Złote rybki w kulach to obraz, który niestety zna chyba każdy. W rzeczywistości rybki welonki wymagają jednak dużo większych i bardziej różnorodnych zbiorników, a także wydajnej filtracji, ale mimo to świetnie sprawdzą się w domu początkującego akwarysty. Sprawdź, jakie są ich potrzeby gatunkowe, czym je karmić i jak rozmnażać.

Welonka – występowanie

Złote rybki to potoczna nazwa podgatunków pochodzącego z Azji karasia chińskiego (Carassius auratus auratus), nazywanego także karasiem złocistym. Bardzo liczne odmiany wywodzą się z Chin, gdzie ich utrzymywanie w roli ryb ozdobnych w sztucznych zbiornikach wodnych ma bardzo bogatą tradycję, sięgającą VII wieku. Przez setki lat wyhodowano wiele odmian karasi ozdobnych o najróżniejszych kształtach, cechach wyróżniających i kolorach. Występują zarówno ryby pozbawione płetwy grzbietowej, jak i posiadające mocno wydłużone lub podwójne płetwy. Karasie o wydłużonych płetwach określane są właśnie mianem welonów lub welonek.

Popularnością cieszą się m.in.:

 • welon tygrysi;
 • teleskop;
 • niebowid;
 • lwia główka;
 • szubunkin.

Charakterystyka poszczególnych odmian może przyprawić o zawrót głowy.

welonki - występowanie

Ryby welonki – usposobienie

Panuje powszechne przekonanie o tym, że welonki powinny być trzymane w pojedynkę (ewentualnie w parach), ponieważ zjadają inne ryby. Tymczasem jest to zupełnie błędny pogląd. Są to bardzo towarzyskie i ciekawskie zwierzęta o spokojnym, łagodnym usposobieniu. Ich sąsiedztwo trzeba jednak dobierać ostrożnie. Jak zachowują się welony?

 • pływają swobodnie po całym akwarium;
 • chętnie spędzają czas blisko dna, ryjąc w podłożu w poszukiwaniu pokarmu;
 • są żywe i bardzo sympatyczne. 

Co ciekawe, są to także bardzo długowieczne ryby. Jeżeli mają dobre warunki, mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat i osiągać efektowną wielkość do 20 cm długości.

Akwarium dla welonki

Welonki często hodowane są w małych zbiornikach, a nawet w kulach, co jest niedopuszczalne dla prawdziwego akwarysty. Najlepiej czują się w przestronnych akwariach, co najmniej o wielkości od 150 do 200 litrów. Zdecydowanie warto zadbać o to, aby znalazło się w nim kilka rybek, ponieważ welonki to bardzo towarzyski gatunek. 

Akwarium dla welonki

Złota rybka w kuli? Nigdy!

Utrwalony wizerunek złotej rybki w kuli jest bardzo szkodliwy dla tego gatunku. Kula nie nadaje się na zbiornik hodowlany dla żadnego gatunku ryb! Ze względu na swój niewielki litraż i trudny w aranżacji kształt nie spełnia wymagań ryb takich jak welonki czy bojowniki. Nie da się w niej umieścić ani dużej ilości roślin i kryjówek, ani niezbędnych urządzeń akwariowych, takich jak filtr, grzałka czy napowietrzacz.

Chociaż welonki są długowieczne, niestety w zbyt małych akwariach bardzo rzadko dożywają 34 lat. Choćby z tego powodu warto stworzyć odpowiednie środowisko dla swoich ryb.

Podłoże akwarium dla welonek

Welonki lubią przekopywać podłoże akwarium. Może to prowadzić do niszczenia roślin i podkopywania ich. Zdecydowanie lepiej postawić więc na roślinność o mocnych korzeniach. Odpowiednim rodzajem podłoża będzie drobny żwir.

Woda w zbiorniku dla rybek welonów

Woda powinna być mocno napowietrzona. Wszystkie gatunki karasi ozdobnych mają tendencję do śmiecenia, a ich przemiana materii jest bardzo szybka. Zdecydowanie postaw więc na wydajny filtr z pompą do akwarium. Optymalne parametry wody to:

 • pH wody – od 6,5 do 7;
 • twardość – od 5 do 20 stopni;
 • temperatura – między 16 do 24 stopni Celsjusza.

