Malamuty zachwycają już na pierwszy rzut oka. Ich wygląd jest majestatyczny i ma w sobie coś bardzo pierwotnego. Raczej nie jest to rasa polecana niedoświadczonym opiekunom. Trzeba znać techniki szkolenia i być konsekwentnym, ale jednocześnie zachowywać się łagodnie. Psy malamut alaskan będą fantastycznymi przyjaciółmi, jeśli zostaną odpowiednio wyszkolone. Przekonaj się, czy alaskan malamute to rasa, która jest warta uwagi!

Malamut alaskan – opis 

Alaskan malamute jest jedną ze starszych ras psów zaprzęgowych. Czworonogi już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie silnych i dobrze umięśnionych. Swoją postawą dają znać, że są psami dumnymi, ale i ciekawskimi i przyjacielskimi jednocześnie. 

Malamut – waga

Psy owej rasy posiadają 63,5 cm w kłębie i ważą ok. 38 kg. Suki są nieco niższe, mają bowiem 58,5 cm i ważą ok. 34 kg. 

Głowa psa malamute

Czaszka alaskan malamute jest szeroka i głęboka, proporcjonalna w stosunku do reszty ciała psa. Kolor nosa u malamutów jest taki sam, jak barwa ich sierści (z wyjątkiem rudej, u której dopuszczalny kolor nosa to brązowy). Oczy są osadzone ukośnie. Mają brązową barwę i migdałowy kształt. Kolor oczu pokazuje znaczącą różnicę między husky a malamutem – u tych pierwszych niebieskie tęczówki są normalne, u tych drugich stanowią dyskwalifikującą wadę. Uszy malamutów są średniej wielkości, o trójkątnym kształcie. 

Zobacz też:
Podszerstek – co to jest? Jak wygląda wyczesywanie podszerstka i jak je wykonać?

Budowa psa alaskan malamute

Psy rasy alaskan malamute mają:

 • dobrze rozwiniętą klatkę piersiową;
 • umięśniony tułów i prosty;
 • łagodnie opadający ku biodrom grzbiet. 

Ogony malamutów są osadzone na umiarkowanej wysokości, są noszone nad grzbietem, a włosy na nim przypominają powiewające pióra. 

Malamut – biały to kolor jednobarwnej maści

Włos psa alaskan malamute jest gruby i bardzo gęsty. Podobnie podszerstek, który ma ok. 2,5-5,1 cm. Jest wełnisty i niezwykle bujny. Maść psów waha się od jasnoszarej aż po całkiem czarną. Może występować także w kolorze śniadym i rudym. Dopuszczalną jednobarwną maścią jest biała.

Alaskan malamute – charakter 

Psy alaskan malamute są niezwykle sympatyczne. Czułość okazują nie tylko swojej najbliższej rodzinie, ponieważ w stosunku do obcych sobie osób również zachowują się przyjaźnie i serdecznie. Z tego powodu raczej nie nadają się na psy stróżujące, mimo że niektórych odstraszają już samą swoją posturą. Nie bywają natomiast agresywne ani nieprzewidywalne, wręcz przeciwnie. Szczeniaki są dosyć energiczne, lubią zabawę i potrzebują dużo ruchu. Dorosłe osobniki są jednak bardzo opanowane i spokojne. 

Malamut alaskan – charakter psa bywa trudny

Podobnie jak wiele psów ras zaprzęgowych, malamuty charakteryzuje duża doza niezależności. Może to powodować pewne problemy podczas szkolenia czworonogów, bowiem, mimo swojej inteligencji i przyjazności, bywają uparte i nie da się zmusić ich do pełnego posłuszeństwa. Niezależność nie oznacza jednak, że psy malamute dobrze znoszą samotne chwile – wręcz przeciwnie, zbyt długie pozostawianie psa samemu sobie będzie skutkowało stresem i frustracją. Pies ma wówczas skłonność do niszczenia mebli i wycia. Malamuty bowiem, w odróżnieniu od większości psów, nie szczekają, lecz wyją jak wilki. 

Alaskan malamute jako uciekający łowca

Chociaż psy alaskan malamute kochają ludzi, mają dość przykrą skłonność do ucieczek. Wynika to w dużej mierze z faktu, że te psy wykazują silny instynkt łowiecki. Jeśli wyczują jakieś zwierzę, puszczają się za nim pędem, nie oglądając się za siebie. 

