Niedoczynność tarczycy u psów to jedno z częściej występujących zaburzeń hormonalnych. Przeczytaj, jakie objawy powinny cię zaniepokoić, jak pomóc choremu psu oraz jak dobrać odpowiednią dietę. Zobacz, co musi zawierać sucha karma dla psa z niedoczynnością tarczycy.
Problemy z tarczycą u psów. Objawy i przyczyny niedoczynności
Tarczyca to ważny gruczoł odpowiedzialny za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Hormony tarczycy takie jak T3 i T4 (tyroksyny oraz trójodotyroniny) regulują aktywność metaboliczną komórek. Pośród chorób tarczycy wyróżnić można:
- nadczynność tarczycy;
- niedoczynność tarczycy.
U psów znacznie częściej występuje forma druga, czyli niedoczynność gruczołu powodująca jego niewystarczająco wydajne działanie. Najczęstszym powodem pojawienia się chronicznej niewydolności tarczycy u psów jest zapalenie limfocytarne lub nieprawidłowa dieta z niedoborem jodu. Schorzenie może być wtórne bądź dziedziczne.
Zaburzenia metabolizmu zazwyczaj dotyczą zwierząt powyżej 5. roku życia. Szczególnie narażone są na nie wysterylizowane suczki. Pośród ras predysponowanych do niedoczynności tarczycy wyróżnia się:
- buldogi angielskie;
- spaniele;
- boksery;
- labradory;
- berneńskie psy pasterskie.
Istnieją przypadki wrodzonej niedoczynności tarczycy (tzw. kretynizm tarczycowy) widoczne już u szczeniąt. Małe pieski są wtedy karłowate i mają nieproporcjonalną budowę ciała. W leczeniu schorzenia sucha karma dla psa z niedoczynnością tarczycy odgrywa istotną rolę.
Objawy schorzenia
Objawy, które powinny cię zaniepokoić, to:
- spowolniony metabolizm (brak energii, przybieranie na wadze);
- nawracające problemy dermatologiczne (wyłysienia, przebarwienia, łuszczenie skóry).
Zwróć szczególną uwagę na symptomy takie jak:
- ospałość, apatia;
- zwiększenie masy ciała;
- przebarwienia i zapalenia skóry;
- wypadanie sierści;
- matowa i tłusta sierść;
- wyziębienie, nietolerancja na zimno (często szukanie cieplejszych miejsc do spania);
- symetryczne łysienie po boku ciała;
- przerzedzenie sierści na ogonie;
- opadanie powiek;
- choroby wzroku, np. owrzodzenia rogówki;
- przyśpieszone tętno.
Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zaniku tarczycy i kolejno niedowładów (szczególnie nerwu twarzowego), problemów z utrzymaniem równowagi oraz zaburzeń cyklu płciowego.
Diagnostyka i leczenie
Pierwszym krokiem diagnostycznym zleconym przez lekarza weterynarii będzie badanie krwi z profilem tarczycowym. Określa się wtedy stężenie TSH (tyreotropiny) we krwi. Po zdiagnozowaniu problemów dobiera się odpowiednią dawkę hormonów normujących psi metabolizm. Do popularnie stosowanych leków należą lewotyroksyna oraz trójodotyronina. Często zlecana jest dodatkowa suplementacja jodem.
Przewlekła niedoczynność tarczycy jest nieuleczalna, dzięki odpowiedniemu leczeniu można jednak znacznie poprawić komfort psiego życia. Odpowiednia farmakoterapia w połączeniu ze zbilansowaną suchą karmą dla psa z niedoczynnoscią tarczycy wspomaga regenerację organizmu, a często niemal całkowicie eliminuje objawy. Za najlepszy pokarm dietetyczny uznawana jest sucha karma weterynaryjna. Jakie składniki powinna zawierać?
Sucha karma dla psa z niedoczynnością tarczycy. Jakie znaczenie w leczeniu ma dieta?
Ponieważ niedoczynność tarczycy powoduje liczne zaburzenia przemiany materii, dieta musi być niskotłuszczowa i bogata w wartości odżywcze. Odpowiednia sucha karma dla psa z niedoczynnością tarczycy będzie oparta na produktach mięsnych i będzie zawierać odpowiedni poziom aminokwasów, probiotyków oraz jodu. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie układu wody w organizmie, jak i przemiany cholesterolu, wapnia czy białka. Największą jego ilość znajdziesz w rybach, szczególnie takich jak dorsz, makrela, łosoś i śledź.
Najlepsza sucha karma dla psa z niedoczynnością tarczycy powinna mieć w składzie:
- niską zawartość tłuszczu;
- wysoką zawartość lekkostrawnego błonnika;
- białko pochodzące z produktów mięsnych lub ryb;
- wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących z oleju rybnego;
- dodatki mineralne takie jak L-karnityna i tauryna wspomagające pracę serca i zachowanie masy mięśniowej;
- składniki naturalnego pochodzenia wzmacniające regenerację skóry, np. witaminy A, E, B, cynk i selen;
- niski poziom fosforu i sodu.
Odpowiednia sucha karma dla psa z niedoczynnością tarczycy pomoże wzmocnić działanie całego organizmu oraz przyśpieszyć regenerację niewydolnej tarczycy. Choć choroby nie da się w pełni wyleczyć, właściwa farmakoterapia wspólnie z suchą karmą dla dorosłych psów są w stanie zapewnić zwierzakowi długie i szczęśliwe życie.