Należy dokonywać podmiany około 25% wody w zbiorniku przynajmniej raz na dwa tygodnie. Woda powinna być odstana (co najmniej dobę), aby wyparował z niej chlor. 

Woda w zbiorniku dla rybek welonów

Welon – ryba i jej prawidłowe żywienie

Welonki to ryby wszystkożerne, dlatego nietrudno znaleźć pokarm, który trafi w ich gusta. Możesz jednak dbać o to, aby pożywienie nie było monotonne. W tym zakresie jest wiele opcji do wyboru:

 • naturalny pokarm żywy lub mrożony, taki jak larwy solowca i plankton;
 • pokarmy suche w granulacie lub płatkach;
 • pokarmy roślinne (w ramach urozmaicenia).

Ważna jest także częstotliwość karmienia. Welonki to ryby wyjątkowo żarłoczne, które mają tendencję do przejadania się i wystarczy karmić je raz dziennie. Możesz także zdecydować się na karmienie dwa razy na dzień, ale małymi porcjami. Tak jak w przypadku większości ryb, lepiej karmić je rzadziej niż przekarmiać. 

Welonki – rozmnażanie

Rozród welonek jest dosyć karkołomnym zadaniem. Dorosłe ryby w wieku co najmniej 3 lat należy przenieść na ten czas do oddzielnego zbiornika, gdzie panuje nieco niższa temperatura wody. Przed tarłem na skrzelach samców pojawia się wysypka tarłowa. Samice są nieco krąglejsze od samców.

Ikra składana jest blisko dna akwarium. Tuż po jej złożeniu trzeba koniecznie odseparować rodziców z kotnika, ponieważ w przeciwnym razie jajeczka zostaną bardzo szybko zjedzone. Welonki nie gardzą także swoim własnym narybkiem, którego przeżywalność po wylęgu w głównym akwarium jest minimalna. 

welonki - rybki welonki rozmnażanie

Choroby welonek

Jedną z najczęstszych chorób welonów jest ospa rybia. Chorobę najczęściej „przynosi” do akwarium nowa chora ryba i szybko zaraża całe stado.

Inna częsta przypadłość to zapalenie pęcherza pławnego. Jest skutkiem dużej żarłoczności welonów. Musisz więc bardzo ostrożnie je karmić. Ryby te są w stanie zjeść niemal wszystko – od roślin akwariowych po swoje własne potomstwo i narybek innych gatunków. 

Welonki – z jakimi rybami je hodować?

Welonki, ryby stadne, najlepiej czują się w towarzystwie swojego gatunku. Nie musisz jednak ograniczać obsady akwarium tylko do nich. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od litrażu akwarium oraz od wielkości twoich rybek. 

welonki - z jakimi rybami je hodować

Jakie gatunki mogą towarzyszyć welonkom?

W roli towarzyszy akwariowych mogą sprawdzić się inne gatunki zimnolubne, np. kardynałki. Rybki preferujące cieplejszą wodę, takie jak danio, mieczyki, neony Innesa czy glonojady nie będą czuły się dobrze w akwarium dostosowanym temperaturowo do welonów. Jeżeli planujesz akwarium z różnorodną obsadą, w którym mieszkają welonki, powinno ono mieć przynajmniej 300 litrów pojemności. 

Welonki – cena 

Welony to bardzo popularne ryby, które można kupić niemal wszędzie. Szukaj ich w sklepach akwarystycznych i na portalach z ogłoszeniami, ale pamiętaj o czujności. Ryby powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przyniesienia do akwarium jakiejś przykrej choroby zakaźnej. 

welonki - cena

Za ile można kupić ryby welonki?

Ceny welonków mogą być bardzo różne. Młode osobniki można często dostać praktycznie za darmo od hodowców lub wymienić je na inne ryby. Za najmniejsze welony zapłacisz od pięciu do trzydziestu złotych. Większe ryby o imponującym wyglądzie i bujnych płetwach to jednak koszt nawet stu złotych. 

Rybki welony to niezwykle popularni mieszkańcy akwarium. Są chętnie wybierane nawet przez niedoświadczonych akwarystów. Trzeba jednak bardzo uważać, aby ich nie przekarmiać. Warunki w akwarium są niezwykle ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia ryb. Konieczny jest odpowiednio duży i wyposażony w niezbędny sprzęt zbiornik. Złotą rybkę w kuli traktuj raczej jako obrazek z kreskówek niż jako wzór do naśladowania.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.