Podobnie jak wiele innych ras psów myśliwskich, również płochacze wybierane są jako psy domowe lub towarzyszące. Ta grupa psów cechuje się silnym charakterem i wytrwałością oraz nieustępliwością. Wiele z nich jednak ma łagodne i radosne usposobienie, dlatego sprawdzają się również jako rodzinne czworonogi. Oczywiście przy odpowiednim prowadzeniu, ponieważ to psy chętne do pracy i pojętne, które lubią mieć co robić – od zajęć sportowych po nosework. 

Płochacze i ich zastosowanie w myślistwie

Płochacze to psy myśliwskie. Rasy te używane były i nadal są podczas polowania na drobną zwierzynę – przede wszystkim ptaki. Ich zadaniem jest wyszukiwanie i wypłaszanie ich z krzaków, szuwarów i innych zarośli. Dodatkowo uczone są aportowania po strzale. Cechują się zwinnością, a także dużym skupieniem na celu przy zachowaniu ciszy. Psy z tej grupy wciąż są popularne wśród myśliwych, ponieważ spełniają funkcję, którą trudno zastąpić w jakikolwiek inny sposób. 

Jakie cechy charakteru mają płochacze?

Płochacze obejmują kilka ras, które różnią się od siebie pod względem wyglądu i temperamentu, ale ogólnie określić można je mianem psów spokojnych oraz cierpliwych. Jednocześnie są pojętne i gotowe do pracy z człowiekiem. Mają silny instynkt myśliwski, który może być problematyczny w momencie, gdy psy nie są wykorzystywane w celach, do których zostały wyhodowane. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie im dużej dozy aktywności, a także zajęć angażujących je umysłowo. Są nastawione na intensywną pracę.

Do człowieka są bardzo pozytywnie nastawione, wykazują się wiernością oraz przywiązaniem. Sprawdzają się jako psy rodzinne, choć oczywiście muszą być odpowiednio ułożone od pierwszych miesięcy życia. Płochacze z uwagi na cechy swojego charakteru są rekomendowanym wyborem do domów z małymi dziećmi. Trzeba jednak poświęcić czas na przysposobienie psa do takich okoliczności.

Wygląd

Ponieważ to kilkanaście różnych ras, które mają inne pochodzenie, nie możemy mówić o standardzie w przypadku wyglądu płochaczy. Są to najczęściej psy małe lub średnie, dość wysokie, o mocnej budowie i silnych łapach. Mają zazwyczaj długą sierść, która chroni je podczas wypełniania myśliwskiej posługi. Zabezpiecza przed wilgocią i ewentualnymi uszkodzeniami wynikającymi z poruszania się po leśnych bezdrożach. Większość ras z tej grupy ma duże, zwisające uszy, które nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale również pozytywnie wpływają na poznawanie zapachów w czasie polowania.

Rasy płochaczy

Wszystkie z wymienionych niżej ras zaliczają się do płochaczy w VIII grupie Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI):

Występuje również rasa polski spaniel myśliwski, ale nie została ona jeszcze zaakceptowana przez FCI.

Oglądając zdjęcia czy filmiki z wystaw lub polowań, nie sposób nie poznać płochaczy. To psy o bardzo typowej budowie, a także nastawieniu. Świetnie nadają się do swojej pierwotnej roli, ale również jako psy rodzinne. Wynika to przede wszystkim z ich łagodnego nastawiania, a także dużej inteligencji. Szybko się uczą, a także uwielbiają spędzać czas z człowiekiem. Warto jednak poświęcić czas na ich ułożenie, żeby były psami jeszcze lepiej dopasowanymi do potrzeb rodziny.