Zobacz też:
Nagi pies meksykański – jak wygląda święty pies Azteków?

Alaskan malamute – wychowanie poprzez sport

Jak już wspomnieliśmy, psy rasy malamute należą do raczej spokojnych i opanowanych czworonogów. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują aktywności fizycznej. Rasa była w końcu wykorzystywana do ciągnięcia zaprzęgów. Można się zatem spodziewać, że malamuty nadal mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i wysiłek. Warto zaangażować psy w takie aktywności, jak:

 • dog dancing;
 • agility;
 • sporty związane z tropieniem oraz zaprzęgami. 

Malamute – zdrowie 

Psy rasy alaskan malamute należą do czworonogów nad wyraz odpornych i wytrzymałych. Długość ich życia wynosi od 10 do 13 lat. W tym czasie, niestety, psy mają tendencję do zapadania na różnego rodzaju schorzenia, o których powinni wiedzieć potencjalni właściciele. 

Choroby psów malamute

Do najczęstszych chorób malamutów należy dysplazja stawu biodrowego, na którą nierzadko cierpią psy dużych ras. Malamuty mogą być podatne także na schorzenie neurologiczne, którym jest polineuropatia. Często zdarza się lipoma, czyli łagodny guz tkanki tłuszczowej. Schorzeniem, które nierzadko dotyka malamutów, jest chondrodysplazja, która polega na zahamowaniu wzrostu kości i kończyn i kręgosłupa, przy jednoczesnym normalnym wzroście czaszki i tułowia. Czasami u czworonogów zdarzają się choroby układu pokarmowego, m.in. skręt żołądka. 

Alaskan malamute – pielęgnacja 

W przypadku malamutów nie obejdzie się bez częstego i intensywnego szczotkowania. Psy mają bardzo gęstą i grubą sierść. Należy poświęcać jej dużo czasu, aby lśniła i nie pozostawała na meblach. Linienie to szczególnie trudny okres dla opiekunów czworonoga alaskan malamute – w tym czasie psy tracą bardzo dużo sierści i trzeba codziennie ją wyczesywać. Jeśli masz malamuta, użyj wtedy szczotki, która zbierze nie tylko wierzchnią warstwę włosia, lecz również podszerstek.

Alaskan malamute – dieta

Malamuty potrzebują jedzenia dostosowanego do wieku i poziomu ich aktywności. Sprawdzą się zarówno karmy kupne, jak i te przygotowywane w domu. Większość opiekunów malamutów ceni sobie dietę BARF. Jeśli będzie odpowiednio suplementowana, dostarczy pupilom wszelkich potrzebnych składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Przeważnie dorosłe psy potrzebują dwóch posiłków dziennie:

 • jednego lżejszego (o poranku);
 • nieco bardziej obfitego (wieczorem). 
Zobacz też:
Największy pies świata – ranking największych ras

W razie wątpliwości można skonsultować się z dietetykiem w kwestii żywienia malamuta.

Alaskan malamute a skrajne temperatury

Alaskan malamute należą do psów wyjątkowo odpornych i silnych. Zima, nawet najmroźniejsza, jest im niestraszna, dzięki grubej sierści i gęstemu podszerstkowi. Znacznie gorzej znoszą natomiast letnią porę – w tym czasie powinieneś zapewnić psom chłodne, zacienione miejsce oraz dużo czystej wody.

Malamute alaskan – hodowla 

W latach 50. XX w. ujednolicono typ rasy alaskan malamute. Została również oficjalnie uznana przez AKC. Rasa została wpisana do rejestru FCI w 1960 r. W Polsce malamuty pojawiły się dopiero w 1985 r. za sprawą Zbigniewa Grabkowskiego, który sprowadził suczkę z czeskiej hodowli. 

Hodowle psów alaskan malamute w Polsce

Obecnie w Polsce działa kilka hodowli malamutów. Na co musisz zwrócić uwagę, gdy szukasz psa alaskan malamute? Oto nasze porady:

 • szukaj miejsca, które jest zarejestrowane w ZKwP i wydaje psy z rodowodem;
 • nie daj się skusić niskim cenom w pseudohodowlach. 

Dlaczego ta ostatnia kwestia jest istotna? Psy nie są bowiem w takich miejscach traktowane odpowiednio, często są zaniedbane i obciążone chorobami genetycznymi.

