Rybki w akwarium to dla wielu osób okazja do obcowania z wodnym światem na co dzień. Akwarystyka słodkowodna jest niezwykle ciekawym hobby, dlatego warto poznać najpopularniejszych mieszkańców akwariów. Jakie rybki akwariowe będą dobre dla początkujących? Które gatunki wymagają zaś większej wiedzy i doświadczenia? Poznaj ryby, które możesz hodować w swoim domu!

Ryba akwariowa – przykładowe gatunki

Ryby akwariowe – kiryski

Kiryski to malutkie rybki akwariowe, które bytują w dolnych partiach zbiornika. Średnia długość ich ciała wynosi od 2 do 6 centymetrów (w zależności od gatunku). Te zwierzaki są bardzo często polecane początkującym akwarystom, ponieważ ich utrzymanie nie jest trudne. Wyróżniają się żywym, towarzyskim usposobieniem i najlepiej czują się w grupie innych rybek swojego gatunku.

Kiryski – gdzie czują się najlepiej?

W hodowlach i sklepach akwarystycznych można spotkać różne odmiany tych rybek. Bardzo popularne są maleńkie kiryski pigmeje oraz nieco większe kiryski pstre. Nie mają one łusek, a jedynie rzędy płytek kostnych. 

Minimalna wielkość akwarium dla kilku osobników wynosi w zależności od podgatunku do 30 do 54 litrów. Kiryski to ryby akwariowe, które bytują na dnie zbiornika. Dobrze czują się w towarzystwie innych łagodnych ryb, które zamieszkują jego wyższe partie. Preferują mniej zarośnięte akwaria. Są przystosowane do oddychania w wodzie ubogiej w tlen. 

Ryby akwariowe – skalary

Skalar, zwany także żaglowcem, to bardzo popularny gatunek ryby akwariowej. Dzikie skalary zamieszkujące wody dorzecza Amazonki mogą dorastać nawet do 50 centymetrów wysokości. Niestety, w niewoli mamy najczęściej do czynienia ze skarłowaciałymi osobnikami, które nie osiągają takich rozmiarów. 

Skalary to bardzo inteligentne ryby akwariowe. Udowodniono, że opracowują swoją własną strategię polowania. Potrafią także współpracować, aby odegnać inne ryby, które skubią im płetwy. 

Skalary – jakie warunki są najlepsze dla tych ryb akwariowych?

Skalary to ryby stadne, które łączą się w pary na całe życie. Jako pielęgnice bardzo czule opiekują się swoją ikrą. Wachlują ją płetwami, aby ją napowietrzyć i co jakiś czas biorą do pyszczka, aby oczyścić jajeczka z zanieczyszczeń. 

Rybki te są nie tylko piękne, lecz także bardzo inteligentne i towarzyskie. Aby w pełni dostrzec ich piękno, musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Skalary potrzebują dużych zbiorników. Na jedną rybę powinno przypadać przynajmniej 50 litrów wody netto. 

Ryby akwariowe – welonki

Welonki, szerzej znane jako złote rybki, to jedne z najpopularniejszych na świecie ryb akwariowych. Przynależą do rodziny karasi ozdobnych. To bardzo żywe, sympatyczne i długowieczne stworzenia, które w dobrych warunkach mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat.

Welonki nie powinny jednak mieszkać w kulach ani małych zbiornikach. Warto wiedzieć, że mają bardzo szybką przemianę materii. Ich akwarium przynajmniej raz na dwa tygodnie wymaga podmianki aż ¼ powierzchni wody. Wybierz więc dla nich przestronne akwarium (od 100 do 120 litrów). 

Gdzie welonki czują się najlepiej?

Welonki to ryby wszystkożerne i bardzo żarłoczne! Musisz zatem uważać, żeby ich nie przekarmić. Jednak pamiętaj, że zbyt mało pożywienia skłoni je do pożarcia akwariowych roślin. Niektóre welonki nie mają również skrupułów przed zjadaniem sąsiadów.

Rybki te najlepiej czują się w przestronnym akwarium gatunkowym, gdzie jest dużo miejsca do swobodnego pływania. Przepadają także za ryciem w podłożu. 

