Szklana kula ze złotą rybką pojawia się w filmach, kreskówkach i reklamach. Welony są polecane dla początkujących akwarystów. Wielu z nich popełnia jednak sporo naprawdę podstawowych błędów w hodowli tego gatunku. Czytaj dalej i dowiedz się, jak ich uniknąć!

Hodowla złotych rybek – historia

Hodowla złotych rybek historia

Trudno w to uwierzyć, ale historia planowej hodowli złotych rybek sięga co najmniej VIII wieku! Zaczęło się w Chinach. Przodkiem złotych rybek jest karaś ozdobny, zwany złocistym lub chińskim (Carassius auratus). Ryby te hodowane były w niewielkich stawach w pobliżu domu, by ludzie mogli się nimi żywić. Z czasem zaczęto celowo kojarzyć ze sobą osobniki karasia chińskiego o czerwonym ubarwieniu i utrzymywać je jako ryby ozdobne. Początkowo posiadaczami złotych rybek byli wyłącznie bogaci ludzie. Dopiero przeniesienie hodowli z basenów i stawów do akwariów sprawiło, że mogli pozwolić sobie również mniej zamożni.

Jak stare są odmiany złotych rybek?

Jak stare są odmiany złotych rybek

Jak to zawsze bywa w przypadku zwierząt domowych, wszystko odbywa się w drodze selekcji. Wydawać by się mogło, że odmiany złotych rybek pojawiły się niedawno, nie jest to jednak prawda. Najstarsze z nich mają za sobą wielowiekową historię! Przykładem może być wakin, czyli odmiana welona o podwójnych płetwach. Jego podobizny można znaleźć już na osiemnastowiecznych rysunkach. Również odmiana teleskop jest znana od tego czasu. Była jedną z pierwszych hodowanych w Europie!

Złota rybka – odmiany

Odmian złotych rybek na przestrzeni wielu wieków wyhodowano naprawdę bardzo dużo. Różnią się między sobą kształtem płetw, ciała oraz rozmieszczeniem narośli na głowie lub ich brakiem. Istnieją złote rybki o długim lub krótkim ciele. Mogą być pozbawione płetwy grzbietowej, mieć płetwy wydłużone lub krótkie, pojedyncze lub podwójne. Najpopularniejsze to:

 • kometa;
 • szubunkin (typ londyński i bristolski);
 • nimfa;
 • welon;
 • teleskop;
 • niebowid;
 • pyzatek;
 • kogutek;
 • ryukin;
 • lwia główka Oranda;
 • lwia główka ranchu.

Wszystkie hodowane odmiany mają swój wzorzec. Określa on dokładnie, jak dana ryba powinna wyglądać.

Złota rybka odmiany

Złota rybka – ważne informacje

Kupno każdego zwierzęcia, również ryb, jest poważną decyzją. Bierzesz odpowiedzialność za żywe stworzenie, które czuje ból i stres. Zanim kupisz złotą rybkę, powinieneś wiedzieć co nieco o gatunku! Oto ważne informacje w skrócie:

 • ryby tego gatunku osiągają w akwarium zwykle 10–20 cm długości;
 • są ruchliwe;
 • należą do ryb tzw. zimnolubnych;
 • lubią towarzystwo, najlepiej czują się z innymi złotymi rybkami;
 • są wszystkożerne;
 • wśród akwarystów mają opinię brudasów.
Złota rybka ważne informacje

Akwarium dla złotej rybki

Zbiornik hodowlany dla welonów musi być odpowiedniej wielkości. Ryby te są dosyć duże i, szczególnie w grupie, bardzo ruchliwe. Przyjęło się, że na pierwszego osobnika trzeba liczyć 80 litrów i około 40 na każdego kolejnego. Nie da się ukryć – złota rybka wymaga dużego akwarium. Pamiętaj także o tym, że welony to ryby zimnolubne, więc nie powinny być trzymane z rybami ciepłolubnymi, jak bojowniki czy kiryski.Jako podłoże najlepiej sprawdzi się drobny żwir.

Czysta woda to podstawa!

Zdrowie i długie życie ryb akwariowych zależy w dużej mierze od jakości wody w zbiorniku. Welony najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 16–24° C, miękkiej lub średnio twardej (pH 6,0–7,5). Złote rybki potrzebują bardzo wydajnej filtracji, ponieważ bardzo zanieczyszczają wodę. Ze względu na wielkość akwarium, jakiego wymagają, najlepiej zwykle sprawdzają się filtry zewnętrzne. Raz w tygodniu należy podmienić około 25% objętości wody w akwarium.

złota rybka Czysta woda to podstawa

Strzeż się szklanej kuli!

Pomimo powszechnego dostępu do wiedzy nadal niejedna złota rybka ma pecha mieszkać w kuli. Kula to beznadziejny pomysł dla każdego gatunku ryb! Złote rybki powinny żyć w prostokątnym, dużym akwarium. Nie jest to więc gatunek dla tych, którzy chcieliby zaoszczędzić miejsce w domu! Wymagają sporo miejsca do pływania.

Strzeż się szklanej kuli

Wodę w akwarium złotych rybek trzeba napowietrzać i filtrować. W przeciwnym razie szybko stanie się mętna i śmierdząca, a ryby długo nie pożyją. W kuli nie ma miejsca na filtr! Hodowla ryb w kuli odbija się niekorzystnie na ich zdrowiu.

Pokarm – jak żywić złotą rybkę?

Złota rybka jest wszystkożerna – odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Welony chętnie jedzą wszelkie pokarmy dostępne w sklepach zoologicznych. Można je żywić karmą w postaci płatków i karmić larwami solowca. Chętnie jedzą również rozwielitki i oczliki. Dieta powinna być zróżnicowana.

jak żywić złotą rybkę

Ważne jest, aby nie przekarmiać złotych rybek. Podawaj tyle pokarmu, ile zjedzą w naprawdę krótkim czasie. Ma to również znaczenie dla higieny w akwarium. Niezjedzone resztki pokarmu zalegające na dnie to idealne miejsce dla bakterii, a stąd prosta droga do chorób u welonki i w efekcie śnięcia…

Złota rybka – rozmnażanie

Welon to gatunek zimnowodny. W okresie tarła do złożenia ikry potrzebna jest jednak nieco wyższa temperatura – około 25° C. Do rozrodu powinno się wybierać złote rybki co najmniej w wieku 3 lat. Najlepiej sprawdzą się pary lub grupy, w których więcej jest samców. W akwarium do tarła musisz zadbać o roślinność. To pomiędzy roślinami samice składają ikrę. Liczba jajeczek może sięgać 2000 sztuk! Młode wylęgają się po 3 dniach. Dorosłe ryby należy wówczas usunąć z akwarium z wylęgiem. Młode jedzą plankton, można im podawać też larwy solowca.

Złota rybka od tysięcy lat jest wdzięcznym pupilem i ulubieńcem ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy będzie to pyzatek, kometa czy demekin – każdej welonce należy zapewnić odpowiednie warunki!

Złota rybka rozmnażanie
Archiwum: październik 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.