Żywienie ma ogromne znaczenie w kluczowym okresie życia psa, dlatego warto podejść do tematu holistycznie. Na rynku można spotkać bardzo dużo karm dla szczeniąt, dlatego powinieneś poznać podstawy wiedzy na temat żywieniowych potrzeb psich maluchów. W ten sposób zyskasz umiejętność analizy składów i wybierzesz karmę, która najbardziej odpowiada waszym wspólnym potrzebom. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?
Przechodzenie z mleka matki na pierwszą karmę
Przez pierwsze cztery tygodnie życia podstawą diety szczeniaka jest mleko matki. Zapewnia ono nie tylko wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Szczenięta podczas picia wydzieliny z sutków zyskują również przeciwciała, które zapewniają im odporność. Drogą pokarmową transferowane są hormony. Mniej więcej w czwartym tygodniu życia zwierzęta zaczynają interesować się pokarmem innym niż mleko matki. Jeżeli opiekujesz się psią mamą i jej dziećmi, możesz w tym momencie zacząć przygotowania do zmiany żywienia.
Jaką karmę dla szczeniaka wybrać tuż po odsadzeniu? Na początku możesz zdecydować się na karmę mokrą lub półwilgotną. Najważniejsze, aby była zbilansowana i zawierała wszystkie potrzebne zwierzęciu składniki odżywcze.
Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?
Młode psy w pierwszym roku życia mają bardzo szczególne potrzeby żywieniowe. Właśnie dlatego, wybierając karmę, zawsze decyduj się na tę, która jest określana jako „junior” albo „puppy”. To sygnał, że producent dostosował składniki do wieku zwierzęcia.
Oczywiście tutaj tak samo, jak w przypadku dorosłych czworonogów, kieruj się przede wszystkim składem. Jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Mały piesek jest mięsożercą, dlatego to właśnie mięso mięśniowe i podroby powinny znajdować się na początku składu. Unikaj receptur opartych na zbożach czy ryżu. Zapotrzebowanie na węglowodany powinno być pokrywane poprzez dodanie do karmy warzyw. Unikaj także konserwantów, wzmacniaczy smaku i sztucznych barwników.
Dobra karma dla szczeniaka może być mokra albo sucha. Kompromisem może okazać się karma półwilgotna. Coraz więcej firmy decyduje się na wprowadzenie jej do sprzedaży. Bardzo dobrze sprawdza się u małych psów, dla których granulki karmy suchej mogłyby okazać się po prostu za twarde.
Karma dla szczeniaka a wielkość rasy
W sklepach zoologicznych można spotkać karmy dla dużych ras, małych ras, a nawet dla ras średnich. Niektórzy producenci oferują kilkadziesiąt rodzajów karm przeznaczonych dla konkretnej rasy. Czy na takie rozróżnienie w ogóle powinno się zwracać uwagę?
I tak, i nie. To jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Podstawowe potrzeby żywieniowe szczeniąt są takie same dla wszystkich przedstawicieli gatunku Canis familiaris. Z drugiej strony poszczególne rasy różnią się od siebie między innymi wielkością czy budową zgryzu. Suche karmy przeznaczone dla ras dużych mają większe granulki niż te dla małych psów. Znacznie ułatwia to pobieranie pokarmu.
Zapotrzebowanie młodych psów na składniki odżywcze
Sprawdź, jaką karmę dla szczeniaka wybrać, analizując skład.
Białko w diecie szczeniaka
Zawartość białka w karmie dla szczeniaka powinna być inna niż w karmie dla dorosłego. W pierwszej fazie wzrostu, czyli w okresie od czternastego tygodnia życia zapotrzebowanie na białko wynosi aż 25% w suchej masie. Z czasem zmniejsza się do 20%. W przypadku małych ras wartości te są wyższe, co wynika z tempa wzrostu i metabolizmu. Warto pamiętać, że prawidłowy rozwój zapewnią zwierzęciu białka pochodzące z różnorodnego mięsa mięśniowego i podrobów. Twory takie jak produkty pochodzenia zwierzęcego czy hydrolizowane białko nie spełniają tej funkcji.
Tłuszcz w diecie szczeniaka
Wielu opiekunów odruchowo sięga po karmy o obniżonej zawartości tłuszczu. Oczywiście takie rozwiązania moją swoje zastosowanie w przypadku chorób – na przykład niewydolności trzustki. Nie jest to zbyt dobry pomysł szczególnie w przypadku szczeniąt. Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?
Tłuszcz pełni bardzo ważną funkcję w odżywieniu psów w pierwszych miesiącach życia. Jest on skoncentrowanym źródłem energii, które dostarcza organizmowi bardzo cennych kwasów tłuszczowych. W suchej masie karmy powinno znaleźć się przynajmniej 8,5% tłuszczu. Warto wybierać także karmy zawierające kwasy omega-3. Cenną pozycją w składzie będzie olej z łososia, który dostarcza ważnych kwasów DHA i EPA w dawce 0,05 g.
Wapń i fosfor w diecie szczeniaka
Stosunek wapnia do fosforu jest jednym z najważniejszych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa przed dwunastym miesiącem życia. Ich odpowiednie proporcje będą kluczowe dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Stosunek Ca do P powinien wynosić:
- od 1:1 do 1,6:1 w przypadku psów przed 14. tygodniem życia;
- od 1:1 do 1,8:1 w przypadku psów powyżej 14. tygodnia życia.
Szczenięta ras dużych nie powinny otrzymywać więcej wapnia niż to potrzebne. Może to prowadzić do licznych problemów z układem ruchu, na przykład do dysplazji lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Z kolei niedobór prowadzi do osteoporozy i osłabienia kości.
Częstotliwość karmienia szczeniąt
Dorosły pies powinien jeść 1–2 razy dziennie, najlepiej w równych odstępach czasu. W przypadku szczeniąt, szczególnie w pierwszych dwóch miesiącach życia sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ważne jest nie tylko, jaką karmę dla szczeniaka wybrać, ale też, jak ją podawać. Aby układ pokarmowy miał szansę zadziałać prawidłowo, pupil w wiek szczenięcym powinien dostawać posiłki nawet cztery razy dziennie.
Warto przyjąć następujący schemat karmienia:
- 6–8 tydzień życia – około pięciu niewielkich porcji;
- po trzecim miesiącu życia – około czterech razy na dobę;
- po piątym miesiącu życia – tu zmniejszamy ilość posiłków do trzech na dobę.
- po siódmym miesiącu życia – w tym okresie szczeniak może już jeść jak dorosły pies, czyli dwa razy dziennie.
Pamiętaj, że psy dużych ras, także szczenięta, są narażone na niebezpieczny skręt żołądka. Nigdy więc nie wychodzi na aktywny spacer czy trening na godzinę po zjedzeniu przez psa obiadu.
Jaką karmę dla szczeniaka wybrać? Podsumowanie
Żywienie szczeniaka wymaga dobrej kompozycji różnych składników odżywczych. Właśnie dlatego wiele osób zwraca się po poradę do lekarza weterynarii. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie konsultacje z dietetykiem psów i kotów, który pomoże dobrać indywidualną dietę dla szczenięcia. Zrób to zwłaszcza, jeśli nie wiesz, jaką karmę dla szczeniaka wybrać. W ten sposób przyczynisz się do zdrowia szczenięcia i do jego prawidłowego rozwoju.