Ryby akwariowe – paletki

Paletki to ryby akwariowe dla bardzo doświadczonych akwarystów. To piękne, duże i barwne stworzenia o charakterystycznie spłaszczonym po obydwu stronach ciele. Ten gatunek naturalnie występuje w dorzeczu Amazonki, niejednokrotnie bytując razem ze skalarami. 

Jakie akwarium będzie odpowiednie dla paletek?

Paletki to duże ryby ławicowe, które najlepiej czują się w akwariach gatunkowych. Najlepiej trzymać je w dużych stadach, dlatego potrzebne jest spore akwarium. Minimalny litraż wynosi 350 litrów, przy wymiarach mniej więcej 120 × 60 centymetrów. Dyskowce wymagają zróżnicowanego pokarmu. Wybieraj dla nich dobrej jakości suszone mieszanki oraz pokarm mrożony i żywy w ramach uzupełnienia diety. 

Paletki to ryby akwariowe dość mocno podatne na choroby, szczególnie te wywołane pasożytami. Po przyniesieniu nowej ryby do domu konieczna będzie dwutygodniowa kwarantanna. Bez niej nowy osobnik może zarazić groźną chorobą resztę ryb, co niekiedy kończy się śmiercią całej ławicy. 

Ryby akwariowe – brzanki

Brzanki to rybki akwariowe występujące w wielu odmianach. U nas najbardziej popularną z nich są brzanki sumatrzańskie. Te niewielkie stworzonka dorastają mniej więcej do 5 centymetrów i są chętnie wybierane przez niedoświadczonych akwarystów. 

Te małe ryby akwariowe mają bardzo energiczne usposobienie. Najlepiej czują się w dużych stadach, w których tworzą skomplikowane i sztywne hierarchie. Brzanki mają pewną tendencję do podgryzania płetw innych ryb, dlatego nie powinieneś ich trzymać razem z welonkami i skalarami

Jaki zbiornik dla brzanek?

Długość akwarium dla brzanek powinna wynosić przynajmniej 60 centymetrów. Te rybki akwariowe lubią zbiorniki z kamiennym dnem. Preferują miękką wodę o kwaśnym pH. 

Pamiętaj, że te zwierzaki nie przepadają za monotonną dietą. Ich menu warto urozmaicać choćby:

  • żywymi robakami;
  • pokarmem roślinnym;
  • gotowanym żółtkiem. 

Ryby akwariowe – gupiki

Gupiki (pawie oczka) to jedne z najłatwiejszych w hodowli ryb akwariowych. To niewielkie i łagodne stworzenia, które tylko czasami mają tendencję do podskubywania siebie nawzajem oraz innych ryb. Miej więc na uwadze, by nie trzymać ich z gatunkami, które mają bardzo duże i weloniaste płetwy. 

Hodowla gupików nie jest skomplikowana. Wielkość akwarium uzależniona jest od tego, ile jest gupików. To ryby ławicowe, które powinny mieszkać w dosyć sporych stadach. Co ciekawe, rybki są bardzo tolerancyjne w kwestii zasolenia wody – mogą mieszkać zarówno w akwariach słodkowodnych, jak i w morskich. 

Co jedzą gupiki i jak się rozmnażają?

Gupiki są wszystkożerne i chętnie przyjmują praktycznie każdy pokarm. Poza gotowymi mieszankami warto urozmaicać ich dietę:

  • larwami komarów;
  • płatkami ze spiruliną;
  • blanszowanym szpinakiem. 

Gupiki słyną z dosyć szybkiego rozmnażania się. W jednym miocie może przyjść na świat nawet pięćdziesiąt sztuk narybku. Bardzo łatwo odróżnić samca od samicy.

Ryby akwariowe – danio

Danio to popularne ryby do akwarium, które występują w bardzo wielu odmianach i kolorach. To stosunkowo łatwe w pielęgnacji rybki, które nie mają zbyt dużych wymagań. 

Jaki zbiornik dla tej ryby akwariowej?

