pies pasterski?

Dorosły berneński pies pasterski waży od 40 do 60 kilogramów.

Ile powinien jeść 3-miesięczny berneńczyk?

To, ile powinien jeść 3-miesięczny berneńczyk, będzie zależeć od jego wagi. Pies tej rasy powinien jeść 15-20 g pokarmu na każdy kilogram masy ciała. 

Kiedy berneńczyk zmienia sierść?

Berneńczyk zmienia sierść na „dorosłą” w 4-5 miesiącu życia.

Co powinien jeść owczarek berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterki powinien jeść karmę mokrą lub mieszankę mokrej i suchej, zawierającą przynajmniej 40% mięsa.

Jak dbać o sierść berneńczyka?

Długa sierść berneńczyka wymaga specjalnej pielęgnacji: szczotkowania dwa-trzy razy w tygodniu oraz wyczesywania specjalnym grzebieniem przynajmniej raz na dwa tygodnie. Psa tej rasy należy również regularnie kąpać a po kąpieli dokładnie suszyć.

Jak często kąpać psa berneńskiego?

Psa berneńskiego należy kąpać maksymalnie raz na dwa miesiące. 

Czy warto kupić berneńczyka?

Berneńczyka warto kupić, jeśli marzysz o psie, który obdarzy cię miłością. Zdecyduj się na niego jednak tylko wówczas, jeśli masz dom z ogródkiem i dużo miejsca dla swojego pupila.

Jakie mięso dla berneńczyka?

Berneńczykowi możesz podać mięso takie jak: wołowina, jagnięcina, drób, ryby pozbawione ości, podroby baranina albo dziczyzna.

Jaka szczotka do czesania berneńczyka?

Do czesania berneńczyka wybierz albo szczotkę drucianą, albo włosianą – twardą, ale niezbyt gęstą, o długim włosiu. 

Ile kosztuje owczarek berneński?

Owczarek berneński z hodowli ZKwP kosztuje od 5 do 6,5 tysiąca złotych.

Jaki szampon dla berneńczyka?

Do pielęgnacji sierści berneńczyka wybierz szampon przeznaczony dla psów długowłosych o miękkiej i puszystej strukturze włosa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie psa berneńskiego?

Kupując psa berneńskiego, zwróć uwagę na to, czy bierzesz go z hodowli należącej do Związku Kynologicznego w Polsce. 

Ile żyją berneńskie?

Psy berneńskie żyją od 6 do 8 lat. 

Czy berneński pies pasterski może mieszkać w bloku?

Pies berneński nie nadaje się do mieszkania w bloku. Ta rasa zdecydowanie potrzebuje dużo miejsca do „wybiegania się” i przydomowego ogródka. 

Ile szczeniąt ma berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski ma zazwyczaj około 8 szczeniąt. Zdarzają się jednak mioty od tylko jednego do nawet 14 piesków.

Czego nie może jeść berneński pies pasterski?

Tak jak wszystkie inne rasy, berneński pies pasterski nie może jeść czekolady i kakaa, niczego co zawiera kofeinę, czy ksylitol oraz wielu innych „ludzkich” pokarmów.