Malamut alaskan – cena 

Średnia cena za psa rasy alaskan malamute to ok. 3000 zł, jednak zdarza się, że za wyjątkowe osobniki trzeba zapłacić nawet 4500 zł. Wszystko zależy od hodowli, z której pochodzi pies. Swoją rolę gra także jego wiek oraz płeć. 

Malamute – historia rasy 

Malamuty są jedną z najstarszych ras pierwotnych. Ich nazwa pochodzi od ludu z Alaski, zwanego Mahlamutes. Psów używano głównie do transportowania towarów. Z czasem wzrosło zapotrzebowanie na ich „usługi”, co było spowodowane głównie przez gorączkę złota w XIX wieku. Wówczas zaczęto krzyżować czworonogi z większymi psami. W efekcie powstały psy duże i bardzo odporne, zdolne do ciągnięcia nawet bardzo dużych ładunków. Chociaż pierwotne alaskany malamute niemal wyginęły, w latach 20. XX wieku skutecznie podjęto się prób uratowania rasy. W latach 60. XX wieku alaskan malamute został zarejestrowany przez FCI. 

Zobacz też:
Norfolk terrier — wesoły i towarzyski pies dla Twojej rodziny! Poznaj opis rasy norfolk terrier

Co ciekawe, psy rasy alaskan malamute wykorzystywano podczas II wojny światowej do noszenia broni oraz poszukiwań min. Świetnie sprawdzały się również jako psy ratownicze. 

Alaskan malamut – dla kogo? 

Alaskan malamut nie jest odpowiednim psem dla każdego, mimo tego, co sugeruje jego sympatyczny na pierwszy rzut oka charakter. Przede wszystkim:

 • uparta natura psa połączona z jego duża siłą fizyczną może sprawiać, że nie wszyscy poradzą sobie z jego wychowaniem;
 • malamuty potrzebują dużej dawki ruchu, której nie da się zaspokoić krótkimi spacerami. 

Alaskan malamute to pies dla ludzi aktywnych i z dużą przestrzenią

Nie każdy będzie miał siłę ani czas, aby aktywnie spędzać czas z psem. Potrzeba zatem opiekuna zarówno sprawnego, jak i chętnego do codziennych treningów z czworonogiem. Malamuty dostosowują się do warunków mieszkalnych, ale ich rozmiary oraz zapotrzebowanie na ruch sprawiają, że zdecydowanie lepiej czują się one w domu z dużym ogrodem niż w ciasnej kawalerce. 

Alaskan malamute a koty, małe zwierzaki i psy

Niestety, ze względu na niezwykle silny instynkt łowiecki, malamuty rzadko kiedy mogą pokojowo współistnieć z małymi zwierzętami. W sytuacji, kiedy pies i kot wychowują się razem od wczesnych miesięcy życia, a alaskan malamut przejdzie właściwe szkolenie, istnieje cień szansy, że będą się tolerować. Większość opiekunów tej rasy woli jednak dmuchać na zimne i trzymać psy z dala od innych niedużych stworzeń. 

Alaskan malamute dość dobrze toleruje obecność innych psów. Nie można jednak liczyć na wielką przyjaźń, a co najwyżej pokojowe współistnienie. Malamuty mają bowiem silny charakter i może im być trudno dogadać się z psami. 

Malamut szczeniak a dzieci i seniorzy

Alaskan malamute i dzieci mogą mieszkać pod jednym dachem, pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim, należy poddać psa odpowiedniemu szkoleniu oraz socjalizować go w kontaktach z najmłodszymi już od szczeniaka. Dzieci natomiast powinny zostać nauczone odnoszenia się do malamuta z szacunkiem i taktem, aby nie wystawiać na próbę jego cierpliwości. Rasa nie jest jednak odpowiednia dla osób starszych – alaskany malamute to psy silne oraz charakterne. Mają bardzo mocny temperament, przez co ujarzmienie ich będzie stanowić dla seniorów nie lada wyzwanie. 

Zobacz też:
Płochacz holenderski – rzadki pies myśliwski o niewielkich rozmiarach

Wiele osób staje przed pytaniem – husky czy malamut? Te dwie rasy wiele łączy, jednak różnice są tak znaczne, że nie warto rozpatrywać ich w jednej kategorii. Jeżeli po przeczytaniu opisu malamuta nadal jesteś zdania, że to pies dla ciebie, warto skontaktować się z lokalnym oddziałem ZKwP i zapytać o najbliższą polecaną hodowlę alaskan malamute.