Kasza w diecie psa nie jest konieczna, jednak stanowi wartościowe uzupełnienie codziennej diety oraz bogate źródło węglowodanów. Jaka kasza dla psa jest najlepsza? Dowiedz się, jak przygotować zdrowy posiłek z dodatkiem kaszy dla psa.

Czy i jaka kasza dla psa jest wskazana?

Co do tego, czy kasza jest potrzebna w diecie psa, zdania są mocno podzielone. Niektórzy twierdzą, że węglowodany w tej formie (kasze, ryż, makaron) są zbędne i mogą u psa powodować nadwagę. Pozostali uważają, że takie uzupełnienie w diecie jest korzystne i warto psu podawać węglowodany pod postacią kaszy. Należy jednak bacznie obserwować zwierzaka. Psy mogą cierpieć na nietolerancje pokarmowe, np. glutenu, dlatego tak ważne jest, by zwracać szczególną uwagę, jak pies reaguje na konkretny rodzaj pokarmu.

Oprócz sygnałów płynących z ciała, działanie diety na organizm psa można zweryfikować, przeprowadzając badania kontrolne. Dobrze jest je wykonać przynajmniej raz w roku, aby sprawdzić, czy nasz pupil na pewno otrzymuje dobrze zbilansowany pokarm. Jaka kasza dla psa będzie zatem odpowiednia?

Objawy nietolerancji glutenu

Gluten, zawarty w niektórych kaszach, może u psów powodować alergię. Jak rozpoznać, że nasz pies cierpi na nietolerancję tego składnika? Te objawy powinny zwrócić twoją uwagę:

  • biegunka, szczególnie ta, która trwa dłużej;
  • brak apetytu;
  • wymioty;
  • chudnięcie;
  • matowa i łamliwa sierść;
  • apatia i ospałość;
  • wzdęcia.

Przedłużających się objawów nie należy lekceważyć. Nietolerancja pokarmowa może prowadzić do stanu zapalnego w jelitach, a tym samym do zaburzeń wchłaniania, a nawet obumierania kosmków jelitowych. To z kolei prosta droga do groźnych dla zwierzaka niedoborów pokarmowych.

Jaka kasza dla psa jest wskazana?

Kasze zawierające gluten mogą być bardziej szkodliwe dla psa. Istnieje jednak kilka rodzajów kasz bezglutenowych, które są bezpieczne i stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Jaka kasza dla psa sprawdzi się w diecie najlepiej? Dużo zależy od preferencji zwierzaka oraz ewentualnych nietolerancji pokarmowych.

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna jest najmniej wskazana dla psa. Jęczmień może pęcznieć w żołądku, spowalniając wchłanianie składników pokarmowych, a nawet może być przyczyną bardzo groźnego dla psa skrętu żołądka. Szczególnie kasza pęczak jest uznawana za szkodliwą odmianę. Niewielkie ilości tego produktu z pewnością nie zaszkodzą twojemu pupilowi, jednak lepiej wybierać kaszę, która nie powoduje problemów trawiennych i jest w pełni bezpieczna.

Kasza manna

Kasza manna również zawiera gluten, jest jednak uważana za produkt o wysokiej strawności. Jest bogatym źródłem skrobi, a także zawiera niewielkie ilości błonnika pokarmowego, przez co nie powoduje podrażnienia w układzie pokarmowym.

Kasza gryczana

Kasza gryczana jest niezwykle zdrowa dla ludzi, a także dla czworonogów. Ze względu na to, że nie zawiera glutenu, można ją podawać psom nietolerującym tego składnika. Kasza gryczana zawiera fosfor, żelazo, mangan, białko i błonnik, jest więc niezastąpionym źródłem cennych składników pokarmowych. Ponadto zawartość błonnika przyczynia się do spowalniania wchłaniania glukozy z krwi, jest więc idealna dla psów chorujących na cukrzycę.

Kasza jaglana

Jeśli nie jesteś pewien, jaka kasza dla psa będzie stanowić najlepsze dopełnienie pokarmu, możesz spokojnie podać kaszę jaglaną. Jaglanka jest kaszą produkowaną z prosa, charakteryzuje się lekko gorzkim smakiem. Aby się go pozbyć, przed gotowaniem trzeba ją dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Kasza jaglana jest bezglutenowa, dlatego idealnie sprawdzi się dla psów uczulonych na gluten. Jest cennym źródłem witamin z grupy B, żelaza i miedzi.

Amarantus

Amarantus, podobnie jak kasza jaglana, nie zawiera glutenu. Pojawia się często w karmach bezzbożowych, polecanych dla psów cierpiących na alergie pokarmowe. Jest produktem wysoko strawnym, a więc może być stosowana jako zdrowe uzupełnienie psiego menu.

Kasza owsiana

Kasza owsiana również jest produktem bezglutenowym. Dodatkowo stanowi cenne źródło witaminy E, a także żelaza i magnezu, oraz wapnia i miedzi. Jest lekkostrawna i korzystnie wpływa na procesy trawienne i perystaltykę jelit. Karma dla psa z dodatkiem tej kaszy stanowi wartościowy pokarm dla twojego pupila. Wpływa kojąco nie tylko na trawienie, ale również na układ krążenia. Jej spożycie nie powoduje nagłego wyrzutu glukozy do krwi, dlatego jest bezpieczna dla psów cierpiących na cukrzycę.

Jak przygotować kaszę dla psa?

Przygotowanie kaszy dla psa różni się nieco od tej, którą spożywają ludzie. Niezależnie od tego, jaka kasza dla psa zostanie użyta do przygotowania posiłku, powinna być ona mocno rozgotowana. Konsystencja papki jest najlepiej tolerowana przez psi układ trawienny. Do gotowania nie należy również dodawać żadnych przypraw. Nie są psu potrzebne, a mogą podrażniać jelita. Rozgotowana papka powstała z kaszy powinna być traktowana jako wypełniacz i stanowić maksymalnie 1/3 posiłku. Pozostałe 2/3 to mięso i warzywa. Zachowanie odpowiednich proporcji jest gwarancją zdrowia naszego pupila.

Kasza dla psa – czy jest niezbędna w psiej diecie?

Kasza stanowi bogate źródło węglowodanów, jednak nie jest uważana za niezbędny dodatek do karmy. Pokarm zawierający odpowiednio dopasowaną do czworonoga kaszę jest wartościowy i może korzystnie wpływać na twojego psa. Wprowadzając do diety psa nowe produkty, zawsze należy robić to stopniowo i w niewielkich ilościach. Należy też na bieżąco monitorować reakcję na nowe produkty i wybrać się do weterynarza zawsze, gdy zauważymy niepokojące nas objawy. Jeśli twój pupil cierpi na alergię, sprawdź koniecznie, jaka kasza dla psa będzie odpowiednia. Masz do wyboru nie tylko kasze bezglutenowe, ale też ryż lub możesz zdać się na gotowe karmy bezzbożowe.

Węglowodany w kontrolowanych ilościach są potrzebne w diecie czworonogów. Uzupełniają jadłospis i zawierają wiele substancji mineralnych i witamin korzystnych dla psów. Jeżeli planujesz włączyć do diety czworonoga ten dodatek, niech będzie to jak najlepsza kasza dla psa, bogata w cenne składniki odżywcze i bez glutenu. Dobrze dopasowana dieta wydłuży życie psa i pozwoli mu cieszyć się dobrym zdrowiem.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.