W zależności od odmiany danio potrzebne będzie ci akwarium o długości od 60 do 100 centymetrów. Te rybki akwariowe najlepiej czują się w chłodnej wodzie o temperaturze około 20 stopni Celsjusza i lekko kwaśnym pH. Podmiankę wody trzeba wykonywać raz na dwa tygodnie, wymieniając około 30% wody netto. 

Co jedzą te rybki do akwarium?

Ułożenie prawidłowej diety danio nie powinno sprawić ci problemu. Ryby akwariowe, o których mowa, są wszystkożerne i chętnie zadowolą się każdym pokarmem (zarówno żywym, jak i suszonymi mieszankami). Pamiętaj, że jedzenie powinno być różnorodne. Podawaj je częściej, ale w mniejszych porcjach. 

Danio to ryba do akwarium, która jest ceniona przez akwarystów o różnym poziomie zaawansowania. Duża różnorodność odmian sprawia, że można dobrać te rybki do wystroju zbiornika, a także do jego wielkości. 

Ryby akwariowe – mieczyki

Mieczyki to znane i popularne rybki akwariowe. Są niewielkie, bo przeciętna długość ciała mieczyka wynosi około 3 centymetry. Występują w wielu odmianach barwnych, dlatego są wybierane zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących hodowców.

Mieczyki zasiedlają środkową partię akwarium. To ryby ławicowe, które są bardzo towarzyskie i chętnie pływają razem. Nie powinny być trzymane samotnie. Zdecyduj się więc przynajmniej na kilka osobników. 

Co jedzą te ryby akwariowe?

Mieczyki to ryby wszystkożerne, które trzeba karmić rozsądnie. Chętnie jedzą suchy prasowany pokarm, a także:

  • larwy ochotka;
  • siekane dżdżownice;
  • sałatę lub blanszowany szpinak. 

Musisz karmić je często, ale dawać im małe porcje. Jeśli przesadzisz, mogą zachorować. 

Mieczyki łatwo się rozmnażają. Do jednego samca warto dobrać kilka samic, ponieważ jedna może zostać zamęczona zbyt intensywnymi zalotami. 

Ryby akwariowe – bojowniki

Bojowniki to niezwykle piękne i okazałe ryby akwariowe, które wybierane są przede wszystkim ze względu na swoje rozłożyste płetwy i intensywne kolory. Panuje przekonanie, że mają bardzo niskie wymagania i mogą mieszkać wszędzie – nawet w kuli lub pojemniku. 

Nic bardziej mylnego. Bojownik potrzebuje akwarium o pojemności przynajmniej 10 litrów. Zbiornik powinien być obsadzony roślinami, a woda musi być dobrze filtrowana. 

Skąd nazwa tych ryb akwariowych?

Bojowniki mają wojowniczą naturę. Dwa samce mogą walczyć ze sobą bardzo długo. Czasami robią to do momentu, aż jeden z nich padnie. Najlepiej więc trzymać je samotnie lub w konfiguracji jeden samiec i dwie lub trzy samice. W stosunku do innych gatunków bojowniki są jednak dosyć łagodne, a czasami – wręcz wycofane. Duże ryby mogą onieśmielać bojownika, ale zazwyczaj nie ma problemu z trzymaniem go w akwarium z małymi rybami ławicowymi (na przykład kiryskami). 

Ryby do akwarium – podsumowanie

Znasz już charakterystykę najpopularniejszych ryb akwariowych. Wodny świat jest jednak niezwykle fascynujący, dlatego warto zgłębiać go w różnych aspektach. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, czy masz już za sobą lata opieki nad rybkami, wiesz, że kluczowy jest odpowiedni dobór obsady zbiornika. 
Kiryski, skalary, a może paletki? Wszystkie te ryby akwariowe mogą stać się prawdziwą ozdobą twojego zbiornika. Pamiętaj jednak, że każdy z gatunków potrzebuje odpowiednich warunków. Jeśli zdecydujesz się na któryś z opisanych przez nas w tekście, masz już podstawową wiedzę. Pamiętaj, że dla wielu rybek akwariowych dobre warunki w zbiorniku to podstawa długiego i zdrowego życia!

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.